Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Kalıcı Grip Aşısı Nedir? Grip Aşısı Nedir?

Amerikalı araştırmacılar, ömür boyu etkisini sürdürecek grip aşısı üretmeye çalıştıklarını bildirmişlerdir.

Ömür boyu koruyan grip aşısı var mı?

Amerikalı araştırmacılar, ömür boyu etkisini sürdürecek grip aşısı üretmeye çalıştıklarını bildirmişlerdir. Bilim insanları, ömür boyu etki gösterecek grip aşısını hayvanlar üzerinde denediklerini ve başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirtmişlerdir. Günümüz şartlarında dünya genelinde gripten korunmak için her sene yapılan ve etkisini kısa sürede kaybeden grip aşısı kullanılmaktadır. Çıkan haberlere göre kalıcı olacak grip aşıları kuş gribi ve kızamık gibi hastalıklardan da koruyacağına dair bilgiler vardır.

Araştırmacılar, kalıcı etki gösterecek grip aşısının insanlar üzerinde etkili olabilmesi için bazı aşamalardan geçeceğini belirtmektedirler. Bu çalışmanın başarılı sonuç vermesi durumunda, grip aşısının da diğer aşılar gibi sadece bir kez yapılacağı ve ömür boyu etkili olacağı öne sürülmektedir. Uzmanlar, bu çalışmanın tıp dünyasında uzun yıllardır yapılan önemli keşiflerden biri olacağı görüşünde olduklarını belirtmişlerdir. Fakat bu aşının, piyasaya sürülmeden önce insanlar üzerinde de birkaç yıl denenmesi gerekmektedir.

Grip aşısı nedir?

Her yıl araştırmacılar ve üreticiler, bir sonraki grip sezonunda hastalık yapma ihtimali olan grip virüslerine karşı aşı üretmeye çalışırlar.

Grip aşısı 3 tip grip virüsünü içerir. Bu virüsler 2 adet A tipi ve 1 adet B tipi virüslerdir. Grip aşılarında kullanılacak grip virüsleri yumurtada çoğaltılır ve sonra toplanan virüsler inaktive edilir, saflaştırılır ve kullanıma hazır enjektörler içine doldurulur.

İnaktive (ölü) grip aşısı kolun omuz kısmına (deltoid kasa), kas içine uygulanır. Grip aşısı sadece bir yıl süre ile koruma sağlar. Korunmaya devam etmeniz için her yıl tekrar grip aşısı olunması gerekir. Grip aşısı için en uygun zaman Eylül sonu ve Kasım başıdır. Grip virüsleri her yıl değişime uğradığı için aşılarda her yıl değişir.

Grip hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Mevsim gribi nedir
  2. Kuş gribi nedir
  3. Domuz gribi nedir
  4. Hava değişikliği ve hastalıklardan korunma
  5. Bademcik şişmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git