C

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Kadınlarda cinsel isteksizlik batı toplumunda genellikle cinsel anlamda geçirilen travmalar, zor doğumlar, depresyon sorunları veya bireyin kendi yapısal faktörleri nedeni ile kendini gösteren bir durumdur.

Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavi edilir mi?

Kadınlarda cinsel isteksizlik batı toplumunda genellikle cinsel anlamda geçirilen travmalar, zor doğumlar, depresyon sorunları veya bireyin kendi yapısal faktörleri nedeni ile kendini gösteren bir durumdur.

Kadınlarda cinsel isteksizliğin nedenleri

Türkiye gibi geleneksel ve gelişmekte olan toplumların kadınlarında cinsel isteksizliğin en önemli nedenleri kızların yetişme şartlarıdır. Yetişme biçimi denildiğinde sadece ailenin yetiştirme biçimi değil çevresel yetişme biçimi de önemli rol oynamaktadır.

Türk toplumu gibi tutucu toplumlarda kızlara oranı buranı açma, erkekler ile konuşma, laf, söz olur ve benzeri eğitim ve çevresel koşullar kadınları cinsellikten korkutmaktadır. Bunların yanı sıra görücü usulü evlilikler de kadınlarda ve erkeklerde cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Dolayısıyla evliklik, her iki cinsin birbiri ile her açıdan birbirinden memnun olmasını gerektiren bir hayat arkadaşlığıdır. Partnerlerin birbirini arzulama sorunu, birbirine karşı çekicilik ve görüş farklılıkları varsa cinsel isteksizlik olması normaldir.

Ayrıca kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olan organik faktörler de vardır. Örneğin, ilk gece korkusu ve o gece kadının yaşadığı travma, hamilelik, lohusalık dönemi, menopoz dönemi, bazı ilaçlar, bazı tıbbi hastalıklar, cinsel travmalar, çocuk sahibi olmaya hazır olmamak, eşe karşı duygusal bir şeyler hissedilmemesi, cinsel taciz, cinsel tecavüz gibi nedenler de kadınlarda cinsel isteksizlik yapabilir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur

Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi

Kadınlarda cinsel isteksizliğin tedavisinde öncelikle neden göz önünde bulundurulur ve nedene yönelik tedavi uygulanır. Kadındaki isteksizliğin nedeni evliklik ile yaşanan bir problem ya da eşin istenmemesi ise bu durumda evlilik veya cinsel terapi tedavisine gerek duyulur.

Kadında cinsel isteksizliğin nedeni kadının kendi sağlık sorunları veya bu nedenle kullandığı ilaçlar ile ilgili ise sağlık sorununun tedavisi ve ilacın değiştirilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Cinsel isteksizliğin nedeni kadının yetiştirilme tarzı ise bu durumda da kadının eşi ile birlikte cinsel danışmanlık ya da cinsel terapi tedavisi alması yeterli olabilir.

Kadında cinsel isteksizlik genellikle duygusallık ile ilgili, tensel uyarı ile ilgili, düşünce ile ilgili, psikolojik durumu ile ilgili, evliliğindeki huzur ve güven ile ilgili ve birçok faktör ile ilgili olabilmektedir. Uzmanlar, herhangi bir sağlık problemi olmayan ve yeterli uyarı verilen ve cinsel ilişki başlamadan önce ön uyarının doğru gerçekleştiği her kadının cinsel isteğinin sağlanabildiğini savunmaktadırlar.

Kadınlarda cinsel isteksizliğin giderilmesine yönelik bilimsel bir ilaç tedavisi yoktur, çünkü kadında cinsel istek çok kompleks bir durumdur.

Kadınlarda cinsel isteksizlik sorun yaratır mı?

Cinsel istek bozukluğu olan kadınların cinsel yaşamında çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kadınlarda cinsel isteksizlik nedeni ile uyarılma ve orgazm olma bozulur ve kadın zamanla cinsellikten kaçınır ya da cinsel faaliyetlerini daha kısa tutmaya çalışır.

Bütün bu sorunlar nedeni ile de kadın ve eşi cinsel problemler yaşamaya başlar. Kadınlar cinsel yaşamında tatmin olmadığında erkekler gibi çok fazla sorun çıkarmaz, fakat bu durumda bile erkekler sorun yaratabilir, çünkü kadında cinsel isteksizlik olduğunda kadının eşi kendisini istemediğini düşünür, karısının hayatında başka biri olduğunu düşünür, fiziksel olarak yeterli olmadığını düşünür ve bütün bunlar birikir ve hem kadında hem erkekte problem haline gelir.

Kadınlar cinsel yaşamı genellikle arka planda tutarlar ve cinsellik kadınlarda çok fazla problem (sinirlilik, öfkeli olma, baş ağrısı gibi) oluşturmaz.

Cinsel isteksizliği olan kadının eşi nasıl davranmalı?

Cinsel istek bozukluğu olan kadınların eşlerinin davranışları da önemlidir. Eşin, cinsel isteksizliği olan kadının sorununu anlamaya çalışması gerekir. Kadınlarda cinsel isteksizliğin bazen çok basit nedenleri olabilir.

Kadının eşinde ter kokması, eşinin yanlış yaklaşımı, eşin kadın ile cinsellik hakkında bir şeyleri konuşmaması, kadının bu konuda istedikleri ya da istemedikleri gibi birçok neden kadında cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Eşler arasında cinselliği konuşmak oldukça önemlidir, çünkü konuşabilen çiftler için cinsellikteki sorunları çözmek daha kolay olur. Kadın duygusal olarak kendini yakın hissettiği eş ile daha düzenli cinsel hayat yaşayabilir. Kadın eşi ile her şeyi paylaşmak ister ve konuşamadığı bir eş ile cinsel yaşamda mutlu olamayabilir.

Kadınlar eşi ile gezmek, el ele dolaşmak, duygusal bir şeyler yaşamak, yatak odası dışındaki ilişkileri artırmak isterler ve bu tür aktiviteler erkekler için hiç önemli olmasa da, kadınlar için oldukça önemlidir. Bu tür davranışlar cinsel isteksizliği olan kadınlarda tedavinin önemli bir bölümünü oluşturur.

Cinsel yaşamın dışında erkek ile kadının bedensel temasının sürdürülmesi ve bu davranışların tekrarlanması da kadının cinsel isteksizliğinin giderilmesi için önemlidir. Erkekler bazen kadını zorlayarak cinsellik yaşamaya çalışırlar, fakat bu tür bir davranış kadında daha çok itici olabilir ve her zaman olumlu etki etmez.

Bazen de kadında bedensel bir rahatsızlık olduğu veya ilaç kullandığı için de cinsel isteksizlik olabilir. Bu gibi durumlarda kadının eşinin anlayışlı olması da önemlidir.

Cinsel isteksizliği olan kadının eşi nasıl davranmalı

Cinsel isteksizlik ile vajinismus’un farkı nedir?

Vajinimus, vajinanın dış kaslarında istem dışı kasılmalar yaşanması ve bu kasılmanın cinsel ilişkiye bazen çok ağrılı olarak izin vermesi ya da cinsel ilişkiye hiç izin vermemesi olarak tanımlanır.

Vajinismus cinsel işlev bozuklukları arasında cinsel ağrı bozukluğu olarak sınıflandırılır. Cinsel istek bozukluğunda uyarılma olmadığı için cinsel ağrı hissedilebileceği gibi bu durum vajinismus değildir. Bu gibi durumlarda kadın kayganlaştırıcı bir krem ile bu durumu çözebilir.

Kısacası cinsel isteksizlik disparoni denilen cinsel ağrı bozukluğuna neden olabilir ama vajinismusa neden olmaz. Vajinismus sorunu olan kadınlar genellikle cinsel isteği olan, cinsellikten haz alan, ilişkiye kadar her şeyin normal gittiği bir cinsellik yaşarlar ancak ilişki sırasındaki kasılmalardan dolayı ağrılı olarak cinsel ilişki yaşarlar ya da hiç yapamazlar.

Kadınlarda cinsel isteksizliği tetikleyen yanlışlar

Kadınlarda cinsel isteksizlik eşlik eden yanlış bilgiler ve inanışlar nedeni ile de artış gösterebilir.

 • Kadının cinsel isteğini baskılaması ve eşine cinsel arzusunu belli etmemeye çalışması gibi durumlar kadında cinsel isteği etkileyebilir.
 • Kadın istemese de kocası istediğinde cinsellik yaşamak zorundadır gibi yanlış inanışlar kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilir.
 • Kadın evlenene kadar cinsellikle ilgili hiç bir şey öğrenmemelidir.
 • Cinsellik sırasında kadının uyarılmasının veya haz almasının önemi yoktur.
 • Cinsel isteksizliği olan her kadının cinsel istek azlığı vardır.
 • Kadın eşi ile duygusal problemler yaşasa bile cinselliği yaşamak zorundadır.
 • Cinselliği kadın başlatır ise o kadın ahlaksızdır.
 • Cinsel eylemi illede erkek başlatmalıdır.

Bunlar gibi birçok yanlış inanış ya da bilgiler kadınlarda cinsel istek bozukluğu yaratabilir. Cinsel istek doğal olarak her insanda vardır ve ayrıca uğraşmaya gerek duyulmaz, kadında cinsel istek az ise mutlaka bir hastalığı veya sorunu vardır, normal sağlıklı çiftlerin cinsel ilişki sıklığı haftada 3-4 kez olabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Cinsellik nedir ve cinsel istek neden olmaz
 2. Kadınlarda orgazm olamama nedenleri ve tedavisi
 3. Cinsel isteği arttırmak için öneriler
 4. Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri ve tedavisi
 5. Menopozda cinsellik olur mu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git