Hastalıklar ve Tedaviler

Adet (Regl) Kanaması Neden Olur? Adet Kanaması Belirtileri

Adet kanaması - menstrüasyon - aybaşı - ayhali ya da regl, kadınlarda ve diğer bazı dişi hayvanlarda rahim iç yüzeyinde meydana gelen damar ve dokuların kan ile birlikte, vücuttan atılması işlemi ile alakalı fizyolojik bir durumdur. Doğurgan kadınlarda döllenme ve üreme amacı ile ortaya çıkan değişiklikler için kullanılan bir terimdir.

Adet (regl) dönemindeki ağrı tedavi edilir mi?

Adet kanaması – menstrüasyon – aybaşı – ayhali ya da regl, kadınlarda ve diğer bazı dişi hayvanlarda rahim iç yüzeyinde meydana gelen damar ve dokuların kan ile birlikte, vücuttan atılması işlemi ile alakalı fizyolojik bir durumdur. Doğurgan kadınlarda döllenme ve üreme amacı ile ortaya çıkan değişiklikler için kullanılan bir terimdir.

Kadınların ergenlik çağına gelmesinden, menopoz dönemine gelmelerine dek yaklaşık her 28 günde bir yineleyen bu süreç sadece hamilelik sırasında durur. Kadınların geneli düzenli olarak 28 günde bir adet görmeyebilir. 21 veya 35 günde bir adet görülmesi de normal kabul edilir. Menstrüasyon halk arasında aybaşı olarak bilinip, fiil olarak genellikle adet görmek veya regl olmak şeklinde ifade edilir.

Rahmin veya latince uterus iç yüzeyinde her ay döllenmiş yumurtanın gelip yapışmasını ve buradan beslenmesini yardımcı olacak damarlı bir doku oluşur ve döllenme yok ise bu doku görevini yerine getirip, yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür ve her ay aynı işlem yeniden olur. Bu döngüye menstrüel siklus veya regl düzeni denir. İşlevini kaybedip, yerine yeni oluşan dokuya bırakarak dışarıya atılan bu dokuya regl kanaması veya menstrüasyon kanaması adı verilir.

Adet görme belirtileri

Adet görme belirtileriadet görme süresince meydana çıkan sancıya (dismenore) yani sancılı adet görme adı verilir. Sancılı adet görme kadınların % 60-70’inde az veya çok şiddetli olabilir. Aslında bunun sebebi kanamayı kontrol altında tutmak için meydana gelen rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanmasıdır.

Regl sancısıkarnın alt bölgeleri ile kasıklarda yoğunlaşır iken, şiddetli bel ağrısı, baş ağrısı, karın sancısı sık karşılaşılan şikayetlerdendir. Adet sancısı olan kadınlarda bulantı, kusma, kabızlık, ishal, halsizlik, karın şişkinliği, göğüslerde şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, sıkıntı, çabuk sinirlenme, konsantrasyon bozukluğu, kendini beğenme duygusu, kadınlarda cinsel istekte değişme, sosyallikten uzaklaşma ve eklem ağrıları şeklinde olur.

Regl olmadan iki üç gün öncesinde, kadınların genelinde iştah artışı ve tatlı isteği olabilir. Ayrıca bir kaç gün önce yüzde belli olan sivilceler oluşabilir ve adet sancısı genellikle adet kanaması başlamadan bir iki gün önce başlayabilir. Ağrı bazen çok şiddetli bazende hafif hafif devam edip, ilk gün oldukça fazla ağrı olur iken, diğer günlerde hafifleyebilir. Bu ağrılar her kadına göre değişir ve bazılarında çok fazla, bazılarında ise daha az ağrı olur.

Adet döneminde tedavi ve önlemler

Adet döneminde tedavi

Adet döneminde tedavi

Adet sancılarıbazı alınacak önlemler ile daha hafif geçebilir. Regl döneminden önce ve adet görme süresince sancının şiddetini artıracak uyarıcı içeceklerden çay, kahve, kola, sigara ve benzeri içeceklerden uzak durmak yararlı olabilir. Ağrının hissedildiği bölgeye susam yağı, lavanta yağı gibi sakinleştirici yağlar ile masaj uygulamak, sakinleştirici özelliği olan bazı bitki çayları, papatya çayı, melisa çayı, ada çayı, civan perçemi çayı gibi çayların birinden bir iki fincan içmek fayda sağlayabilir. Fakat bu çayları da çok fazla içmek zararlı olduğundan dikkatli olmak gereklidir.

Adet sancıları çok sinirli ve yorgun olan kişilerde daha fazla olur. Bu nedenle regl döneminde kendimizi sakin tutup, çok fazla yormamak ve stresten uzak durmak sancıları azaltmada bir nevi olsa faydalı olur. Özellikle kabızlık şikayeti yaşanıyor ise lifli gıdalar ile beslenilmesi, bol sıvı tüketilmesi, öncelikle yeterli miktarda su içilmesi, sigara ve alkolden uzak durulması gerekmektedir.

Bazı kronik hastalıkların örneğin, akdeniz ateşi (fmf) hatalığının, idrar yolu enfeksiyonlarının, idrar yolunu üşütmemek ve bu nedenle ayakları sıcak tutmak, karın bölgesini ve bel kısmını üşütmemek önemlidir. Ayrıca kadın hastalıkları da adet sancılarını tetiklediği için, adet döneminde çok şiddetli ağrı oluyor ve hiç bir önlem ile hafiflemiyor ise mutlaka bir jinekoloji uzmanına baş vurmak gerekebilir.

Adet düzensizliği neden olur?Adet sancısı nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git