Erkek Hastalıkları ve Tedavileri

Jinekomasti (Erkeklerde Göğüs Büyümesi) Neden Olur?

Jinekomasti erkeklerde kadınsı meme büyümesi, Yunanca gyne (kadın) ve matos (meme) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur. Jinekomasti erkeklerde oldukça yaygın ve erkeklerin % 50'sinde görülen bir rahatsızlıktır. Nedeni tam olarak bilinmediği gibi, birden fazla nedenin olabileceği bilinmektedir. Çoğunlukla seks hormonlarındaki dengesizliklerden kaynaklandığına dair bilgiler bulunmaktadır.

Jinekomasti nedenleri ve tedavisi

Jinekomasti erkeklerde kadınsı meme büyümesi, Yunanca gyne (kadın) ve matos (meme) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur. Jinekomasti erkeklerde oldukça yaygın ve erkeklerin % 50’sinde görülen bir rahatsızlıktır. Nedeni tam olarak bilinmediği gibi, birden fazla nedenin olabileceği bilinmektedir. Çoğunlukla seks hormonlarındaki dengesizliklerden kaynaklandığına dair bilgiler bulunmaktadır.

Bu gelişim duktal yapıları ve stromayı etkiler. Jinekomastilli hastalarda lobüller ender bulunur. Ergenlik dönemindeki gençlerde rastlanan jinekomasti sorununda çoğu kendiliğinden geçebilir. Yeni doğan bebeklerde görülen jinekomasti ise anneden geçen östrojen hormonu nedeni ile oluşur ve bu durum genellikle 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Jinekomasti ciddi bir sağlık sorunu olmadığı gibi, bazı durumlarda sağlık sorunu olabilecek kadar farklı bir rahatsızlık ile kendini gösterebilir. Genellikle sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Jinekomastiye neden olan faktör bulunabilir ise tedavisi bu yönde olmaktadır.

Jinekomasti türleri – tipleri

Jinekomastinin tipleri üç ana grupta değerlendirilir. Birincisi glandüler tip, ikincisi mikst tip, üçüncüsü ise lipomatöz tiptir. Glandüler tipte büyümeyi gerçek meme dokusu meydana getirir iken, lipomatöz tipte memenin yağ dokusu oluşturmaktadır. Mikst (karışık) tipte ise hem meme dokusu artışı hemde yağ dokusu artışı birlikte görülür ve çoğunlukla hastalarda mikst tip jinekomasti olarak meydana çıkar.

Jinekomastiye neden olan faktörler

Jinekomasti erkek meme büyümesinin tanımı olarak bir çok nedene bağlı olarak oluşmaktadır. Fizyopatolojik olarak kandaki östrojen hormonunun artması ya da östrojen benzeri yapıların artması sorumlu tutulmaktadır. Lakin jinekomastinin oluşma sebebi genelde nedensizdir.

Jinekomasti testesteron yetmezliği ile birlikte oluşan rahatsızlıklar, klinefelters sendromu, testislerin alınması, östrojen hormonunun artmasının neden olduğu rahatsızlıklar, testis tümörleri, böbrek üstü bezlerinin tümörleri, şişmanlık, böbrek yetmezliği, siroz hastalığı, hemodiyaliz, hipertiroidi, tirotoksikozda serumda yüksek östradiol seviyesiyle ilişkili jinekomasti olabilir. Hipotroidi, karaciğer tümörleri, hermefroditizm, uzun süren ilaç kullanımı, alkol, amfetamin, simefidin, trisiklik antidepresanlar, mariahuana, vücut geliştirmede kullanılan anobolik steroidler ve benzeri etkenlerin testise travma ve radyasyon testiküler hipofonksiyonuna sebebiyet verebilir. Erişkin kabakulak enfeksiyonu, leptomonas enfeksiyonu, spinal kord zedelenmesi, yanlış yapılan diyet, çok zayıf kişilerde ani kilo alma, akciğer tümörlerininde jinekomastiye çok fazla olmasa da, neden olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır.

Jinekomasti tanısı

Jinekomasti tedavisi

Jinekomasti tedavisi

Erkek meme lezyonlarının ayrıcı tanısında hastanın klinik muayenesi oldukça önemli olup, ileri yaştaki olgular jinekomasti tanısı konmadan malignite şüphesi ile doğrudan cerrahi tedaviye yönlendirilir ve çoğu zaman altta yatan nedenler araştırılmamakta dır. Jinekomastinin tanısını koymak için kesinlikle elle muayene edilip, meme dokusu içinde ip benzeri bir his veren diski hissetmek gerekmektedir.

Deri ve deri altı dokusuna yapışık değildir. Fazla kilolu olan hastaların meme dokusundaki yağ fazlalığından diski ayırt edebilmek önemlidir. Memelerdeki büyüme yalnızca yağ dokusundan meydana geliyor ise lipomasti veya psödojinekomasti adı verilir.

Jinekomasti tedavisi

Jinekomastinin tanısı konulduktan sonra hastanın ergenlik dönemine girip, girmediğinin kontrolü yapılır. Ergenlik döneminde ise diskin boyutu hem diklemesine hemde enine ölçülür. Ölçümlerden biri 4 sm’nin yukarısında ise ya da 3 sm olup ta 4 aydan fazla aynı boyutta kalır ise hastanın tedavi edilmesi gerekmektedir. Diskin boyutu 6 sm den fazla ise cerrahi olarak tedavi gerekebilir. Diskin boyutu kendi, kendine küçülmeyen hastalarda ileriki yaşlarda da kalıcı jinekomasti oluşur.

Tedavinin karar verilmesinde jinekomasti ile geçen dönem önemli olup, jinekomasti rahatsızlığı ile geçen ilk bir sene filorid dönemdir ve bu dönemde tedavi genelde işe yarar. Jinekomasti hastanın psikolojik durumunu etkileyecek kadar önemli ve görsel sıkıntı verir ise cerrahi tedavi tavsiye edilir. Jinekomastinin nedeni bir ilaç ise o ilacın kesilmesi durumunda hastaların % 50 sinde jinekomasti geçebilir. Jinekomasti ameliyatı esnasında meme dokusu çıkartılır.

Lakin şüpheli durumlarda ameliyattan önce ultrasonografi tetkiki ile herhangi bir kitlenin olup, olmadığı yağmı, süt bezimi hakkında bilgi edinilir. Gerçek jinekomastinin cerrahi haricinde bir tedavisi bulunmamaktadır. Diğer tedaviler, altta yatan sorunun tedavisi yapılır. Bunların dışında yağlanma bozukluğundan kaynaklanan yalancı jinekomasti (lipomasti) kilo verilerek azaltılması mümkün olabilir. Lakin fazla kilo verilsede meme bölgesi yinede yağlı kalabilir. Aynı zamanda spor yapılır ise göğüs kaslarını geliştirmek faydalı olabilir. Fakat, kas üzerindeki süt bezleri spordan çok fazla etkilenmez.

Kızların meme gelişimi sırasında olduğu gibi (meme yumrusu) gelişen erkek memesindeki büyüklük bu hastaların % 90’ında tedavi edilmeden kendiliğinden 3 senede, tedavi edildiğinde 6 ayda kendiliğinden geçebilir. Fakat meme büyüklüğü 5 cm’den büyük olan erkeklerde tedavi edilmez ise kalıcı jinekomasti olabilir.

Erkeklerde meme kanseri olur mu?Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git