Bitkisel Sağlık

İyi Uyumak İçin Faydalı Bilgiler ve Beslenme Önerileri

Uyku, her canlının en doğal ihtiyacı, yaşamın 1/3'ü uyku ile geçmektedir. İnsanların uykuya ayırdığı zamanın kaliteli olması için, uykudan çok şey beklemeleri en doğal haklarıdır.

Uyku nedir? İyi uyumak için ne yapmalı?

Uyku, her canlının en doğal ihtiyacı, yaşamın 1/3’ü uyku ile geçmektedir. İnsanların uykuya ayırdığı zamanın kaliteli olması için, uykudan çok şey beklemeleri en doğal haklarıdır.Sağlıklı, kaliteli ve enerjik yaşamın en iyi sırlarından biride iyi bir uykudur. Sağlıklı yaşamın devamı için uzmanlar 8 saatlik uyku süresini tavsiye etmektedirler.

Tüm canlılar için doğal bir ihtiyaç olan uykunun sağlık üzerinde sayılmayacak kadar etkileri vardır. Yeterli uykunun, vücudun yenilenmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, dayanıklılığın artması, odaklanmanın güçlenmesi, kalbin zayıf kalmaması, cildin yenilenerek güzelleşmesi, hücrelerin yenilenmesi ve vücudun toksinlerden arınması gibi bir çok faydası vardır.

Beslenmenin uykuya etkisi nedir?

 1. Beslenmenin uyku üzerinde oldukça fazla etkisi vardır.

  Sütün uyku sağlığında faydası nedir? : Önemli bir triptofan kaynağını içinde barındıran süt, vücut üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir. Akşam yatmadan önce ılık içilen süt ve bir tatlı kaşığı fıstık ezmesi iyi bir uyku uyumaya yardımcıdır.

 2. Yulaf ezmesinin uyku sağlığında faydası nedir? : Süt ile hazırlanan yulaf ezmesi ve üzerine eklenen tarçın güzel bir uyku için fayda sağlar. Fakat yulaf ezmesini çok fazla tüketmemeye özen göstermek gereklidir.
 3. Yoğurt iyi uyumak için faydalı mıdır? : Akşam yatmadan önce bir kase yoğurt veya bir bardak ayran içerek rahat bir uyku uyumada yardımcı olur.
 4. Bal iyi uyumak için faydalı mıdır? : Akşamları yatmadan önce yenilen bir kaşık bal uyku için ideal bir besindir. Balın içerisinde bulunan oreksin maddesi beynin dinlenmesinde faydalıdır.
 5. Muz iyi uyumak için faydalı mıdır? : Oldukça zengin magnezyum, potasyum, B6 vitamini, serotonin içeriği ile muz, kasların gevşemesini sağlayarak derin bir uykuya dalmayı sağlar ve uyku kalitesini yükseltir.
 6. Kıvırcık marul iyi uyumak için faydalı mıdır? : Uyku ve gevşemeyi sağlayan kıvırcık marul, akşamları yenildiğinde daha iyi uykuya yardımcıdır.
 7. Tahıllı ekmek iyi uyumak için faydalı mıdır? : Bütün gün çalışmadan sonra, akşam yemeğinde yenilen iki dilim tam tahıllı ekmek arası bir parça hindi ve tavuk eti daha erken uykunun gelmesini sağlar.
 8. Papatya çayı iyi uyumak için faydalı mıdır? : Sabaha kadar rahat bir uyku isteyenler için siyah çay yerine bir fincan papatya çayı en iyi seçimdir. Papatya çayı doğal sakinleştirici özelliği sayesinde daha kolay uykuya dalmayı sağlar.
 9. Melisa çayı iyi uyumak için faydalı mıdır? : Vücudu dinlendirme özelliği bulunan papatya çayı çarpıntıya iyi gelir ve uykusuzluk probleminde faydalıdır.
 10. Sarı kantaron bitkisi iyi uyumak için faydalı mıdır? : Stres, uyku problemleri ve sinir bozukluklarında etkilidir. Sinirleri gevşeten etkiye sahiptir.
 11. Brokolinin iyi uyumaya faydası nedir? : Brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunan magnezyum ve mineral, kasların gevşemesinde ve sinirlilik durumunun sakinleşmesinde etki gösterir.
 12. Egzersiz yapmak uyumaya faydalı mıdır? : Her gün düzenli olarak yapılan 30-40 dakikalık egzersiz, günün sonunda derin ve rahat bir uykuya dalmada yardımcı olur. Fakat egzersiz yatma saatinden en az iki saat önce yapılmalıdır. Çünkü yatmaya yakın yapılan egzersiz uykuya dalmayı engeller.
 13. Patates iyi uyumak için faydalı mıdır? : Çok abartmadan fırında pişirilmiş patatesin iyi bir gece uykusuna faydası bulunmaktadır. Az miktarda yenilen patates, mideyi yormayacağı gibi, içeriğindeki triptofan sayesinde midenin asit seviyesini düşürür. Uykuya etkisini daha fazla arttırmak için süt ile birlikte püre şeklinde tüketmekte faydalı olur.
 14. Bademin iyi uyumaya etkisi nedir? : Bir avuç badem yemenin tatlı bir uykuya faydası vardır. Badem hem içeriğindeki triptofan hemde uygun değerde kalsiyum sayesinde kasların rahatlamasını sağlar.
Uykusuzluk nasıl önlenir

Uykusuzluk nasıl önlenir

Sağlıklı beslenme ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Baş ağrısı ve beslenme
 2. Beyne zarar veren yiyecekler
 3. Reflü hastaları nasıl beslenmeli
 4. Kilo vermeye yardımcı besinler
 5. Sonbahar mevsimi için beslenme önerileri
 6. Bitki çaylarının faydaları ve zararları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git