Cinsel Yaşam

Kadınlarda Orgazm Olamama – Anorgazmi Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel birleşme ve orgazm olamama kadınlar arasında çok sık görülen bir sorundur.

Orgazm sorunları neden olur?

Cinsel birleşme ve orgazm olamama kadınlar arasında çok sık görülen bir sorundur. Yapılan birçok araştırmada cinsel sorun nedeni ile doktora başvurmamış kadınların % 40-60’ında orgazm olamama sorununun olduğu saptanmıştır.

Kadınlarda orgazm olmama (anorgazmi) nedenleri arasında bireyin kendisi ile ilgili faktörler, kadının kullandığı bazı ilaçlar özellikle psikiyatrik tedavi için kullanılan ilaçlar, şeker hastalığı, uzun süreli alkol kullanımı, psikolojik sorunlar gibi nedenler kadınlarda orgazm olamama (anorgazmi) sorunlarına yol açabilir.

Diğer nedenler dışında kadının psikolojisini ilgilendiren etkenler de oldukça önemlidir. Örneğin kadının cinsellik konusunda almış olduğu eğitim ve bireyin yetiştiği ailenin cinselliğe karşı gösterdiği tutum, cinselliğe karşı bu tutum ile birlikte gösterilen korku tepkisi, kadının eşinin kadında iticilik yaratacak davranışları ve kaba hareketleri, kadının cinselliği zorunluluktan yaşamaya çalışıp aslında istememesi, kadının kendini cinsellik yaşarken serbest bırakmayı korkması ve çekingenliği,  kadının kendi bedenini beğenmemesi veya eşinin onu beğenmemesinden çekinmesi gibi birçok faktör kadınlarda orgazm olamama sorununa neden olabilir.

Kadınlarda orgazm olamama sorunu bu kadar yaygın olmasına rağmen bu sorunu çözme amaçlı tedaviye başvuran kadın sayısı oldukça azdır. Türk toplumu gibi toplumlarda kadınlar cinsel haz alma ve doyuma ulaşmayı kendileri açısından çok önem vermezler.

Eğer cinsel birleşme oluyor ve erkek bu birleşmeden memnun kalıyor ise kadınlar kendileri cinsel ilişkiden zevk almasa da hiç birşey yokmuş gibi davranmayı tercih ederler ya da bu şekilde öğretildikleri için bu şekilde davranırlar. Bu tür bir davranış kadının cinsel yaşamı açısından hiç doğru değildir.

Cinsellik nasıl yaşanmalı?

Cinsellik doğal bir ihtiyaçtır ve herhangi bir organik ya da başka bir özür yok ise cinsel yaşa ulaşmış her insan cinsellikten hoşlanma kapasitesine biyolojik olarak sahiptir. Cinsellik yaşanırken bireyler birbirine nasıl hareket etmeleri konusunda müdahalede bulunmamalıdır.

Türkiye’de cinsellik, genellikle karşı cinsin özellikle de erkeklerin istediğini yaparak yaşanacakmış gibi bir yanlış algı sorunları ile yaşanmaktadır. Cinsellik yaşanırken amaç performans veya kaç kez cinsel ilişki yaşanacağı değil asıl amaç cinsel ilişki sırasında her iki cinsinde yaşanılan bu ilişkiden mutluluk duyması olmalıdır. Eşler cinselliği sadece orgazm olmak veya boşalmak gibi düşünmemeli ve cinselliği aynı zamanda sevgiyi, paylaşmayı da yaşayabilecekleri bir aktivite olarak bakmalıdırlar.

Eşler arasında cinsellik nasıl yaşanmalı

Eşler arasında cinsellik nasıl yaşanmalı

Kadınlarda orgazm olamama nasıl tedavi edilir?

Orgazm olamama tedavi edilebilen bir cinsel sorundur fakat evliliklerde yaşanan orgazm sorununda bireyin partneri (eşi) ile ilgili bir sorunu var  ya da bireyin obsesif bozuklukları var ise bu durumda tedavi biraz daha çözümsüz hale gelebilir.

Kadınların en önemli orgazm olamama nedenlerinden biri de kadının kendi obsesif (takıntılı) yapısıdır. Konsantre olamama, ayıplar, ön yargılar, toplumun cinsellik ile ilgili kısıtlamaları, kadının eşinin davranışı ve tutumu gibi birçok etken kadının orgazm sorunu yaşamasında oldukça önemlidir, çünkü kadınların zihinsel olarak kendini rahat hissetmemesi cinsel yaşamında olumsuz etkiler yaratır.

Orgazm sorunu olan kadınlarda ve boşalma sorunu olan erkeklerde de tedavi bireyin şikayetlerine ve şikayetlerine neden olan etkene yönelik uygulanır.

Orgazm sorunları tedavisinde cinsel terapi nedir?

Orgazm sorunlarında tedavinin başlıca iki basamağı vardır. Önce kadının kendi kendine sonra da eşi ile birlikte orgazm olması şeklinde tedavi yöntemi planlanır. Cinsel terapi tedavisinde öncelikle çiftin sevgi ve yakınlık konusunda birbiri ile iletişimi ve deneyimlerini sağlayacak ödevler verilir.

Bu ödevlerden sonra çiftlerin cinsel iletişimlerini ve cinsel davranış çeşitlerini zenginleştirecek ödevler verilir. Bu ödevler sonrası önce kadının kendi kendine daha sonra da eşi ile birlikte uyarı yöntemleri uygulanarak cinsel birleşme olmadan orgazm olması istenir.

Kadın cinsel birleşme olmadan orgazm yaşadıktan sonra tekrar cinsel birleşme ile orgazm olması istenir. Tedavide bu yöntemler ile kadının cinsel birleşme ile yeterli cinsel doyuma ve orgazm olmaya alışması ve/veya ulaşması sağlanır.

Orgazm tedavisinde önemli etkenlerden biri de cinsel ilişki sırasındaki pozisyonlardır. Kadın hangi pozisyonlarda daha iyi orgazm oluyor ise o pozisyonlar çiftler arasında dengede tutulmalıdır. Bu yöntemler ile sonuç alınamayan hastalarda daha ciddi cinsel terapi tedavileri veya etkene göre tedaviler uygulanır.

Orgazm olamama sorunu tedavisiz çözülür mü?

Kadınlarda orgazm sorunu uzman desteği almadan da çözülebilir fakat kadının orgazm sorununu neden yaşadığını, neyi ne şekilde yaptığını bilmesi orgazm sorunu çözebilmesinde önemlidir. Yani kadının orgazm olamama sorununu kendi kendine çözmesi için çaba sarfetmesi de çok önemlidir.

Bununla birlikte kadının orgazm sorununu çözmesinde eşi ile cinsel uyumu ve eşin desteği de gerekir. Bazen kadının orgazm olamama sorununda erkeğin erken ejekülasyon gibi bir sorunu da etkili olabilir. Kadın ve erkek bu sorunu aşmak için öncelikle cinsel ilişki sırasında cinsel mutluluğu ön planda tutmalıdırlar.

Erkek orgazm sorunu olan eşine nasıl davranmalı?

 1. Cinsel sorunlar yaşayan eşler veya çiftler kesinlikle birbirini suçlamamalı ve bunu yüz ifadeleri dahil hiç bir şekilde ima etmemelidir.
 2. Eşinde orgazm olamama sorunu olan erkek eşi ile bu konuyu tartışırken eşini iğnelemek (laf sokmak) veya sorun çıkarmak yerine açık sözlü olarak ve nazik bir şekilde sorun hakkında konuşabilmelidir.
 3. Erkek eşine veya partnerine cinsel konulardaki problemlerde yardımcı olmaya çalışmalıdır fakat bu konuda çok fazla da ısrarcı olunmamalı ve bireyin kendi kendine sorunu çözmesi için bireyi kendi haline bırakmalıdır.
 4. Hiç bir ilişkide yaşanan cinsel ilişki hayatı, diğerinde geçerli değildir, bu nedenle eşler birbirine bu böyle yapılır diyerek önerilerde bulunmamalıdır.
 5. Unutmamak gerekir ki, ne kadar cinsel yaşa ulaşmış birey var ise o kadar cinsellik tipi vardır. Cinsel yaşamda eşler birbirini hiç kimse ile kıyaslamamalıdır.

cinsel-sorunlar

Cinsel sorunlar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur
 2. Cinsel isteği arttırmak için öneriler
 3. Bel soğukluğu neden olur
 4. Erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur
 5. Menopozda cinsellik ve cinsel sorunlar
 6. Vajinismus hastalığı nedir
 7. Vajinal kuruluk neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git