Erkek Hastalıkları ve Tedavileri

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti farklı nedenlerden kaynaklanabileceği için ameliyat kararı alınmadan önce bazı testlerin yapılması önemlidir. Hastanın kullandığı herhangi bir ilaç ya da hormonal dengesizlik gibi etkenler jinekomastiye neden olduğu için, bazen kullanılan ilacın kesilmesi durumunda ya da yaşla ilgili olan jinekomasti de hormonal tedavi uygulanarak ameliyata gerek duyulmayabilir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi ve sonrası

Jinekomasti farklı nedenlerden kaynaklanabileceği için ameliyat kararı alınmadan önce bazı testlerin yapılması önemlidir. Hastanın kullandığı herhangi bir ilaç ya da hormonal dengesizlik gibi etkenler jinekomastiye neden olduğu için, bazen kullanılan ilacın kesilmesi durumunda ya da yaşla ilgili olan jinekomasti de hormonal tedavi uygulanarak ameliyata gerek duyulmayabilir.

Yapılacak tetkikler ameliyattan sonra meme dokusunda tekrar büyüme olmasını engellemek için oldukça önem taşımaktadır. Jinekomasti tedavisi için bir plastik cerrahi uzmanına gitmek gerekmektedir. Jinekomasti ameliyatlarında eskiden yağ veya meme dokusu cımbız benzeri bir aletin yardımı ile kesilip alınırdı. Günümüzde teknolojik gelişmeler sayesinde memede bulunan yağ tabakasına küçük boyutlarda bir tüp sokularak bu tabaka dışarı çekilebilmektedir(liposuction).

Jinekomasti ameliyatına hazırlık

Jinekomasti ameliyatından önce hastanın kullandığı herhangi bir ilaç mevcut ise bunu doktoruna bildirmesi gereklidir. Çünkü kullanılan bazı ilaçlar anestezi ile etkileşim gösterir ya da yan etkileri olabilir. Özellikle aspirin benzeri kan sulandırıcı etkisi olan ilaçların ameliyattan bir hafta önce kesilmesi gereklidir. Sigara yaranın iyileşme sürecini bozduğundan, ameliyatan önce ve sonra uzun süre içilmemesi gerekmektedir. Ameliyattan önce yaşanan soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan doktorun haberdar edilmesi lazımdır. Ameliyattan 6 saat öncesinden yeme içme kesilmelidir. Ameliyatın lokal veya genel anestezi altında yapılıp yapılmayacağının karar verilmesi için bazı testler istenebilir.

Bu testler tam kan sayımı ve pıtılaşma sorunu ameliyattan önce mutlaka istenmesi gereken testlerdendir. Eğer başka bir hastalık var ise örneğin, kalp yetmezliği, siroz, ağır böbrek yetmezliği, kötü huylu (malign) hipertermi, ciddi kan pıhtılaşma bozuklukları gibi rahatsızlıkları olan hastalarda, hastalığa yönelik testlerde istenebilir. İdrar yolu enfeksiyonu sorunu olan hastalarda idrar testlerinin de yapılması önemlidir. Yapılan bu testler anestezi uzmanı ve ameliyatı yapacak cerrah tarafından değerlendirilir. Jinekomasti ameliyatının 18 yaşından sonra yapılması gerekir iken, daha önceki yaşlarda kendiliğinden düzelen fizyolojik jinekomasti olabilir. Üst yaş sınırı olmayıp, sağlık durumunda bu ameliyatı engel olacak bir sorun olmayan hastalarda ileri yaşlarda da bu ameliyatın yapılmasında bir sakınca yoktur.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat sırasında, hastaya gerekli ilaçlar verilip ameliyata hazır hale getirdikten sonra, göğüs üzerinde ameliyat kesiklerinin nerelerden yapılacağını, dokuların nerelerden çıkarılması gerektiğini gösteren bir ameliyat haritası çizilir. Sonrasında areola adı verilen tene göre daha koyu renkli bölgede yarım ay şeklinde bir kesi açılarak yağ dokuları buradan çıkartılır. Ameliyatın ne kadar süreceği jinekomastinin derecesine göre 1 ya da 3 saat arasında değişebilir.

Jinekomasti ameliyatından sonra

Ameliyattan sonra, göğüs bölgesi bandajla sarılıp, doktorun talimatına ya da anestezinin farkına göre hasta aynı günde hastaneden taburcu edilir veya hastanede bir gün kontrol altında kalabilir. Ağrı kesici ilaçlar sayesinde çok fazla ağrı hissedilmez. Fakat ağrıyı hissetme hastaya göre değiştiği için bir süre hastanın ağrı kesici alması önerilir ve hastaların genelinde bu ağrılar 7-10 gün arasında geçebilir. Ameliyattan sonra doktorun vereceği antibiyotik tedavisi enfeksiyondan korunmak amacı ile uygulanır.

İyi geçen ameliyatlardan sonra hastanın uzun süre değilde 3-5 gün korse giymesi yeterli olabilir. Ameliyattan 5- 7 gün sonra kollarını çok fazla hareket ettirmeyecek ve yormayacak şekilde normal yaşantısına ve iş hayatına başlayabilir. Fakat fiziksel güç isteyen işlerde genelde 10 gün geçtikten sonra çalışmaları önerilir iken, yinede hafif bir ağrı hissedildiğinde bu süre biraz daha uzatılmalıdır.

Jinekomasti ameliyatından sonra tekrar cerrahi müdahale gerekir mi?

Jinekomasti ameliyatından sonra, iyi geçen ameliyatlarda genelde tekrardan bir düzeltme işlemi yapılmayabilir. Eğer düzeltilmesi gerekir ise bu genelde rütuş amaçlı hafif bir operasyon olmaktadır. Yeniden yapılan düzeltmeler için tekrar ücret ödenmesine gerek olmaz iken hastane ve ilaç faturası ödenir. Jinekomasti ameliyatından sonra oluşabilecek komplikasyonlar, cilt altında kan birikmesi (hematom) veya lenf sıvısı birikmesi, komplikasyonlar arasında en fazla görülenleridir. Özellikle dren konmayan hastalarda görülürler. Bu gibi durumlarda bu kan birikiminin boşaltılması gerekir. Diğer komplikasyonlar, teorik düzeyde enfeksiyon, cilt altı nekrozu gibi nadir rastlanan komplikasyonlardır.

Erkek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Erkeklerde meme kanseri belirtileri ve tedavisi
  2. Jinekomasti nedir
  3. Testis kanseri neden olur
  4. Prostat kanseri nedenleri ve belirtileri
  5. Varikosel nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git