Girişimsel Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda Saç Ekimi Yapılır mı? Kadınlarda Saç Ekimi Başarılı Olur mu?

Kadınlarda saç ekimi, saçların dökülmesine neden olan problemler tedavi edildikten sonra saç ekim işlemine geçilmesiyle erkeklerde olduğu gibi devam eder. 

Kadınlar da saç ekimi yaptırabilir, ancak kadınlarda saç ekimi erkeklerinkine göre biraz daha farklıdır. Çünkü kadınların saçlarının dökülme tipi de, nedenleri de genellikle farklıdır.

Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri

 • Duygusal stres,
 • Hormonsal değişiklikler (hamilelik, doğum ve menopoz dönemi gibi),
 • Yüksek ateşle seyir gösteren enfeksiyonel hastalıklar,
 • Tiroid bezi hastalıkları,
 • Demir eksikliği anemisi,
 • Saç/kıl koparma hastalığı,
 • Mevsimsel değişiklikler,
 • Yanlış saç bakımı,
 • Doğum kontrol ilaçları ve başka ilaçlar,
 • Dengesiz beslenme,
 • Saç kıran,
 • Protein eksikliği,
 • Kimyasal toksinler.

Kadın tipi saç dökülmesinde erkek tipi dökülmeye oranla daha az dökülme olur ve erkeklerde görülen kellik tipi saç dökülmesi kadınlarda daha nadirdir.

Kadınlarda saç ekiminin başarı oranı nedir?

Kadınlarda saç ekimi açısından başarı elde edilebilmesi için bazı biyokimyasal testlerin yapılması gerekir ki, dökülmenin asıl nedeni bilinsin. Eğer gerekli testler yapılmadan saç ekimi yapılırsa ekilen saçların da dökülme olasılığı vardır. Saç ekimi planlanmadan önce yapılan testlerin sonucunda altta yatan tiroid bezi hastalığı, kansızlık, hormonsal bir bozukluk veya dengesizlik, vs. varsa, öncelikle bunların tedavisi yapılır. Bu sayede bireyin var olan saçlarının güçlü olması, kalan saçlarının ve ekilen saçların dökülmesinin engellenmesi sağlanır. Erkekler ile kadınlar arasındaki saç ekim farkı da budur aslında.

Eğer doğru kişiye doğru planlanarak saç ekimi yapılırsa, kadına yapılan saç ekimi de erkeklerdeki kadar başarılı olur.

Kadınlarda saç ekimi yapılacağı zaman saç tamamen kısaltılır mı?

Saç ekimi yapılacak kadında saçın tam olarak kesilmesine gerek yoktur, çünkü sadece saçın arka kısmındaki saç köklerinin alınacağı yer tıraşlanır. Yani erkeklerde olduğu gibi kadınlarda saçın tamamen kısaltılmasına gerek kalmaz.

Kadınlarda saç ekimi nasıl yapılır?

Kadınlarda saç ekimi, saçların dökülmesine neden olan problemler tedavi edildikten sonra saç ekim işlemine geçilmesiyle erkeklerde olduğu gibi devam eder.

Saç ekim işlemi erkeklerdeki saç ekim işlemi ile benzerlik gösterir. Yine saç köklerinin alınacağı bölge ense kısmıdır.  Bozulmamış saç köklerinin yani kafa derisindeki güvenli donör alandan saç kökü alınarak, saçların döküldüğü bölgeye transfer edilir.

Her saç ekim yönteminin avantajları ve dezavantajları vardır.

Kadınlarda saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler ve iyileşme süreci

Saç ekimi operasyonu gün içinde bitebilen bir operasyondur.

Saç ekimi yapıldığı günün gecesinde hastanın geceyi daha konforlu geçirmesi için ağrı kesiciler, enfeksiyon kapmaması için antibiyotik verilebilir.

Ertesi sabah saç ense kısmına uygulanan pansumanlar çıkartılır ve o bölge kontrol edilir, bundan sonra hastaya tekrar istirahat verilir. Saç ekimi sonrası istirahat süresi genellikle bir günü geçmez ve hastalar ikinci günden itibaren günlük yaşamlarına, işlerine ve günlük aktivitelerine geri dönerler.

Saç ekiminden sonraki üçüncü günde ilk yıkama işlemi yapılır. Saçın ilk yıkama işlemi özel losyonlarla yumuşatıldıktan sonra o bölge ovalanmadan, tırnaklanmadan gerçekleştirilir. Üçüncü günden sonra aynı şekilde losyonla aynı hassasiyetle her gün yıkanabilir. Bu şekilde, bir hafta gibi bir sürede tüm kabuklanma hemen hemen geçer.

Saç ekiminden sonra yüz bölgesinde çok hafif bir şişlik oluşabilir. Ancak bu şişlikler üçüncü günden itibaren iyileşmeye başlar, ortalama bir hafta sonra şişlikler tamamen iyileşir. Bunların dışında saç ekimi sonrası yaklaşık 3 haftadan itibaren kişinin var olan saçlarını korumaya yönelik PRP tedavisi veya mezoterapi denilen tedavilere başlanabilir veya saçı güçlendirici çeşitli losyonlar da kullanılabilir.

Saç ekiminden sonra kimyasal düzeyleri en az olan ve kişinin kafa yapısıyla ilişkili şampuanlar tavsiye edilebilir. Yine saç ekimi yapıldıktan itibaren kafanın bir yere çarpılmaması ve en azından üç gün süresince o bölgenin kanamasına neden olacak bir darbe veya temas olmamasına dikkat edilmelidir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Saç ekimi nedir ve nasıl yapılır
 2. Kadınlarda ve erkeklerde erkek tipi saç dökülmesi
 3. Hamilelikte saç dökülmesi nedenleri
 4. Kış mevsiminde saç bakımı nasıl olmalı
 5. Yaz mevsiminde saç bakımı nasıl olmalı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git