Ağrılar ve Tedavileri

Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kasık bölgesinden yani, ciltten karının içine doğru uzanan bir kanalcık vardır. Bu kanalın içerisinde uterusu (rahimi) yerinde tutan bağlar bulunur ve bu bağlar kanaldan geçerek kasık bölgesine yapışır.

Kadınlarda kasık ağrısına neden olan hastalıklar

Kasık bölgesinden yani, ciltten karının içine doğru uzanan bir kanalcık vardır. Bu kanalın içerisinde uterusu (rahimi) yerinde tutan bağlar bulunur ve bu bağlar kanaldan geçerek kasık bölgesine yapışır.

Rahim pozisyonunun herhangi bir değişikliğinde rahimin bağlarında oluşan gerginliğe bağlı kasık ağrısı olabilir. Bu anatomik yapıda bir fıtık oluşması ağrıya sebep olabilir. Rahim içerisinde oluşan miyomlar, ileri yaş hanımlarda karın alt kısmı ile bacak arasındaki kıvrımın altında oluşan fıtıklar, kadınlarda jinekolojik orijini denilen rahime ait tuba halk arasında tüp diye bilinen rahip borusunun hastalıkları, yumurtalık (over) kistleriveselim tümörler, kanserler, karın içi yapışıklıklar, dış gebelik patlaması gibi rahatsızlıklar kadınlarda kasık ağrısına neden olabilir.

Orta yaşlı kadınlarda bağırsak duvarının dışarı torbalaşması (divertikülozis), idrar torbası iltihabı (sistit), idrar torbasında taş, yumurtalık apsesi, psikolojik nedenlergibi sorunlarda kasık ağrısına sebep olur. Kasık ağrısına idrar yolları ile ilgili problemlerde yol açabilir. Fakat idrar yolları problemlerine ait kasık ağrısına, sık idrara çıkma, idrarda renk değişikliği ve idrar yaparken yanma, sızlama gibi belirtiler eşlik edebilir.

Ayrıca kadınlarda kasık ağrısı iki adet döneminin ortasında ya da adet günlerinde de normal olarak görülen bir durumdur. Ayakları üşütmekte kasık ağrısı yapabilir.Vajinal mantar enfeksiyonları kasık ağrısı ve bel ağrısına neden olur. Kasık ağrısına bazen vajinal akıntı ve vajinal kanama da eşlik edebilir.

Kadınlarda kasık ağrısı teşhisi

Kasık ağrısı neden olurKadınlarda kasık ağrısı teşhisi genellikle jinekolojik muayene sırasında doktorun hastadan alacağı öykü ve fizik muayene ile konulabilir. Kadınların kasık ağrısı tek taraflı ya da iki taraflı hissedilir. Kasık ağrısı tek taraflı ise o tarafa ait bir durum olduğuna işaret eder.

Bu ağrı kasık fıtığı ya da femoral fıtık nedeni ile olabilir. İdrar yolları ile ilgili problemlerde veya idrar torbasında taş olması durumunda tek taraflı kasık ağrısı olabilir. Kasık ağrısı tanısında fizik muayeneden sonra kızlar haricindeki kadınlarda karın üzerinden ve rahim içinden ultrasonografik görüntüleme alınır.

Kızlarda karın üzerinden ultrasonografik görüntüleme yapılabilir. Bunların yanı sıra idrar testleri, kan testleri istenebilir. Ayrıca bağırsak problemlerinden şüphelenilen hastalarda kolonoskopi tetkiki istenebilir.

Kadınlarda kasık ağrısı tedavisi

Kadınlardaki kasık ağrıları cerrahi tedavi gerektiren ve gerektirmeyen olarak iki grupta değerlendirilir. Cerrahi tedavi uygulanması gereken kasık ağrıları kasık bölgesinde femoral bölgede görülen fıtıklar mutlaka ameliyat edilmesi gereklidir.

Jinekolojik organlara ait olan kasık ağrılarında ise bir apse oluşumunda ve bu apse karın boşluğuna açılmış ise (hastada genel durum bozukluğu, yüksek ateş ve yüksek lökosit ile seyreder) bu durumda acil olarak ameliyat gerektirir. Tubada ki bir dış gebeliğin yırtılması (hastada ciddi kanama ile seyreder) bu durumun tedavisinde de acil ameliyat gerekebilir.

Yumurtalıklarda oluşan kistlerin karın boşluğuna patlaması (hastada tansiyon düşüklüğü, kalp çarpıntısı) ile birlikte görülebildiği için acil tedavi gerektiren bir durumdur. Jinekolojik orijinli pelvik döşeme denilen iltihabi bir durum kasık ağrısı yapar ve bu durumda cerrahiye gerek duyulmayabileceği gibi, ilaç tedavisi ile tedavi edilir. Fakat pelvik inflamatuar o bölgede apseleşme gösterir ise bu durumun laparoskopik yöntem ile tedavisi yapılır.

Ağrılı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur
  2. Bel ağrısı neden olur
  3. Erkeklerde kasık ağrısı neden olur
  4. Diz ağrısı neden olur

27 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git