Hastalıklar ve Tedaviler

K vitamini Nedir? K vitamini Eksikliği Neden Olur?

K vitamini, karaciğerde bulunan ve kanın pıhtılaşmasını destekleyen maddelerin oluşumu için gerekli olan ve yağda çözünen bir vitamindir.

Vitamin K nedir?

K vitamini, karaciğerde bulunan ve kanın pıhtılaşmasını destekleyen maddelerin oluşumu için gerekli olan ve yağda çözünen bir vitamindir. Son yapılan çalışmalarda K vitamininin sağlıklı kemik yapımında ve osteoporozun önlenmesi ve tedavisinde de rolünün olduğu ortaya çıkmıştır. K vitamininin 3 ana formu vardır. K1 vitamini bitkilerde doğal olarak bulunur, K2 vitamini bağırsak bakterileri tarafından üretilir, K 3 vitamini sentetik olarak üretilir.

K vitamini hangi besinlerde bulunur?

 • Yeşil sebzeler
 • Bitkisel yağlar
 • Yumurta sarısı
 • Peynir
 • Domuz eti
 • Karaciğer gibi besinlerde  K vitamini bulunur.

K vitamini ayrıca bağırsak bakterileri tarafından da üretilir.

K vitamini eksikliği neden olur?

K vitamininin diyetsel eksikliğiyle nadiren karşılaşılır. Bu vitaminin eksikliğine çoğunlukla malabsorpsiyon (emilim bozukluğu), karaciğer rahatsızlığı ve kronik ishalden şikayetçi olan hastalarda rastlanmaktadır. K vitamini eksikliği uzun süreli antibiyotik tedavilerinde de görülebilir.

K vitamini eksikliği belirtileri

K vitaminin eksikliği, burun kanaması ile dişetlerinde, bağırsakta ve idrar yolunda görülen kanamalara yol açabilir.

Yeni doğmuş bebeklerde K vitaminini üretecek bağırsak bakterileri olmadığı için bu vitaminin eksikliğinin, rutin olarak verilecek katkı maddeleriyle engellenmesi gerekebilir. Katkı maddelerinin olmadığı durumlarda yaşamı tehdit edebilen beyin kanaması riski ortaya çıkabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. D vitamini nedir ve D vitamini eksikliği neden olur
 2. C vitamini nedir ve C vitamini eksikliği neden olur
 3. B vitamini nedir ve B vitamini eksikliği neden olur
 4. Hamilelerin vitamin ve mineral ihtiyacı nedir
 5. Folik asit nedir ve folik asit eksikliği neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git