Enflamatuar Hastalıklar

Jüvenil Romatoid Artrit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Juvenil romatoid artrit hastanın eklemlerini ve iç organlarını etkileyen, aylarca, hatta yıllarca süren iltihabi bir hastalıktır. Bu hastalık çocuk 16 yaşma gelmeden önce ve sıklıkla 2 ila 5 veya 9 ila 12 yaşları arasında başlar.

Jüvenil romatit artrit nedir?

Juvenil romatoid artrit hastanın eklemlerini ve iç organlarını etkileyen, aylarca, hatta yıllarca süren iltihabi bir hastalıktır. Bu hastalık çocuk 16 yaşma gelmeden önce ve sıklıkla 2 ila 5 veya 9 ila 12 yaşları arasında başlar. Juvenil romatoid artritin üç tipi vardır. En sık rastlanan şekli pausiartiküler (birkaç eklem anlamına gelir) tiptir ve çocuğun dizleri, ayak bilekleri veya el bilekleri gibi eklemlerinden dört veya daha azında görülür. En sık görülen ikinci tip poliartiküler (çok sayıda eklem anlamına gelir) tiptir ve el ve ayak parmakları gibi küçük eklemler de dahil olmak üzere beş veya daha fazla eklem tutulumu olur. En sık rastlanan üçüncü tip sistemik (“tüm vücudu içeren” anlamına gelir) tiptir ve yalnızca eklemler değil iç organlar da etkilenir.

Jüvenil romatoid artrit neden olur?

Juvenil romatoid artritin sebepleri belli değildir, fakat bu hastalığın artrit gelişmesine yatkın bir kişide herhangi bir enfeksiyon sonrasında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Otoimmün bir bozukluk olan juvenil romatoid artritte hastanın enfeksiyona karşı vücudunun doğal savunma mekanizması olan bağışıklık sistemi uyarılarak vücudun kendi dokusuna karşı saldırı ortaya çıkar.

Jüvenil romatoid artrit belirtileri

Jüvenil romatoid artrit belirtileri genellikle hastalığın dönem dönem alevlenip düzelmesi şeklinde kendini gösterir. Belirtiler eklemlerde meydana gelen şişme, ağrı, sıcaklık ve sertliğin yanı sıra enflamasyonun olduğu eklemlerin üzerindeki deride kızarıklık görülebilir. Erken belirtilerden biri, sabahları uyandığında hastanın eklemlerinde sertleşme olmasıdır. Hasta etkilenen eklemini bükülmüş olarak tutabilir, çünkü hareket ettirmek ağrıya neden olabilir.

Eklemi sabit tutmak, çevredeki kasların zayıflayıp sertleşmesine ve kasları kemiklere bağlayan dokuların ve tendonların sıkılaşıp kısalmasına yol açarak eklemde deformite oluşturur. Uzun süre devam eden enflamasyon kemiğin yüzeyinde bozulmaya yol açarak eklem hareket ettikçe ağrıya sebep olur ve hareketler kısıtlanır. Juvenil romatoid artrit hastası çocuk ise çocuğun kemiklerindeki büyümeyi de etkileyebilir. Etkilenen eklemlerdeki kemikler normalden daha büyük veya daha küçük olabilirler. Romatoid artrit hastalığı hastanın iştahını da etkileyerek kilo kaybı veya kilo alımı ile sonuçlanabilir.

Pausiartiküler artriti olan çocukların veya yetişkin hastaların gözlerinde de enflamasyon olabilir. Tedavi edilmez ise göz enflamasyonu çocuğun veya yetişkin hastanın görme duyusunu etkileyerek kölüğe (görme kaybına) yol açabilir. Poliartiküler artriti olan hastalarda etkilenen eklemin üzerinde hafif bir sıcaklık artışı ve ayakkabı, sandalye veya basınç yapabilen diğer nesneler nedeni ile şişlikler görülebilir. Sistemik artriti olan çocuklarda öğleden sonra veya akşam üzeri başlayan ve birkaç saat süren yüksek ateş ve titreme olabilir. Döküntü, lenf bezlerinde şişlik, karaciğer veya dalakta büyüme ve genel bir hastalık hissi de bulunabilir.

Jüvenil romatoid artrit teşhisi

Juvenil romatoid artrit tanısını koymak zordur, çünkü çocuk ağrıdan yakınmayabilir veya başka herhangi bir belirti olmayabilir. Eğer hasta çocuk ve topallıyor ise, bir elini ya da kolunu diğerinden daha fazla kullanıyor veya hastalığın başka bir karakteristik belirtisi var ise doktor kan testi yapılmasını ve etkilenen eklemin röntgen filmini ister.

Jüvenil romatoid artirit tedavisi

Jüvenil romatoid artrit teşhisi konulduktan sonra doktor tedavide semptomların hafifletilebilmesi için ağrı kesici ilaçlar veya diğer antienflamatuar ilaçlardan birini ya da daha şiddetli durumlarda kortikosteroid veya metotreksat önerebilir. Hastanın haftada veya ayda bir kas içine iğne ile uygulanmak üzere altın tedavisine ihtiyacı oabilir. Hastanın eklemlerinin sertleşmemesi için düzenli bir egzersiz programını takip etmesi ve fizik tedavi yapması gerekebilir. Eklemlerini belli bir pozisyonda tutması için atel kullanması da söz konusu olabilir.

Nadiren, hasar gören bir eklemin tedavisi için doktor ameliyat önerebilir. Hastanın artritli ekleminin yapay bir eklem ile değiştirildiği eklem değiştirme ameliyatı genellikle eklemleri ileri derecede harap olmuş büyük yaştaki çocuklar için söz konusudur. Çoğu zaman çocuk genç bir erişkin olduğunda hastalık ortadan kalkar. Jüvenil romatoid artrit hastası çocuklarda bazen kalıcı eklem harabiyeti görülebilir iken, bazılarında ise erişkin yaşta da artrit devam edebilir.

Romatolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Romatoid artrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Spondiloartrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Romatizma nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Sjögren sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Lupus eritematozus hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git