Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Bloğu Nedir? Kalp Bloğu Nedenleri ve Tipleri

Kalp bloğu, elektriksel iletimlerinkalbin ileti sistemi yoluyla geçişte olan bir engel nedeni ile oluşan kalp atımındaki bozukluktur.

Kalp bloğu hastalığı nedir?

Kalp bloğu, elektriksel iletimlerin kalbin ileti sistemi yoluyla geçişte olan bir engel nedeni ile oluşan kalp atımındaki bozukluktur.

Kalp bloğu nedenleri ve tipleri

Kalp bloğu konjenital (doğumsal) olabilir ya da koroner arter hastalığı, kalp kapakçıklarındaki bozukluklar, kalp kası hastalığı bu duruma sebep olabilir. Diğer kalp bloğu nedenleri ise dijital ilacının aşırı dozda kullanımı (kalp hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve romatizmal ateş hastalığıdır.

Kalp bloğunun iki ana tipi vardır. Bir atriyumda (kalbin üst odası) bir ventrikül (kalbin alt odası) arasında bulunan kalbin ileti sistemindeki blok (atriyoventriküler blok) ve bloğun ventriküller arasındaki iletiminin sınırlandırıldığı dal bloklarıdır.

Atriyoventriküler kalp bloğu nedir?

Atriyoventriküler kalp bloğunun üç aşaması (derecesi) vardır.

 1. Birinci derece atriyoventriküler blok nedir? : İlk aşama blokda, atriyum büzüşmesi sonucu ventriküllerin büzüşmesi arasında bir gecikme vardır.
 2. İkinci derece atriyoventriküler blok nedir? : İkinci aşama blokda bazı atriyal vuruşlar ventriküllere ulaşmakta başarısız kalır.
 3. Üçüncü derece atriyoventriküler blok nedir? : Üçüncü derece kalp bloğu tam kalp bloğudur. Tam kalp bloğunda ise kalbin iletim sisteminde atriyal vurumların ventriküllere iletilmesini önleyen tam bir blok vardır ve buna bağlı olarak bu iki oda kendi intrensek hızlarında atar. Ventriküller çok yavaş ve atriyumdan bağımsız olarak atar.

Kalp dal blokları nedir?

Her ventrikülün sağ ve sol dalları olarak da bilinen kendi ileti sistemi vardır ve bunlar birlikte çalışır. Dalların birinde blok veya nadir olarak her ikisinde de blok olması durumunda ventriküllerin yoluyla sağlanan iletimin anormal şekilde çalışmasına sebep olur.

 1. Sağ dal kalp bloğu nedir? : Sağ dal bloğu bazen sağlıklı bir kalpte de görülür. Konjenital (doğumsal) kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı gibi bazı hastalıklar nedeni ile bu durum gelişebilir. Sağ dal bloğu altta yatan bir kalp hastalığı yok ise önemsizdir.
 2. Sol dal kalp bloğu nedir? : Sol dal bloğu daha ciddi bir kalp bloğudur ve genellikle altta yatan bir kalp hastalığının olduğunu gösterir. Bu duruma çoğunlukla koroner arter hastalığı sebep olur fakat bazen hipertansiyon (yüksek tansiyon) nedeni ile de sol dal bloğu gelişebilir.

Kalp bloğu belirtileri

Birinci derece kalp bloğunun ve sol ya da sağ kalp bloğunun tek başlarına olduğunda çoğunlukla herhangi bir belirtisi olmaz.

Daha ciddi atriyoventriküler kalp bloğu varlığında, ventriküler büzüşmenin hızı egzersiz sırasında bile artmaz. Bu durum kalp yetmezliği gelişmesine neden olarak nefessiz kalmaya (nefes darlığına) ya da anjina pektoris (kalp kasına yeterli kan gitmemesine bağlı göğüs ağrısı) gibi şikayetlere neden olabilir.

Ventriküler atım tamamen yavaşlar veya tam olarak birkaç saniye durur ise hastada şuur kaybetme dönemlerine sebep olabilir (hasta nöbet veya baygınlık geçirebilir). 

Kalp bloğu teşhisi

Kalp bloğu teşhisi için öncelikle bir kardiyoloji uzmanlığında muayene gerekir, sonrasında doktorun isteyeceği elektrokardiyografi (EKG) ile atriyoventriküler blok ve dal bloklarının teşhisi konulabilir. EKG hasta uzanırken ya da egzersiz yaparken (bant üzerinde yürürken) çekilebilir.

Gereken durumlarda 24 saatlik EKG kalp izlemi de yapılabilir (holter testi). Yine ekokardiyografi (kalbin ultrason ile taranması işlemi) kalp kası ve kalp kapaklarının durumunu değerlendirmek için yapılır.

Kalp bloğu tedavisi

 1. Herhangi bir belirti vermeyen kalp bloklarında tedavi gerekmeyebilir.
 2. Belirti gösteren ve hastada ciddi şikayetlere neden olan kalp bloklarında kalıcı kalp pili (pacemaker) takılır.
 3. Kalp hızı ve kalbin büzüşme gücünü arttırıcı ilaçlar geçici olarak reçete edilebilir.
 4. Eğer bu duruma neden olan ve tedavi gerektiren başka bir kalp hastalığı var ise gereken durumlarda bunun da tedavisi yapılır.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda kalp yetmezliği nedenleri ve belirtileri
 2. Radyofrekans ablasyon tedavisi nedir
 3. Ritim bozukluğu neden olur
 4. Atriyal flutter nedenleri ve tedavisi
 5. Triküspit kapak yetmezliği neden olur
 6. Kalp kapak hastalığı neden olur

8 Yorum

 1. Avatar

  Güneri serin

  20 Kasım 2016 at 13:59

  Merhaba hocam “kalp boşluğu normal genişlikte ve dengeli büyüklükte,IAS ve IVS intaktir aortik kapak trikusplidir aort kapagindan renkli jet 8 mm olan eserl yetmezlik vardır sağ ve sol ventrikul cikim yolları açıktır suprasternal çalışmada duktus ve koarktasyon yoktur sol ventrikul sistolik fonksiyonları normaldir. tanı: AY (eser) kapanmış VSD yorum ve tanı bu şekilde hocam birde çocuğum doğumdan sonra kalpte bir delik vardı doğum sonrası kapanmamış uç yıl içinde kapandı hocam ama bu sefer bu şekilde bir sonuç çıktı tam kavrayamadik açıklar mısınız tesekkur ederim yardımcı olduğunuz için sagolun çocuğum erkek şort yaşına girdi hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 23:09

   Bu raporlar uzmanı olan kardiyoloji doktorunuz tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir.

   Sonuç aort kapak yetmezliği oluştuktan sonra kapanmış kalp deliği gibi görünmektedir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Serhat Uçar

  15 Şubat 2018 at 21:38

  Ben 14 yasindayim pendikspor da oynuyorum 1. Dereceden kalp blogum var futbola devam edebilecekmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2018 at 05:51

   Kalp bloğunun altında yatan ve varsa altında yatan hastalığın veya yapısal kusurun başka sebep olabildiği veya olabileceği hasara veya hasarlara göre futbol oynamanızın bir zararının olup olmayacağı değişiklik gösterebilir. Bu nedenle kardiyoloji uzmanınıza danışmanız daha uygun olur. Ayrıca makalenin içinde de geçtiği gibi kalp blokları sağ kalp bloğu, sol kalp bloğu olmak üzere iki grupta değerlendirilir. Bunları ve altında yatan nedeni de en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Ali altıntaş

  13 Mart 2018 at 01:12

  Merhaba hocam 3 hafta önce annemde tesadüfen av tam blok rahatsızlığı olduğunu öğrendim, Anjiografi yapıldı temiz çıktı ultrason sonuçlarıda temiz ayrıca hiçbir belirti de vermemekte birde çok nadir de olsa tam bloktan çıktığıda olmakta, holter takıldı ordada aynı tanıyı aldı, hocam bu konuda önerinizi rica edecektim ayrıca kalp pili dışında da bir tedavi mümkün mü ve de nedenini öğrenmek mümkünmü şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2018 at 02:17

   Atriyoventriküler (AV) tam blok atriyum ve ventrikül arasındaki elektriksel iletinin gecikmesi veya kesilmesine bağlı olarak gelişen ritm iletim bozukluğudur.

   ATRİYOVENTRİKÜLER TAM BLOK; akut miyokard infarktüsü (kalp krizi), kronik iskemik kalp hastalığı, dejeneratif kalp hastalıkları, miyokardit (kalp kası iltihabı), kalbe yönelik cerrahi girişimler, tümörler, kollajen doku hastalıkları, travma, infiltratif hastalıklar, nöromüsküler bozukluklar, doğumsal nedenler, miksödem, ilaçlar ve elektrolit bozuklukları gibi birçok faktöre bağlı ortaya çıkabilir.

   Erişkinlerde ilaç toksisitesi, koroner arter hastalığı ve dejeneratif bozukluklar AV tam bloğun en sık nedenleridir. Genç erişkinlerde neden genellikle doğumsaldır.

   AV tam blok semptomsuz (herhangi bir belirti göstermeyen ve şikayete neden olmayan) hastalarda tesadüfen tespit edilebilir. Bu durumun nedeni hakkında bir bilginiz yoksa, üstte bahsi geçen ve AV tam bloğa neden olabilen faktörlerin araştırılmasında da fayda vardır.

   Doktorunuz duruma göre takip etmeyi ya da ani ölüm riski nedeniyle kalp pili takılmasını isteyebilir, bu nedenle doktorunuz ile, eğer doktorunuz bu konuda yeteri kadar uzman değilse uzman ve deneyimleri olan iyi bir kardiyoloji uzmanı ile daha detaylı görüşmenizde fayda vardır. Çünkü bu hastalara olası kardiyak ölüm söz konusu olabileceğinden kalıcı kalp pili gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 4. Avatar

  Zozan

  29 Eylül 2018 at 20:45

  Merhaba hocam bende av block 3 var tehlikelimi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 20:52

   Atriyoventriküler blok durumunun dereceleri vardır ve derecelerine göre tehlikeli olup olmayacağı değişiklik gösterebilir. AV blok çoğu kez idyopatik (nedeni bilinmeyen veya bulunamayan) şeklinde olmakla birlikte koroner kalp hastalığı, kalsifik kapak hastalığı, AV düğüm ablasyonu, radyoterapi, enfeksiyonlar, kollajen doku hastalıkları, nöromusküler hastalıklar ile birlikte de görülebilir. Bu nedenle AV blok durumunun ne kadar tehlikeli ya da tehlikesiz olduğu altta yatan veya birlikte bulunan hastalığa göre de değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz size gerekli bilgiyi verecektir. Bu nedenle kontrolünüzü ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git