Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Kahve Selülit Yapar Mı?

Habeşistan’ın Kaffa yöresinde bulunmuş olan Kahvenin tarihi oldukça eskidir. Hal böyleyken geçmişten günümüze kadar kahvenin pek çok tartışmaya ve çalışmaya konu olması olası bir durum oluyor. Bu konulardan birisi de Selülit konusudur.

20. yüzyılda Kahve ile ilgili konuşulan konular ve yayınlanan makaleler negatifken, bugün ise konuşulan ve yayınlanan makaleler genelde pozitif yönde olmaktadır. Orta düzeyde kafein tüketiminin sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğuna dair çalışmalar mevcut. Ayrıca kahvenin içerisinde sağlığımız üzerinde olumlu etkileri olan antioksidanların da yüksek oranda bulunduğunu söyleyebiliriz.

Orta Düzeyde Kahvenin Miktarı Ne Kadardır ve Etkileri Nelerdir?

Yukarıda bahsettik, orta düzeyde kahve miktarı tüketimi diye ama bu orta düzey sayısal olarak neye tekabül ediyor sorusunu doğuruyor. Orta düzeyde kahve miktarı 300 mg’dır ve bu miktar ortalama 4-6 fincan çözünebilir kahveye karşılık gelmektedir.

300 MG Kahvenin Etkileri Nelerdir?

  • Az miktarda uyarıcı etkisi olur ve metabolizmayı hızlandırma konusunda katkı sağlar.
  • 150 ml kafeinli kahve 80-110 mg civarı kafein içermektedir. Kafein üzerinde yapılan çalışmalara göre 200-300 mg kafeinin metabolik hızda %2-12’lik artış yarattığı sonucu ortaya çıkmıştır.
  • Daha fazla enerji harcanmasını sağlar.
  • Kafein arttırımı, vücudumuzdaki yağ yakımını artırıp yağ depolarını boşaltır ve termojenik etkisinden dolayı uzun dönemde kilo alımını azaltmaya yardımcı olur.

Kahvenin Selülit Oluşumunda Etkisi Nedir?

Selülitin oluşması için illa kilolu olmak gerekmiyor. Çünkü Selülit, kilo problemi olmayan kadınlarda da görülebilen bir durumdur. Selülit genetik nedenler, hormonlar, su tutumu, yağ hücrelerinin genişlemesi, bağ dokunun değişimi ve dolaşım bozukluğu sonucu ortaya çıkabilir ve yaşla birlikte ilerler. Üstelik kadınların %90’nında selülit görülmektedir.

Kafein yağ oksidasyonunu artırıcı ve yağ yakıcı etkisinden dolayı selülit arttırıcı bir etki göstermemektedir. Aksine yağı ayrıştıran enzimleri harekete geçirir ve lenf akışını kolaylaştırır. Üstelik piyasada bulunan selülit kremlerinde de kafeinin en yaygın ve belirgin şekilde aktif olan katkı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Kahve içerken artık Selülit konusunu dert etmenize gerek yok.

Antrenman Öncesi Kahve Tüketmek Faydalı mıdır?

Antrenmandan yarım saat önce Kahve tüketimi antrenman sırasında performans arttırmaya yardımcı olacaktır.

Spordan önce tükettiğiniz kahve, var olan stresinizi azaltacaktır. Ve bu da antrenman sırasında ki performansınızı etkileyecektir.

Kahve tüketimi dikkati de arttırdığı için antrenman sırasında ki motivasyonunuzu da etkileyecektir. Hareket sırasında güzel konsantre olacaksınız ve daha iyi bir antrenman çıkarmış olacaksınız.

Benzer Sağlık Konuları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git