Ağrılar ve Tedavileri

Kadınlarda Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Kasık bölgesinden yani, ciltten karının içine doğru uzanan bir kanalcık vardır. Bu kanalın içerisinde uterusu (rahimi) yerinde tutan bağlar bulunur ve bu bağlar kanaldan geçerek kasık bölgesine yapışır.

Kadınlarda kasık ağrısına neden olan hastalıklar

Kasık bölgesinden yani, ciltten karının içine doğru uzanan bir kanalcık vardır. Bu kanalın içerisinde uterusu (rahimi) yerinde tutan bağlar bulunur ve bu bağlar kanaldan geçerek kasık bölgesine yapışır.

Rahim pozisyonunun herhangi bir değişikliğinde rahimin bağlarında oluşan gerginliğe bağlı kasık ağrısı olabilir. Bu anatomik yapıda bir fıtık oluşması ağrıya sebep olabilir. Rahim içerisinde oluşan miyomlar, ileri yaş hanımlarda karın alt kısmı ile bacak arasındaki kıvrımın altında oluşan fıtıklar, kadınlarda jinekolojik orijini denilen rahime ait tuba halk arasında tüp diye bilinen rahip borusunun hastalıkları, yumurtalık (over) kistleriveselim tümörler, kanserler, karın içi yapışıklıklar, dış gebelik patlaması gibi rahatsızlıklar kadınlarda kasık ağrısına neden olabilir.

Orta yaşlı kadınlarda bağırsak duvarının dışarı torbalaşması (divertikülozis), idrar torbası iltihabı (sistit), idrar torbasında taş, yumurtalık apsesi, psikolojik nedenlergibi sorunlarda kasık ağrısına sebep olur. Kasık ağrısına idrar yolları ile ilgili problemlerde yol açabilir. Fakat idrar yolları problemlerine ait kasık ağrısına, sık idrara çıkma, idrarda renk değişikliği ve idrar yaparken yanma, sızlama gibi belirtiler eşlik edebilir.

Ayrıca kadınlarda kasık ağrısı iki adet döneminin ortasında ya da adet günlerinde de normal olarak görülen bir durumdur. Ayakları üşütmekte kasık ağrısı yapabilir.Vajinal mantar enfeksiyonları kasık ağrısı ve bel ağrısına neden olur. Kasık ağrısına bazen vajinal akıntı ve vajinal kanama da eşlik edebilir.

Kadınlarda kasık ağrısı teşhisi

Kasık ağrısı neden olurKadınlarda kasık ağrısı teşhisi genellikle jinekolojik muayene sırasında doktorun hastadan alacağı öykü ve fizik muayene ile konulabilir. Kadınların kasık ağrısı tek taraflı ya da iki taraflı hissedilir. Kasık ağrısı tek taraflı ise o tarafa ait bir durum olduğuna işaret eder.

Bu ağrı kasık fıtığı ya da femoral fıtık nedeni ile olabilir. İdrar yolları ile ilgili problemlerde veya idrar torbasında taş olması durumunda tek taraflı kasık ağrısı olabilir. Kasık ağrısı tanısında fizik muayeneden sonra kızlar haricindeki kadınlarda karın üzerinden ve rahim içinden ultrasonografik görüntüleme alınır.

Kızlarda karın üzerinden ultrasonografik görüntüleme yapılabilir. Bunların yanı sıra idrar testleri, kan testleri istenebilir. Ayrıca bağırsak problemlerinden şüphelenilen hastalarda kolonoskopi tetkiki istenebilir.

Kadınlarda kasık ağrısı tedavisi

Kadınlardaki kasık ağrıları cerrahi tedavi gerektiren ve gerektirmeyen olarak iki grupta değerlendirilir. Cerrahi tedavi uygulanması gereken kasık ağrıları kasık bölgesinde femoral bölgede görülen fıtıklar mutlaka ameliyat edilmesi gereklidir.

Jinekolojik organlara ait olan kasık ağrılarında ise bir apse oluşumunda ve bu apse karın boşluğuna açılmış ise (hastada genel durum bozukluğu, yüksek ateş ve yüksek lökosit ile seyreder) bu durumda acil olarak ameliyat gerektirir. Tubada ki bir dış gebeliğin yırtılması (hastada ciddi kanama ile seyreder) bu durumun tedavisinde de acil ameliyat gerekebilir.

Yumurtalıklarda oluşan kistlerin karın boşluğuna patlaması (hastada tansiyon düşüklüğü, kalp çarpıntısı) ile birlikte görülebildiği için acil tedavi gerektiren bir durumdur. Jinekolojik orijinli pelvik döşeme denilen iltihabi bir durum kasık ağrısı yapar ve bu durumda cerrahiye gerek duyulmayabileceği gibi, ilaç tedavisi ile tedavi edilir. Fakat pelvik inflamatuar o bölgede apseleşme gösterir ise bu durumun laparoskopik yöntem ile tedavisi yapılır.

Ağrılı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur
 2. Bel ağrısı neden olur
 3. Erkeklerde kasık ağrısı neden olur
 4. Diz ağrısı neden olur

27 Yorum

 1. Avatar

  Yasmin cek

  9 Mart 2016 at 13:58

  Adetimi duzenli pldugum halde kasiklarda agri neden olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mart 2016 at 12:13

   Merhabalar, kadınlarda sık sık kasık ağrısına neden olan birçok hastalık vardır. İdrar yolu enfeksiyonları, mesane enfeksiyonları, pelvik enflamatuvar ağrı denilen pelvik bölgesinin enflamasyona bağlı kronik hale gelen ağrısı, üriner sistem enfeksiyonları, vajinal mantar enfeksiyonları, bazı sistemik hastalıklar, yumurtalık kistleri, miyomlar, fıtıklar, bazı romatolojik hastalıklar ve benzeri birçok etken kadınlarda kasık ağrısına neden olabilir. Öncelikle bir kadın doğum uzmanına veya üroloji uzmanına baş vurmanızda fayda var.

 2. Avatar

  Gül

  16 Mart 2016 at 14:46

  tek taraflıbir kasık agrisi var sağ tarafimda edetime 2 hata kaldi bu ayin sonunda olacak adetim her ay düzenli oluyor..bu ay yuzumde bi kaç tane büyük sivilce çıktı yaşim 28 ve bekarim

 3. Avatar

  Gül

  16 Mart 2016 at 14:48

  bunun sebebi ne olabilir kasik ağrısı bi geçen ay oldu bi de bu ay

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2016 at 11:47

   > Kadınlarda kasık ağrısına neden olan pek çok faktör vardır.

   > Yumurtalık kisti dönmesi (yumurtalık torsiyone) kistin kendi etrafında dönmesi olarak tanımlanan bu durumda karın alt bölgesinde ve genellikle bir tarafta daha şiddetli hissedilen kasık ağrısına neden olabilir.

   > İntermenstruel sendrom iki adet dönemi arasında, yumurtlama zamanında kasık ağrısı ve bazen de hafif bir kanama görülmesi durumudur. Normal adet döngüsü 28 gün olan bayanlarda 13-15 günler arasında bu durum olur ve interpremenstruel sendrom genellikle 30 yaş civarlarında görülür. İnterpremenstruel sendrom varlığında ağrı karın alt bölgede orta hatta ve bazende tek taraflı kasık ağrısı şeklinde olur. İnterpremenstruel sendrom birkaç ay üst üste tekrarlar ise tedaviye gerek duyulur.

   > Akut salpenjit tüplerin tek taraflı ya da her ikisinin de iltihabıdır ve kasık bölgesinde hissedilen ağrı genellikle tek taraflıdır. Tedavisinde istirahat ile birlikte antibiyotik tedavisi verilir.

   > Bunların dışında pelvik enflamatuar hastalık, idrar yolu enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları, böbrek ve mesane taşları, mesane iltihabı, miyomlar gibi birçok etken kadınlarda kasık ağrılarına yol açabilir.

   > Bir kadın doğum uzmanına ya da üroloji uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   > Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Sennur

  14 Kasım 2016 at 23:54

  Merhaba benim même ucum agriyo bide sag alt karni bolgemde agri Var neden aceba yardimci olursaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 17:40

   Anlattığınız şikayetler hormonal değişimlerden olabilir.

   Adet günlerinize yakın ya da adet günlerinden bir hafta kadar önce ya da sonra premenstruel sendrom olarak bilinen bir durumda adet dönemlerindeki gibi karın ağrıları ve meme hassasiyeti olabilir.

   Eğer bunlar ile ilgili değil ise tiroid bezlerinin değerlendirilmesi için endokrinoloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Yine lenf bezlerinin ve memenin değerlendirilmesi için, özellikle 30 yaşın üzerindeyseniz veya ailenizde, akrabalarınızda meme kanseri öyküsü var ise genel cerrahi doktoruna gitmeniz de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  eda

  8 Şubat 2017 at 22:48

  Mrb benim 1yildir ara sıra sağ alt kasık bölge ağrıyor. Genel cerrah kadın doğum kaç kere gittim tomografi bile çekildi geçen sene bişey çıkmadı ama ağrım arada bir günlerce devam ediyor bunun sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 13:53

   Başka sistemik hastalıklara bağlı olabilir. Vulvaya bağlı bir soruna bağlı olabilir. Endometriyozise bağlı olabilir. Miyomun büyüyüp tekrar küçülmesine bağlı olabilir. Üretraya bağlı bir durum olabilir. Böbrek sorunlarına bağlı olabilir. Sistit gibi bir duruma bağlı olabilir. Pelvik inflamatuvar hastalık olabilir.

   Yani bunu buradan bilmek zordur.

   Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir sistemik hastalık tekrarlayan pelvik bölgesi ve kasık ağrılarına yol açabilir ve kadın doğum uzmanlığında bu durumlar anlaşılmayabilir.

   Ürolojik bir değerlendirime de faydalı olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  Seda

  28 Nisan 2017 at 00:36

  Merhabalar yaklaşık 4 aydır sağ yumurtalığımın olduğu yerde ara ara ama şiddetli ağrı yaşıyorum adetim düzenli ve arada hiçbir kanama yaşamadım. Transvajinal usg incelemesinde servikste 12 mm birkaç adet Naboth kisti, sağ overde 16 mm anekonik iç basıncı azaltılmış rüptüre follikül testi izlenmiştir. Ayrıca douglasta en kalın yerinde 14 mm ölçülen anekoik serbest sıvı saptanmıştır. Doktorum herhangi bir sorun olmadığını söyledi ama bu ağrıdan nasıl kurtulabileceğimi bilmiyorum. Yürürken topallamama neden oluyor. Yapabileceğim başka bir test ya da tedavi var mıdır? Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2017 at 00:14

   NABOTH KİSTLERİ, rahim ağzında bulunan küçük kistik oluşumlardır. Bu kistlerin büyüklükleri 2 ile 10 mm arasında değişebilir, ancak bazen birkaç santimetreye kadar ulaşabilir. NABOTH KİSTLERİ genellikle herhangi bir belirti göstermezler. Bazen büyüdüklerinde vajinal akıntı ve rahatsızlık hissi verebilirler.

   NABOTH KİSTLERİNE NEDEN OLABİLEN FAKTÖRLER ARASINDA, doğum yapmış olmak, menopoz sonrası dönemde serviks üzerini kaplayan mukoza tabakasının incelmesi ve kronik rahim ağzı enfeksiyonları bulunabilir.

   Foliküler kist yumurtalık dokusunda bulunan fizyolojik bir yumurtalık kistidir. Yumurtalık yüzeyin bir köpük gibi görünen, berrak ya da sarı renkte sıvı ile dolu olan , ince duvarlı bir yapıdır. Foliküler kistler normal yumurtalık fonksiyonunun varyasyonudur. Çoğu foliküler kistler 1-2 ay içinde kendiliğinden geriler. Genellikle 5-8 santim büyüklüğünde olan folikül kistleri 1-2 ay takip edilir.

   Doktorunuz kontrol istemiş ise kontrole gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır, fakat doktorunuzun ne söylediğinden emin değilseniz kendiniz de kontrole gidebilirsiniz.

   Yürürken topallama olmasının başka bir nedeni olabilir. Omurga, kalça ile ilgili bir sinir sıkışmasına, artrit gibi bir duruma, sakroileit denilen iltihabi bir duruma ya da enfeksiyona bağlı olabilir. Bu durum için fizik tedavi, üroloji gibi bölümlere de gitmeniz gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Avatar

  Asli

  17 Haziran 2017 at 13:56

  Ters iliskiden sonra oluşan kasıgin her iki tarafinda agri ve sismesinin nedeni ne ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 12:22

   Enfeksiyon olabilir, hemoroid olabilir, anal fissür olabilir, anal fistül olabilir, rektal prolapsus olabilir, proktit olabilir, mesane ile ilgili bir durum olabilir (bu durum uzmanlar tarafından önerilmeyen bir durumdur).

   Genel cerrahi uzmanına ya da gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

 8. Avatar

  Damla

  20 Haziran 2017 at 04:52

  Merhabalar.. Hergün gece yatağıma girdiğimde kasık bölgemin solunda şiddetli Bi ağrı hissediyorum. Nedeni ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2017 at 22:35

   Her ayın belirli günlerinde tekrarlayan şiddetli ya da orta şiddetteki ağrı kızlarda ve genç kadınlarda oldukça sık görülür. Bu ağrılar adet döneminin ortalarında ya da adet bittikten 1 hafta 10 gün sonra gibi yumurtlama ağrıları olabilir. Yumurtlama ağrıları bazen çok şiddetli olabilir. Fakat bu ağrı bir fıtığın, bir sinir basısının, yumurtalık kisti burkulmasının, yumurtalık kisti büyümesinin, bağırsaklar ile ilgili bir durumun, böbrekler ile ilgili bir durumun veya başka bir durumun da belirtisi olabilir.

   Bir kadın doğum uzmanına, bir gastroloji uzmanına, bir üroloji uzmanına, bir fizik tedavi uzmanına gitmek gerekebilir. Öncelikle Aile Hekiminize de danışmanızda faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 9. Avatar

  Gamze

  14 Temmuz 2017 at 00:52

  Merhaba 3 gun once ilisiye girdim esimle ve bugun sol tarafimda kasik agrim olmaya basladi ve beyaz kokusuz akintim var bunun sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2017 at 22:39

   KADINLARDA İLİŞKİ SONRASI KASIK AĞRISININ FARKLI NEDENLERİ OLABİLİR: İlişki sırasında kas zorlanması olmuş olabilir, uzun süren orgazm sonrasına bağlı bir ağrı olabilir, vajina ve idrar yollarının bir enfeksiyon kapmasına bağlı olabilir, sert bir ilişkiye bağlı olabilir, rahim fibroidlerine bağlı olabilir, endometriozise bağlı olabilir, pelvik inflamatuar hastalığa bağlı olabilir, interstisyel sistite bağlı olabilir, kasık fıtığına bağlı olabilir, yumurtlama dönemleri zaman zaman bu tür ağrılara neden olabilir, uzun süren kabızlık bu duruma neden olabilir, Yumurtalık kistlerine bağlı olabilir, psikolojik olabilir, apandisit bu tür ağrılara neden olabilir.

   Fakat bazı kadınlarda kadına göre değişebilmekle birlikte ilişkiden 5-12 gün arasındaki kasık ağrısı döllenme oluşmasına bağlı da olabilir.

   Buradan şudur ya da budur demek mümkün değildir, bu nedenle doktora gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  Sibel

  28 Temmuz 2017 at 20:17

  Merhaba, adet günüm gelmeden bir hafta kadar ara ara tek taraflı kasıkta batma hissi ani hareketlere bağlı hafif ağrı oluyordu. Gebelikten şüphelenmiştim ama adet olunca hüsrana uğradım. Adetim çok sancılı geçti şimdi bitmesine rağmen yine aynı batma oluyor tek taraflı. Sebebi ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2017 at 13:47

   Anlattığınız şekildeki kasık ağrısı hamilelik belirtileri arasında bulunabilir, fakat bu duruma başka durumlar da neden olabilir. Yumurtlama döneminde bu tür ağrılar olabilir ve bu ağrılar bazen 3-4 gün bile aralı aralı sürebilir, yumurtalık kistleri ve kist içi kanamalar bu tür ağrılara neden olabilir, rahim içi araçlar bu tür kasık ağrılarına neden olabilir, endometriyozis, rahim dönmesi gibi durumlar da bu tür kasık ağrılarına neden olabilir.

   Yaşadığınız durum dış gebelik de olabilir. Hamile olup üstüne görme olabilir. Düşük geçirmiş de olabilirsiniz.

   Sebebin ne olduğunu buradan bilmek zordur, bu nedenle en kısa zamanda bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  Aynur

  7 Ekim 2017 at 04:25

  Adet dönemlerim düzenli ama sağ kaşık bölgesinde daha yoğun bi ağrım var son dönemde akıntı problemim var rengi normal kokuda yok ağrının tek taraflı ve daha şiddetli olması normal mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2017 at 22:12

   Kasık ağrısı eski adet dönemlerine göre dahamı şiddetli ve tek taraflı demek mi istediniz, tam olarak anlaşılmamakla birlikte, bazen yumurtlama dönemlerinde bu tür kasık ağrısı olabilir, idrar yolunda aşağı kanalda taş, kum dökme gibi durumlar bu tür kasık ağrısı yapabilir, idrar yolunda enfeksiyon kasık ağrısı yapabilir, endometriyozis, yumurtalık kistleri, ileri yaşlardaki kadınlarda miyomlar, rahim sarkması, Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona bağlı olabilir. Ayrıca hamilelik gibi bir durum söz konusu ise buna bağlı (yerleşme ağrısı) ya da düşük oluşmasına bağlı veya dış gebelik durumuna bağlı bu tür kasık ağrıları olabilir.

   Kadın doğum uzmanına ve/veya üroloji uzmanına muayene olmanız da fayda vardır (özellikle hamilelik beklediğiniz veya beklemediğiniz bir durum ise).

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  arzu

  27 Kasım 2017 at 13:14

  Merhaba.ikinci çocuk istedigimiz için son Bir aydır korunmuyoruz.Bir aydan beri sol kasığimda ağrı var..bazen hiç agrimiyor bazen ara ara agrisini hissediyorum.geçen ay adetim gecikti hamile oldugumu düşündüm ki peşine adet oldum.ama bu defa herzamankine göre daha şiddetli bel ağrısı oldu..bir kac gün kasik ağrısı geçti fakat tekrar şiddetli bi şekilde başladı..ne yapabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2017 at 18:46

   Bel ve kasık ağrısının birçok nedeni olabilir. Doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 13. Avatar

  Cemile ALTAY

  22 Mart 2018 at 11:24

  Merhabalar benim reglime 8 gün var yalnız 2 haftadır kasık ve goguslerımde agrılar basladı ovulasyon donemınde olur gecerdı ama gecmedı 2 haftadır devam ediyor buna ek olarak hafif mide bulantısı ani hareketlerde baş dönmesi ve mide yanmam ve gegirmem oluyor çok birde şu iki gündür kendime inanamıyorum çok yemek yiyorum kilo artışım oldu spor yapmama rağmen çok çabuk yorulmam da cabası hamilelik olabilir mi 1 yıldır bebek bekliyoruz HSG oldum temiz çıktı sonuçlarım ama korkuyorum daha 8 gün var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2018 at 13:12

   Anlattığınız belirtiler hamilelik belirtileri olabileceği gibi premenstruel sendroma bağlı da olabilir. Kadın doğum uzmanınız ile görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Avatar

  Kader

  10 Nisan 2018 at 08:45

  Merhaba benim sağ kasık bölgemde iki uç gündür bi ağrı vardı. Geçer diye hastaneye görmedim. Ama Bu sabah ağrı giderek keskinleşti ve anüs etrafında da bıçak keser gibi ağrılar oluyor. Kabızlıkta var. Oturup kalkmakta zorlanıyorum. Evli değilim ve hiç ilişki yaşamadım. Sebebi ne olabilir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2018 at 16:44

   Kabızlık nedeniyle kasık ağrısı olabilir.

   Dışkılama sonrasında gelişen ve bazen birkaç dakika devam eden hatta bazen de daha uzun süren bıçak saplanır gibi, jilet keser gibi ağrının olması makat çatlağı, hemoroid veya makat siğili gibi durumları akla getirir. Uykudan uyandıracak nitelikte bir makat ağrısı olduğunda makat apsesi, şiddetli kramp tarzında bir ağrı durumunda proktalgia fugax, sürekli bir makat ağrısı durumunda omurilik basısı gibi durumları akla getirir.

   İnternet sitesi üzerinden net bir şey söylemek mümkün değildir. Bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz en doğrusudur.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git