Hastalıklar ve Tedaviler

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

İdrar kaçırma, bilindiği üzere böbreklerde idrar üretilir ve iki küçük borucuk ile idrar torbasına gelir ve burada depolanmaya başlar.

Kadınlarda idrar tutamama belirtileri

İdrar kaçırma, bilindiği üzere böbreklerde idrar üretilir ve iki küçük borucuk ile idrar torbasına gelir ve burada depolanmaya başlar. Bu idrar depolanma sırasında insan bunu fark etmediği gibi, idrar yapma ihtiyacı duyulduğunda beyin komut verir ise tuvalete gidilir ve bu ihtiyaç karşılanır. Bu doğal sistemin dışında istemsiz beyin izin vermeden idrar torbasının idrar kaçırmasına istemsiz idrar kaçırma denilir. İdrar kaçırma bir çok hastalığın sebebi olarak meydana çıkabilir. Örneğin, alzheimer hastaları, parkinson hastalığının genelde ilk bulgusu olarak değerlendirilir. Dört çeşit (tip) idrar kaçırma sorunu vardır.

İdrar kaçırma tipleri

Stres tipi idrar kaçırma nedir? : Öksürme, aksırma, ağır bir iş yaparken ve merdiven çıkarken olan az miktarda kaçırılan idrar kaçırılmasıdır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma nedir? : Sıkışma tipi idrar kaçırma çok fazla sıkışıp, tuvalete yetişememe durumunda olan idrar kaçırmadır.

Miks tip idrar kaçırma nedir? : Her iki tipinde bulunduğu öksürme, aksırma gibi ve idrarın çok sıkışması gibi olan tip idrar kaçırmadır.

Taşma tipi idrar kaçırma nedir? : Taşma tipi idrar kaçırmadaha çok nörolojik ve diyabetik hastalarda rastlanan, bu tip idrar kaçırma durumu idrar torbası dolar ve hasta idrarının geldiğini hissetmediği için sızma meydana gelir.

Kadınlarda idrar kaçırma neden olur?

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında en önemlileri gebelikler, zor doğumlar ve yaşlanma olarak kabul edilir. Fakat idrar kaçırmanın altında yatan bazı hastalık gurupları bulunabilir ve en basitiidrar torbası iltihabı kadında idrar kaçağına veya idrar tutamama problemine sebep olabilir. Mesane taşı veya mesane tümörü sık idrara çıkmaya ve idrar kaçırmaya neden olabilir. Ayrıca bel fıtığı, omurilikte oluşan deformasyon (şekil bozukluğu) beyin tümörü gibi hastalıklarda ve kadınlarda daha sık idrar kaçırma problemi görülebilir.

Kadınlarda daha sık olmasının en önemli nedeni ise sık yapılan doğum ve hamilelik esnasında pelvik taban kas gurubunun yıpranmasına ve travmasına bağlı, yaşın ilerlemesi ile özellikle 70’li yaşlardan sonra toplumda görülen idrar kaçırma olasılığı artmaktadır. Ayrıca şeker hastalarında daha fazla idrar kaçırma görülebilir iken, bunun nedeni şeker hastalarının çok fazla idrar üretmesi ve daha fazla sistit (idrar torbası iltihabı) yaşaması durumunda tekrarlayan sistitler ve sinir dokusunun yıpranması nedeni ile hastanın idrar torbasının dolduğunu anlamaması da idrar tutamamaya neden olmaktadır.

İdrar kaçırma kadının sosyal yaşantısını ve günlük yaşantısını etkileyen bir durum olup, genelde yaşın ilerlemesi ile normal olduğu düşünülüp, doktora gitme gereği duyulmaz iken, genç bir kadın öksürdüğünde, spor yaparken idrar kaçırır ise doktora başvurmalıdır. Şikayetçi olmayan ve çok sıkıntı hissetmeyen kadında özellikle yaşı ilerlemiş olanlarda tedavi gerekmeyebilir. Şikayeti olan ve yaşam kalitesi düşen kadınlarda idrar kaçırma tedavisi oldukça önemlidir.

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi

Kadınlarda idrar kaçırma tedavisi

İdrar kaçırma tedavisinin başarılı olması için öncelikle buna sebep olan etkeni bulup, hastalığa göre tedavi yapılması gerekmektedir. Eğer idrar kaçağının nedeni alzheimer ise bunun tedavisinin yapılması azda olsa idrar kaçırmayı önleyebilir. Mesane taşı veya tümör var ise bunun tedavisi durumu düzeltebilir.

Fakat hastanın pelvik taban kaslarında zayıflık ve sarkmadan kaynaklanan idrar kaçağı var ise öncelikle pelvik taban kaslarını güçlendirmek gerekir. Kegel egzersiz denilen, aslında her genç kadının yapması gereken pelvik taban güçlendirme egzersizi ile tedavi başlanır. Öncelikle kegel egzersizi hastaya öğretilir ve bu egzersizler sağlıklı bir kadınında hayat boyu yapması gereken egzersizlerdir. Bunların yanında, ilaçlar ile antimikotik ve antikolinerjikilaçlar ile tedavi verilir.

Sarkmalara bağlı aksırıp, öksürme ile idrar kaçırmanın tedavisi genelde cerrahi yöntem ile yapılır. Günümüzde eskiden olduğu gibi çok büyük ameliyatlar değilde, çok daha küçük boyutta ve etkinliği daha yüksek olan, kadının fazla zamanını almayan ameliyatlar ile başarılı olunur. Bu işlemler trans vajinal teyp denilen işlem ile idrar torbası boynunun destekleme işlemi uygulanır. Bu işlem % 90 üzerinde başarılı olunan ve 6-7 sene veya daha fazla başarısının devam ettiği bilinen bir işlemdir. Bunların yanı sıra, rahim sarkması, arkaya doğru kalın bağırsak sarkması var ise onlarında aynı anda tedavisinin yapılması gerekmektedir.

İdrar yolları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Vajinal teyp idrar kaçırma tedavisi
 2. Hamilelikte idrar kaçırma neden olur
 3. Çocuklar altını neden ıslatır
 4. Sistit (idrar kesesi iltihabı) nedenleri ve tedavisi
 5. Lazer ile idrar kaçırma tedavisi
 6. Kegel egzersizi nasıl yapılır

4 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  7 Eylül 2015 at 19:39

  Merhabalar benim bir sorum vardı. Spor yaparken idrar kaçırmanın nedeni ne olabilir. Böyle bir durum için ne yapılmalı.

  • Avatar

   Adsız

   8 Eylül 2015 at 16:53

   İdrar kaçırmanın birçok nedeni ve tipi vardır. İdrar kaçırma kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Spor yaparken, gülerken, aksırıp öksürürken, yürürken ve benzeri durumlarda ortaya çıkan idrar kaçırma stres tipi idrar kaçırma olarak adlandırılır. Stres tipi idrar kaçırmanın iki temel nedeni vardır. Birinci ve en sık görülen temel neden, mesane ve idrar kanalını destekleyen kaslarda zayıflık, ikinci temel neden ise idrar tutma ve boşaltma kontrolünü sağlayan iç sfinkter kaslarının yetersizliğidir. Stres tipi idrar kaçırmaya zemin hazırlayan faktörler ise yaşın ilerlemesi, çok sayıda doğum yapmak, iri bebek doğurma, şişmanlık, sigara kullanımı, ailesel yatkınlık, menopoz gibi faktörlerdir. Bu durum için en uygun evde yapılabilecek yöntem kegel egzersizidir. Kegel egzersizi düzenli yapıldığında etkili olmaktadır. Fakat yine düzelmez ise bir üroloji uzmanına baş vurmakta fayda var. Sağlıkla kalın.

 2. Avatar

  Ayşegül

  3 Şubat 2017 at 03:29

  Merhabalar. Bir yıldan fazla bir süredir sık sık ve ufak idrar yapma problemi ile uğraşmaktayım. Idrar tahlili yapılmıştı ve daha önceden var olan sistitin geçtiğini öğrendim. Kaşıntı ve yanma da geçti. Ancak bu idrar problemim kesintisiz devam etti. Geceleri dört beş kez tuvalet ihtiyacım olmaktadır. İştahsızlık, halsizlik yaşamaktayım.Zaman zaman Sol tarafımda kasılmalar da oluyor. Suyu pek tüketmeyen birisiyim. Acaba benim bu durumum su ile alakalı olabilir mi? Ya da başka bir durum olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 17:32

   Sistit (idrar yollarının iltihaplanmasıdır). Sistit tekrarlayabilir. Böbreklere iltihaplanma yayılmış olabilir. Ayrıca böbrek taşı, idrar yolu taşları nedeni ile de anlattığınız sıkıntılar görülebilir, bu nedenle böbreklerin ve idrar yollarının değerlendirilmesi de gerekebilir ve bu durum için iyi bir üroloji uzmanına gitmeniz faydalı olur.

   Sık idrara çıkma şeker hastalarında sık görülebilir, aktif mesane sendromunda görülebilir, mesane taşlarında görülebilir, Akdeniz ateşi hastalığında sık görülen bir durumdur ve genellikle yıllarca böbrek taşı-idrar yolu iltihabı ile bu durum karıştırılabilir, nefrotik sendromda görülebilir, nefrit nedeni ile olabilir, rahim sarkması nedeni ile olabilir, idrar torbası sarkmasına bağlı olabilir, hamilelik nedeni ile olabilir, kullanılan bazı ilaçlar nedeni ile olabilir, menopoz dönemlerinde olabilir.

   Yani sık idrara çıkmanın birçok nedeni vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git