Hastalıklar ve Tedaviler

Kaburga Kırığı Neden Olur? Kaburga Kırıkları Kaç Günde İyileşir?

Kaburga kırığı, kaburga kemiklerinin bir ya da daha fazlasının çatlaması ya da kırılması durumudur.

Kaburga kırıkları nedenleri

Kaburga kırığı, kaburga kemiklerinin bir ya da daha fazlasının çatlaması ya da kırılması durumudur. Kaburga kırıkları ağır trafik kazaları, çarpma, yüksekten düşme, spor kazaları (örn, basketbol, judo, halter kaldırma ve voleybol gibi sporlar) gibi travmalar sonucu olabileceği gibi, uzun öksürük nöbetleri nedeniyle göğüs kafesinin zorlanmasına bağlı da oluşabilir.

Nontravmatik kaburga kırıkları, travma hikayesi olmadan kaburganın en zayıf noktasında oluşur. Nontravmatik kaburga kırıkları nedenleri arasında ileri yaş, böbrek hastalığı, metastatik tümörler ve osteoporoz gibi nedenler sayılabilir.

Kaburga kırığı belirtileri

Kaburga kırığı oluştuktan sonra nefes alırken şiddeti artan ağrı, üzerindeki dokuda şişlik ve hassasiyet gibi belirtiler ortaya çıkar. Ağrı, ağrı kesici ilaçlarla ya da lokal anestetik iğneler ile azaltılabilir.

Kaburga kırıkları nasıl teşhis edilir?

Kaburga kırıkları vücutta en zor anlaşılan kırıklardan biridir. Kaburgaların üzerini örten göğüs duvarı, içinde bulunan akciğerler ve karburgaların öndeki ve arkadaki gölgeleri birbirinin üzerine düştüğünden dolayı çoğu zaman çekilen röntgen filminde kırıklar görülmeyebilir. Eğer kırık veya kırıklar ciddi derecede yer değiştirmiş ise bu kırıklar kolaylıkla röntgende anlaşılır, fakat 3-5 mm kadar yer değiştiren basit kaburga kırıkları röntgen filminde tanınmayabilir.

Kaburga kırıkları için yapılan muayene sırasında hastanın şikayetleri ve öyküsü oldukça yardımcıdır. Eğer hasta nefes alıp verirken ağrı ve zorluk çekiyorsa, eliyle kırık kaburganın üzerine bası yaparak şikayetini azaltmaya çalışıyor ise bu bulgu kaburga kırığını tanımada önemli bir ipucudur.

Direkt grafide bir lezyon saptanamayan, ağrı ve hassasiyeti devam eden hastalarda göğüs duvarını ve kaburgaları değerlendirmek için ultrasonografi gibi başka görüntüleme yöntemleri de kullanılabilir. Birçok çalışmada kaburga kırıklarının değerlendirilmesinde ultrasonografinin oldukça faydalı bir görüntüleme yöntemi olduğu saptanmıştır.

Kaburga kırıklarının teşhisi için gereken durumlarda bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, kemik sintigrafisi gibi yöntemler de kullanılır.

Kaburga kırıkları nasıl tedavi edilir?

Kaburga kırıklarının çoğunda kırık uçları birbirine yönelik kaldığından özel bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden iyileşir. Bazen bandaj tedavisi uygulanabilir, fakat bandaj uygulama göğsün genişlemesini kısıtlayarak zatürre riskini arttırabilir.

Kaburga kırığı iyileşme döneminde ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerden yararlanılabilir. Kaburga kırığı olan hastaya derin nefes alırken, öksürürken ve hapşırırken bu bölgeyi eliyle tutması önerilir. Cerrahi tedavi, büyük hematomlu, diyafragma rüptürlü ya da akciğer hernili olgularda gerekebilir.

Kaburga kırıkları kaç günde iyileşir?

Çocuklarda kaburga kırıkları oldukça seyrek görülür, çünkü çocukların kaburga kemikleri yetişkinlere göre daha esnektir. Çocuklarda kaburga kırıkları genellikle 1-2 hafta içinde iyileşir.

İleri yaş kaburga kırıklı hastalarda iyileşme süreci çocuklara oranla daha uzundur. Erişkinlerde kaburga kırıklarının iyileşme süresi genellikle en kısa 6 hafta kadardır. Bazı hastalarda hareketlerden dolayı kaburga kırığının iyileşme süresi 6 haftadan daha uzun zaman alabilir. Özellikle sigara içen ve/veya sık sık öksüren kişilerde kaburga kısmı sürekli hareket edeceği için kırığın kaynaması gecikebilir. Kaburga kırıkları iyileştikten sonra da hapşırma ya da öksürme gibi etkenler ile kaburga uçları tekrar açılabilir, bu nedenle kaburga kırıkları oldukça sıkıntılı kırıklardır.

Kaburga kırıklarının komplikasyonları

  • Ağır trafik kazaları, yüksekten düşmeler gibi yüksek enerjili travmalar sonucu oluşan kaburga kırığı akciğer duvarını delerek hastanın ölümüne neden olabilir.
  • Kemiğin normal pozisyonundan kaydığı kırıklarda (ayrışmış kırıklarda) ve parçalı kırıklarda akciğer zarı delinmesi ve akciğer sönmesi gibi komplikasyonlar söz konusudur.
  • Çoklu kaburga kırıkları yelken göğüs (solunum sırasında göğüs duvarının bir bölümünün normalin tersi yönde hareket etmesi) durumuna neden olabilir.
  • Kaburga kırıklarında kardiyovasküler yaralanmalar olabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Boyun kırıkları neden olur
  2. Omurga kırıkları neden olur
  3. Kalça kırıkları neden olur
  4. Radius kırığı neden olur
  5. Baş, boyun ve omurilik kırıkları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git