Ağrılar ve Tedavileri

Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kasık bölgesinden yani, ciltten karının içine doğru uzanan bir kanalcık vardır. Bu kanalın içerisinde uterusu (rahimi) yerinde tutan bağlar bulunur ve bu bağlar kanaldan geçerek kasık bölgesine yapışır.

Kadınlarda kasık ağrısına neden olan hastalıklar

Kasık bölgesinden yani, ciltten karının içine doğru uzanan bir kanalcık vardır. Bu kanalın içerisinde uterusu (rahimi) yerinde tutan bağlar bulunur ve bu bağlar kanaldan geçerek kasık bölgesine yapışır.

Rahim pozisyonunun herhangi bir değişikliğinde rahimin bağlarında oluşan gerginliğe bağlı kasık ağrısı olabilir. Bu anatomik yapıda bir fıtık oluşması ağrıya sebep olabilir. Rahim içerisinde oluşan miyomlar, ileri yaş hanımlarda karın alt kısmı ile bacak arasındaki kıvrımın altında oluşan fıtıklar, kadınlarda jinekolojik orijini denilen rahime ait tuba halk arasında tüp diye bilinen rahip borusunun hastalıkları, yumurtalık (over) kistleriveselim tümörler, kanserler, karın içi yapışıklıklar, dış gebelik patlaması gibi rahatsızlıklar kadınlarda kasık ağrısına neden olabilir.

Orta yaşlı kadınlarda bağırsak duvarının dışarı torbalaşması (divertikülozis), idrar torbası iltihabı (sistit), idrar torbasında taş, yumurtalık apsesi, psikolojik nedenlergibi sorunlarda kasık ağrısına sebep olur. Kasık ağrısına idrar yolları ile ilgili problemlerde yol açabilir. Fakat idrar yolları problemlerine ait kasık ağrısına, sık idrara çıkma, idrarda renk değişikliği ve idrar yaparken yanma, sızlama gibi belirtiler eşlik edebilir.

Ayrıca kadınlarda kasık ağrısı iki adet döneminin ortasında ya da adet günlerinde de normal olarak görülen bir durumdur. Ayakları üşütmekte kasık ağrısı yapabilir.Vajinal mantar enfeksiyonları kasık ağrısı ve bel ağrısına neden olur. Kasık ağrısına bazen vajinal akıntı ve vajinal kanama da eşlik edebilir.

Kadınlarda kasık ağrısı teşhisi

Kasık ağrısı neden olurKadınlarda kasık ağrısı teşhisi genellikle jinekolojik muayene sırasında doktorun hastadan alacağı öykü ve fizik muayene ile konulabilir. Kadınların kasık ağrısı tek taraflı ya da iki taraflı hissedilir. Kasık ağrısı tek taraflı ise o tarafa ait bir durum olduğuna işaret eder.

Bu ağrı kasık fıtığı ya da femoral fıtık nedeni ile olabilir. İdrar yolları ile ilgili problemlerde veya idrar torbasında taş olması durumunda tek taraflı kasık ağrısı olabilir. Kasık ağrısı tanısında fizik muayeneden sonra kızlar haricindeki kadınlarda karın üzerinden ve rahim içinden ultrasonografik görüntüleme alınır.

Kızlarda karın üzerinden ultrasonografik görüntüleme yapılabilir. Bunların yanı sıra idrar testleri, kan testleri istenebilir. Ayrıca bağırsak problemlerinden şüphelenilen hastalarda kolonoskopi tetkiki istenebilir.

Kadınlarda kasık ağrısı tedavisi

Kadınlardaki kasık ağrıları cerrahi tedavi gerektiren ve gerektirmeyen olarak iki grupta değerlendirilir. Cerrahi tedavi uygulanması gereken kasık ağrıları kasık bölgesinde femoral bölgede görülen fıtıklar mutlaka ameliyat edilmesi gereklidir.

Jinekolojik organlara ait olan kasık ağrılarında ise bir apse oluşumunda ve bu apse karın boşluğuna açılmış ise (hastada genel durum bozukluğu, yüksek ateş ve yüksek lökosit ile seyreder) bu durumda acil olarak ameliyat gerektirir. Tubada ki bir dış gebeliğin yırtılması (hastada ciddi kanama ile seyreder) bu durumun tedavisinde de acil ameliyat gerekebilir.

Yumurtalıklarda oluşan kistlerin karın boşluğuna patlaması (hastada tansiyon düşüklüğü, kalp çarpıntısı) ile birlikte görülebildiği için acil tedavi gerektiren bir durumdur. Jinekolojik orijinli pelvik döşeme denilen iltihabi bir durum kasık ağrısı yapar ve bu durumda cerrahiye gerek duyulmayabileceği gibi, ilaç tedavisi ile tedavi edilir. Fakat pelvik inflamatuar o bölgede apseleşme gösterir ise bu durumun laparoskopik yöntem ile tedavisi yapılır.

Ağrılı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur
 2. Bel ağrısı neden olur
 3. Erkeklerde kasık ağrısı neden olur
 4. Diz ağrısı neden olur

9 Yorum

 1. Yasmin cek

  9 Mart 2016 at 13:58

  Adetimi duzenli pldugum halde kasiklarda agri neden olur

  • Sağlık Ocağım

   10 Mart 2016 at 12:13

   Merhabalar, kadınlarda sık sık kasık ağrısına neden olan birçok hastalık vardır. İdrar yolu enfeksiyonları, mesane enfeksiyonları, pelvik enflamatuvar ağrı denilen pelvik bölgesinin enflamasyona bağlı kronik hale gelen ağrısı, üriner sistem enfeksiyonları, vajinal mantar enfeksiyonları, bazı sistemik hastalıklar, yumurtalık kistleri, miyomlar, fıtıklar, bazı romatolojik hastalıklar ve benzeri birçok etken kadınlarda kasık ağrısına neden olabilir. Öncelikle bir kadın doğum uzmanına veya üroloji uzmanına baş vurmanızda fayda var.

 2. Gül

  16 Mart 2016 at 14:46

  tek taraflıbir kasık agrisi var sağ tarafimda edetime 2 hata kaldi bu ayin sonunda olacak adetim her ay düzenli oluyor..bu ay yuzumde bi kaç tane büyük sivilce çıktı yaşim 28 ve bekarim

 3. Gül

  16 Mart 2016 at 14:48

  bunun sebebi ne olabilir kasik ağrısı bi geçen ay oldu bi de bu ay

  • Sağlık Ocağım

   17 Mart 2016 at 11:47

   > Kadınlarda kasık ağrısına neden olan pek çok faktör vardır.

   > Yumurtalık kisti dönmesi (yumurtalık torsiyone) kistin kendi etrafında dönmesi olarak tanımlanan bu durumda karın alt bölgesinde ve genellikle bir tarafta daha şiddetli hissedilen kasık ağrısına neden olabilir.

   > İntermenstruel sendrom iki adet dönemi arasında, yumurtlama zamanında kasık ağrısı ve bazen de hafif bir kanama görülmesi durumudur. Normal adet döngüsü 28 gün olan bayanlarda 13-15 günler arasında bu durum olur ve interpremenstruel sendrom genellikle 30 yaş civarlarında görülür. İnterpremenstruel sendrom varlığında ağrı karın alt bölgede orta hatta ve bazende tek taraflı kasık ağrısı şeklinde olur. İnterpremenstruel sendrom birkaç ay üst üste tekrarlar ise tedaviye gerek duyulur.

   > Akut salpenjit tüplerin tek taraflı ya da her ikisinin de iltihabıdır ve kasık bölgesinde hissedilen ağrı genellikle tek taraflıdır. Tedavisinde istirahat ile birlikte antibiyotik tedavisi verilir.

   > Bunların dışında pelvik enflamatuar hastalık, idrar yolu enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları, böbrek ve mesane taşları, mesane iltihabı, miyomlar gibi birçok etken kadınlarda kasık ağrılarına yol açabilir.

   > Bir kadın doğum uzmanına ya da üroloji uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   > Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Sennur

  14 Kasım 2016 at 23:54

  Merhaba benim même ucum agriyo bide sag alt karni bolgemde agri Var neden aceba yardimci olursaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 17:40

   Anlattığınız şikayetler hormonal değişimlerden olabilir.

   Adet günlerinize yakın ya da adet günlerinden bir hafta kadar önce ya da sonra premenstruel sendrom olarak bilinen bir durumda adet dönemlerindeki gibi karın ağrıları ve meme hassasiyeti olabilir.

   Eğer bunlar ile ilgili değil ise tiroid bezlerinin değerlendirilmesi için endokrinoloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Yine lenf bezlerinin ve memenin değerlendirilmesi için, özellikle 30 yaşın üzerindeyseniz veya ailenizde, akrabalarınızda meme kanseri öyküsü var ise genel cerrahi doktoruna gitmeniz de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. eda

  8 Şubat 2017 at 22:48

  Mrb benim 1yildir ara sıra sağ alt kasık bölge ağrıyor. Genel cerrah kadın doğum kaç kere gittim tomografi bile çekildi geçen sene bişey çıkmadı ama ağrım arada bir günlerce devam ediyor bunun sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 13:53

   Başka sistemik hastalıklara bağlı olabilir. Vulvaya bağlı bir soruna bağlı olabilir. Endometriyozise bağlı olabilir. Miyomun büyüyüp tekrar küçülmesine bağlı olabilir. Üretraya bağlı bir durum olabilir. Böbrek sorunlarına bağlı olabilir. Sistit gibi bir duruma bağlı olabilir. Pelvik inflamatuvar hastalık olabilir.

   Yani bunu buradan bilmek zordur.

   Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir sistemik hastalık tekrarlayan pelvik bölgesi ve kasık ağrılarına yol açabilir ve kadın doğum uzmanlığında bu durumlar anlaşılmayabilir.

   Ürolojik bir değerlendirime de faydalı olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git