Hastalıklar ve Tedaviler

Kalça Kireçlenmesi Nedenleri Ve Belirtileri (Kalça Artrozu)

Kalça eklemi, bacak ile gövdeyi bağlayan önemli bir eklem olduğu gibi çok fazla yük taşır. Kalça eklemi kireçlenmesi, bu eklemi oluşturan kemiklerin üzerine kaplayan kıkırdakların farklı nedenlerden dolayı aşınması şeklinin bozulmasıdır. Kalça kireçlenmesi kalça sorunlarının en fazla görülen sorunudur.

Kalça kireçlenmesi tedavisi

Kalça eklemi, bacak ile gövdeyi bağlayan önemli bir eklem olduğu gibi çok fazla yük taşır. Kalça eklemi kireçlenmesi, bu eklemi oluşturan kemiklerin üzerine kaplayan kıkırdakların farklı nedenlerden dolayı aşınması şeklinin bozulmasıdır. Kalça kireçlenmesi kalça sorunlarının en fazla görülen sorunudur.

Kalça kireçlenmesi ikiye ayrılır ve en sık karşılaşılan doğumsal veya sonradan oluşan kalçanın yapısal bozukluğu, kalça çıkığı, artrit, farklı travmalar gibi bazı nedenlerden kaynaklanan, zaman içinde kalça eklemindeki kıkırdakların aşınmasından dolayı oluşan kireçlenme tipidir. Diğer kalça kireçlenmesi grubu, idiopatik olarak sınıflandırılan sebebi belli olmayan kalça kireçlenmesi olarak adlandırılır. .

Kalça eklemi kireçlenmesi, genellikle ilerleyen yaşlarda, 60’lı yaşlarda oluşsada, bazı durumlarda özellikle doğumsal kalça çıkığı ve çocukluk döneminde geçirilen kalça eklemi hastalıklarından da erken yaşlarda kalça kireçlenmesi ortaya çıkar. Kalça kireçlenmesine erkeklerde ve kadınlarda eşit oranda rastlanır.

Kalça kireçlenmesi belirtileri

Kalça eklemi kireçlenmesi belirtileri, kasık bölgesinde ağrı ve kalça hareketlerinde kısıtlılıktır. Bu şikayetler, çoğunlukla önce ağrı sonrada hareket kısıtlılığı olarak görülür. Kalça kireçlenmesinde ağrı genellikle kalçadan çok kasık bölgesinde ve dize doğru yayılan şeklinde hissedilir. Hava değişimi öncesi veya sonrası eklemde rahatsızlık, eklemde şişlik ve esneklik kaybı gibi belirtiler görülür.

Kalça kireçlenmesi teşhisi

Kalça kireçlenmesi tanısında, hastanın şikayetleri doğrultusunda fizik muayene ile tanıyı koymak mümkün olabilir. Fakat kalça eklemi rahatsızlıkları arasında ayırıcı tanıyı koymak için röntgen filmi ve gereken durumlarda manyetik rezonans ve bilgisayarlı tomografi tetkiki istenebilir. Kalça kireçlenmelerinde çok fazla geciktirmeden ortopedi ve travmatoloji veya fizik tedavi rehabilitasyon uzmanlarına baş vurmak gereklidir.

Kalça kireçlenmesi tedavisi

Kalça kireçlenmesi tedavisi

Kalça kireçlenmesi tedavisi

Kalça kireçlenmesi tedavisi, kireçlenmenin teşhisi konulduktan sonra eklemin ve hastanın genel haline göre ilaç tedavisi, egzersiz tedavisi, fizik tedavi, fazla kilo problemi var ise verilmesi, düzenli olarak egzersiz yapılması, kaplıca tedavileri, enjeksiyon tedavisi ve cerrahi tedaviler uygulanır. Cerrahi tedaviler, kalça artroskopisi, osteotomi (kemik düzeltici ameliyatlar) ve kalça protezi gibi cerrahi yöntemler uygulanır.

Bazı durumlarda cerrahi kaçınılmazdır. Özellikle ilerlemiş kalça kireçlenmelerinde total kalça protezi orta ve ileri yaş hastalarda iyileşme ihtimali olmayan kireçlenmelerde daha iyi bir seçenektir. Çok ağır olmayan vakalarda Na- Hylurinat enjeksiyonları, orta ve ağır vakalarda kortizon enjeksiyonları tedavisi uygulanır.

Ayrıca son yıllarda PRP (Pletelet Rich Plazma) Pletelet yönünden zenginleştirilmiş plazma tedavisi anlamına gelen tedavi yöntemidir. Bu uygulama hastadan alınan bir miktar kanın özel bir tüpe konulup santrfüjlenerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen, pletelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın, yine hastanın kendisine enjeksiyon yolu ile geri verilmesi şeklinde olan tedavi yöntemidir.

PRP tedavi yönteminde, kalça kireçlenmesi tedavilerinin başarısı 5-6 hafta içerisinde sağlanır. PRP, kalça eklemi kireçlenmelerinde bir hafta bir ay arasında değişen aralıklar ile üç defa uygulanır. Bu yöntemde önemli olan nokta enjeksiyonu doğru bölgeye uygulamaktır. Bu nedenle bu işlem kesinlikle ultrason eşliğinde yapılmalıdır.

Kalça hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kalça ağrısı neden olur
  2. Kalça kırıkları neden olur
  3. Kalçada kemik çürümesi nedenleri
  4. Priformis sendromu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git