Hastalıklar ve Tedaviler

Kadınlar Kendi Memelerini Nasıl Muayene Ederler

Meme yağ dokusu, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başını taşıyan kanallardan oluşur. Her bir meme yaklaşık 15-20 tane meme lobundan oluşur ve meme lobları küçük üzüm salkımlarına benzerler. Üzüm taneleri süt üretimini sağlayan bezeler olarak kabul edililir ve sapları da sütü taşıma görevini üstlenen kanallardır.

Meme kanalları da üzümde olduğu gibi daha küçük kanallar birleşerek üzümün sapını, yani meme lobülleride birleşerek ana kanalı oluştururlar ve bu ana kanallarda meme başına açılır. Bu üzüm taneleri ve saplarının arasında kalan boşlukları da kan ve lenf damarları, yağ ve bağ dokusu doldurur. Meme dokusunun arkasında da göğüs kasları vardır.

Meme muayenesi nasıl yapılır?

Meme muayenesini öğrenmek çok önemli olup, 20 yaşından sonra her kadının mutlaka memesini muayene etmesi gerekir ve memenin normal dokusunu tanır ise ki, her kadında farklılıklar gösterir, memede her hangi bir değişiklik olup olmadığını anlayabilecektir. Meme muayenesine meme başından başlanıp, muayene esnasında parmak uçları kullanılır ve parmak uçları ile göğüs kafesinin arasına şıkıştırılarak muayene edilir. Fakat parmakların arasında sıkıştırarak veya sert hareketler ile muayene edilmemelidir. Parmak uçlarıyla dairesel hareketlerle her hangi bir şişkinlik, sertlik, kitle gibi belirtiler olup olmadığı, memenin tüm çevresini inceleyecek şekilde parmak uçları ile nazikçe muayene edilir.

Yatarak meme muayenesi

Yatarak meme muayenesi

Meme muayenesini bitirdikten sonra mutlaka koltuk altlarının da muayene edilmesi gerekmektedir. Koltuk altı kolun iç tarafı ile göğüs arasındaki bölüm yine aynı göğüs muayenesinde olduğu gibi, parmak uçları ile dairesel bir şekilde nazikçe hafif bastırarak her hangi bir şişlik veya kitlenin varlığı hissedilerek muayene edilir. Bu muayeneler için en uygun zaman, adet kanamasının birinci gününden itibaren sayılarak 10 gün sonra memelerin muayene için en uygun olduğu zamandır.

Kadınların her ay düzenli bir şekilde kendi memelerini muayene etmesi durumunda memelerini iyice tanıyacakları için oluşan bir değişiklikte bunu kolayca fark edebileceklerdir. Kadınların kendi kendine memelerini muayene etmeleri iki türde önerilir; birincisi otururken ellerinin uç kısmıyla koltuk altlarını kollarını hafifçe kaldırıp parmaklarının uç kısmını koltuk altlarına yerleştirip öncelikle koltuk altlarını muayene etmeleri, memelerini muayene ederken ise yatağa veya sert bir zemine sırt üzeri yatarak ve muayene edecekleri memenin koltuk altlarını yukarı kaldırıp başlarının altını koyduktan sonra diğer elinin parmak uçları ile dairesel şekilde bütün memenin çevresini memelerini göğüs duvarı ile ellerinin arasında hafif hafif ezerek muayene etmeleri yeterli olacaktır. Bir de meme başlarını hafif sıkarak meme başlarında akıntı olup olmadığı kontrol edilir.

Duşta meme muayenesi

Duşta meme muayenesi

Diğer bir muayene şekli ise duş sırasında yapılan duşta özellikle kolları yukarı kaldırıp, göğüsleri sabunladıktan sonra yukarıda anlatıldığı gibi ellerin iç kısmı ile göğüs duvarı arasında yine kolları yukarı kaldırarak hafif hafif ezerek bütün meme kadranları muayene edilebilirler. Bu muayeneler esnasında memenin içinde her hangi bir sertlik, ur ve kitle var ise genellikle belli olacaktır. Bu nedenle kadınların 20 yaşından sonra kendi kendilerine meme kanserinin erken tanısı için meme muayenesi yapması oldukça önemlidir. Bir değişiklik, kitle, sertlik fark ettiklerinde beklemeden bir jinekolog veya genel cerrahi uzmanına başvurmaları gerekmektedir.

Meme Muayenesinin Süresi

 

  1. Meme kanseri nedir?
  2. Meme kanseri ameliyatı nasıl yapılır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git