J

Jelatin Nedir? İçerisinde Jelatin Olan Ürünler

Jelatin (Fıransızca gelatine), hayvan bağ dokusundan yapılan, yarı şeffaf, renksiz, kolay kırılır, tatsız, gıdalarda genellikle kıvam arttırıcı olarak kullanılan katı bir maddedir.

Jelatin (Fıransızca gelatine), hayvan bağ dokusundan yapılan, yarı şeffaf, renksiz, kolay kırılır, tatsız, gıdalarda genellikle kıvam arttırıcı olarak kullanılan katı bir maddedir. Yiyeceklerin dayanıklılığını arttırmak için, bunun yanında eczacılık, fotoğrafçılık, boya, tarım ilaçları ve kozmetikte de kullanılır. Karbonhidrat kaynaklı kıvam arttırıcılarla karşılaştırıldığında jelatin bazı üstünlükler göstermekte ve tercih edilmektedir. Bununla birlikte, üretiminin kolay olması ve hammadde sorunu bulunmaması nedeniyle maliyeti çok yüksek olmadan da elde edilmektedir.

Jelatin kollajenin geri dönüşsüz olarak hidrolize edilmesiyle oluşturulur. Jelatin başta domuz ve sığır, tavuk, balık gibi hayvanların deri, kemik ve bağ dokularında oldukça yüksek miktarda  bulunur. Jelatin için E441 numarası kullanılmaktadır.

Jelatin hangi ürünlerde ve ne amaçlı kullanılır?

Tatlı ve şekerlemeler: Tatlı ve şekerlemelere esneklik kazandırır, çiğneme özelliklerini iyileştirir, raf ömrünü uzatır.

Süt ürünleri: Süt ürünlerinde esneklik kazandırır, kıvam arttırır, yapısal özelliklerini iyileştirir.

Fırın ve pastacılık ürünleri: Fırın ve pastacılık ürünlerinde dolgu materyalinin yapısını korur, emülsiyon özelliklerini iyileştirir, doldurma işleminin zararlarından korur.

Et, balık ve sosis: Et, balık ve sosislerde yenilebilir koruyucu kaplama olarak kullanılır, görünüşlerini iyileştirir, raf ömrünü uzatır.

İlaç kapsül ve tabletler: Sert ve yumuşak kapsüllerin önemli bir bileşenidir. İlacı oksijen ve ışığın zararlı etkisinden korur. İlacın uzun süre etkin kalmasını sağlar.

Vitamin ürünleri: Vitamin ürünlerini oksijen ve ışığın zararlı etkisinden korur. Raf ömrünü uzatır.

Fotoğraf ürünleri: Fotoğrafçılıkta film geliştirilmesinde rol oynar. Grafik film ve renkli fotoğraf kağıdı için kullanılır. Renklerin parlak ve düzgün çıkmasına yardımcıdır.

Şarap, bira, meyve suyu: Şarap, bira ve meyve suyu ürünlerinde çöktürme amacıyla kullanılır. Homojen ve saydam yapı oluşmasında rol alır.

Kibrit: Kibrit uçlarının  ahşap sapa tutturulmasında kullanılır.

Kağıt ve kitap: Kitap tamirinde kullanılır. Kağıt ürünlerinin suya dayanmasını arttırmada, kağıdın dayanıklı olmasında ve sertleştirilmesinde kullanılır.

Kimyasal ürünler: Yüksek saflıktaki metallerin üretiminde kullanılır.

Tıp ve ilaç endüstrisinde Jelatin kullanımı

Jelatin, bloom derecelerine göre farklı fiziksel yapıdaki kapsüllerin ve tabletlerin üretiminde, mikroenkapsülasyon (vitamin ve aminoasitlerin kaplanması) işlemlerinde, şekerlendirilmiş hap olarak adlandırılan şurup-şeker karışımı ihtiva eden hapların üretiminde kullanılmaktadır. Bunların dışında, tıbbi serumlarda, diş hekimliğinde, aşıların yapımında, gıda proteinine eklenmesiyle, veteriner hekimliği uygulamalarında, yaralarda ve cerrahi işlemlerde, travma ve yanık tedavisinde, hipoproteinemiye bağlı ödem tedavisinde de kullanılmaktadır.

Jelatin içeren bazı ilaçlar

  1. Kreon nedir ve ne için kullanılır
  2. Avodart nedir ve ne için kullanılır
  3. Enfluvir nedir ve ne için kullanılır
  4. Tetra nedir ve ne için kullanılır
  5. Progestan nedir ve ne için kullanılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git