Aile Planlaması

Yumurtlama Gününü Hesaplama İle Doğum Kontrolü Nedir?

Kadınlar, yumurtlama günlerini sadece bir kağıt, kalem alıp hesaplamak isterler ise uygulamaları gereken yöntem, ortalama olarak adet döngüsünü bir yere not etmeleri gerekir. Örneğin, 30 günde bir adet görüyor ise adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süre tam 30 gün ise ondan 14 günü çıkartıldığında yumurtlama günü bulunur. Yani adet kanamasından sonraki 16'ıncı gün yumurtlama günü olduğu anlamına gelir. Bunun kesinliği yaklaşık olarak % 75 civarındadır. Eğer adet kanaması günlerinin arası 32 gün ise yumurtlama günü 18'inci gün olur iken, 28 günde bir adet görülüyor ise yumurtlama günü 14'üncü gün olarak hesaplanır.

Kadınlar yumurtlama gününe göre gebelikten korunabilir mi?

Kadınlar, yumurtlama günlerini sadece bir kağıt, kalem alıp hesaplamak isterler ise uygulamaları gereken yöntem, ortalama olarak adet döngüsünü bir yere not etmeleri gerekir. Örneğin, 30 günde bir adet görüyor ise adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süre tam 30 gün ise ondan 14 günü çıkartıldığında yumurtlama günü bulunur. Yani adet kanamasından sonraki 16’ıncı gün yumurtlama günü olduğu anlamına gelir. Bunun kesinliği yaklaşık olarak % 75 civarındadır. Eğer adet kanaması günlerinin arası 32 gün ise yumurtlama günü 18’inci gün olur iken, 28 günde bir adet görülüyor ise yumurtlama günü 14’üncü gün olarak hesaplanır.

Kadın kendisivajinal salgılarda ki artışı fark edebilir ve bu diğer bir yöntemdir. Fakat bu yöntemi tecrübeli ve ileri yaşlardaki bir kaç doğum yapmış ve daha önce tecrübe etmiş kadınlar anlayabilir. Çünkü yumurtlama gününde vajinal salgıda bir uzama olur. Bu uzama östrojen hormonunun kanda çok fazla miktarlarda salgılanması nedeni ile olan vajinal salgı değişikliğidir.

Vücut ısısı ölçümü ile doğum kontrol yöntemi

Farklı cihazlar ile doğum kontrol yöntemi bazal vücut ısısı denilen yöntem olan çok hassas termometreler, yani bir derecenin onda birini gösteren şekilde vücut ısısının, sıfır nokta beş ile bir derece arttığını kadınlar gözlemleyebilir. Vücut ısısı ölçümü sabah kalkınca yataktan çıkmadan yatağın baş ucunda bulunan hassas termometre ile vücut ısısının ölçülmesi gerekmektedir. Vücut ısısı ölçümü bu şekilde uygulanır. Örneğin, adet kanamasının ilk gününden itibaren ölçülmeye başlandı ise vücut ısısı 36. 7 ise bu her gün bu şekilde devam ederken vücut ısısı yükselmeye başladıktan sonra 37.2 derece civarında oldu ise yumurtlama başladığı anlamına gelmektedir.

Bu yükseklik bu şekilde 14 gün devam eder ve 14’üncü günün sonunda hamilelik oluşmuş ise adet kanaması olmaz ve hamilelik oluşmamış ise adet kanaması başlar. Eğer hamilelik başladı ise vücut ısısı aynı şekilde devam eder. Çünkü yumurtlama neticesi ile salgılanan progesteron hormonu vücudun ısısının artmasına sebep olur ve bu ölçüm normal termometreler ile değil, hassas termometreler ile yumurtlama günü bu şekilde belirlenebilir. Bu yöntemin garantisi % 80-85’tir.

Yumurtlama monitörü ile doğum kontrol yöntemi

Diğer bir yöntem ise yumurtlamadan bir gün önce kanda aniden yükselen bir hormon bulunur ve bu hormonun adına ”elaş hormonu”denir ve bu hormon aynı zamanda kanda çok yükseldiği zaman idrarı da çok yüksek geçer. İdrardaki bu yükselmeyi saptayan ve yumurtlamadan bir gün önce haber veren testler vardır. Bu testlerin adına yumurtlama monitörü adı verilir ve bunların kesinliği oldukça yüksek olup, bu testler hamile kalmayı planlayan kadınlara verilir ve başarı oranı yüksektir.

Ayrıca hamilelikten korunmak için de bu testler kullanılır ve kesinliği % 85-90 oranındadır. Yine cihaz kullanarak hamilelikten korunma yöntemi ise tükürükteki oluşan değişiklikleri mikroskop altında algılayan özel cihazlar bulunur. Bu cihazlar Türkiye’de çok yaygın olmayıp, bu yöntem yumurtlamadan hemen sonra tükürük salgısında hormonal değişikliklere bağlı olarak bazı farklılıklar ortaya çıkar ve bu farkı mikroskop altında görmek mümkündür. Bu yöntemin kesinliği % 60 civarıdır ve başarı oranı son derece düşüktür.

Doğum kontrol yöntemi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Doğum kontrolü nedir
  2. Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır
  3. Doğum kontrol haplarının çeşitleri ve isimleri
  4. İğne ile doğum kontrol yöntemi nedir
  5. Vazektomi doğum kontrol yöntemi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git