Bağırsak Hastalıkları

Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık (Konstipasyon), bağırsak hareketlerinin normale göre azalması anlamına gelir. Bağırsak fonksiyonu, normal olarak her bireyde farklılık gösterir.

Kabızlık nedir?

Kabızlık (Konstipasyon), bağırsak hareketlerinin normale göre azalması anlamına gelir. Bağırsak fonksiyonu, normal olarak her bireyde farklılık gösterir. Bazı bireyler için günde 3 kez dışkılama normal iken, bazı bireylerde haftada 3 kez dışkılama normal sayılabilir. Tanım olarak kabızlık dışkılama işleminin haftada 2 kez veya daha az olmasına denir. Bazı insanlar dışkılama güçlüğünü veya sert dışkılama olmasını kabızlık olarak tanımlarlar. Bu inanış doğru değil yanlış bir inanıştır.

Kabızlıktan kurtulma yolları

Kabızlık farklı nedenlere bağlı olmakla birlikte beslenme ile de doğrudan ilişkili olabilir. Yetersiz sıvı ve posa alımı, fiziksel hareketlilikte kısıtlılık, yağı çok fazla kısıtlayarak beslenme kabızlığın önemli sebeplerindendir.

 • Vücut sıvısının % 10 azalması bile kabızlık gelişmesi için yeterlidir. Kabızlık sorunu olanların sıvı alımı büyük önem taşımaktadır.
 • Kabızlığın önlenmesi için posa içeriği yüksek olan besinler (kurubaklagiller, meyveler, sebzeler, tam tahıllı ürünler) tüketmeye özen gösterilmelidir.
 • Kabızlığı önlemek için bol su içmek, her gün düzenli egzersiz yapmak, düzenli yürüyüş yapmak oldukça önemlidir.
 • Beyaz ekmek ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir.
 • Kabızlık sorunu olan bireyler meyveleri kabuğu ile tüketmelidir.
 • Kabızlık problemi olan bireyler her öğünde çiğ sebze ve yeşillikler tüketmeye özen göstermelidirler.
 • Düzenli olarak probiyotik yoğurt, normal yoğurt ve kefir tüketimi önemlidir.
 • Günlük su tüketimi 2.5-3 litre arası olmalıdır.
 • Kabızlık problemi varlığında herhangi bir sağlık sorunu olmayan ve herhangi bir ilaç kullanmayan bireyler yeşil çay, rezene çayı, papatya çayı, ıhlamur çayı, anason çayı gibi çaylardan her gün sadece birinden 1-2 fincan içebilirler.
 • Magnezyumdan zengin besinlerin tüketimi kabızlığı önlemede faydalıdır. Örneğin ıspanak, kereviz, marul, taze fasulye, salatalık, fındık, badem gibi besinler magnezyum minerali içeren besinler arasındadır.
 • Kabızlığı önlemede en önemli yollardan biri de düzenli tuvalete gitme alışkanlığıdır. Her gün dışkılamak için günün belli saatlerinde tuvalete çıkma alışkanlığı edinmek gerekir.
 • Sabah uyanınca bir bardak ılık su ve kuru kayısı, kuru incir, kuru siyah erik tüketmek kabızlığı gidermede oldukça etkilidir.
 • Uzun süreli kabızlık sıkıntısı çeken kişiler 2 adet kuru inciri, 2  adet kuru kayısıyı, iki adet kuru eriği, küçük küçük doğrayarak bir buçuk çay bardağı suda haşladıktan sonra bu karışımı robotta marmelat haline getirip içine yarım tatlı kaşığı zeytin yağını da ekleyerek sabah aç karnına ikişer tatlı kaşığı bir bardak ılık su ile tüketebilirler.
 • Kabızlığı gidermek için laksatif içerikli ilaçlar, sinameki gibi bitki çayları ve lavmanlar doktor önermediği sürece yapılmamalıdır.

İki haftadan daha uzun süren kabızlık söz konusu ise, bu yazıda bahsi geçen tüm önerilerin uygulanmasına rağmen kabızlık şikayeti geçmezse mutlaka bir gastroentroloji uzmanına başvurulmalıdır. 

Kabızlığın neden olduğu şikayetler ve kabızlığın bazı nedenleri

Kabızlık ile birlikte bazı şikayetler de görülebilir. Örneğin baş ağrısı, iştahsızlık, dilde paslanma, haftada 3 defadan az dışkılama, dışkılama sırasında ıkınma, aşırı zorlanma, sert kitle şeklide dışkılama, tam boşalamama hissi, anorektal tıkanma gibi bazı sıkıntılar da kabızlığa eşlik edebilir.

Kabızlığa neden olan faktörler

Kabızlığa Neden Olan Faktörler

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1.  Meckel divertikülü nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Bağırsak tıkanması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Bağırsak dönmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Bağırsak tembelliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Bağırsak düğümlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git