Hastalıklar ve Tedaviler

Kalça Kırıkları Neden Olur? Kalça Kırılması Belirtileri

Kalça kemiğindeki kırıklar her yaşta görülebilir. Lakin, yaşlılıkta özellikle bayanlarda kemik erimesine (osteoporoza) bağlı olarak kemikler daha zayıftır ve ileri yaşlardaki kişiler düşme gibi travmalar yaşadıklarında gerek kemikleri daha zayıf olduğundan, gerekse hareket kapasitesi daha azaldığı için düşmelerde kalça kırıkları daha kolay meydana gelir.

Kalça kırıkları nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kalça kemiğindeki kırıklar her yaşta görülebilir. Lakin, yaşlılıkta özellikle bayanlarda kemik erimesine (osteoporoza) bağlı olarak kemikler daha zayıftır ve ileri yaşlardaki kişiler düşme gibi travmalar yaşadıklarında gerek kemikleri daha zayıf olduğundan, gerekse hareket kapasitesi daha azaldığı için düşmelerde kalça kırıkları daha kolay meydana gelir.

Kalça kırıkları tipleri

Kalça kemiği kırığı denildiğinde akla üst uyluk kısmında oluşan çeşitli kırıklar gelmelidir. Kalçada femur başı kırıkları yüksek enerjili travmalar sonucu oluşur ve buna travmatik kalça çıkığı ve femur boynu kırığı veya gençlerde asetabulum kırığı eşlik edebilir. Kalça kırıkları, kendi aralarında sınıflandırıldığında en sık karşılaşılan kırılma tipi, uyluk kemiğinin boyun kırıkları dır. İkinci kırılma tipi, trokanter denilen bölgenin kırılmasıdır.

Diğer kırık tipi ise patolojik kırıklar yani altta yatan herhangi bir nedene bağlı kırıklardır. Örneğin kemik uru, ileri derecede kemik erimesi, kemik kisti veya başka bir yerden gelen kanserin o bölgeye metastaz (sıçrama) yapması gibi nedenlerden dolayı normal yürürken bile kalça kırılmaları meydana gelebilir.

Kalça kemiği kırılması belirtileri

Kişi yere düştüğü zaman eğer kalçası kırılır ise o anda çok şiddetli bir ağrı hisseder ve kırılan kalça ile kalkıp yürüyemez. Hasta kırıldığı yerde kalır ve bacağını hiç bir şekilde oynatamaz. Sırt üstü yatıldığında kalça kırıklı bir bacakta ayak dış yana doğru dönerek yere yapışır. Kalçanın kırıldığını hasta kendi bile anlayabilir.

Fakat bazı durumlarda kalça kırıldığı halde kısmen kırık veya çatlak denilecek durumlar vardır. Bu şekildeki kırılmalarda hastalar başkalarınında biraz yardımı ile çok ağrılı bir şekilde bir kaç adım yürüyebilirler. Böyle durumlarda mutlaka bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına görünmek gereklidir. Çünkü kalçada çok fazla ağrı ile bir kaç adım atmak kırılmadığı anlamına gelmez.

Kalça kırıkları teşhisi

Kalça kırıkları tanısında kişi düşmüş ise öncelikle fizik muayenede hastanın bacağının duruş pozisyonundan kalçada kırık olduğu genelde anlaşılır. Hastanın bacağını hafifçe oynatma esnasında ağrısı çok şiddetlenir ise bu bir kırıktır. Bunun dışında hastaya hastanede röntgen tetkiki yapılır ve röntgende kırığın tipi, yeri görülür. Bunların yanı sıra bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemi ile kırık tipinin yanı sıra interpoze olmuş dokular eklem içi serbest fragmanlar daha net görülebilir.

Kalça kırıkları tedavisi

Kalça kırıkları tedavisi

Kalça kırıkları tedavisi

Kalça kırıkları her yaşta görülebilir. Çocuklarda oluşan kalça kırıklarında, eğer kırık ayrılmamış ise bu kırık alçıya alınarak tedavi edilebilir ve iyileşme süresi 4-6 hafta arasındadır. Fakat yaşın ilerlemesi sonucu ameliyat dışı tedaviler ile kırığı iyileştirmek oldukça zordur. Günümüzde ileri yaş hastalarda alçı tedavisi dünya genelinde çok fazla tercih edilmeyen tedavi yöntemi olarak kabul görmektedir.

Kalça kırıklarında alçı göğüs kafesinin altından ayak parmaklarına kadar alçı yapılır. Böyle bir alçının, hasta tarafından taşınması çok uygun değildir. Özellikle yaz aylarında bu şekilde bir alçı tedavisi başka komplikasyonları da ortaya çıkarabilir. Bu nedenle artık günümüzde kalça kırıklarında alçı tedavisi uygulanmamaktadır.

Bazı hastalarda özellikle dahili problemleri olan hastalarda ameliyat öncesi 3 gün veya iki hafta arasında sürede ameliyata hazırlanması gerekir. Ameliyat edilemeyecek hastalarda çekme tedavisi denilen cilt üzerinden ya da kemikten bazı cihazlar eklenerek bacağın ağırlık ile sabit pozisyonda kalması sağlanır ve bu şekilde kırığın iyileşmesi beklenir. İyileşebilecek kırıklar bu şekilde tedavi edilir iken iyileşmeyecek kırıklar genellikle ameliyat edilir. İyileşecek olan kırıklar 6 ile 8 hafta süresince hareketsiz şekilde bırakılır.

Kalça kırıkları ameliyatı nedir?

Günümüzde kalça kırıklarında, cerrahi tedavi ile yaklaşık hepsinde de iyileşme sağlanır. Cerrahi tedavi yapılmasının en önemli nedeni hastanın bir an önce hareket ettirilmesi ve yataktan çıkarılmasıdır. Çünkü ileri yaştaki hastalarda uzun süre yatıldığında, başka organlarında veya sistemlerinde bazı olumsuz sorunlar meydana gelir. Akciğer, kalp, böbrek ve yatak yaraları gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle kalça kırığı olan hasta mümkün olduğunca erken dönemde ameliyata hazırlanıp, ameliyata alınmalıdır.

Ameliyatlar genellikle epidural anestezi denilen hastanın belinden aşağısını uyuşturarak yapılan ameliyatlardır. Lokal anestezi yapılamayan hastalarda genel anestezi uygulanır. Kalça kırıkları kırığın yerine göre iki türlü tedavi edilir. Bu yöntemler halk arasında platin denilen kemiğin iki ucunu birleştirerek vidalar ile tespit edilen tedavi ya da çok yaşlı hastalarda durum uygun ise protez tedavisi denilen yöntemler şeklinde kalça kırıkları tedavisi uygulanır.

Kalça kırıklarında iyileşme süreci nedir?

Kalça kırıklarında iyileşme süreci yapılan tedaviye göre değişiklik göstermektedir. Tedavi plak ve vidalar kullanarak ve hastanın kendi kemiği korunarak yapıldı ise kırık kaynayana kadar hastanın üzerine basıp dolaşması, normal hayatına dönmesi en başta mümkün değildir. Ancak hasta koltuk değnekleri veya yürüteç kullanarak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir. İkinci yöntem olan protez tedavisi uygulandığında iyileşme süreci daha hızlı olur. 3-4 hafta süresinde hasta yine destek yardımı ile kendi ihtiyaçlarını giderecek kadar ayağa kalkabilir.

Kalça kırıkları riskleri nedir?

Kalça kırıklarında riskler, en çok korkutan risk damarlarda pıhtı oluşması ve bu pıhtının hareket ederek akciğere veya beyine giderek ölümcül risklere yol açmasıdır. Bu risklerden korunmak için ameliyat ile başlayan ve bir bir buçuk ay civarı kullanılması gereken kan sulandırıcı ilaçlar vardır. Bunun yanı sıra her ameliyatta olduğu gibi kalça kırığı ameliyatlarında da enfeksiyon riski vardır. 

Enfeksiyon ameliyatın yerine, süresine, ameliyathanenin temizliğine, doktorun başarısına ve hastanın genel durumuna göre değişiklik gösterir ve bu risk % 1-2 veya % 5-10 civarında değişir. Bunların dışında yapılan uygulamanın kırık kaynamadan dağılması veya uygulanan protezin yerinden oynaması veya erken gevşemesi ve protez konan hastanın basmaya başladıktan sonra protezin çevresinde kırıkların meydana gelmesi gibi istenmeyen riskler de vardır.

Kalça hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalça kireçlenmesi nedir
 2. Kalça ağrısı neden olur
 3. Kalçada kemik çürümesi neden olur
 4. Kemik erimesi (osteoporoz) nedir
 5. Çocuklarda kalça çıkıkları neden olur
 6. Meraljia parestetika neden olur
 7. Priformis sendromu neden olur

138 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  30 Nisan 2014 at 23:04

  benim kalçam kırıldı ama platin takmadılar. karnımdan demir sokmuşlar işte sabit tutması için, öyle kaynattılar kemiği. çıkarırken bayıltmadıkları için biraz sancılı oldu ama platin derdim yok şuan rahatım.

  • Avatar

   Memur

   10 Haziran 2017 at 11:04

   Kaç ay kadar ayağa kalka bildiniz

 2. Avatar

  Adsız

  3 Mayıs 2014 at 21:07

  benimde kalça kemiğim kırıldı 3 ay da kendine geldi.

 3. Avatar

  Adsız

  2 Mart 2015 at 22:29

  dedem 82 yaşında ve 1 hafta önce sol kalça kemiğini kırdı işte ameliyat ettiler ama artık çok dikkatli olması gerekiyor muş. çünkü belli bir yaştan sonra kalça kemiği kırıkları sıkıntı yaratıyor muş. sizce ne olur? ne yapmalıyız?

 4. Avatar

  Adsız

  24 Temmuz 2015 at 21:53

  Kalçam kırıldı ve ameliyat oldum sonra enfeksiyon oluştu neden olabilir, ne yapmak gerekiyor?

  • Avatar

   Adsız

   25 Temmuz 2015 at 15:18

   Kalça kırığı nedeni ile ameliyatta protez takılmış ve enfeksiyon oluşmuş ise, protez ile ilişkili enfeksiyonlar genellikle biyofilm içinde üreyen bakterilerden kaynaklanır. Kalça protezi ameliyatından sonra enfeksiyon oluşmasındaki etkenler genellikle idrar yolu veya dişlerde enfeksiyon varlığı, hastada şeker hastalığı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı gibi kronik hastalıkların varlığı gibi etkenlerdir. Protez enfeksiyonu gelişmiş ise tekrar cerrahi yöntemler ile protez çıkartılabilir ve enfeksiyon geçtikten sonra tekrar cerrahi yöntemler uygulanır. Ameliyat sonrası 1-2 sene diş veya idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için düzenli doktor muayeneleri yaptırmak, diş çekimi, diş taşı temizliği ve benzeri operasyonlar öncesi koruyucu antibiyotik tedavisi almak gereklidir. Her ameliyat sonrası yarayı temiz tutmak ve bağışıklık sitemini güçlendirecek şekilde beslenmekte enfeksiyonlardan korunmak için önemlidir. Ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmiş ise mutlaka ertelemeden doktorunuza baş vurmalısınız.

 5. Avatar

  Adsız

  11 Ağustos 2015 at 18:49

  Kalçadan platin çıkartılırken kemiğin kırılması sonucu ne olur.

  • Avatar

   Adsız

   15 Ağustos 2015 at 17:12

   Kalça kırığının tam olarak kaynama süresi yapılan tedaviye göre değişebilir. Tedavi plak ve vidalar takılarak yapıldığında kırık kaynayana kadar kişi koltuk değneklerinden destek alarak kendi işlerini görebilir. Kalça kırıkları ameliyatı sırasında vida ya da plaklar ile yapılan tespit, kırık kaynamadan dağılabilir. Bu durum kalça kırıkları tedavisinin % 1-2'lik yan etkisi olarak görülür. Doktorunuz kırık tam kaynamadan vidaları çıkarmaya kalkmış ise bu yüzden kemik dağılabilir. Tedavi sonrası plak veya vidaların çıkarılması için acele edilmemelidir ve bu en az 2 sene civarıdır. Bu durum sonrası tekrar cerrahi yöntem ile kırığın tekrar sabitlenmesi gerekebilir. Bu tedavi yine vida, plaklar a da protez şeklinde de uygulanabilir. Sonrasında nasıl bir yöntem uygulaması gerektiğini doktorunuz karar verecektir. Çok geçmiş olsun.

 6. Avatar

  Adsız

  5 Eylül 2015 at 21:05

  Merhaba benim merak ettiğim kalça kırıkları düşmeyle mi olur, yoksa kalça kırıldığı için mi düşülür???????

  • Avatar

   Adsız

   6 Eylül 2015 at 20:14

   Kalçanın femur bölgesi kırıkları genellikle yüksek enerjili travmalar sonucu kırılır. Fakat bazen kemik tümörleri, enfeksiyonlar, femur kemiğine başka bir bölgeden sıçraya kanserler ve yaşı ilerlemiş hastalarda kemik erimesi gibi nedenler ile kalçanın femur kemiği zayıflar ve daha kolay kırılır hale gelir. Kırılganlığı artan kalça eklemi farklı bölgelerden kırılabilir. Kemik erimesi olan yaşlı hastalarda güçsüzlük nedeni ile basit düşmeler meydana gelir ve bu basit düşmelerde bile kalça kırıkları olabilir.

 7. Avatar

  Unknown

  30 Eylül 2015 at 19:47

  Kardesim 25 yasinda kalca kemigi kırıgı ameliyati oldu vidalama yöntemi kullanıldi ameliyattan bu yana 4,5 ay gecti 1,5 ay önce doktor kemik tamamen kaynamis artik basabilirsin dedi su an aksama seklinde yürüyor uzun mesafe gidebiliyor ama cabuk yoruluyor tam iyilesme ve eski haline dönmesi icin ne kadar daha zamana ihtiyacı var (hareketli biriydi gezmeyi yurumeyi spor yapmayi sever sıkıldıgı icin bir an önce eski haline dönmek istiyor)

  • Avatar

   Adsız

   1 Ekim 2015 at 09:45

   Çok geçmiş olsun. 25'li yaşlarda kalça kırılması genellikle yüksek enerjili travmalar sonrası meydana gelir. Zor bir bir durum 4-5 ay civarı alçıda hareketsiz kalan kalça ve bacakların kasları güçsüzleşmiş ve fonksiyonları oldukça zayıflamıştır. Kardeşinizin kısa sürede yorulması kırık kaynamadığı için değil, bacağın ve kalçanın güçsüz olduğundandır. Bu durum zamanla normale dönecektir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi görmek iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Fizik tedavi görmek iyileşmenin daha sağlıklı ve daha hızlı olmasında yardımcı olur. Tekrar geçmiş olsun.

   • Avatar

    Sinem

    3 Kasım 2015 at 18:56

    Merhabalar yaptigim kaza sonucu kalca kemigimin kirildgini ogrendm kaza yapali iki ay oldu doktorlarv ameliyat etmedi smdide ucbucuk ay basmayacagmi soylediler. Fakat sag ayagimi hissetmyrm birde ayagimi geriye cekemyrm ayagmi geriye cekemememn sebebi nedir ogrenebilirmiyim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Kasım 2015 at 21:49

     Çok geçmiş olsun. Kazadan hemen sonra ameliyat yapılması gerekirdi. Şimdi ameliyat olduğunuz için üçbuçuk ay basamayacığınızı söylediler ise bu süre normal. Uzun süre hareketsiz kalan vücut bölgelerinde uyuşukluk ve hissetmeme olması gibi bir durum söz konusu olabilir. Ameliyat sırasında veya tedavi edilmediği sürede kırılan kemiğin sinire baskı yapması nedeni ile sinirlerde hasar oluşmuş olabilir. Yardım alarak bacağı egzersiz yaptırmak faydalı olabilir. Durum Hakkında doktorunuzu bilgilendirmenizde fayda var. Allah kolaylık versin.

     • Avatar

      Sinem

      3 Kasım 2015 at 22:22

      Tesekkurler… Peki ayagimi geriye dogru cekemeyisimin kalici olma gbi bi riski olabilirmi?

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      4 Kasım 2015 at 22:45

      Tekrar geçmiş olsun. Bu konuda buradan bir şey söylemek zor. Ayağı geri çekememe kaslar hareket etmeyi unuttuğu ve zayıfladığı için oluyor ise tedavi süreci bittikten sonra fizik tedavi gördükçe düzelebilir. Fakat herhangi bir sinir hasarına bağlı ise sıkıntı yaratabilir. Konulan platin gibi bir madde var ve bu nedenle bası oluşuyor ise tekrar ameliyat gerekebilir. Doktor kontrolü altında iseniz en kısa zamanda fizik tedaviye başlayabilirler. Evde iseniz doktorunuza danışarak herhangi bir egzersiz yapmanız gerekiyor ise önerdiği egzersizleri yardım alarak yapmaya çalışabilirsiniz. Allah yardımcınız olsun.

 8. Avatar

  ercan

  20 Kasım 2015 at 15:46

  merhabalar ben 34 yaşındayım sebebini bilmedigim bir durumdan dolayı sag kalça kemigimde kırık oldugunu söyledi doktor 3 ay üzerine basmamam gerektigini söyledi 1 hafta kadar ilaç tedavisi kullandım üzerine basamıyor ve çok agrıyordu şu an için bir agrım yok üzerinede basabiliyorum sizce kendi kendine kırık kaynar mı ne yapmalıyım???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2015 at 22:16

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Kalça kırıkları kırığın yerine, derecesine ve sebebine göre farklı gruplarda değerlendirilir. Örneğin, radyoterapi tedavisi sonrası radyoterapinin neden olduğu veya benzer durumların neden olduğu osteoporoza (kemik erimesine) bağlı da kalça kırıkları gelişir. Bazen bu kırıklar genellikle kemiklerin yer değiştirmediği ya da çok az yer değiştirdiği (oynadığı) kırıklardır. Bu tip kırıklarda ağrı sadece kalça bölgesinde veya dize yansıyan şekilde ve topallama olarak belirtiler gösterir.

   Bu kırıklar yavaş yavaş gelişir. Bu tip kırıklar travmatik kırıklara oranla hemen tedavi edilmez ise özellikle genç hastalarda kendiliğinden kaynar. Yani kalça kırıkları farklı farklı değerlendirilir. Tedavi kırığın yerine, şiddetine, kırık tipine, kırığın sebebine ve hastanın yaşına göre değişmektedir. Eğer ağrı tekrarlar ise tedavi tekrar gözden geçirilebilir. Bazı kendi kendine kaynamış kırıklarda o kırığı tekrar dokunmak daha büyük sıkıntılar çıkarabilir. Bu durum sizdeki gelişmeye göre değişebilir. İyilik dileğiyle.

 9. Avatar

  burcu

  25 Kasım 2015 at 03:33

  Slm 2 gün oldu trafik kazası yapalı doktor kalça kemigimin kırılmış ama ayrılmamış oldugunuu soyledi ne yaomam gerek kan sualndirici igne yapiliyorum tekrar dok gitmem gerekmi koltuk degnegi ile lavaboya gidiyorum sadece

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2015 at 17:15

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Kalça kırıklarında bazen ayrılmamış kırıklarda kırığın yerine, şiddetine ve derecesine göre kendi kendine kaynaması için bacağa hiç yük vermeden belli bir süre içinde iyileşmesi ihtimali olabilir ve herhangi bir tedavi uygulanması zamana bırakılabilir. Hastanın daha sonraki durumuna göre tedavi veya ameliyat gerekebilir. Kan sulandırıcı ilaçları bu tür travmalar sonrası kan pıhtılaşması olmaması için genellikle tedavide verirler. Fakat kırığın yeri ve derecesinin anlaşılması için röntgen filmi çekilerek iyi bir ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesi gereklidir.

   Yani sadece acil polikliniğinde söylenen yönteme göre bırakmak çok doğru olmayabilir. Çünkü kırığın yeri, derecesi, şiddeti gibi faktörlere bağlı olarak kendi kendine kaynamaya bırakılan kalça kırıkları zaman içinde ağrı yapmasa bile kasların çekme kuvveti nedeni ile bacak kısalığı gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle acil müdahalenin dışında ortopedi uzmanı tarafından daha detaylı tetkikler yapılması önemlidir. Tekrar çok geçmiş olsun.

 10. Avatar

  burcu

  28 Kasım 2015 at 21:51

  Merhaba hocam kızım 21 aylıkken kalca kemigi kirildi şu anda22 aylık 5 hafta alcida kaldı. Alcidan cikinca tekrar film cekildi doktor birkac gun yere basmasin dedi.kizim 1 hafta boyunca emekledi ve sonra yurumeye basladi.fakat son 3 gündür yürümüyor dizlerinin üzerinde duruyorkoltuga tutunup kalkıyor 3 adım yürüyüp düşüyor çok endişeleniyorum.tekrar yurumeye baslicak mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2015 at 11:58

   Öncelikle geçmiş olsun. 22 aylık çocuk zaten tam olarak yürümeye öğrenmemiş sayılabilir. Çocuğun bacağı 5 hafta süresince alçıda kaldığında çocuk zaten öğrenmiş olduğu yürümeyi de unutabilir.Bunun yanı sıra kaslar ve eklemler güçsüzleşir.Kırıklarda alçıdan sonra da ağrılar olabiir. Ağrı oluyor ise bu yaştaki çocuk derdini ifade edemeyeceği için ağrı hissetmeyeceği yöntemleri seçebilir. Bu yaştaki çocuklarda bazen geçici olarak hiç bir şey olmasa da yürümeye başladıktan sonra emeklemeler de olabilir. Fakat büyük ihtimelle kas güçsüzlüğü veya hissetiği bir ağrı olmalı. Bu nedenle çocuğun bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından da değerlendirilmesi ve gerekir ise bir süre fizik tedavi görmesi gerekebilir. Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

   • Avatar

    burcu

    29 Kasım 2015 at 17:33

    Cevabınız için teşekkür ederim hocam

 11. Avatar

  senem

  3 Aralık 2015 at 15:57

  Merhaba hocam ben 14 yaşındayım 19 gün önce evde ayağım kaydı sol kalçamın yan tarafına düştüm 3 defa rotgen çekmeyle anlaşıldı kırık olduğu ameliyat oldum platin taktılar 3 tane vida var.Doktor 15 gün rapor verdi okulumundan geri kaldım 1 hafta sonra muaneye gittim 5 gün daha rapor verdi herşey güzel dedi ama ayağımın üzerine ağırlığımı vermeden az olsada basıyorum basınca ayağım çok ağrımıyor acaba ayağım kaynıyormu kaç ayda düzelir ayağım platin sizce kaç ay sonra çıkar doktor bana 2 diynekle yürümemi söyledi ama ben tek deynekle yürüyorum okula da sizce tek diyenkle gitsem bişey olurmu lütfennnnnn cevap yazar mısınız? bekliyorum cevabınızı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2015 at 12:01

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Kalça kırıklarında kırığın yerine ve derecesine göre iyileşme süreci değişmekle birlikte, kaynama ortalama 8 veya 12 hafta arasında gerçekleşebilir. Bu durum hastanın beslenmesine ve hastada kırığın kaynamasını geciktirecek başka bir durumun olup olmamasına bağlı da değişir. Platinlerin çıkartılması da yine hastaya ve kırığın yerine, derecesine göre değişebileceği gibi, yaklaşık 1 yıl sonra platinler çıkarılabilir. Doktorunuz iki koltuk değneği kullanmanızı söylemiş, bu nedenle iki koltuk değneğini de kullanmanızda fayda var. Doktorunuzun önerilerini tutmaya çalışın. Dikkat etmek ve doktorun önerilerini dinlemek daha kolay iyileşmenizde yardımcı olur. Mümkün olduğunca protein ve kalsiyum içerikli beslenmeye çalışın. Çabuk İyileşmeniz dileğiyle.

 12. Avatar

  senem

  4 Aralık 2015 at 16:51

  teşekkür ederim size bişey daha sormak istiyorum ben yatarken dikişli yere yatmalımıyım veya gögüs üstüne yatmalımıyım sizce?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2015 at 00:07

   Dikişler alınmış olmalı. Olduğun yerde çok fazla hareket etmediğin ve o bögeyi darbe uygulamadığın sürece açık yara yok ise, mümkün olduğunca sabit kalarak ve çok kıpırdanmadan, kısa aralar ile yatmanda bir sakınca olmamalı. Nasıl yatman gerektiği konusunda doktorunuza sormanız daha doğru olur. Çünkü kırığın yerini ve yapılan işlemi doktorunuz bilmektedir. Allah sabır ve güç versin.

   • Avatar

    senem

    5 Aralık 2015 at 13:33

    çok teşekkürler cevabınız için

 13. Avatar

  fadime

  19 Ocak 2016 at 04:55

  Merhaba ben 4 ve 6 aylıkken bebegime kalçamin üzerine 2 kez düştüm su anda doğum yaptım bebeğim 5 aylık son bir haftadır sol kalcamdan bacağına vuran çok kotu bir agrım var özellikle yataktan kalkarken doktora gittim film çekildi kalcanda çatlak gözüküyor dedi emar istedi sonucu daha çıkmadı krem yazdı kullanmam için ama hic faydası olmadı ağrıdan dayanamıyorum 2yasinda ve 5 aylık bi bebeğim var haftaya da ise baslamam gerekiyor ağrimi nasıl hafifletme bilirim şimdiden TSK ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2016 at 13:05

   Öncelikle geçmiş olsun. Çekilen fimde kalça bölgesinde çatlak oluşmuş denmesi aslında ayrışmamış kırıklardır. Yani çatlak diye tabir edilen kırıklar da kırık anlamına gelir. Kırıklarda kırılan kemikler tamir edilmediği sürece ağrı geçmez. Bu nedenle en kısa zamanda tedavisinin yapılması gerekir. Çatlak diye tabir edilen kalça kırıklarında hasta ağrılı olarak yürüyebilir. Küçük çocuklarınız olduğu için tedavi olmak zor olabilir; ancak bu şekilde kalır ise o bölge su toplar veya kireçlenme yapar. Bu durumda daha zor bir durum ortaya çıkabilir. Çok fazla ağrı yapmaya başlamış ise mutlaka tedavisinin yapılması önemlidir. Bu durumda tedavi olmak tek çare gibi görünüyor. Allah kolaylık versin.

 14. Avatar

  Yiğit

  26 Ocak 2016 at 15:32

  iyi günler yaklaşık 13-14 gün önce kaza yaptım ortopeti uzmanı leğen kemiğinizin sol tarafında kırık söz konusu dedi bana 1 aylık hiç kıpırdamadan sadece ayaklarımı biraz hareket ettirerek yatacağımı söyledi 13, gündeyim şuan 2 ilaç versi apranax ve cycladol verdi 30 gün sonunda koltuk değneği veya yardımla sol ayağımın üstüne basmadan kontrole gitmem gerektiğini söyledi ve platin alçı ve bunun gibi hiç bir şey yapılmadı bana sadece yatıyorum sizce ben 30 gün sonunda gittiğimde nasıl bir şeyle karşılaşacağım ve bu tedavi nasıl bir tedavi ayrıyeten ne zaman eski hayatımdaki gibi yürüyebileceğim yürüdüm diyelim ağrı sızı olacak mı veya eski hayatımdaki her şeyi yapabilecek miyim çok teşekkür ederim ilgilenirseniz iyi günler iyi çalışmalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2016 at 21:14

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Kalça kırıklarında tedavi kırığın yerine, derecesine ve şiddetine göre değişebilir. Örneğin infrafoveal kırıklar, bu kırıklar ligamentum teresin yapışma yerinin altında meydana gelen kırıklardır. Bu tip kırıklar cerrahi tedavi için bir gereklilik yok ise dokunulmadan bırakılabilir. Bu tip kırıklar mümkün ise kırığı yerine getirme işlemi yapılır ve sabitleştirilerek tedavi edilmeye çalışılır.

   – Örneğin tip B femur boynu stres kırıkları da istirahat tedavisi ve bundan sonra korumalı yük verme ile fizik tedaviye geçilerek tedavi edilebilir. Bu tip kırıklarda kontrol grafilerinde kırık ayrışmış görülür veya hasta bu dönemde doktorun önerilerini tam olarak yerine getirmez ise cerrahi tedavi uygulanabilir. Yani kalça kırıklarında tedavi yöntemi kırık yerine, derecesine ve tipine göre değişebilir. Kontrole gittiğinizde yüksek ihtimalle grafiler çekilir ve kırığın ne durumda olduğuna göre ne yapılacağı doktorunuz tarafından karar verilir. Ağrı sızı bir süre daha olabilir. Tekrar tedavi uygulanabilir. Fizik tedavi gerekebilir. Tekrar geçmiş olsun ve her şey daha iyi olsun.

   • Avatar

    Yiğit

    27 Ocak 2016 at 00:50

    Peki bu durumdan sonra tekrar eski halinde yürümem ve gündelik hareketlerime tekrar tam anlamıyla dönebilir miyim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     27 Ocak 2016 at 12:06

     Tekrar geçmiş olsun. Şimdiden bu konuda net bir şey söylemek zor. Belki kırık kaynamamış görünür ise tekrar tedavi gerekebilir. İstirahat tedavisi sonrası fizik tedavi gerekebilir. Çünkü bu arada kaslar güçsüzleşecektir. Doktorunuzun söylediklerini mümkün olduğunca uygulayın. Tekrar geçmiş olsun.

  • Avatar

   Eeeee

   7 Ekim 2017 at 01:12

   Kazayı hangi tarihte geçirdiniz şuan ne durumdasınız

 15. Avatar

  Gül

  7 Şubat 2016 at 06:08

  Merhabalar, iki gün sonra 87 yaşındaki babaannem kalça kırığı bölgesel protez operasyonu olacak. Ben de endişe duyuyorum. Kalp buyumesi ve tansiyonu var. Bölgesel anestezi olması neye göre tespit edilir? Ameliya sonrası dönemde nasıl tedbirler almalıyız? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2016 at 13:33

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kalça protezi ameliyatlarında anestezi yönteminin seçimi hasta tercihine, hastanın yandaş hastalığına, anestezi uzmanının deneyimine, yapılacak cerrahinin süresine ve cerrahın tercihine bağlıdır.

   – Anestezi yöntemleri genel anestezi, spinal anestezi, epidural anestezi ve lokal anestezi yöntemlerinden oluşur. Seçilecek anetezi yöntemi hastanın genel sağlık durumuna göre, eşlik eden hastalıkların varlığına göre ve ameliyat yerine göre değişir. Örneğin genel anestezi alması sakıncalı ve akciğer hastalığı olan hastada spinal anestezi işlemi uygulanır. Yani babaannenizin ameliyatı donanımlı bir hastanede yapılacak ise zaten doktorlar duruma göre anestezi kararını verecektir ve gereken önlemleri de alacaklardır. İyi olması dileğiyle.

 16. Avatar

  serpil şimşek

  9 Şubat 2016 at 21:35

  merhaba hocam kızım 17 yaşında bir sene önce kızım yüksek yerden düştü ve pelvis ve kalca kıriklıgı oldu 5 ay yattıkutan sonra iylesti ve amaliyat oldu ayagıya kalktı şimdi 1 sene oldu pilatinler var sırtında ve baskı ve şiddetli agrı yapıyor ve agrıya dayanamıyor bu pilatinler nezaman alına bilir vevap

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2016 at 12:48

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Yüksekten düşmeler gençlerde çok sık görülen ve kalıcı hasarlara neden olabilen kazalardır. Ağrının platinlerden mi yoksa başka bir neden mi var öncelikle bunun anlaşılması gerekir. Omurga kemiklerindeki kırıklar için kullanılan platinler çok gerekmediği sürece kalıcı olabilir. Başından beri ağrı yapmamış ve şimdi ağrı yapmaya başlamış ise başka bir sorun olabilir. Platinlerin çıkarılıp çıkarılmayacağına ameliyatı yapan doktoru karar vermelidir. Buradan bir şey söylemek zor.

   – Bu tür kazalar sonrası genellikle fizik tedavi görülür. Doktorunuza ya da bir fizik tedavi uzmanına baş vurmanızda fayda var. Ağrının nedeni başka bir sorun olabilir. Platin kayması, platin olan bölgede fıtık oluşması veya platin yerinden oynadığı için enfeksiyon yapması gibi. Kızınızın kazadan dolayı vücut direnci düşük olabilir ve bu nedenle enfeksiyonlara daha yatkın olmak normaldir. Beslenmeye dikkat etmiyor ise vücut direnci zayıflamıştır. İhmal etmemek önemli. Tekrar çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 17. Avatar

  Ayse

  5 Mart 2016 at 02:57

  Merhaba 3 yıl önce femur boyun kirigi ameliyatı oldum 3 tane vida var bu Vidalri çıkartmalimiyim tekrar ayni skntlri cekermym iyileşme süresi ne kadrdr

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2016 at 13:41

   Öncelikle geçmiş olsun. Kırıklar sonrası uygulanan plak ya da vida işlemleri genellikle hastanın yaşına göre çıkarılıp çıkarılmayacağı karar verilir. Herhangi bir zararı yoksa genellikle çıkarılmaya gerek duyulmaz. Her ameliyat bir risktir. Tekrar ameliyat olmanın riskleri olabilir. Enfeksiyon riski, kaynamama riski gibi riskler önemlidir. Hiç bir sorun oluşturmuyor ise çıkarılması için ısrarcı olmaya gerek yok. Kalça ameliyatı olan hastalar genellikle yaklaşık 18 ay takip edilirler. Kırığın tam kaynayıp kaynamadığı röntgen filmleri ile belli olur. Doktorunuza danışmanız daha doğru olur. Çünkü kalça kırıklarında farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

   • Avatar

    ayse

    14 Mart 2016 at 02:54

    tesekkurler ben 35 yasindayim yoruldgmda bacagimda agri ve sislik oluyo birde amelyt oldugm bolgeye yan dondudmde uzun sure yatamiorm acio yasliliktada plantinlrn kireclme ve agri yapablcgi soylendi bende bu uuzdn vidalri cikartmk istiyorm ama korkyrm tabi

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     14 Mart 2016 at 12:56

     Size ameliyatı yapan doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur. Çünkü nasıl bir tedavi uyguladığını, sorunun ne olduğunu doktorunuz bilmektedir.

     Tekrar geçmiş olsun.

 18. Avatar

  Habip

  9 Mart 2016 at 17:32

  Merhabalar. Babaannem 90 yaşında be kalça kemiğini kırdı. Doktor ameliyat etmekten çekiniyor galiba ama sadece yüksek tansiyonu var. Acaba ne yapmalıyız ameliyatsızda iyileşebilir mi? Ne kadar sürede iyileşir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mart 2016 at 12:18

   Öncelikle geçmiş olsun. Kalça kırıkları bazen yerine, derecesine göre ameliyat etmeden bırakılabilir. Fakat ileri yaş hastalarda kalça kırığı herhangi bir yöntem uygulamadan iyileşmez. 90 yaşındaki bir hastayı ameliyat masasına yatırmak da riskli olabilir. Çok fazla şikayeti yok ise bu şekilde fizik tedavi yöntemlerine baş vurulabilir. Daha büyük bir hastanede tüm önlemler alınarak ameliyat ihtimali belki olabilir.

 19. Avatar

  Selma

  19 Mart 2016 at 00:20

  Merhabalar.,kardeşim 6 ay önce bir iş kazası geçirerek sol kalça kemiği kırıldı. Acil ameliyata alındı ve üç tane vida takıldı. Şuanda kemiği tam kaynamamasına rağmen doktor önerisiyle değneksiz aksayarak yürüyor. Yalnız bacagında yarım santim kısalma olmuş. Bu onun için bir engelmidir? Birde kaynamasında biraz gerilemede olmuş. Kemik tam olarak ne zaman kaynar?

 20. Avatar

  Selma

  19 Mart 2016 at 00:23

  Buarada kardeşim 27 yaşında….

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2016 at 13:11

   > Öncelikle çok geçmiş olsun. Kalça kırıkları gençlerde genellikle kazalar ve düşmeler sonucu meydana gelir. Kalça kırıklarında kırılan bölgeye göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır ve iyileşme süreleri de farklılık gösterebilir. Plak ve vidalar kullanılarak yapılan kalça kırığı ameliyatlarında iyileşme süreci kalça protezi ameliyatlarına göre daha uzundur. Hastanın kalçaya yük vermesi kalça radyografisi sonrası kırığın kaynamış olmasına bağlı süre değişir ve kırığın kaynadığı tam görülmeden hasta mümküm olduğunca kalçaya yük vermeden koltuk değneği ya da yürüteç yardımı ile ihtiyaçlarını gidermelidir. Kalça kırıkları sonrası iyileşme fizik tedavi ile hızlanabilir. İyileşme süreci hastanın beslenmesine, sigara kullanımına, eşlik eden başka hastalık varlığına göre de değişir.

   > Sigara kullanımı ve yetersiz beslenme kırık kaynamasını geciktirir. Bu nedenle mümkün olduğunca proteinli, kalsiyumlu, kaliteli karbonhidratlı beslenmeli ve kalitesiz karbonhidratlardan uzak durulmalıdır. Örneğin şekerli besinler, hamur işleri gibi besinler kalitesiz karbonhidratlardır. Bulgur, yulaf ezmesi, aşurelik buğday, tam buğday ekmeği, baklagiller gibi besinler ise kaliteli karbonhidratlardır. Günlük yoğurt, süt ve süt ürünleri tüketimi de dengeli olmalı, tavuk, balık, karaciğer, kırmızı et tüketimi dengeli olmalıdır. Beslenme çabuk toparlanmada önemlidir. Gereksiz gıdalar değil faydalı gıdalar ile beslenmek gerekir.

 21. Avatar

  Hakancan

  21 Mart 2016 at 22:33

  Merhaba yaşım 16 futbol oynarken sağ kalça kemiğinde kırık oldu doktor bisey demedi zamanla geçer dedi daha hızlı iyilesmek için ne yapabilirim
  Not:yurumemde sıkıntı yok hareket etirebiliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2016 at 12:58

   > Kalça kırıklarında, Pipkin 1 (infra foveal) kırıklarda kırığın yeri ligamentum teresin yapışma yerinin altındaki kırıklardır. Bu kırıklarda başka bir gereklilik yok ise herhangi bir müdahale yapılmadan bırakılır. Bu parçanın pozisyonu bilgisayarlı tomografi ile görüntülenir. İyileşme için o bölgeyi korumak gerekir.

   > Doktorunuzun verdiği herhangi bir yöntem var ise onları düzenli uygulamak gerekir. Proteinli beslenmek, kalsiyumlu beslenmek, bol meyve ve yeşillik tüketmek faydalı olur. Sigara kullanmamak önemli. Ağrı, şişlik olur ise doktorunuza danışmanız doğru olur. Bir süre futbol gibi aktivitelerden uzak kalmak önemli. Tekrar incitmemek gerekir.

   > Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Meral

    25 Mart 2016 at 10:05

    Merhabalar 20 yaşındayım. Yaklaşık 5hafta önce geçirdiğim trafik kazasında sağ ve solda pelvis kırığı olduğu söylendi. Sol tarafın diğerine nazaran daha ağır olduğunu biliyorum. Doktorum iki ay yatak tedavisi verdi. Acımı tolere ettiğim sürece her hareketi yapabileceğimi söyledi oturmaya başladım. Ayağa kalksam kemiğe zarar vermiş olur muyum? Ve kalktığımda eskisi gibi desteksiz yürümem kaç Zaman alır?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     25 Mart 2016 at 20:09

     > Kalça kırıklarında yapılan tedaviye göre iyileşme süresi ve eski hareketliliğe dönme süresi değişebilir. Eğer ameliyat etmeden çekme yöntemi ile tedavi edilmişseniz hareket etmeden 6 ile 8 hafta arasında iyileşebilir. Bu işlemler hastanede yapıldı ve artık taburcu olmuşsanız ve doktorunuz ağrıya dayanabildiğiniz her hareketi yapabilirsiniz demiş ise ayağa kalkmanızda da bir sorun olmayabilir. Fakat bunu doktorunuza sormanız daha doğru olur. Çünkü uygulanan tedaviyi, kırığın yerini, kırığın derecesini doktorunuz daha iyi bilmektedir.

     > Kalça kırığı tedaviniz platin ve vidalar ile tespit edilerek yapılmış ise kırık tamamen kaynayana ve röntgen filminde kırığın kaynadığı görülene kadar ameliyat edilen bölgeye ağırlık verilmez. Yani tedavi yöntemleri ve kırık bölgeleri farklılık gösterdiği için kalça kırıklarında iyileşme süresi de farklılık gösterir.

     > Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 22. Avatar

  Adsiz

  1 Mayıs 2016 at 11:23

  Hocam merhabalar 34 yasında 2. Gebeliğimde kalça kemiği ödemine bağlı kalca kırığı yaşadım doğum sonrası 3vida takıldı ameliyat üzerinden 1,5 yıl geçti kırık kaynadi doktorum bu vidalar istersen çıkarılır istersen kalabilir diyor vida olunca tedirgin oluyorum ters bir harekette sıkıntı olacak hissi var benim sorum vidaların ömürboyu kalması durumunda olası riskler ve vidalari çıkartma durumunda yaşanabilecek riskler ve sonradan iyileşme suresi Hakkı’nda bilgi verirseniz sevinirim
  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2016 at 14:01

   > Kalça kemiği kırıklarında veya çıkıklarında takılan platinler yerine göre çıkarılabilir. Fakat platinler ameliyat ile çıkarılacağı için yine bir ameliyat geçirmek gerekir. Doktorunuz çıkaralım demiş ise bunu doktorunuza sormanız daha doğru olur. Kırığın yerine ve derecesine göre bu karar değişebilir. Fakat her açık ameliyatın bir riski vardır.

   > Enfeksiyon riski de en önemli risklerden biridir. Hiç bir ağrı, sızı, şikayetiniz yok ise platinlerin soğuk günlerde sızlaması dışında bir sakıncası olmaz. Ayrıca yeni bir ameliyat kararı da hastanın durumuna göre değişir. İkinci ameliyat birinci ameliyat kadar başarılı geçmeyebilir veya iyileşme daha geç olabilir. Bu durum hastanın eşlik eden diğer sorunlarına, hastanın yaşına, beslenme durumuna göre de değişir. Bu kararı vermek doktorunuz ve size kalmış. Ancak sonuç olarak ameliyat, ameliyattır.

 23. Avatar

  Zeynrp

  18 Mayıs 2016 at 10:42

  Iyi gunler
  2.5 yasinda cocugumun evde ziplarken uyluk kemigi kirilmis.Doktor ilk alciya alma isleminde olmadigini tekrar yaptiklarini simdi ise tam sinirda oldugunu soyledi.yani islem tam olmamis.islemden iki gun sonra tekrar bakip durum hakkinda bilgi vericek.iki kez ust uste anestezi veremeyecegi icin bugun zaten acamayiz tekrar dedi,Simdi baska doktora gitmek istiyoruz cok gec olmadan.nasil bir yol izlemeliyiz?Lutfen yardimci olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2016 at 22:12

   Çocuklarda femur (uyluk kemiği) kırıkları genellikle cerrahisiz koruyucu tedavi ile tedavi edilmeye çalışılır. Tedavide pelvik bandaj veya pelvipedal alçılama tedavisi uygulanır. Femur kırıklarıında iyileşme süresi kırığın yerine ve derecesine göre değişebileceği gibi alçılama süresi 3-5-8 haftalık pelvik bandaj veya pelvipedal alçılama ile alçının içinde iyileşme başlar. Gereken durumlarda cerrahi tedavi ile düzeltme yapılabilir.

   İçiniz rahat edecek ise iyi bir ortopedi uzmanına gidebilirsiniz, ancak her doktorda tedavi baştan başlar ve daha olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.

   Kararınız hakkında yönlendirme yapmak gibi bir durum söz konusu değildir.

   Çok geçmiş olsun, her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

 24. Avatar

  sınan c

  18 Mayıs 2016 at 14:38

  merhaba hocam
  24 nısan 2016 trafık kazası yaptım sol kolumda atel takıldı tarak kemık kırıgı var dendı 15-20gune gecer dedı doktor
  ama benım sol kalcamda asetabulum kırık var dedıler yatak ıstırahatı verdı uzerıne basmadan koltuk degnekle yuruyebılırsın dedı gecen muayaneye kontrole gıttıgın kazadan sonra 15 gun gecmıstı ben kalcamın uzerınede oturamıyordum bana oturabılırsın demıstı ben otuyorum ama bır mahsuru varmıdır ve son 3 gundur saga sola dondurken ayagımı agrılar bacagın bırlestıgı yerden agrıyor doktor kaynamıs demıstı uzerıne basma 3 hafta duzelırsın demıstı sımdı eskı halıme nezaman donerım ve agrılar kalıcımıdır ılerıde kısın soguklarda bır hasar kalıyormu bıde ılgınız ıcın tsk ederım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2016 at 22:53

   Asetabulum kırıkları oldukça karışık kırıklardır ve kırığın yeri, derecesi ve şiddeti iyileşme süresini değiştirir. Asetabulum kırıkları ortopedi ve travmatolojinin tam olarak netleşmemiş konularındandır. Kırık nedeni ile veya yapılan tedavi nedeni ile sinir hasarı olmuş olabilir ve buna bağlı ağrılar olabilir. Ayrıca iyileşme süresi uygulanan yönteme, kırığın tipine, derecesine, yerine, hastanuın genel durumuna, hastanın eşlik eden diğer yaralanmalarına, hastanın yaşına göre de değişir. Kırık ayak tarak kemiğinde de olduğu için hemen basmak ve yürümek zor olabilir. Hareketsiz kalınan bu dönemde kaslarda da güçsüzlük olmuştur, bu nedenle fizik tedaviye başlamak gerekir.

   Bu tür ağır yaralanmalarda fizik tedavi kısa sürede başlamalıdır. Bu nedenle bir fizk tedavi uzmanına muayene olmanız önemlidir. Gerekiyor ise hemen fizik tedavi başlayabilir.

   Çok geçmiş olsun, sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 25. Avatar

  Umut

  27 Mayıs 2016 at 02:13

  Arkadaslar 25 metre ucurumdan dustum legen kemigim kirildi 4 ay yatalak kaldim felc kalma riski oldundan ameluyat etmediler cekme tedavisi iyguladolar cok sukur ilestim eskisi gibi yuruyom sadece kireclenme var onada sukur beslenmenize dikat edin ozellikle kelle paca bol bol yiyin kemik suyu en onemlisi sabir tum arkadaslara gecmis olsun yas 25

 26. Avatar

  ender som

  1 Haziran 2016 at 14:10

  Merhaba babamın sağ kalcasina 50 gün önce protez takıldı. İlk haftadan sonra CRP ure ve kreatinin yükseldi. Yaklaşık 40 gündür diyalize giriyor. Protezde sintigrafi çekildi enfeksiyon olduğu söylendi. Şimdi tekrar ameliyat yapılması gerekiyor mu.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2016 at 22:05

   – Kalça kırılması nedeni ile bağışıklık sistemi zayıflamış ve ameliyat sırasında ya da sonrasında enfeksiyon gelişmiş olabilir.

   – Kalça kırığı sırasında açık yara oluşmuş ise tedavi sürecine kadar geçen zamanda ya da tedavi süresinde açık yaradan enfeksiyon kapmış olabilir.

   – Eğer çok önemli bir travmaya maruz kalmadan kalça kırığı gelişmiş ise zaten enfeksiyon olduğu için de kalça kırılmış olabilir.

   – Bunların dışında böbrek yetmezliği, şeker hastalığı, kemik erimesi, romatoid artrit ve benzeri durumlar daha önceden var ise bunlara bağlı enfeksiyon ve kalça kırılması gibi durumlar gelişmiş olabilir.

   – Primer protez implantasyonunun ardından (protez yerleştirilmesine bağlı) gelişen enfeksiyonlar çoğunlukla, biyofilmler içinde üreyebilen mikroorganizmalardan kaynaklanır. Bu enfeksiyonların tedavisi zahmetlidir. Bu tip enfeksiyonlar protez ömrünü kısaltır. Bu tip enfeksiyonların tedavisinde uzun dönemli antibiyotik tedavisi ve kurtarıcı rezeksiyon artroplastisi ve gereken durumlarda başka cerrahi yöntemler uygulanabilir.

   – Enfeksiyonun neden geliştiği ve enfeksiyonun tipi belirlenir ise antibiyotik tedavisi ile tedavi edilebilir. Fakat enfeksiyon takılan protez nedeni ile olumuş ve protez ya da kemikler zarar görmüş ise tekrar cerrahi tedavi veya tedaviler gerekebilir.

   Bu durumun altında yatan nedenin daha derin araştırılması gerekebilir.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi, her şeyin iyi olması dileğiyle.

 27. Avatar

  Mustafa

  15 Haziran 2016 at 20:12

  Merhaba kalçamın üzerine düştüm, doktor kırık var dedi, yürüyebiliyorum, herhangi bir Ağrım yok 5 gün istirahat verdi, oturma simidi tedavisi uygulamamı söyledi sadece , ne kadar bir sürede iyileşir, teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Haziran 2016 at 13:57

   Kalça kırıklarında kırığın yerine, derecesine göre bazen ve bazı kırılma tipinde herhangi bir tedavi uygulanmayabilir, ancak doktorun diğer önerdiği yöntemleri dikkatli uygulamanızda fayda var.

   Yük taşımayan yüzeydeki küçük boyutlu kalça kırılmasında (bu pipkin 1 şeklinde değerlendirilir) konservatif tedavi (koruyucu tedavi) uygulanır genellikle. Yani bu koruyucu tedavide istirahat, atel ve benzeri oturma simidi gibi, fizik tedavi gibi tedaviler vardır. İstirahat tedavisi 3-4 hafta sürebilir. Bunu doktorunuza sormanız daha uygun olur, çünkü kırığın yerini ve derecesini doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 28. Avatar

  Rabia

  6 Temmuz 2016 at 12:16

  Merhaba, bir trafik kazası geçirdim ve sol sakrum ala da kırık olduğu söylendi. Ameliyat olmadım. Bir ay yatmam gerektiği söylendi. Acile gittiğim için yeteri kadar bilYattığım yerde bacaklarımı hareket ettirebiliyorum sağa ve sola tam dönebiliyorum. Birinin yardımıyla tuvalete gidebiliyorum. Sorum şu; yana dönerek yatmak, oturmak, belime yastık koymak, yürümek zarar verir mi? Yatakta hafif egzersizler yapabilir miyim? Kısaca ne yapmalıyım? Ne yapmamalıyım? Tekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2016 at 16:46

   Pelvis travmalarında sakrum kırığından şüphe edilen (tam olarak belli olmayan) hastalarda genellikle önce belli bir süre istirahat tedavisi verilir. Bu istirahat tedavisi sonrası hastanın şikayetlerinde gerileme olmaz ve çekilen grafilerde cerrahi müdahale gerektiren durumlar gözlenir ise cerrahi tedavi gündeme gelebilir.

   Doktorunuzun önerdiği şekilde istirahat etmeniz doğru olur. Kırığın derecesini, şiddetini doktorunuz bilmektedir, bu nedenle neleri yabileceğiniz ya da yapamayacağınız konusunda doktorunuza arayıp sormanız daha uygun olur, çünkü çekilen grafilerde kırığın hangi derecede olduğunu size bakan doktorunuz bilmektedir. Yanlış bir hareket kendi kendine kaynayacak olan kırığın yanlış kaynamasına ya da kaynamamasına yol açabilir.

   Yani doktorunuza sormanız önemlidir.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 29. Avatar

  Fatih

  13 Temmuz 2016 at 17:46

  Hocam benim sol kalça femur boyun kırığı var ameliyat olalı birbuçuk ay oldu şuan hiç bir şikayetim yok Ağrı da yok doktorum basma dedi basmıyorum acaba kemik kaynamışmıdır önceden dizimi bükemiyordum şimdi tam olarak büküyorum hareket yapıyorum oturmamda yatmamda hiç sıkıntı yok doktoruma kontrole gidecem sizce kontrol için erkenmi teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2016 at 12:29

   Femur kırıklarının kırığın derecesine göre veya yapılan işleme göre genellikle 4-6 hafta arasında iyileşmesi beklenir. Sizin ameliyatınız geçeli 6 hafta olmuş. Doktor kontrolünüzü daha erkene alabilirsiniz.

   Doktorunuzun söylediğinden fazla veya söylediğinin dışında hareketler yapmamanız doğru olur.

   Bazen hastalar daha çabuk iyileşmek için doktorunun söylediğinden fazla ve söylemediği hareketleri de yaparak platinin yerinden oynamasına neden olmaktadır maalesef, bu nedenle dikkatli olmanız gerekir. Kontrole gittiğinizde doktorunuzdan hangi hareketi ne kadar süre yapmanız gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi almanız ya da bir süre fizik tedavi görmeniz doğru olur.

 30. Avatar

  ırmak

  19 Temmuz 2016 at 10:16

  Bende sakrum kirigi oluştu 5eylulde 2 platin takıldı ve suan 5 buçuk aylık hamileyim belki ağrıyor bir sorun olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Temmuz 2016 at 13:01

   Vücut ağırlığı arttıkça kırık bölge ağrı yapabilir. Hamilelikte yan ağrıları (çatı ağrıları) genellikle 6. aydan sonra başlar fakat bu durum bebeğin büyümesine, kadının genel sağlık durumuna bağlı değişir.

   Bebeği etkileyecek bir sorun olmaz, ancak sizin bakımınızdan doğuma kadar ağrılı olabilir, zorlanma olmaması için sezaryen doğum gerekebilir.

   Bunları doktorunuz ve ortopedi doktorunuz ile konuşarak karar vermeniz doğru olur.

   İdeal kilo dışında fazla kilo almamak için özen göstermelisiniz. Doktorunuza danışarak yapabileceğiniz egzersizleri düzenli olarak yapmanız ağrıların hafifilemesinde faydalı olur.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 31. Avatar

  Ufuk

  3 Ağustos 2016 at 21:29

  Hocam pelvis kemiğinin 3. Derece kırık olduğu söyledi doktor bey korse takip gezebilir siniz dedi fakat 20 gün oldu ayakta durunca ağrı yapıyor belim ve bacağım normal mi korse tl celik korse her yerimi agrıtıyor nedeni nedir hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 11:46

   Kırık herhangi bir travmaya maruz kalmadan ya da basit bir travmaya maruz kaldıktan sonra meydana gelmiş ise bunun altında yatan kemik erimesi, kireçlenmeye bağlı kemiklerde şekil bozuklukları gibi durumlar olabilir, bu nedenle o bölgede kireçlenme var ise fizik tedavi ya da cerrahi tedaviler gerekebilir.

   Pelvis oldukça karışık bir anatomik yapıya sahip olduğu için farklı sınıflamalar ile değerlendirilir. Kırık bölge sinirlere baskı yaptığı için ağrı yapıyor olabilir.

   Bu durumu doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda var, fizik tedavi ye da cerrahi tedavi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 32. Avatar

  Fatih

  4 Ağustos 2016 at 11:33

  Hocam ben sol femurboyun kırığı ameliyatı oldum 2 ay oldu doktora gittim doktor tamam kemik kaynamış üzerine bas yürü dedi. Şuan aksayarak yürüyorum bu aksama ne Zaman geçer nezaman normal yürürüm. Yürürken Ağrım yok sadece aksıyorum bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Ameliyat sonrası uzama veya kısalmasa yok nedenini çok merak ediyorum teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 12:40

   Femur boyun kırıklarında kırığın yerine, kırığın derecesine ve hastanın yaşına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır ve uygulanan yönteme göre ve hastanın durumuna göre tedavinin başarı oranı değişir.

   Uzama olmaz genellikle fakat kısalma gibi bir komplikasyon olabilir, aksamının nedeni henüz daha tam iyileşmemiş olması olabilir, sinir basısına bağlı ya da sinir hasarına bağlı olabilir, düşük ayak gibi bir durum gelişmesine bağlı olabilir. kırığın yerine ve derecesine bağlı olabilir.

   Bu durum için bir süre fizik tedavi görmeniz gerekebilir, bu nedenle bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanızda fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 33. Avatar

  Fatih

  5 Ağustos 2016 at 18:01

  Merhabalar, yaşım 34 ayrıca doktorum fizik tedaviye gerek olmadığını söylemişti yürüdükçe aksama azalıyor söylediğiniz gibi tam iyileşmedi sanırım kaynama tamamda iyileşme henüz olmadı demekki raporum 1 ay sonra bitecek ozamana kadar iyileşirmi acaba çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için peki kısalma olursa kalınımı olur bu aksamalar ayrıca kırığım parçalı kırıkta değil

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2016 at 13:29

   Parçalanmamış ama ayrışmış kırıklar ya da çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırıklar tabii ki kırığın derecesine, kırığın yerine, yapılan tedaviye, hastanın genel durumuna göre değişmekle birlikte tam iyileşme genellikle 6 ay 1 yılı alabilir.

   Kırık kaynamış görülse bile dokuların birbirine tam oturması ve eski halini alması en az 6 ay sürer. Kırıklar zordur, kırık bölge üşüdüğünde yıllarca hafif ağrılar olabilir, kırık bölge küçük bir darbe aldığında yıllarca ağrı, acı hissedilebilir.

   Vücudun herhangi bir yerinde bir kırık oluştuğunda o bölgeyi en az 5 yıl veya ömür boyu korumak gerekir.

   Doktorunuz, fizik tedavi önermedi ise o bölgenin kireçlenme yapmaması için doktorunuza ne tür egzersizler yapabilirsiniz sorup öğrenmenizde ve bu egzersizleri yeterli sayıda çok da aşırıya kaçmadan yaşam tarzı haline getirmenizde fayda var, çünkü kırık meydana gelen her bölgede kireçlenme riski vardır.

   Ayrıca kırık kaynamasını ve iyileşmesini sigara kullanımı, ağrı kesici kullanımı, alkol kullanımı beslenme yetersizliği, şeker yüksekliği gibi faktörler geciktirebilir, bu nedenle bunların da dikkat edilmesi gerekir.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    saİT DOĞAN

    17 Ağustos 2016 at 10:42

    kızım yuksekten duştu leyen kemıyı kırı amalıyat edıldı iyi leşırmı cevap beklıyorum bazı yerlerını hıs etmıyor

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     18 Ağustos 2016 at 12:45

     Pelvis kırıkları genellikle yüksek enerjili travmalar sonucu oluşur. Cerrahi tedavi uygulanan pelvis kırıklarında tam iyileşme süreci 3-9 ayı bulabilir. Pelvis kırıklarına eşlik eden yaralanmalar var ise iyileşme süreci değişebilir.

     Pelvis kırıklarında sinir hasarları da oluşabilir ve buna bağlı hissizlikler olabilir. Bu durum ortopedi tedavisi bittikten sonra fizik tedavi sürecine geçilir ve bu süreçte kızınız zamanla kendini toplayabilir.

     Kırık sonrası veya cerrahi sırasında ya da takılan platinler nedeni ile sinir zedelenmesi veya sinirlere baskı var ise hissizlik bunlara bağlı olabilir ve bu durum zamanla çevre dokuların sinir dokusunu tamir etmesi ile düzelebilir.

     Leğen kemiği (pelvis) kırıkları oldukça zor kırıklardır.

     Doktorlarınızın önerilerini dikkate almanızda fayda var.

     Çok geçmiş olasun ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 34. Avatar

  elif

  19 Ağustos 2016 at 02:12

  Merhaba hocam ben 20 yasindayim yaklasik 5 yil once 5. Kattan dustum sol femur ve sag kalcam kirildi sol bacagimdaki hasar daha buyuktu parcali kirikti ve yogun bakimda enfeksiyon kapti apar topar hastnye yattm tam 6 ay enfeksiyon tedavisi gorsum gunde 3 kez antibiyotik takiolardi taburcu oldumda enfeksiyon oranim yuzde 15 civarindaydi doktorum bunun normal oldgunu soyledi ama ilerleyen aylarda ve yillarda ara ara tekrar hastaneye yatirildm cunku atesm cikiodu serepe dedikleri kan tahlilim yuksek cikiodu defalarca ameliyatli bolge yikandi. Ve hala gittmde igne ve antibiyotik veriolar ama ben artik cok sikildim gitmiorum arasira yine atesim cikio bu sekilde nereye kadar gidecek hastnye gitmememin ne gibi olumsuzluklari olur bana hocam bide ayni bolgede kalici sislik olustu iki kez fizik tedavi gordum gecmedi ayni zamanda bacagm digeeine gore 1 bucuk santim kisa doktorlar tabanliga gerek olmadgni soyluo ama ben aag bacagma cok yuklendgmi dusunuorum cunku yillardan beri devam eden sag bacagmdaki agri iyice artti gibi kalcamdan diz kapagma kadar uyusmalar seklinde oluyo comelemiorum ve bazen o kadar siddetli oluoki hicbir agri kesici gecirmio ozellikle kalca agrilarm artti bi iki yil once surekli ortopedistme gidip emar rontgen cektriodum temiz cikiodu artik gitmiorum yine bisey cikmaz diye fizige gittm fizk doktoru kaslarn zayf ondan dedi bugun 19. Gunum hic agrm azalmadi ne yapcam bilmiorum hocam bu agrilarim neden oluyo 5 yil oldu artik dayanamiorum bi hevesle universteye basladm gecen yil zehir oldu herseyi birakicam yasamak istemiorum artik bana bi cozum bulun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ağustos 2016 at 13:02

   Yaşadığınız sıkıntılar oldukça zor. Yüksek enerjili travmalar sonrası geçirilen ameliyatlara bağlı özellikle hastanın bağışıklık sistemi de düşük ise enfeksiyon kapma riski oldukça yüksektir.

   Hastane kaynaklı enfeksiyonlardan kurtulmak çok kolay değildir. Öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde beslenmek de önemlidir.

   Ateş yükselmesi oluyor ve ağrılarınız şiddetli ise bu durum enfeksiyonun tam olarak geçmediğini gösterir ve bu durumda tedavi kaçınılmaz olur.

   Hastaneler ve hastaneler ile bu kadar uzun süre uğraşmak tabii ki çok zor ancak enfeksiyonun tedavisinin yapılmaması daha da zor.

   Fizik tedavinin bu tür durumlarda ara ara en az 2’şer ay devam etmesi önemlidir.

   Hastaneler ile uğraşmak zor olsa da fizik tedavi ve enfeksiyon ataklarının tedavisi yapılmalıdır.

   En önemlisi de sizin azminiz ve sağlıklı beslenmeniz, düzenli egzersiz yapmanızdır. Tekrar güç kazanmak biraz da sizin elinizde.

   Doktorların önerdiği bir beslenme şekli yok ve beslenme tarzında bir kısıtlama yok ise kaslarınızı güçlendirmek için bir spor hocasından yardım alabilirsiniz, çünkü hem kasları güçlendirmede hem de enfeksiyonu yenmede bağışıklık sistemini güçlendirmek çok ama çok önemlidir.

   Günlük beslenmenizde besinler ile düzenli ve dengeli protein alımı, dengeli kalsiyum alımı, dengeli karbonhidrat alımı, yine besinler ile dengeli vitamin ve mineral alımı oldukça önemlidir.

   Et, karaciğer, tavuk, balık, yumurta, süt, yoğurt, lor peyniri, peynir gibi gıdalar protein ve kalsiyum açısından zengin besinlerdir.

   Bunların yanı sıra bitkisel proteinler de önemlidir (nohut, kuru fasulye, yeşil ve kırmızı mercimek, barbunya gibi baklagiller grubundan besinler) herhangi bir kısıtlama yok ise hafta en az 2-3 kez tüketilmesinde fayda vardır.

   Kaliteli karbonhidratlar (bulgur plavı, yulaf ezmesi, aşurelik buğday salatası, tam buğday ekmeği gibi) karbonhidratlar beslenmede önemlidir.

   Sebze, meyveler, yeşillikler yeterli oranda tüketilmelidir.

   Bu nedenle bir spor hocasından veya bir diyetisyenden hem kaslarınızı güçlendirmeye yönelik hem de bağışıklık sistemnizi güçlendirmeye yönelik bir beslenme programı almanız fayda sağlayabilir, çünkü iyi bir beslenme programı ve iyi bir egzersiz programı ile yaşınız daha genç olduğu için bu durumu yenmeniz mümkün olabilir fakat en önemlisi de sizin ben yaparım azminizdir.

   Doktorunuza sorarak bu beslenme tarzını ve egzersiz programını spor salonlarında da devam edebilirsiniz.

   Bunların yanı sıra sağlıksız karbonhidratlardan kesinlikle kaçınmak gerekir (şekerli gıdalar, boş hiç bir işe yaramayan hazır gıdalar, bisküvi tarzı boş gıdalar, beyaz ekmek, aşırı hamur işi gıdalar, sigara, alkol aşırı kafeinli içecekler gibi) beslenme tarzının yerine faydalı ve sağlıklı beslenme tarzını benimsemelisiniz.

   Öğünleriniz düzenli ve dengeli olmalı, uykunuz düzenli olmalı, besinleriniz sağlıklı ve ev yemekleri tarzı olmalıdır.

   Tedavilerinizi ihmal etmemeniz de önemlidir.

   Çok geçmiş olması ve her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

   • Avatar

    Sezgin aksakal

    29 Kasım 2016 at 01:49

    Hocam kardesimiz icin cok uzuldum Allah sifamizi versin insaallah bunlar imtihan bende 4 aydir ugrasiyorum Allah razi olsun herkese ayri ayri cevap vermissiniz hakkiniz odenmez bu isin parayla olculebilecek yanida yok Insanlarin bir umut bekledigi agrilarinin oldugu su gece saatlerinde saat 01:45 bendede biraz var Rabbim hepimize Şafi ismi serifiyle sifa versin Allah sizden razi olsun

 35. Avatar

  Kardelen

  20 Ağustos 2016 at 15:06

  Ben baş dönmesi ile 4. kattan düştüm. Pelvis kırığı artı sırtımda kalçanın son iki boğumu denen yerde çatlak var. 5 gün yoğun bakımda yattım. Demir takıldı sabitlemek amaciyla. 45 gün kalması gerekmekte. 3 haftası kaldı. Sürekli yatiyorum zaten. Sağ ayak parmaklarimin sadece orta uç parmağımı oynatabiliyorum. Diğer parmaklarım hareket etmiyor. Fakat dizlerimi çekip indirebiliyorum. Demirler çıktığı zaman yürüyebilir miyim ? Ayrıca kalcamda da hissizlik var idrar vb.hissetmiyorum normal mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ağustos 2016 at 16:18

   Omuriliği de kapsayan bölgede kırık oluşmuş ise sinir hasarı olmuştur. Bu tür yüksek enerjili travmalar sonrası tedavi sürecinde pelvis kemiklerinin kaynama süresi dolana kadar kişinin idrarını ve dışkısını hissetmemesi gibi komplikasyonlar olabilir fakat bu durum kırık bölge kaynadıktan sonra genellikle düzelir.

   Yaşanılan kaza çok ciddi bir durum, bu tür kazalar sonrası bazı sinir hasarları oluşsa da ortopedik tedavi bittikten sonra fizik tedaviye geçilir ve fizik tedavi sonrası ve iyi bir beslenme ile bu durumlar geçici olabilir. Önemli olan sizin kuvvetinizi ve inancınızı kaybetmemeniz, bir de enfeksiyon kapılmamasına dikkat etmenizdir.

   Bağışıklık sistemnizi güçlü tutmak için canınız hiç bir şey yemek istemese de öğünlerinizde düzenli beslenmeye çalışmalısınız.

   Ivır zıvır tüketmek yerine kaliteli ve sağlıklı besinler ile beslenmeniz gerekir.

   Yeterli protein, yeterli ve kaliteli karbonhidrat, sebze, meyve, süt, yoğurt, yumurta gibi besinler dengeli olarak tüketilmelidir.

   Tuvalet yapmaktan korktuğunuz için kesinlikle yemek yemeyi ihmal etmemelisiniz (öğünleriniz sağlıklı yemekler olmalı, ıvır zıvır olmamalıdır).

   Geçmiş olması ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

   • Avatar

    Kardelen

    25 Ağustos 2016 at 22:48

    Peki bazi doktorlar ümitsiz bazıları ümitli erken kalkabilmem veyahut yuruyebilmem hususunda. Demirler çıktıktan sonra ve iyi bi fizik tedavi süreciyle erken bi donemde kalkabilir miyim ? Çünkü liseyi okuyorum okulun gitti falan ki bende en kısa surede kalkmak istiyorum.

   • Avatar

    Kardelen

    25 Ağustos 2016 at 22:49

    Ya demirler çıkınca yürüyebilir miyim. Ya da bu sure çok uzun mu olur

   • Avatar

    Kardelen

    25 Ağustos 2016 at 22:57

    Cevabınız için tesekkur ederim. Az da olsa ferahladim hissizlik hususunda. Lakin ben daha 16 yaşındayım okulum gitti ailem ben perişan olduk. Demirler çıkınca fizik tedavi süreciyle beraber kalkmam çok mu uzun sürer ?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     27 Ağustos 2016 at 14:31

     Ayağa kalkma süresi iyi bir fizik tedavi, iyi bir beslenme, sizin azminiz, doktorlarınızın deneyimi, sinir hasarının varlığı ve/veya derecesi, sinir hasarının yeri, kas gücü, bağışıklık sisteminizin güçlü olması gibi faktörlere göre değişiklik göstermekle birlikte 2-3 ayı alabilir.

     Belki küçük de olsa sinir hasarları kalabilir fakat çevre dokular güçlendikçe bu sinir hasarları hasarın derecesine, hasarın yerine göre değişebileceği gibi sinir çevresindeki dokuların yardımı ile 1-2 yıl veya en geç 3-5 yıl içinde yenilenebilir veya tamir olabilir.

     Daha önce de belirtildiği gibi sizin azminiz, ailenizin desteği, doktorlarınızın deneyimi, her zaman umutlu olmanız, mutsuz ve stresli olmamanız, özellikle beslenme şekliniz çok ama çok önemlidir.

     Tekrar geçmiş olması ve her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 36. Avatar

  Gamze

  3 Eylül 2016 at 01:39

  Merhaba 21 yasindayim 6gun once trafik kazasi gecirdim doktor sol kalca kemiginde kirik olusmus ama tam ayrilmamis dedi ve hic bir sekilde alci vb hicbirsey uygulanmadi 3 hafta yatak istirati verdi kendiliginden kaynar dedi .ve size sormak istedigim sorularim var lavaboya kalkabilir miyim ve ne pozisyonlarda yatmam uygundur ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 16:59

   Bunu doktorunuza sormanız daha uygun olur. Çünkü yatak istirahati verilen kalça kırıklarında da kırığın hangi derecede olduğu önemlidir.

   Doktorunuzdan bu konu hakkında bilgi almanız gerekir.

   Geçmiş olsun.

 37. Avatar

  Samet

  16 Eylül 2016 at 18:09

  Merhaba 13 agustos 2016 da gocuk altında kaldım hastanede cekapa girdim pelvis(pubis) kirigi ve sacrum s1 tipi kırığım olduğunu söyledi doktor ameliyatsiz yatak istirati ile kaynayacagini söyledi 16 gun sonra kontrol etti kayma yok kaynamada yok 3 hafta sonra gel dedi 1.5 ayda kaynama olur deynekle kaldirabilirim dedi 3 ayda tamamen kaynar dedi suan 1 ayi gecmis durumda sol tarafta bu arada sacrum ve pelvis kirigim arada bi sola hareket ettigimde tikirti sesi geliyo sizde sıkıntı olurmu idrarimi yaparken cok kasiliyo sol tarafim ama idrarimi hissediyorum acaba eskisi gibi olabilirmiyim agrisiz bi sekilde ayaga kalkabilirmiyim 3 veya 6 ay sonra olsun.tesekkurler Allah herkesin yardimcisi olsun en önemlisi sağlık

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 21:13

   Pelvis kırıklarında kırık ayrışmamış kırık veya kuvvetli fakat parçalanmamış kırık ise leğen kemiklerinden tutturulan demir kelepçe tarzı bir alet ile (eksternal fiksatör ile) sabitlenerek ve bu aletin 1-2 ay kalması ile tedavi edilir genellikle.

   Sizde herhangi bir cerrahi işlem uygulamaksızın sadece yatak istirahati verilmiş ise kırık ayrışmamış kırık olabilir ve bu tür kırıklarda kaynama zamanı 6 ile 12 hafta arasında değişebilir.

   Daha şimdiden idrar hissediliyor ise zaten kırık kaynadığında da idrar tutamama gibi bir komplikasyon oluşma ihtimali düşüktür.

   Kaynama gerçekleştikten sonra bir süre fizik tedavi görürseniz ve burada size ”kegel egzersizlerini” öğretirlerse ve siz bu egzersizleri düzenli şekilde yaşam tarzı haline getirirseniz idrar tutamama riski genellikle daha düşük olur.

   Tam iyileşme 1 yılı bile alabilir. Kırıklarda küçük veya büyük iyileşme genellikle uzun sürer ve iyileştikten sonra da yıllarca o bölgeyi dikkat etmek gerekir.

   Daha hızlı iyileşmek için düzenli ve dengeli beslenme çok ama çok önemlidir.

   Günlük düzenli ve dengeli protein alımı (et, karaciğer, balık, tavuk, dalak, yumurta gibi besinlerden).

   Günlük düzenli ve dengeli kompleks karbonhidrat alımı (bulgur, yulaf ezmesi, aşurelik buğday, tam tahıllı ekmek gibi besinlerden).

   Günlük düzenli ve dengeli kalsiyum alımı (süt, peynir, yoğurt, lor gibi besinlerden).

   Günlük düzenli ve dengeli sebze ve meyve, yeşillik, haftada 2-3 öğün baklagiller tüketimi gibi beslenme tarzı benimsenmelidir.

   Sigara kullanımından uzak durulmalı, kalitesiz karbonhidratlardan uzak durulmalı (basit şekerler, bisküvi-çikolata tarzı besinler, tatlılar, hamur işleri gibi).

   Mümkün olduğunca ağrı kesici ilaç kullanımından uzak durulmalı gibi durumlar da dikkat edilmelidir.

   Doktorunuzun önerileri önemsenmelidir.

   Her şeyin iyi olması ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Samet

    10 Ocak 2017 at 15:11

    Hocam merhaba benim 5 ay önce pubis ramus ve sacrum kırığı oldu ameliyatsiz yatak istirati ile 5 haftada kaynadi 5 ay once olan biseydi zaten harekersizlikten bacak kaslarim adeta eridi simdi yuruyus bandinda kosu yapiyorum egzersiz yapiyorum Allaha şükür bi problem yok fakat sanirim sacrum ağrıyo çünki solda olan bi kırıktı sol arka kalcam ağrıyo kaslar zayif olduğundan da olabilir miki hocam ağrı kesicilik bi ağrı değil hocam asil sorum sol bacagimi yukarı kaldırıyorum indiriyorum mesela kit sesleri geliyo ve bacagimin kasik arasindaki kikirdak sert değil onlari falan nasil yerine getiricem bide dokular bağlar kikirdaklar zamanla kendisini yeniler mi veya tamir edebilir mi 1 sene sonra bu seyleride hissetmeyip kirilmamis gibi olabilir mi ortopedi doktoru hic bi sıkıntı yok diyo

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     14 Ocak 2017 at 11:49

     Bu tür kırıklar sonrası kireçlenme meydana gelebilir ve buna bağlı olarak da ağrılar ve kıtırtı sesleri gelebilir. Kıkırdak dokular da hasar almış ise yine ağrılar buna bağlı da olabilir. Eklem kıkırdağı, anatomik olarak her şeye olumsuz yanıt veren bir doku olarak tanımlanabilir. Kıkırdak doku kendini yenilemez veya çok zor yeniler, çünkü eklem kıkırdağının damarı yoktur ve beslenmesini eklem sıvısından sağlar. Kıkırdak hasarlarında kıkırdağın beslenmesini sağlamak için enjeksiyon tedavileri uygulanabilmektedir. Bir fizik tedavi uzmanın önerdiği ve düzenli yapılan egzersizler de bu duruma katkı sağlayabilir.

     Kalça ekleminin kalçaya ait bağları liofemoral bağ, pubofemoral bağ, transvers asetabular bağlar ve teres bağı şeklinde değerlendirilir.

     Bağ yırtıklarında veya zedelenmelerinde istirahat tedavisi, antiinflamatuar ilaç tedavileri ve bunların yetmediği durumlarda cerrahi tedaviler gibi yöntemler uygulanır.

     Yani doktorunuzun önerdiği tedavilere rağmen şikayetlerinizde gerileme olmaz ya da artış olursa cerrahi müdahaleler gerekebilir.

     Eğer doktorunuz önermediyse kasları yeteri kadar güçlendirmeden (en az 6 ay veya 1 yıl gibi (bir fizik tedavi doktorunun önerdiği belli egzersizler ile) hemen koşu ya da koşu bandı hiç doğru olmayabilir hatta tehlikeli olabilir. Bu tür bir yanlış da hasarlanmanın durumuna göre değişmekle birlikte ciddi kıkırdak hasarına neden olabilir.

     Fizik tedavi görmek faydalı olabilir, bu nedenle bir de fizik tedavi doktoru tarafından değerlendirme önemlidir.

     Geçmiş olsun ve bu zorlukların geçmesi dileğiyle.

 38. Avatar

  fehmi aslan

  21 Eylül 2016 at 23:16

  Slm hocam kiz kardesim 9 yil once kalca kemik cikigi vardi ameliyat oldu 4 ay alcida kaldi ve yatiklik oldu bu bir yildir agrisi var kalcadan ama hamgi doktora gidiyorsak. Caresi yok diyorlar arti hocam soyle bisey diyorla kemik corumus diyorlar ve artik beynine atmis sana hic bir doktor bisey yapamaz daha 22 yasinda bir kiz yardimci olursaniz sevinirim hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Eylül 2016 at 15:29

   Kemik çürümesi veya osteonekroz olarak adlandırılan durumun farklı tipleri vardır.

   Avasküler nekroz veya iskemik nekroz olarak tanımlanabilen osteonekroz, spontan (kendiliğinden gelişen) osteonekroz, aseptik nekroz veya kemik enfarktüsü (damarların pıtı ile tıkanması) gibi osteonekrozlar tanımlanmaktadır.

   Osteonekroz damar yapıların doğrudan (kırık ve çıkıklar gibi nedenler ile) hasara uğraması sonucu, pıhtı ile damarların tıkanması sonucu, enfeksiyonlar sonucu, bazı ilaçların kullanımı sonucu ve bazı sistemik hastalıklar sonucu gelişebilen bir durumdur.

   Kardeşinizde bu durumun oluşmasına neden olan faktör kalça çıkığı veya buna bağlı geçirilen ameliyat ya da her ikisine bağlı meydana gelen damar hasarlanması veya tıkanması, uzun süre hareketsiz kalması gibi faktörlerdir büyük olasılıkla.

   Kalça çıkığı doğumsal kalça çıkığı ise 9 yaşına kadar geçen sürede damarlarda zedelenme ve kan akımı bozulmuş olabilir ve buna bağlı olarak kemik çürümesi ameliyattan önce de başlamış olabilir veya ameliyat sonrası hareketsiz kalmasına bağlı damarlarda tıkanma sonucu veya damar zedelenmesine bağlı oluşmuş olabilir.

   Ameliyat sonrası yatalak değildi ise dönem dönem fizik tedavi görmesi gerekebilirdi. Fakat yatalak olma durumu ameliyattan sonra başladı ise buna bağlı hareketsizlikten dolayı damarlarda tıkanma ve/veya pıhtı atma durumu gerçekleşmiş olabilir ya da alçı tedavisi sırasında sağlam kalçaya aşırı abdüksiyon verilmiş alçı pozisyonlarından sonra avasküler nekroz gelişebilir.

   Kalça çıkığı tedavisinden sonra hastaların ortalama takip süresi 30 ay (iki buçuk yıl) sürebilir, bu nedenle takip süreci dikkat edilmedi ise, ameliyat sonrası iyi bir fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi uygulanmadı ise bu tür bir komplikasyon ortaya çıkmış olabilir.

   Üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde bulunan kemik ve metabolizma hastalıkları bölümünde bu durum daha iyi değerlendirilebilir. Ayrıca beyin için beyin cerrahi uzmanınca bu durum değerlendirilmelidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 39. Avatar

  beyazıt arıcan

  2 Ekim 2016 at 13:31

  43 yaşındayım koşu esnasında femur boyun kırığı oluşmuş bu durumu öğrendiğimde 45 gün üzerinden geçmişti , ve bu süre zarfında üzerine basmaya devam ettim .Hastaneden randevu al bayram girmişti araya mr çekimi tekrar randevu derken 45 gün geçti.
  şimdi 6 haftadır koltuk değneği kullanıyorum kalçamın üzerine ağırlık vermemek için, iğne ilaçlar bitti , ama ağrı devam ediyor ve sanırım bir kaynama sorunu var .internetten de araştırdım zor iyileşen bir durum . Doktor bana tekrar 2-3 ay sonra gel dedi ama ağrılar devam ediyor .Bir ara geçer gibi oldu ama son 1 haftadır ağrılar tekrar başladı .kendimede iyi bakıyorum gidalar oturup kalkma…
  Beklemelimiyim yoksa iyileşme sürelerinde ne gibi değişimler oluyor biraz bilgi rica etsem psikolojik olarak rahatlamaya ihtiyacım var , Ne yapmamı önerirsiniz 45 gün geçmesi kaynamayı engellermi
  lütfen biraz aydınlanmaya ihtiyacım var .
  hepinize geçmiş olsun
  Gökçe

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 01:58

   Femur boyun kırıkları tedavisinde yatak istirahati, kapalı ya da açık internal tespit, total ya da parsiyel kalça protezi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

   Kırık kaymamış kırık ya da kırık uçlarının birbiri içine girdiği kırık (impakte kırık) ise kaynama şansı vardır. Fakat bu hastalarda avasküler nekroz gelişme riski de vardır.

   Kırığın kaynamasını bu 45 günlük geçirilen süre de etkileyebilir ve avasküler nekroz veya kireçlenme gelişme riskini arttırabilir.

   Kaynama olmaz ise cerrahi tedaviye gerek duyulabilir.

   Ağrınız da ciddi şekilde artma oldu ise kontrol gününü beklemeden gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 40. Avatar

  Aydın Candemir

  8 Kasım 2016 at 14:56

  Yaşım 58.Sağlıklıyım. Ağaçtan düştüm Asetabulum kırığı ameliyatı oldum.6 çivi takıldı.Ameliyat olalı 10 hafta oldu.Başka hiçbir problemim yok.Kontrole gideceğim ama size de danışayım dedim.Ayağa basma daha ne kadar sürebilir? Kaplıcanın bir faydası olur mu? Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 17:21

   Kırıklarda tedavi şekli ve tedavi süreci kırığın yerine, şiddetine, parçalı veya parçasız kırık oluşuna bağlı değişir.

   58 yaşında bir hastada kırıklar biraz daha geç kaynayabilir.

   Asetabulum kırıklarında cerahi tedavi uygulanan hastalar başka bir sorun çıkmaz ise, doktorlarının önerilerini dikkat ederler ise genellikle 3-6 ay arasında normal yaşamlarına dönebililirler fakat eşlik eden yaralanmalar ve başka sorunlar bu süreci değiştirebilir.

   Doktorunuz ne zaman basmanız gerektiğini size söyleyecektir ve fizik tedavi görmenizi de önerebilir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 41. Avatar

  Mehmet

  16 Kasım 2016 at 21:21

  Merhabalar 22 gün önce trafik kazası geçirdim kalçam çatlamış ama ayrılmamış yatarak iyileşmesini söylediler kaç günde kaynar tam olarak koltuk değneklerle basabilir miyim yere

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 18:28

   Doktorunuz ne kadar süre yük vermeden dinlemenizi istemiş ise o süre boyunca kırık olan tarafın yük verilmemesi doğru olur. Çatlamış kırıklar aslında ayrışmamış kırıktır, bu nedenle doktorunuzun önerileri önemlidir.

   O tarafa yük vermemeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun ve geçmesi, sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 42. Avatar

  Cansu Yıldırım

  22 Kasım 2016 at 12:51

  Merhaba. Dedem 86yaşında. Düşme sonucu asetabulum kemiği kırıldı. Doktor ameliyatsız yatarak kendiliğinden iyileşmenin uygun olacagını söyledi.suan hastanede yatıyor. İyileşme süresi ve bizim bu süreci çabuklaştırmamız için yapmamız gerekenler nelerdir? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 14:30

   İstirahat tedavisi verilen kalça kırıklarında tedavi süresi kırığın yerine, derecesine ve hastanın genel durumuna göre değişmekle birlikte genellikle 4-6 hafta arasında değişebilir.

   Dedenizin yaşı uygun olmadığı için de ameliyat yapmamış olabilirler.

   İleri yaş hastalarda kırıklar daha geç kaynar.

   Eşlik eden bazı hastalıklar varlığında kırıklar daha geç kaynar.

   Yapılacak yöntemleri doktorunuz size söyler zaten.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 43. Avatar

  Muhammet

  7 Aralık 2016 at 13:41

  Hocam 6 hafta önce trafik kazası geçirdim pertrokanterik kırık dendi ameliyat oldum 2 ay istirat verdi doktorum vidalama yapıldı heralde çünkü ameliyat ta vida sıkıldığını duydum kalça kemiğim acaba eski halini ne zaman alır 4 hafta sonra hafif hafif bas dedi doktorum ama ağrı yaptığı için basmayı kestim ilgilenirseniz sevinirim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 17:24

   Kalça kırıklarında 2 aylık istirahat tedavisi uygulanan yönteme göre değişmekle birlikte genellikle yeterlidir, ancak bu durum için fizik tedavi doktorundan da yardım almanız önemlidir. 2 ay süresince hareketsiz kalan kalça bölgesi kaslarının, bacak kaslarının fizik tedavi ile güçlendirilmesi gerekir. Direkt kendi kendinize kalkıp yürümeye başlamanız çok doğru olmayabilir.

   Kırığın tipi, şiddeti, nasıl bir tedavi uygulandığı gibi faktörleri doktorunuzdan öğrenmeniz ve buna göre fizik tedavi görmek gerekebilir.

   Bu konuda doktorunuz ile görüşmeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 44. Avatar

  ozlem

  11 Aralık 2016 at 18:40

  merhaba Hocam,
  Anneannem gecen gun evde haliya dusmus.kendisi 99 yasinda.cekilen rontgenler ve tomografi sonucu kalça kirigi tespit edildi ve mutlaka ameliyat olmasi tavsiye ediliyor.yaşindan dolayi riskli olabilecegini dusunuyoruz ama ameliyat olursa en azindan bir şansi olur eger olmazsa baska komplikasyonlar olur diyorlar. Ameliyat olan ileri yaşda birisinin cok gec uyandigini, uyaninca kimseyi tanimadigini ve alzheimerin arttigini duyduk.o yuzden kararsiz kaliyoruz. Anneannemin yatar pozisyonda herhangi bir agrisi yok. Sadece sag bacaginin ust tarafinda kivrilinca agrisi oluyor.Ayaklarini da oynatabiliyor. Eger ameliyat olmazsa yukarida dediginiz distan yapilacak bir islem uygulanabilir mi? Beslenmesine de cok dikkat edersek kemik kendiliginden kaynar mi? 2012 yilinda kolu kirilmisti ve kolu alcida kalarak kaynamisti.Bize bu konuda yardimci olabilirseniz cok seviniriz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Aralık 2016 at 10:23

   Eğer daha öncesinden normal hareketlerini kendi sağlayabiliyordu ise yatmak bir yerde yatalak kalmak olabilir ve yatalak kalması da sakıncalı olabilir.

   Bazı kalça kırıklarında istirahat ile tedavi verilir, ancak her kalça kırığı istirahat ile kaynamaz ve kırılan bölgede kalça kireçlenmesi, kalçada kemik çürümesi, su toplanması gibi komplikasyonlar gelişebilir.

   Tabii bu yaş da birinin ameliyatı da zordur.

   İyi bir ortopedi cerrahisine götürmenizde ve yarar zarar oranlarını hastanın doktoru ile birlikte değerlendirmenizde fayda vardır.

   Buradan net bir şey söylemek zordur.

   Ayrıca genel sağlık durumunun da değerlendirilmesi gerekir.

   İyi olması dileğiyle.

 45. Avatar

  gulden celik

  14 Aralık 2016 at 22:01

  Merabalar annem 67yasinda bir hafta once kanepeden dustu kalca kemigi catladi doktor ameliyat etmdi seker hadtasi diyaliz hadtasi bisure istirat verdi kendiliginden kaynar dedi ama biraz arastirdim cerrahi operasyon olmazssa iyilesmiyormus budurumda annem ameliyat olamazmi simdiden tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2016 at 16:08

   Kalça kırıklarında kırığın yerine ve tipine göre bazı kırıklarda (özellikle ayrışmamış kırıklarda) belli bir süre istirahat tedavisi verilir, ancak yaşlı hastalarda bu uzun dönemli istirahat kireçlenmelere, kemik sorunlarına sebep olabilir.

   Hem şeker hastalığı hem de diyaliz, ameliyat olmayı engelleyebilir.

   Yani kırığın yeri, derecesi, tipi önemlidir. Doktor takipleri de önemlidir. Gereken durumlarda komplikasyon gelişmemesi için fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanabilir.

   Hem annenizi takip eden doktorlarınız hem de ortopedi ve fizik tedavi doktoru bu durumu birlikte de değerlendirebilir veya duruma göre takip süresi devam edilir.

   Bu durumu doktorunuz ile daha detaylı konuşmanız uygun olur.

   Buradan bir şey önermek uygun olmaz.

   İyilik dileğiyle.

 46. Avatar

  buse

  17 Aralık 2016 at 18:12

  Babamada kalça çatlağı var dediler ne gibi işlem uygulanıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2016 at 00:52

   Çatlağın yerine, derecesine ve çatlağın neden olacağı komplikasyonlara, hastanın yaşına göre tedavi yöntemi değişebilir.

   Eğer doktora gitmedi ise babanız, mutlaka bir ortopedi doktoruna gitmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı dileğiyle.

 47. Avatar

  Aydın

  18 Aralık 2016 at 22:22

  Asetabulum parçalı kırık sonrası ameliyat oldum.Üç buçuk ay oldu.Doktorum kaynama oldu.15 gün yavaş yavaş 15-20 kg kadar ağırlık ver,15 gün de tek değnekle dolaş,sonra onu da bırak dedi.Tekrar kırılırsa dönüşü yok diye 5 ay dolmadan basmayı düşünüyorum.Yaş 58.Sizden de bir görüş bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 09:09

   Doktorunuzun önerdiği şekilde yürümeye çalışırsanız, beslenmenize de dikkat ederseniz, kırık kaynamış ise tekrar kırılma olmayabilir. Uzun süre hareketsiz kalmanın da sakıncaları vardır. Bu nedenle doktorunuzun önerilerini uymak faydalı olur. İsterseniz fizik tedaviye gitmek de faydalı olur.

   Asetabulum kırıklarında kırık şekline ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişmekle birlikte iyileşme süresi 3-12 hafta arasında değişir.Fakat bu süre içerisinde kırığın yer değiştirmesi gibi bir komplikasyon söz konusu olabilir, bu nedenle doktor takipleri önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 48. Avatar

  Samet

  23 Ocak 2017 at 19:39

  Hocam merhaba bende 6 ay önce pubis ramus kirigi olmuştu simdi hic bi sıkıntı yok ameliyat falan değil de yatak istirahati ile kaynadı kayma falan olmadan kaynamis hocam sol taraf da olmuştu bu kırık şimdi sol kasığımda hafif bi sislik var gibi siskin gibi ağrı acı yok ama sanki sol bacagima basarken daha uzunmus hissi veriyo kaslarim erimisti şimdi egzersizleri devam ediyorum acaba neden tam tamina sislik inmedi ne zaman iner

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 11:50

   Kırıktan dolayı su toplamış olabilir veya geçirdiğiniz travma sırasında kasık fıtığı da oluşmuş olabilir. Bunu doktorunuz ile görüşmeniz de veya bu durum için bir genel cerrahisine gitmeniz de fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 49. Avatar

  Seher

  24 Ocak 2017 at 11:23

  Ayrilmamis Asetabulum kırığı teşhisi konuldu. Korse varis çorabı kan sulandiricilarla istirahat verildi. Oturmam veya kisa süreli ayaga kalkmam bir sıkıntı yaratir mi? Etol fort isimli bir ilac verildi ancak yan etkilerinden dolayı biraktim ne yapmam lazim? Günlük yasamima ne zaman devam edebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 13:05

   Ayrışmamış ve istirahat tedavisi verilen kalça kırıklarında doktorunuza danışmadan kendi kendinize doktorunuzun önerileri dışında bir eylem yapmanız doğru olmaz. Bunu mutlaka doktorunuza danışmalısınız, çünkü kırığın şiddetini ve tam olarak yerini, eşlik eden bir sorunun olup olmadığını en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Kan sulandırıcılar istirahat edeceğiniz için pıhtılaşma olmaması için verilmiştir, ayrıca varis sorunu da varsa varis çorapları ve kan sulandırıcılar önemlidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlarınızı doktorunuza danışmadan bırakmamanız gerekir.

   Etol fort ilaç ağrı tedavisinde kullanılır fakat bazı ağrı kesiciler bu tür durumlarda ödemin azaltılması için de kullanılır, bu nedenle doktorunuza bu ilacı size ne için verdiğini sormanız önemlidir. Sadece ağrı için verdiyse ve ağrı dayanabileceğiniz şekilde ise tabii ki kullanmamak daha uygun olur (ağrı kesiciler kırık kaynamasını da geciktirir zaten).

   Geçmiş olsun.

 50. Avatar

  kemal bsrn

  1 Şubat 2017 at 20:08

  6 ay önce trafik kazası geçirdim ve sol kalçamda femur boyun kırığı olduğunu söylediler ve çivi ameliyatı oldum ne zaman yürüyebilirim hala yürüyemiyorum..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 12:18

   Sadece kalça kırığı olduysa şimdiye kadar yürümeye başlamanız gerekir idi. Kaza sonucunda sinir hasarı da olmuş ise yürüyememeniz buna bağlı da olabilir.

   Bu tür durumlardan sonra fizik tedavi görmek önemlidir. Bir fizik tedavi uzmanına başvurmanız da fayda vardır. Ana sinir değil de dağılan ara sinirlerde hasar, zedelenme oluşmuş ise, sinir zedelenmelerinde iyileşme ve toparlanma 2 yıl sürebilir.

   Bunu doktorlarınızla görüşmeniz daha doğru olur, çünkü bu tür durumlarda kırığa eşlik eden diğer yaralanmalar, hastanın yaşı, hastanın genel sağlık durumu, kırığın ve yaralanmaların yeri ve derecesi, uygulanan tedavi yöntemleri gibi faktörler iyileşme sürecini etkileyen faktörlerdir ve bunu sizin durumunuzu takip eden doktorunuz daha iyi bilmektedir. Fizik tedavi almak bu tür durumlarda çok önemlidir.

   Geçmiş olsun ve iyilik dileğiyle.

 51. Avatar

  Muhammet

  26 Mart 2017 at 17:25

  Hocam 6 ay önce trafik kazası gecirdim coumadin kullanıyorum 4 aydır emboliden dolayı yürüteç ile yürüyorum kendim yürüyemiyorum acaba ne kadar zaman alır yürüteçsiz yürümem doktorum yavaş yavaş ağırlık ver dedi ama ağrı oluyor kalçamdan dizime doğru birde coumadinin kırık iyileşmesinde gecikme söz konusu olabilir mi Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 14:18

   COUMADIN İLAÇ, antikoagülan (kan pıhtılaşmasını önleyen) ilaçlar grubundan bir ilaçtır. Bu ilacı özellikle pıhtılaşma riski taşıyan hastalarda ve yatak istirahatinde olan hastalara pıhtılaşmanın önlenmesi için verilir. Kaynamayı geciktiren bir yan etkisi ilacın prospektüsünde görülmemektedir fakat doku nekrozu gibi bir yan etkisi olabilir.

   Uzun süreli kullanımların doktor kontrolü altında olması önemlidir.

   Bu ilacı altı aydır kullanıyorsanız bu durumu doktorunuzla değerlendirmenizde fayda vardır. Ayrıca yürümeyi hızlandırmak için fizik tedavi görmek de gerekir.

   Fizik tedavi bu tür durumlarda çok ama çok önemlidir.

   Çok geçmiş olsun.

 52. Avatar

  Despey

  27 Mart 2017 at 02:07

  2.5 yil once trafik kazasi sonucu parcali asetabulum kirigi yasadim ameliyat oldum cok kotu bi surec gecirdim ama cok sukur ayaga kalktim platin takildi hocam aci hic bi zaman bitmedi ve doktorlar resmen cekeceksin diyor izdirap yasiyorum uykular haram bu kirikta cok yurumek mi iyi gelir ve yillar gectikce iyiye mi gider yoksa kotuye mi ve ideal olmasi gereken kilomu nasil ogrenirim 65 kiloyum bundanda suphem var saygilar Allah sizden razi olsun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 20:35

   Kilonun boya ve yaşa göre fazla olması kalçayı daha ağır yük bindirebilir. 2 yıldan fazla olmuş kaynama normal olmadıysa ya da siyatik sinir basısı varsa ağrılarınız buna bağlı da olabilir. Kırık kaynamasını ve kırıklar sonrası ortaya çıkacak komplikasyonları yaş, diğer sorunlar ve kaza nedeni ile hasar gören diğer yapıların durumu da değiştirebilir.

   Bunları takibinizi yapan doktorunuza ya da doktorlarınıza danışmanız daha uygun olur, çünkü uygulanan tedavileri, oluşan hasarları, sinir hasarının veya basısının olup olmadığını doktorunuz daha iyi bilmektedir. Bu tür durumlarda fizik tedavi görmek oldukça faydalıdır.

   Çok geçmiş olsun.

   • Avatar

    Despey

    8 Nisan 2017 at 03:09

    Sayin hocam peki boyum 1.74 kilom 65 yasim 24 bu durumda kac kiloya kadar normaldir ayrica bu kemik kaynamis platin cikarabilir denildi ama bu tehlikeli oldugu soylendi demek istedigim ise bu platin ilerde kotulestiginde cikarilirsa yerine yinede protez veya platin mi takilir hic bisey takilmadanda olma durumu var mi ayrica sinirler kendi kendine iyilesiyor mu tesekkur ederim aydinllattiginiz icin Allah razi olsun hocam…

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     10 Nisan 2017 at 22:23

     Boyunuza göre kilonuz çok fazla değil ama bunu bir de doktorunuza danışmanızda fayda var. Platinleri çıkarmak bazen sıkıntılı olabilir (zaten her ameliyatın kendine göre riskleri vardır). Platinler, o bölgeye çok ciddi bir yük binmediği sürece, ciddi bir travmaya uğramadığınız sürece, aşırı zayıf düşmediğiniz sürece, aşırı kilolu olmadığınız sürece, bundan sonraki yaşamınızı o bölgede platin ve sonuç olarak bir hasar olduğunu bilerek dikkatli yaşadığınız ve sağlıklı beslendiğiniz sürece, size ciddi bir zararı olmadığı sürece orada kalabilir.

     Henüz yaşınız çok genç doğru beslenip, doğru yaşadığınız sürece kendi dokunuz ve platin birbirleriyle kaynaşır genellikle. Sinirler, sinir hasarının derecesine ve yerine göre değişmekle birlikte zamanla çevre dokuların da yardımıyla 3-5 yıl gibi bir sürede duruma göre toparlanabilir.

     Fizik tedavi bu tür durumlarda oldukça faydalıdır. Kasları kuvvetlendirmek faydalıdır. Doğru beslenmek faydalıdır. Sağlıksız ve boş besinlerin hamallığını yapmaktansa sağlıklı besinlerden oluşan öğünler düzenlemek faydalıdır. Sigara, alkol gibi zararlı içeceklerden kaçınmak önemlidir.

     Sinir hasarı konusunda beyin-sinir cerrahisi ile görüşmek daha doğru olur, çünkü bu işin uzmanı onlardır.

     Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle…

 53. Avatar

  Derya

  6 Mayıs 2017 at 14:17

  Merhaba benim babam 95 yaşında 4 gün önce düştü kalca kemiğini kırdı 2 sonra ameliyat olacak ama yaşından dolayı her şeye hazırlıklı olun dedi doktor acaba böyle bir risk varmı birde iyileşme süreci nekadar zamanda olur teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2017 at 00:40

   İleri yaş hastalarda kalça kırıklarını toparlamak çok da kolay olmayabilir. Tabii ki bunu bu işin uzmanı olan doktorunuz daha iyi bilmektedir. Ameliyat olmak her hasta için riskli olabileceği gibi ileri yaş hastalarda daha da riskli olabilir.

   Ameliyatın risklerini hastanın eşlik eden başka hastalıkları da arttırabilir. Babanızın genel sağlık durumunun da gözden geçirilmesi gerekebilir, doktorunuz bunlar hakkında size bilgi verecektir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 54. Avatar

  Memur

  4 Haziran 2017 at 03:59

  Kolay gelsin hocam. Ben iki ay önce trafik kazası geçirdim. Kalça çıkığı ve asetabulum kırığı oldu bende. Doktorum uyluk kemiğinden çivi takarak 5 kilo ağırlık ile 45 gün sırt üstü yatmamı istedi. Şimdi ağırlık alındı çift değnekten tek değneğe düştüm. Gelecek hafta muhtemelen onuda bıraktıracak doktorum.şu an ağrılarım var ve tek yerde değil bazen sırtta bile oluyor. Bu kırıktan sonra acaba ne kdr zaman koşu futbol vb gibi aktiviteler yapamayacam. Aksama olur mu. Kalçada kireçlenme vs gibi. Ve ayrıca bunun için iş gücü kaybı oranı verilir mi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2017 at 13:41

   İyi bir fizik tedavi görürseniz ve doktorlarınızın önerilerini dikkat ederseniz kireçlenme ve diğer sorunların riski daha az olabilir. Bu tür ağır kırıklardan sonra ağrılar uzun sürebilir. Aksama kalıp kalmayacağı sinir hasarının olup olmadığına göre, kemik kalitesine göre, yaşa göre değişiklik gösterebilir. Aktiviteler konusunda doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur, çünkü uygulanan işlemi, kırığın şiddetini, kırığın verdiği diğer zararları ve sizin kendinizi ne kadar sürede toplmanıza bağlı olarak veya tedavinin başarısına bağlı olarak aktivite durumu değişiklik gösterebilir.

   Geçmiş olsun.

 55. Avatar

  Bayram taş

  15 Haziran 2017 at 22:32

  Merhabalar hocam, 18 yasindayim,11 gün önce trafik kazası geçirdim kalcamda inanilmaz bi aci vardi. Rontgende bisi cikmadi MR da ASETABULUM KEMIGIM hafif kırılmis. Doktor bana sağ bacagimin ustune basmican dedi bassanda 7 8 hafta olmadan basmican dedi. Oturabilirsin dedi. Ben agri olan tarafima yatiyorum oturuyorum dizimi kiriyorum hiç agri olmuyor sadece sag ayamin ustune basamiyorum agri sadece öksurunce hapsirinca oluyor. Oturup yan dönmem dizimi kirmamda bi sakınca olabilirmi ayrica felç kalirmiyim ?????

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 00:40

   Doktorunuzun önerilerini gün dolana kadar uygulamanız ve başka bir değişiklik yapmak istediğiniz zaman yine doktorunuza danışmanız önemlidir.

   Buradan bu konuda bir şey söylemek doğru olmaz, çünkü kırığın tam olarak yerini, şiddetini, ek yaralanmaların olup olmadığını, kemik kalitesini, uygulanan yöntemi en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Herhangi bir sinir hasarı yoksa, kırık sonrası bir sinire bası olmadıysa, bundan sonraki süreçte kireçlenme gibi bir durum olmaz ise, kaynama iyi olduktan sonra ve bu eklem ve kasların güçlenmesi ve kireçlenmemesi için doktorunuzun önerdiği egzersizler düzenli ve bilinçli yapılırsa, başka bir problem olmadığı sürece felç olma riski genellikle yoktur.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Bayram taş

    24 Haziran 2017 at 08:49

    Bundan sonra kireçlenme nedir hocam olmaması için ne yapmaliyim ?
    Ayrıca tam 20 gün oldu ağrı hiç yok çok çeşit peynir, yumurta protein ağırlıklı iyi besleniyorum fakat sigarayida bol bol tüttürüyom 2 farkli doktorda ameliyat edilmez kendi kendine iyileşir dedi SİZİN TAHMINIZE GORE NE KADAR SUREDE IYILESIR ????

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     29 Haziran 2017 at 16:38

     Doktorunuz kendiliğinden iyileşir demekle ameliyat gibi bir uygulamaya gerek yok demek istemiş de olabilir, ancak nelere dikkat edeceğiniz konusunda da size bilgi vermiş olmalı ki, 7-8 hafta olmadan basmamanız gerektiğini de söylemiş zaten. Kırılan bacağın üzerine basmayacaksın demek (hiç bir şekilde o bacağa yük vermeyeceksin demek yerine geçer genellikle). Yani o bacağa ne basarak, ne o bacağın üzerine oturarak ne de yatarak yük vermeyeceksin anlamında da kullanılabilir (basmayacaksın sözü). Eğer bu konuda tam olarak anlamadığınız bir öneri varsa mutlaka doktorunuzla tekrar görüşmeniz önemlidir, çünkü ameliyat yapılmadan tedavi edilen kalça kırıklarında istirahat tedavisi ve bu tedavinin süresi oldukça önemlidir ve bu süre her hastada değişiklik gösterebilir.

     Proteinli beslenmeniz çok güzel, ama sigaradan uzak durmanız da son derece önemlidir. Çünkü sigara, aşırı ağrı kesici kullanımı, aşırı kalitesiz karbonhidratlı beslenme ve şeker hastalığı gibi durumlar kırık kaynamasında gecikmelere ve buna bağlı olarak kendiliğinden kaynayacak kırıklarda bile gereksiz cerrahi işlemlere sebep olabilir.

     Alçınız çıktıktan sonra, doktorunuzdan bundan sonra neler yapabilirsiniz, fizik tedavi görmeniz gerekir mi sormanızda fayda vardır.

     Tekrar geçmiş olsun.

 56. Avatar

  Hakan

  25 Haziran 2017 at 02:26

  Merhaba,
  Babaannem 77 yaşında.2 ay önce kalça kemiği kırıldı ve ameliyat oldu.Şu anda ayak ve bacakları şişmiş durumda.Sağ bacağında büyük bir ağrı devam ediyor.Ağrılı şişlik normal mi?Sağ bacağını dışarı doğru açıyor düz bir şekilde tutamıyor.
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 15:47

   Bu konuda doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur. Çünkü kırığın tam olarak yerini, kırığı şiddetini, kırığa eşlik eden diğer yaralanmaların olup olmadığını, babaannenizin eşlik eden diğer sağlık sorunlarını, uygulanan tedavi yöntemini en iyi doktorunuz bilmektedir. Her kırığın ve her tedavi yönteminin komplikasyonları olabilir. Ödem geçmediğine ve ağrının devam ettiğine göre ters giden bir şeyler olabilir.

   Doktor kontrolü son derece önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 57. Avatar

  kemal19

  29 Haziran 2017 at 14:26

  hocam iyi günler ben trafik kazası geçirdim 12 mayısda sag asetabulum kırıgı oldugu söylendi ve yuvanın orası kırılmış 2 ameliyat oldum ve de 2 platin takıldı bacagımın üstüne 3 ay basmamam gerektigi söylendi ameliyattan 3 gün sonra agrılarım kesildi bacagımı eskisi gibi hareket ettiriyorum kalcamı oynatabiliyorum bcagımı kendime çekebiliyorum hiç bi agrım yok sadece bacagımda kas erümesi oldu yattıgım için kemeigin kaynadıgını hissediyorum önceki hareketlerimin yğzde 80 yapabiliyorum ayaga kalktıgımda fizik tedavi görürmüyüm vede aksama kalırmı kalırsa ileride geçermi yaşım 20 bu tür kırıklarda eskisi gibi düzelme oluyormu bunu merak ediyorum hocam iyi çalışmalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Temmuz 2017 at 00:16

   Uzun süre hareketsiz kalındığı için bu tür durumlarda kaslarda erime, o ekstremitelerde incelme olması genellikle normaldir. Yaşınız genç olduğu için bu tür durumlar da toparlanma daha hızlı olur. Kırılan bir kemik hiç bir zaman hiç kırılmamış kemik kadar sağlıklı olmasa da, doktorunuzun önerilerini dikkat ettiğiniz, fizik tedavi gördüğünüz ve bu duruma uygun (fizik tedavide gösterdikleri) egzersizleri yaşam tarzı haline getirdiğiniz sürece çok fazla sıkıntı yaşamayabilirsiniz. Ancak o bölge üşüdüğünde, aşırı yorulduğunda, tekrar bir travmaya uğradığında ara ara ağrılar olabilir.

   Asetabulum kırıkları her biri beşer alt gruptan oluşan, elemanter ve bileşik kırıklar olmak üzere 2 ana gruba ayrılmaktadır. Yani bu tür kırıklar sınıflandırılarak değerlendirilir. Kırığın tam olarak yerini, tipini, şiddetini, uygulanan tedavi yöntemini, eşlik eden diğer yaralanmaların olup olmadığını ve iyileşme sürecinin ne olacağını doktorunuz daha iyi bilir, bu nedenle doktorunuzun size önerdiği şekilde davranmanız önemlidir.

   Asetabulum kırıklarında kırığın yerine, diğer başka sorunların olup olmadığına, uygulanan cerrahi yönteme, hastanın yaşına, hastanın eşlik eden başka rahatsızlıklarının olup olmadığına, herhangi bir sinir yaralanması olup olmadığına bağlı olarak değişmekle birlikte ve radyolojik kontrollerdeki sonuçlara göre en erken 3. aydan itibaren tam yük verme başlatılabilir.

   Çok geçmiş olsun.

 58. Avatar

  Kemal19

  9 Temmuz 2017 at 16:44

  Hocam bende femur başında kıkırdak zedelenmesinde olmuştu doktorum kıkırdak yapımın biraz topladığını söylemişti ve 1 ay daha basma demişti kıkırdak yapım kendini eskisi gibi toplarmı ayağa kalktığımda bi sorun olurmu yaşının genç olmasından dolayı toplar da denmişti bana tek merak ettigim bu iyi günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 02:17

   Daha önce de belirtildiği gibi, kırıklardan sonra ek olarak başka zedelenmeler de oluşur. İyileşme kırığın şiddetine ve uygulanan yönteme göre de değişiklik gösterebilir. Bu tür durumlarda iyileşme süresi hastadan hastaya da farklılıklar gösterir.

   Eklem kıkırdağı, yıllarca eklemde yük taşıyacak ve ağrısız hareketi gerçekleştirecek biçimde oluşmuş özel bir yapıdır. Kıkırdak doku eklemi oluşturan kemiklerin birbirine bakan yüzlerini kaplayarak yastık görevi yapar. Eklem kıkırdağı yaş ilerledikçe eskir, yumuşar ve dökülür (bu durum kireçlenme olarak adlandırılır). Bununla birlikte özellikle gençlerde eklem kıkırdağı alınan darbeler, yaşanan travmalar sonucu da hasar görür (zedelenir). Siz tam olarak erişkin değilsiniz, bundan dolayı doktorunuz iyileşme sürecini takip ederek bekleyebilir. Ayrıca tedaviniz bittikten sonra fizik tedavi görmeniz de faydalı olabilir, bu durumlar için zaten ilk aşamada fizik tedavi ve rehabilitasyon önerilir genellikle.

   Eklem kıkırdağının sadece bir bölümünün hasarlı olduğu durumlarda kıkırdak yenileyici tedaviler uygulanabilir. Erişkinlerde hasarlanan eklem kıkırdağının kendi kendine iyileşme özelliği yok denilecek kadar azdır. Bu nedenle, bu tür durumlar için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Zedelenmenin boyutuna göre koruyucu tedavi ya da cerrahi tedavi, enjeksiyon tedavileri uygulanabilir. Günümüzde kıkırdak nakilleri de yapılabilmektedir.

   Doktorunuz kıkırdak dokunun durumunu birkaç yıl daha takip edebilir. Kontrollerde elde ettiği bulgulara göre size bilgi verecektir.

   Tekrar geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git