Hastalıklar ve Tedaviler

Kadınlar Kendi Memelerini Nasıl Muayene Ederler

Meme yağ dokusu, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başını taşıyan kanallardan oluşur. Her bir meme yaklaşık 15-20 tane meme lobundan oluşur ve meme lobları küçük üzüm salkımlarına benzerler. Üzüm taneleri süt üretimini sağlayan bezeler olarak kabul edililr ve saplarıda sütü taşıma görevini üstlenen kanallardır.

Kendi kendine meme kanseri muayenesi

Meme yağ dokusu, süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başını taşıyan kanallardan oluşur. Her bir meme yaklaşık 15-20 tane meme lobundan oluşur ve meme lobları küçük üzüm salkımlarına benzerler. Üzüm taneleri süt üretimini sağlayan bezeler olarak kabul edililr ve saplarıda sütü taşıma görevini üstlenen kanallardır.

Meme kanalları da üzümde olduğu gibi daha küçük kanallar birleşerek üzümün sapını, yani meme lobülleride birleşerek ana kanalı oluştururlar ve bu ana kanallarda meme başına açılır. Bu üzüm taneleri ve saplarının arasında kalan boşlukları da kan ve lenf damarları, yağ ve bağ dokusu doldurur. Meme dokusunun arkasında da göğüs kasları vardır.

Meme muayenesini öğrenmek çok önemli olup, 20 yaşından sonra her kadının mutlaka memesini muayene etmesi gerekir ve memenin normal dokusunu tanır ise ki, her kadında farklılıklar gösterir. Meme de her hangi bir değişiklik olup olmadığını anlayabilecektir. Meme muayenesine meme başından başlanıp, muayene esnasında parmak uçları kullanılır ve meme muayenesi parmak uçları ile göğüs kafesinin arasına şıkıştırarak muayene edilir. Fakat parmakların arasında sıkıştırarak veya sert hareketler ile muayene etmemek gereklidir. Parmak uçları ile dairesel hareketler ile her hangi bir şişkinlik, sertlik, kitle gibi belirtiler olup olmadığı, memenin tüm çevresini inceleyecek şekilde parmak uçları ile nazikçe muayene edilir.

Yatarak meme muayenesi

Yatarak meme muayenesi


Meme muayenesini bitirdikten sonra mutlaka koltuk altlarının da muayene edilmesi gerekmektedir. Koltuk altı kolun iç tarafı ile göğüs arasındaki bölüm yine aynı göğüs muayenesinde olduğu gibi, parmak uçları ile dairesel bir şekilde nazikçe hafif bastırarak her hangi bir şişlik veya kitlenin varlığı hissedilerek muayene edilir. Bu muayeneler için en uygun zamanadet kanamasının birinci gününden 10 gün sonra memelerin muayene için en uygun olduğu zamandır.

Kadınların her ay düzenli bir şekilde kendi memelerini muayene etmesi durumunda memelerini iyice tanıyacakları için oluşan bir değişiklikte bunu kolayca fark edebileceklerdir. Kadınların kendi kendine memelerini muayene etmeleri iki türde önerilir iken, birincisi otururken ellerinin uç kısmı ile koltuk altlarını kollarını hafifçe kaldırıp parmaklarının uç kısmını koltuk altlarına yerleştirip öncelikle koltuk altlarını muayene etmeleri, memelerini muayene ederken ise yatağa veya sert bir zemine sırt üzeri yatarak ve muayene edecekleri memenin koltuk altlarını yukarı kaldırıp başlarının altını koyduktan sonra diğer elinin parmak uçları ile dairesel şekilde bütün memenin çevresini memelerini göğüs duvarı ile ellerinin arasında hafif hafif ezerek muayene etmeleri yeterli olacaktır. Birdememe başlarını hafif sıkarak meme başlarında akıntı olup olmadığı kontrol edilebilir.

Duşta meme muayenesi

Duşta meme muayenesi


Diğer bir muayene şekli ise duş sırasında yapılan duşta özellikle kolları yukarı kaldırıp, göğüsleri sabunladıktan sonra yukarıda anlatıldığı gibi ellerin iç kısmı ile göğüs duvarı arasında yine kolları yukarı kaldırarakhafif hafif ezerek bütün meme kadranları muayene edilebilir. Bu muayeneler esnasında memenin içinde her hangi bir sertlik, ur ve kitle var ise belli olacaktır. Bu nedenle kadınların 20 yaşından sonra kendi, kendilerine meme kanserinin erken tanısı için meme muayenesi yapılması oldukça önemlidir. Bir değişiklikkitle, sertlik fark ettiklerinde beklemeden bir jinekolog veya genel cerrahi uzmanına baş vurmaları gerekmektedir.

Meme kanseri nedir?Meme kanseri ameliyatı nasıl yapılır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git