Bebek Gelişimi

İsilik Nedir? Bebeklerde İsilik Belirtileri (Miliaria Nedir?)

İsilik veya sıcak döküntüsü,yeni doğan bebeklerde ve süt çocuklarında görülen ter kanallarının tıkanması sonucu derinin üst tabakasına sızmasından meydana gelen lezyonlara denir. İsilik genellikle sıcak ve nemli ortamlarda ortaya çıkar. İsilik özellikle yaz aylarında kaçınılmaz bir sorundur.

Bebeklerde isilik nedenleri ve tedavisi

İsilik veya sıcak döküntüsü,yeni doğan bebeklerde ve süt çocuklarında görülen ter kanallarının tıkanması sonucu derinin üst tabakasına sızmasından meydana gelen lezyonlara denir. İsilik genellikle sıcak ve nemli ortamlarda ortaya çıkar. İsilik özellikle yaz aylarında kaçınılmaz bir sorundur.

Özellikle çocuğun çok giydirilmesi, naylon giysilerin giydirilmesi, çok sıkan giysilerin giydirilmesi isilik oluşmasını arttıran faktörlerdir. İsilik mikrobik bir hastalık değildir ve tamamen çocuğun yağ dokusu ile ilişkili veya sıcaklarda ter kanallarının tıkanması ile ilişkili bir cilt sorunu olduğu için bulaşıcı özelliği yoktur. İsilik alında, sırtta, karında, göğüste oluşur.

İsilik neden olur?

İsiliğe neden olan en önemli faktörlerden biri çocuğun az yıkanmasıdır. Diğer etkenler ise ateşli hastalıklar, yaz ayları ve aşırı sıcaklar, kış aylarında da çocuğun fazla giydirilmesi ve ortamın çok sıcak olması sonucu, sentetik ve naylon giysileri giydirmek gibi etkenler isilik oluşmasında etkilidir.

Bebeklerde isilik belirtileri

İsilik genellikle üç grupta değerlendirilir. İlk grupta toplu iğne başı büyüklüğünde lezyonlar, ikinci grupta biraz daha yaygın lezyonlar, üçüncü grupta ise lezyonlar akıntılı görünümdedir. Eğer çocuğun anlında, göğsünde, sırtında, isilik benzeri bulgular var ise, hava çok sıcak ise, çocuk çok fazla giydiriliyor ise çocukta isilik olma ihtimali söz konusu olabilir.

Çocukta bu bulgular görüldükten sonra çocuğun yaşadığı ortamın ısısı düşürüldüğünde, çocuk daha sık yıkandığında ve çocuk az giydirildiğinde bu bulgular kendiliğinden gerilemeye başlar. Bu gibi bir durum isilik belirtisi olabilir. İsilik genellikle su çiçeği ile karışabilir. Fakat isilik sorununda çocukta kaşıntı, ateş ve ağrı benzeri bir belirti olmaz iken, su çiçeğinde ateş, kaşıntı ve çocukta huzursuzluk gibi belirtiler de olur.

İsilik olan çocuk doktora götürülmeli mi?

İsilik çocuğun ter kanalarının tıkanması sonucu oluştuğu ve ortam sıcaklığı bu durumu tetiklediği için, aileler bebeğin yaşadığı ortamı düzelttiğinde (ortamın ısısı, bebeğin giysileri, bebeğin daha sık yıkanması gibi) önlemler ile lezyonlar geçer ise çocuğun doktora götürülmesine gerek olmayabilir.

Fakat lezyonlar bütün bu önlemlere rağmen devam ediyor ise, lezyonların bakteriyel lezyonlar olduğu şüphesi var ise çocuk doktora götürülmelidir.

Bebeklerde isilik tedavisi

Bebeklerde isilik tedavisi

Bebeklerde isilik tedavisi

İsilik, çocuğun yaşam kalitesini etkileyecek veya çocukta herhangi bir soruna neden olabilecek bir hastalık değildir. İsilik ailelerin yaptığı yanlışlardan veya çocuğun çok fazla terlemesinden dolayı meydana gelir. İsilik alınması gereken önlemler ile kendiliğinden geçer.

İsilik genelde ağrı yapmaz. Eğer ağrı yapar ise ağrı kesici bir ilaç verilebilir. Kaşıntı genellikle olmaz. Lezyonların akıntı yaptığı dönemlerde kurutucu pudralar ile bebek rahatlatılabilir. İsilik kalıcı herhangi bir hasar bırakmaz. Hastalığa özgü kullanılan herhangi bir ilaç yoktur. İsilik ailelerin evde alabileceği basit önlemler ile kendiliğinden gerileyen bir rahatsızlıktır.

Bebeklerde isilik nasıl önlenir?

Bebeklerde isiliği önlemek için kış aylarında bebeğin bulunduğu ortam çok sıcak tutulmamalıdır. Çocuk evin içindeyken çok aşırı giydirilmemeli ve çocuğa giydirilecek kıyafetler pamuklu ve yumuşak olmalıdır.

Yaz aylarında bebek sık sık yıkanmalı ve ılık duş aldırılmalıdır. Yaz aylarında bebeğin bulunduğu ortam çok sıcak olmamalı ve nem oranı fazla ise bebeğin odasından uzakta olan klima kullanılarak nem oranı düşürülmelidir. Çocuk yıkanırken normal bir sabun ile yıkayıp hafif duş aldırmak yeterli olur.

Bebeklerde isiliğin en önemli nedenlerinden biri ter bezlerinin tam gelişmemiş olması, ateşli hastalık, aşırı giydirmek ve ortamın ısısının fazla olması olduğu için, çocukta ateş olduğunda üzerinde çok fazla giysi olmamalı, ateş düşürücü ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılmalı, sık banyo yaptırmalı ve ortam havalandırılmalıdır. İsilik olduğunda bebeğe çok fazla nemlendirici kremler sürülmemelidir.

Bebek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Bebeklerde diş çıkarma
  2. Bebeklerde göz sulanması neden olur
  3. Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir
  4. Bebeklerde pamukçuk neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git