Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Kadınlarda Genital Siğil Nedir? Genital Siğil Belirtileri Ve Tedavisi (Kondilom)

Genital siğil neden olur?Genital siğiller, genelde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Human papilloma virüs, 60'tan fazla virüse verilen ortak addır. Bu virüsler vücudun her hangi bir yerinde siğil çıkmasına neden olabilirler. Bu durumun en önemli kanıtı genital human papilloma (HPV) enfeksiyonu olanlarda hastalığın başlama yaşı diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile aynı olmasıdır. Anogenital siğilleri olan hasta bir birey ile cinsel ilişki yaşayanların 2/3'üne HPV virüsünün bulaşması, bu virüse başka cinsel yolla bulaşan hastalıklarında eşlik etmesi, partner sayısının artması ile hastalığın görülme oranının artması bu hastalığın bulaşıcı olmasını kanıtlamaktadır.

Genital siğil neden olur?

Genital siğiller, genelde cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır. Human papilloma virüs, 60’tan fazla virüse verilen ortak addır. Bu virüsler vücudun her hangi bir yerinde siğil çıkmasına neden olabilirler. Bu durumun en önemli kanıtı genital human papilloma (HPV) enfeksiyonu olanlarda hastalığın başlama yaşı diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile aynı olmasıdır. Anogenital siğilleri olan hasta bir birey ile cinsel ilişki yaşayanların 2/3’üne HPV virüsünün bulaşması, bu virüse başka cinsel yolla bulaşan hastalıklarında eşlik etmesi, partner sayısının artması ile hastalığın görülme oranının artması bu hastalığın bulaşıcı olmasını kanıtlamaktadır.

Genital siğil nasıl bulaşır?

HPV enfeksiyonu, genital deri yolu ile çok rahat bulaşır ve kondom kullanımı bu enfeksiyonun bulaşmasını tam olarak engellemez. HPV, çok dayanıklı bir virüs olduğu gibi,banyo, havluve tuvaletin ortak kullanımı durumunda da bulaşabildiği bilinmektedir. Fakat bu bulaşma şekli cinsel yolla bulaşma riskinden oldukça düşüktür. Siğiller bu enfeksiyonun gözle görülen belirtileri olur iken, HPV virüsü taşıyan hastaların % 30’unda ortaya çıkmaktadır. Geri kalan %70 hastada ise virüsler deri altında kaldığı için her hangi bir belirti göstermez. Subklinikdiye bilinen bu belirti vermeyen virüsün kanserleşmeye yatkın olduğu düşünülmektedir.

Genital siğil virüsü

Genital siğil virüsü

Genital siğil kimlerde görülür?

Genital siğilin sık görülme yaşları, 25-35 yaşları arasında olmaktadır. Hastalık bu yaş aralığında yükselmeye geçmektedir. Bazı ülkelerde genellikle 50 yaşlarından, menopozdan sonra daha fazla görülmektedir. Genelde çok sık karşılaşılan bir enfeksiyon olup, her on kişiden birinde genital siğil olduğu tahmin edilmektedir. Genital siğil olmasında ki etkenler, kadın veya eşinde çift eşlilik durumu oldu veya var ise bu rahatsızlığın risk oranı artmaktadır. Klamidya ve herpes simpleksgibi başka cinsel yolla bulaşan hastalık var ise genital siğil oluşma riski artmaktadır. Hormon dengesini bozan bazı etkenler, hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı, hodgkin, lösemi ve kanser gibi bağışıklık sistemini bozan hastalıkları olanlarda ve sigara kullananlarda bu hastalığın oluşma oranı yüksektir.

Genital siğil belirtileri

Çoğunlukla bu hastalık fazla bir belirti vermeyip, hastaların ortalama %30’unda siğil olarak meydana gelmektedir. Siğiller, kadınlarda vajinada, anüsde ve vulvada oluşabilir. Bunların dışında, kasıklarda, bacaklarda, boyunda ve ağızda ya da vücudun her hangi bir bölümünde siğiller meydana çıkabilirler. Erkeklerde genital siğiller erkeklik organında veya çevresinde oluşabilirler. Siğiller, büyük veya küçük çapta oldukları gibi, tek ya da küme halinde olabilirler. Bazı hastalarda küme halinde oluşan siğiller karnıbahara benzeyen bir şekilde görülebilirler. Siğillerin çoğu cilt renginde olur ve ağrı yapmazlar. Bazen pembe ya da gri renkte olabildiği gibi, bazen de ağrıya, kanamaya ve kaşıntıya neden olurlar.

Genital siğil tedavisi

Genital siğil tedavisi

Genital siğil tanısı

Genital siğillerin tanısı, jinekolojik muayene sırasında lezyonların görülmesi halinde konulur. Ciltten kabarık karnıbahar görüntüsündeki lezyonlar kolayca tanınır. Fakat düz lezyonlar gözle görülmez ve % 3-5 asetik asit uygulandıktan sonra kolposkop ile ciltte renk değişimi tanının konulmasında yardımcı olur.

Smear testi kondilomun tanı ve takibi için oldukça önem taşımaktadır. Senede bir kere smear testi mutlaka yapılması gerekmektedir. Tedaviye başlamadan önce diğer kanser lezyonların dan kesin olarak ayırabilmek amacı ile mutlaka biyopsi için patolojik araştırmaya gönderilmelidir. Genital siğil tanısı konulan hastaların eşleri de muayene olmalı ve gerekir ise tedavi olmalıdır.

Genital siğil tedavisi

Genital siğil mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olup, tedavi edilmediği taktirde hastanın bağışıklık sistemine bağlı olarak hızlı bir şekilde çevre dokulara dağılır ve ciltte kabarık çok çirkin bir görünüme sebebiyet verebilir. Ayrıca hastanın eşine de bulaşabildiği gibi, bazı hastalarda lezyon olduğu şekilde kalabilir ve tedavi olsa bile virüsü yok etmek mümkün olmayabilir. Sadece siğilleri ortadan kaldırmak için lezyonun üstüne sürülen ilaçlar ya da cerrahi yöntem uygulayarak tedavi yapılır.

Dıştan sürülen ilaçlar ile tedavi uzun süren ve zahmetli bir tedavi yöntemidir. Genital siğil ilaçları çevreye zarar vermeden pamuklu kulak çubuğu ile dikkatli bir şekilde sürülmelidir. Cerrahi tedavi üç aşama ile uygulanıp, bu yöntemlerin birbirinden üstünlüğü yoktur. Lezyonun büyüklüğü ve bulunduğu bölgeye göre en uygun tedavi yöntemi tercih edilir.

Birinci yöntem, koterizasyonlezyonun lazer veya elektrokoter ile yakılması işlemidir. İkinci yöntem, krioterapi, creyothrapiysıvı nitrojen veya karbondioksit ile lezyonun dondurulması işlemi yapılır. Üçüncü yöntem ise bazı büyük lezyonlar ameliyat ile çıkartılır.Vakaların genelinde tek seferlik tedavi yetmezken, başka seanslar gerekebilir. Bazı hastalarda birden fazla tedavi işlemi yapıldığı halde, dış genital siğillerde tam olarak iyileşme olmayabilir. Çünkü tedavi genelde HPV lezyonlarını tahrip ederken, çevresindeki normal ciltteki HPV virüsünü yok edemeyebilir.

Genital siğil oluşumundan korunma yolları

Hastanın bağışıklık sistemi tedaviye cevap veremez ise kalan HPV yi baskılamadığı için yeni lezyonlar oluşabilir. Tedavi sonrası lezyonlar tekrarlama sa bile hasta yaşamının ileri ki dönemlerinde bağışıklık sisteminde zayıflama olduğu zaman bazı hastalarda lezyonlar ve diğer HPV’ler yeniden oluşabilir. Bu nedenle hastanın bağışıklık sistemini güçlü tutması, genital bölgeyi temiz tutması, eşinin de dikkatli olması, ilaçlarını düzenli kullanması, stresten uzak durması, çamaşırlarının temiz ve ütülü olması ve düzenli olarak kontrollerine gitmesi hastalığın tekrarlamaması için oldukça önemlidir.
Kadınlarda idrar kaçırmaVajinit nedir?Sistit (idrar kesesi iltihabı)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git