Saç Bakımı, Saç Hastalıkları ve Tedavileri

Kadınlarda Ve Erkeklerde Erkek Tipi Saç Dökülmesi (Androgenetik Alopecia)

Erkek tipi saç dökülmesi belirtileri ve tedavisiHalk arasında kellik olarak bilinen androgenetik saç dökülmesi (alopesi), erkeklerde ve kadınlarda görülen genetik saç dökülmesidir. Erkeklerde görülen genetik saç dökülmesine erkek tipi dökülme, kadınlarda görülen genetik saç dökülmesi tipine kadın tipi saç dökülmesi denir. Fakat, halk dilinde ve tıp teriminde bu tip saç dökülmeleri, kadın erkek ayırt edilmeden erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. Genetik bir saç dökülmesi şeklidir ve kalın koyu renkli saçların zamanla ince, ayva tüyü şeklinde görülmesi halidir. Bu şekilde saç dökülmesi tipik bir görünüme sahiptir.

Erkek tipi saç dökülmesi belirtileri ve tedavisi

Halk arasında kellik olarak bilinen androgenetik saç dökülmesi (alopesi), erkeklerde ve kadınlarda görülen genetik saç dökülmesidir. Erkeklerde görülen genetik saç dökülmesine erkek tipi dökülme, kadınlarda görülen genetik saç dökülmesi tipine kadın tipi saç dökülmesi denir. Fakat, halk dilinde ve tıp teriminde bu tip saç dökülmeleri, kadın erkek ayırt edilmeden erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılır. Genetik bir saç dökülmesi şeklidir ve kalın koyu renkli saçların zamanla ince, ayva tüyü şeklinde görülmesi halidir. Bu şekilde saç dökülmesi tipik bir görünüme sahiptir.

Erkek tipi saç dökülmesi (alopesi) neden olur?

Erkek tipi saç dökülmesi, erkelerde androjene bağlı etkilenir. Kıl kökü testesterondan daha kuvvetli olan dihidrotestesterona duyarlı hale gelir. Dihidrotestesteron, Saç kılının büyüme evresi süresini kısaltır ve terminal kıl adı verilen kalın saç tellerinin ayva tüyü şekline almasına neden olur. Erkeklerde görülen androgenetik saç dökülmesi genellikle genetiktir. Erkelerde androgenetik saç dökülmesi ile ilgili yapılan incelemelerde, babada kellik olması durumunda erkek çocuklarda saç dökülmesi riski daha yüksektir. Erkelerde rastlanan androgenetik saç dökülmesinde kalp krizi riski gelişebilir. Bu tip saç dökülmesi, prostat büyümesi ile de ilişkilendirilmiştir.

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinin sebepleri konusunda daha az bilgi bulunmaktadır. Androjenler ile testesteron ilişkisi belirsizdir. Olası başka faktörler söz konusudur. Fakat androgenetik saç dökülmesi olan bir grup kadın hastada androgenetik saç dökülmesi ile hormonal bozukluk bir aradadır. Bu nedenle gereken durumlarda hormonal testlere ihtiyaç duyulur. Androgenetik saç dökülmesi temelde kozmetik bir sorundur. Psikolojik etkisi dışında saçın seyrelmesi nedeni ile güneş ışınları kafa derisine ulaşır ve güneşe bağlı hastalıklara sebep olabilir.

Erkek tipi saç dökülmesi belirtileri

Erkek tipi saç dökülmesi belirtileri

Erkek tipi saç dökülmesi (alopesi) nasıl anlaşılır?

Erkek hastalarda saçlı derinin ön çizgisinin yan kısımlarındaki saçlarda incelme şeklinde başlar. Buna bağlı olarak ön saç çizgisi yanlardan geriye doğru çekilir. Saçın ön kısmı, tepesi alına yerleşmiş üçgen şeklinde görülür ve tepe kısmında dökülme şeklinde devam eder. Androgenetik saç dökülmesi erkeklerin % 50’inde görülür. Erkeklerde genellikle ergenlik döneminde belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesinde, saçın ön çizgisi normal şeklini korur iken tepenin orta kısmı açılır. Kadınlarda ayrıca yılbaşı ağacı tipinde de dökülme oluşabilir.Yılbaşı ağacı tipi dökülme şeklinde saçın tepe kısmı açılır iken, ön saç çizgisi kaybolmuştur. Kadınlarda görülen androgenetik saç dökülmesinin 2 farklı başlama yaşı vardır. Bu yaşlar, ergenlik dönemi ve menopoz sonrası yaşlarıdır. Androgenetik saç dökülmesi (alopesi) 70 yaşından sonra, erkeklerin %80’inde, kadınların % 45’inde görülen bir durumdur.

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi

Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi

Erkek tipi saç dökülmesi (alopesi) tedavisi

Androgenetiksaç dökülmesi tedavisinde amaç, saçın daha fazla dökülmesini engellemek ve yeni saçların çıkmasını sağlamaktır. Bu tip saç dökülmesi tedavisinde ilaç tedavileri, losyonlar ve köpük tedavileri kullanılır. Hormonal tedavilerin faydasına dair kesin bir sonuç yoktur. Mezoterapi tedavisi, bu tedavi şeklinde vitamin, mineral, minoksidil gibi damar genişletici ilaçlar saç derisine enejeksiyon ile enjekte edilir. Bu yöntem ile saç dökülmesi azalabilir ve yeni saçlar çıkabilir.

Mezoterapi tedavi yöntemi ile ilgili kanıtlanmış bir çalışma olmamaktadır. Saç ekimi, etkinliği klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Uygun hastalarda yapılan saç ekim işlemi uzman plastik cerrahlar tarafından yapıldığında başarılı sonuçlar alındığı görülmüştür. Diğer vitamin ve bitkisel destekler de androgenetik saç dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır.

Hamilelikte saç dökülmesi nedenleri– – Saç dökülmesi ve yeni tedavi yöntemleri (nano teknoloji)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git