Damar Hastalıkları ve Tedavileri

İrdapin Plus Nedir? İrdapin Plus Ne İşe Yarar? İrdapin Plus Yan Etkileri

İRDAPİN PLUS 300/10/12.5 MG FİLM TABLET KULLANMA TALİMATI

Ağızdan alınır.

Etkin maddeler: Her bir film tablet etkin madde olarak 300 mg irbesartan, 10 mg amlodipin’e eşdeğer 13.89 mg amlodipin besilat ve 12.5 mg hidroklorotiyazid içermektedir.

Yardımcı maddeler: Cellactose 80 (laktoz monohidrat (süt kaynaklı) ve selüloz karışımı), mikrokristalin selüloz PH 102, prejelatinize nişasta, kolloidal silika 200 susuz, hidroksipropil metilselüloz 615, kroskarmelloz sodyum, magnezyum stearat. Film Kaplama: Opadry KB Low viscosity White 310A180023 (Makrogol (PEG) Polivinil alkol graft kopolimeri, Titanyumdioksit, Kaolin, Kopolividon, Sodyumlauril sülfat), Opadry KB Low viscosity Red 310A150004 (Makrogol (PEG) Polivinil alkol graft kopolimeri, Kaolin, Kırmızı demir oksit, Titanyumdioksit, Kopolividon, Sodyumlauril sülfat).

İrdapin Plus Prospektüs

İRDAPİN PLUS NEDİR ve NE İÇİN KULLANILIR? (İRDAPİN PLUS ENDİKASYONLARI)

İrdapin Plus irbesartan, amlodipin ve hidroklorotiyazid adı verilen üç etkin maddenin kombinasyonudur.

İrdapin Plus 300 mg irbesartan, 10 mg amlodipin ve 12.5 mg hidroklorotiyazid içerir.

 • İrbesartan, anjiyotensin II reseptör antagonistleri olarak bilinen bir tansiyon düşürücü (antihipertansif) ilaç grubuna dahildir. Anjiyotensin II vücutta üretilen bir maddedir ve kan damarlarında bulunan bağlanma yerine bağlanarak kan damarlarını büzer. Bu durum kan basıncının artmasına yol açar. İrbesartan anjiyotensin II maddesinin bu bağlanma yerine bağlanmasını önler. Bu sayede kan damarları gevşer ve kan basıncı düşer.
 • Amlodipin, kalsiyum antagonistleri olarak bilinen ilaç grubuna dahildir. Amlodipin damar duvarlarının içerisine kalsiyumun girmesini durdurarak kan damarlarının kasılmasını durdurur ve böylece kan basıncını düşürür.
 • Hidroklorotiyazid, tiyazid grubu idrar söktürücü (diüretikler) ilaçlardandır. İdrar çıkarılmasını artırır ve bu da kan basıncının düşmesine neden olur.

İrdapin Plus içindeki üç etkin madde birlikte, tek başına irbesartan, amlodipin veya irbesartan/hidroklorotiyazid kombinasyonu verildiklerinde görülene nispeten kan basıncını daha ileri şekilde düşürürler.

İrdapin Plus yüksek kan basıncının (esansiyel hipertansiyon) tedavisinde kullanılır.

Doktorunuz size İrdapin Plus’ı aşağıdaki nedenlerden dolayı reçetelemiş olabilir:

 • Kan basıncınız (tansiyonunuz) yüksekse, düşürmek için,
 • Kan basıncınız tek başına irbesartan, amlodipin veya irbesartan/hidroklorotiyazid kombinasyonu kullanmanıza rağmen yeterli oranda kontrol altına alınamadığı için.

İrdapin Plus, 28 film tablet içeren ambalajlar ile kullanıma sunulmaktadır.

İRDAPİN PLUS KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR (İRDAPİN PLUS KONTRENDİKASYONLARI)

Eğer;

 • İrbesartan, amlodipin veya hidroklorotiyazide karşı veya İrdapin Plus’ın içindeki diğer maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa,
 • Aynı gruba dahil olan (anjiyotensin II reseptör antagonistleri veya kalsiyum kanal blokörleri) ilaçlardan herhangi birine karşı alerjiniz varsa,
 • Sülfonamid (hidroklorotiyazid maddesi de bir sülfonamid türevidir) veya dihidropiridin (amlodipin, dihidropiridin kalsiyum kanal blokörleri olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir) adı verilen bir maddeden türetilmiş ilaçlara karşı alerjiniz varsa,
 • Ciddi böbrek bozukluğunuz varsa,
 • Tedavisi güç potasyum düşüklüğü veya kalsiyum yüksekliğiniz varsa,
 • Ciddi karaciğer bozukluğunuz, safra yollarıyla ilgili bozukluğa bağlı ileri karaciğer hastalığınız (siroz) ve safra akımının yavaşlaması veya durması (kolestaz) gibi hastalıklarınız varsa,
 • İdrar yapamama gibi bir bozukluğunuz varsa,
 • Şiddetli düşük kan basıncınız varsa (hipotansiyon),
 • Aort kalp kapakçığınızda daralma varsa (aortik stenoz) veya kardiyojenik şok (kalbinizin vücudunuza yeterli kan sağlayamadığı bir durum) durumunuz varsa,
 • Bir kalp krizi sonrası kalp yetmezliğinden yakınıyorsanız,
 • Hamile iseniz,
 • Bebek emziriyorsanız,
 • 18 yaşından küçükseniz,
 • Şeker hastalığınız (diyabet) veya böbrek işlev bozukluğunuz var ve tedavi için aliskiren denilen bir maddeyi içeren ilaçlar (yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç) kullanıyorsanız, bunlar gibi durumlarda İrdapin Plus kullanılmamalıdır (kontrendikedir).

İRDAPİN PLUS’IN DİKKATLİ KULLANILMASI GEREKEN DURUMLAR (UYARILAR/ÖNLEMLER)

Eğer;

 • Aşırı ishal veya kusmanız varsa, beslenmenizde aşırı tuz kısıtlaması yaptıysanız veya yoğun idrar söktürücü tedavi kullandıysanız, doktorunuz İrdapin Plus tedavisine başlamadan, öncelikle sizdeki sıvı ve tuz kaybını giderecek önlemler alabilir.
 • Böbreklerinizle ilgili ciddi sorunlarınız varsa. Doktorunuz düzenli aralıklarla sizden kan tetkikleri isteyerek, bazı maddelerin kanınızdaki değerlerini izleyebilir ve sizi yakından takip etmek isteyebilir.
 • Nedeni bilinmeyen, değişik bulgularla ortaya çıkan vücudun pek çok sistemini etkileyen iltihabi bir doku hastalığı olan sistemik lupus eritamatöz (SLE) hastalığı sizde varsa, doktorunuz muhtemel bir alevlenmeye karşı önlem almak üzere, sizi yakından takip etmek isteyebilir.
 • Böbreklerden aldosteron adlı bir hormonun fazla salgılanması sonucu oluşan primer aldosteronizm adı verilen bir hastalığınız varsa, doktorunuza söyleyiniz. Bu hastalıkta ilacın etki mekanizması nedeniyle genellikle cevap alınamamaktadır. İrdapin Plus benzeri ilaçların kullanılması önerilmemektedir.
 • Aliskiren ile birlikte kullanımı önerilmez. Eğer birlikte kullanımı kesinlikle gerekli görülürse doktorunuz bazı değerlerinizi yakından takip edebilir.
 • Şekeri “tolere” edemediğiniz veya gizli şeker olduğunuz söylendiyse, bu durumu doktorunuza söyleyiniz. Doktorunuz şeker hastalığının belirgin hale gelmesi açısından sizi yakından takip etmek isteyebilir.
 • İrdapin Plus içinde bulunan idrar söktürücü (hidroklorotiyazid) etkin maddesi; elektrolit adı verilen potasyum, sodyum, klor, kalsiyum, magnezyum gibi maddelerin kandaki seviyelerinde değişikliklere yol açabilir. Doktorunuz düzenli aralıklarla sizden kan tetkikleri isteyerek, bu maddelerin kanınızdaki değerlerini izleyebilir ve sizi yakından takip etmek isteyebilir.
 • Lityum içeren bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza söyleyiniz. İrdapin Plus ve lityum’un birlikte kullanılması tavsiye edilmez.
 • Doping maddesi kullanıp kullanmadığınızı belirlemek için size test yapılması söz konusuysa, bunu doktorunuza söyleyiniz. İrdapin Plus anti-doping testlerinde pozitif sonuçlara yol açabilir.
 • Önceden astım veya alerji geçirdiyseniz, doktorunuza söyleyiniz. İrdapin Plus içinde bulunan hidroklorotiyazid maddesine karşı alerji geliştirebilirsiniz.
 • Ameliyat olmanız veya size anestezi uygulanması gerekirse, doktorunuza veya diş hekiminize İrdapin Plus kullandığınızı söyleyiniz; tedavinizin aldığınız ilaca uygun şekilde değiştirilmesi gerekebilir.
 • Aşırı susama, ağız kuruluğu, genel halsizlik, uyuşukluk, kas ağrısı veya kramplar, bulantı, kusma veya kalbin çok hızlı atması gibi belirtileriniz var ise doktorunuza mutlaka söylemelisiniz.
 • Daha önceden sülfonamid (hidroklorotiyazid bir sülfonamid türevidir) veya penisilin alerjiniz var ise geçici miyopiye (uzağı görememe) ve akut dar açılı glokoma (göz tansiyonu) yol açan bir reaksiyon görülebilir.
 • Cilt kanseri geçirdiyseniz veya tedavi sırasında beklenmedik bir cilt lezyonu geçirirseniz. Hidroklorotiyazid ile tedavi, özellikle yüksek dozlarda uzun süreli kullanımı, bazı cilt ve dudak kanseri tiplerinin (melanom dışı cilt kanseri) riskini artırabilir. İrdapin Plus kullanırken cildinizi güneş ve UV ışınlarına maruziyetten koruyun.
 • Karaciğerinizle ilgili ciddi sorunlarınız varsa.
 • Yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz.
 • Kalp yetmezliğiniz varsa.
 • Kan basıncınızda şiddetli şekilde yükselme varsa (hipertansif kriz).
 • Yaşlıysanız ve ilaç dozunuzun yükseltilmesi gerekiyorsa.
 • Güneş yanıkları belirtileri (kızarıklık, kaşıntı, kabarcık oluşumu) ile güneş yanığı belirtileri normale göre daha hızlı oluşuyorsa.
 • Şeker hastalığınız varsa (diyabet) ve bunun için ilaç kullanıyorsanız (doktorunuzun şeker için kullandığınız haberdar edilmesi gerekir).

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

İRDAPİN PLUS’IN YİYECEK ve İÇECEKLER İLE KULLANILMASI

Gıdalar İrdapin Plus’ın vücut tarafından emilmesini etkilemez. Tabletleri, yemekten önce ya da sonra, yeterli miktarda sıvı ile (1 bardak su ile), doktorunuzun önerdiği miktarda yutunuz.

Alkol ile birlikte kullanımı yatarken veya otururken birden ayağa kalkıldığında baş dönmesi ve göz kararmasıyla kendini gösteren tansiyon düşmesini şiddetlendirebilir.

HAMİLELİK ve EMZİRME DÖNEMLERİNDE İRDAPİN PLUS KULLANILIR MI?

Hamilelik:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz, hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız veya hamile kalmayı planlıyorsanız; İrdapin Plus kullanmaya başlamadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.

Çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar etkin doğum kontrol yöntemi kullandığından emin olmalıdır.

Doktorunuz, hamile olmadan önce veya hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez, ilacı bırakmanızı ve İrdapin Plus dışında başka bir ilacı almanızı tavsiye edecektir. Hamileliğiniz süresince İrdapin Plus kullanmamanız gerekir.

İrdapin Plus tedavisi almış iseniz bebeğinizin düşük tansiyon riski açısından yakından gözlenmesi gerekir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme:

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emziriyorsanız, İrdapin Plus kullanmayınız.

ARAÇ ve MAKİNE KULLANANLAR İRDAPİN PLUS KULLANABİLİR Mİ?

İrdapin Plus, araç ve makine kullanma yeteneğinizi etkileyebilir. Eğer tabletleriniz hasta, sersem veya yorgun hissetmenize neden oluyorsa veya baş ağrısı yapıyorsa, araç veya makine kullanmayınız ve hemen doktorunuza bildiriniz.

İRDAPİN PLUS’IN İÇERİĞİNDE BULUNAN BAZI YARDIMCI MADDELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

İrdapin Plus film tablet içinde yardımcı madde olarak laktoz bulunur. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından şekeri “tolere” edemediğiniz söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE İRDAPİN PLUS KULLANIMI

Eğer aşağıda verilen bir ilacı şu anda alıyor veya son zamanlarda aldıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz:

 • Yüksek tansiyon için alınan diğer ilaçlar ve idrar söktürücüler (özellikle furosemid ve böbrekte “Henle kıvrımı” denilen belli bir bölgeyi etkileyen idrar söktürücüler): Bunlar tansiyon düşürücü etkiyi arttırabilir.
 • Yüksek tansiyon için alınan aliskiren: Doktorunuz kullandığınız dozu değiştirebilir veya başka önlemler almak isteyebilir.
 • Vücut potasyum düzeyini etkileyen ilaçlar, potasyum içeren yapay tuz preparatları, serumda potasyum seviyesini arttıran ilaçlar (örn. heparin): Serumdaki potasyum düzeyi artabilir.
 • Kandaki potasyum seviyesinin bozulmasından etkilenen ilaçlar (örn. dijital glikozidleri denen kalp ilaçları ve kalpte ritim bozukluğu tedavisi için kullanılan ilaçlar): Serumdaki potasyum seviyesinin düzenli biçimde izlenmesi gerekir.
 • Lityum içeren ilaçlar: Serumda lityum düzeyi yükselebilir, lityuma bağlı zehirlenme görülebilir.
 • Steroid yapılı olmayan antiinflamatuar ilaçlar (örn. bazı ağrı kesici ateş düşürücüler, aspirin): İrdapin Plus’ın kan basıncını düşürücü etkisi azalabilir; kanda potasyum düzeyi yükselebilir, böbrek fonksiyonlarının bozulması riski artar.
 • Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar (ağızdan alınan şeker ilaçları ve insülin): Doktorunuzun ilaç dozunu ayarlaması gerekebilir.
 • Kolesterolü düşürme amaçlı kullanılan kolestiramin adlı ilaç ve aynı gruba dahil anyon değiştirici reçine içeren ilaçlar: İlacınızın emilimi bozulabilir.
 • Kortikosteroidler ve ACTH (adrenokortikotrofik hormon): Elektrolit (kanda bulunan sodyum, klor gibi maddeler) kaybı ve kanda potasyum düşüklüğü şiddetlenebilir.
 • Steroid yapılı olmayan antiinflamatuar ilaçlar: İlacınızın etkisini azaltabilir.
 • Kas gevşetici ilaçlar (depolarize edici olmayan; örn. tübokürarin gibi):  İrdapin Plus bu ilaçların etkisini güçlendirebilir.
 • Gut hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar: İrdapin Plus kanda ürik asit adlı maddenin seviyesini arttırabilir ve bu ilaçların dozunun arttırılmasına gerek duyulabilir.
 • Kalsiyum tuzları: İrdapin Plus kanda kalsiyum seviyesini arttırabilir. Kalsiyum dozunun ayarlanması için kandaki kalsiyum seviyelerinin düzenli izlenmesi gerekebilir.
 • Epilepsi (sara) tedavisinde kullanılan karbamazepin: Kandaki sodyum seviyesini düşürebilir. Kandaki elektrolit seviyesinin izlenmesi gerekebilir. İrdapin Plus ile birlikte karbamazepin kullanımınız süresince kandaki elektrolit (kanda bulunan mineraller) seviyelerinin izlenmesi gereklidir.
 • Kanser tedavisi görüyorsanız, ağrı kesiciler ve romatizma ilaçları ve steroid alıyorsanız, doktorunuza söyleyiniz.
 • Proteaz inhibitörleri olarak adlandırılan ritonavir, indinavir, nelfinavir (HIV, AIDS’e yol açan virüs tedavisinde kullanılan ilaçlar).
 • Ketokonazol veya itrakonazol (mantar enfeksiyonlarında kullanılan ilaçlar).
 • Verapamil, diltiazem (kalp ilaçları).
 • Rifampisin, eritromisin, klaritromisin (antibiyotikler).
 • Hafif depresyon tedavisinde kullanılan bitkisel bir tedavi olan sarı kantaron.
 • Dantrolen (vücut sıcaklığında şiddetli artış için damardan kullanılan bir ilaç).
 • Simvastatin (kolesterol düşürücü) alıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 • Aliskiren ile birlikte kullanımı önerilmez. Eğer birlikte kullanımı kesinlikle gerekli görülürse doktorunuz bazı değerlerinizi yakından takip edebilir.

İRDAPİN PLUS NASIL KULLANILIR?

Uygun Kullanım ve Doz/Uygulama Sıklığı İçin Talimatlar:

İrdapin Plus kullanırken her zaman doktorunuzun talimatlarına kesin olarak uyunuz.

Emin olmadığınızda doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Tek başına irbesartan, amlodipin veya irbesartan/ hidroklorotiyazid kombinasyonu kullanılmasına rağmen kan basıncı kontrol altına alınmadığında, doktorunuz İrdapin Plus 150/5/12.5 mg film tablet ile tedaviye başlayabilir.

İrdapin Plus 150/5/12.5 mg film tablet ile kan basıncı kontrol altına alınmadığında, doktorunuz dozu kademeli olarak günde bir kez İrdapin Plus 150/10/12.5 mg film tablet, İrdapin Plus 300/5/12.5 mg film tablet ve İrdapin Plus 300/10/12.5 mg film tablete artırılabilir.

Doktorunuz, ilacınızı nasıl ve hangi dozda kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir.

Günde bir İrdapin Plus 300/10/12.5 mg film tabletten daha yüksek doz alınması tavsiye edilmemektedir.

İrdapin Plus tedavisi uzun süreli bir tedavidir.

Doktorunuz İrdapin Plus ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir.

Tedaviyi erken kesmeyiniz, çünkü hastalığınızın seyri olumsuz yönde etkilenebilir.

Uygulama Yolu ve Metodu:

İrdapin Plus ağızdan alınır.

Tabletleri bir bardak su ile, doktorunuzun önerdiği miktarda yutunuz. Tabletleri yemekler sırasında veya yemekten önce ya da sonra alabilirsiniz.

Tabletleri her gün aynı saatte, tercihen sabah erken saatte alınız. Tabletlerinizi her gün aynı saatte almanız, kan basıncınız üzerinde en iyi etkiyi elde etmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda, tabletleri ne zaman alacağınızı hatırlamanıza da yardımcı olacaktır.

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça bu talimatları takip ediniz.

Çocuklarda İrdapin Plus Kullanımı: 

18 yaşın altında ve çocuklarda kullanılmaz.

Yaşlılarda İrdapin Plus Kullanımı:

Yaşlılarda doz ayarlaması gerekmez fakat doz artımı dikkatli yapılmalıdır.

Özel Kullanım Durumları:

 • Böbrek yetmezliği: Hidroklorotiyazid içerdiğinden, İrdapin Plus’ın ciddi böbrek işlev bozukluğu olan hastalarda (böbrek testlerinde kreatinin adlı maddenin atılım hızının 30 ml/dak.’dan az olması durumu) kullanılması önerilmemektedir. Kreatinin böbreklerden atılımının 30 ml/dak.’dan fazla veya eşit olan böbrek hastalarında ise doz ayarlamasına gerek yoktur.
 • Karaciğer yetmezliği: Hafif ya da orta derecede karaciğer bozukluğu olan hastalarda doz ayarlanması gerekmemektedir. İRDAPİN PLUS ciddi karaciğer bozukluğu olan hastalarda kullanılmaz.
 • Damar içi (intravasküler) hacim eksikliği (belirgin sıvı kaybı olması): İrdapin Plus tedavisine başlamadan önce sıvı ve/veya sodyum kaybı düzeltilmelidir.

Eğer İrdapin Plus’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla İrdapin Plus Kullandıysanız:

Çok fazla tablet almanız kan basıncınızın düşmesine veya hatta tehlikeli derecede düşmesine sebep olabilir. Sersemlik, baş dönmesi, baygınlık veya zayıflık hissedebilirsiniz. Eğer kan basıncı düşüşünüz çok şiddetliyse, şok meydana gelebilir. Cildinizi soğuk ve nemli hissedebilirsiniz ve bilincinizi kaybedebilirsiniz.

İrdapin Plus’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

İrdapin Plus Kullanmayı Unutursanız:

Bir dozu atlarsanız, sonraki dozu normalde olacağı gibi alınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

İrdapin Plus İle Tedavi Sonlandırıldığında Oluşabilecek Etkiler:

Doktorunuz İrdapin Plus’ı ne kadar süre kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir.

İrdapin Plus tedavisini doktorunuzun onayı olmadan bırakırsanız, aşağıdaki durumlar ortaya çıkabilir:

 • Kan basıncınız (tansiyonunuz) yeniden yükselebilir.
 • Yüksek kan basıncına bağlı kalp, böbrekler, beyin ve gözlerinizdeki kan damarları zarar görebilir.
 • Kalp krizi, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, felç veya körlük gibi durumlarla ilgili taşıdığınız risk artabilir.

İrdapin Plus’ın nasıl kullanılacağına ilişkin herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuz veya eczacınıza sorunuz.

İRDAPİN PLUS’IN OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Tüm ilaçlar gibi, İrdapin Plus’ın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, İrdapin Plus’ı kullanmayı durdurunuz ve HEMEN doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 • Ani hırıltı, göğüs ağrısı, nefes darlığı veya nefes almada zorluk,
 • Göz kapaklarının, yüzün ya da dudakların şişmesi,
 • Nefes almada büyük zorluğa sebep olan dil ve boğazın şişmesi,
 • Geniş cilt döküntüsünü içeren şiddetli cilt reaksiyonları, ürtiker, tüm vücudunuzda cildinizin kızarması, şiddetli kaşıntı, cildin kabarcıklanması, soyulması ve şişmesi, muköz membranlarda inflamasyon (Stevens Johnson Sendromu) veya diğer alerjik reaksiyonlar,
 • Kalp krizi, anormal kalp atışı,
 • Hastanın çok kötü hissettiği, ciddi karın ve sırt ağrısına neden olabilen pankreas iltihabı.

Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Olası yan etkiler ne sıklıkla ortaya çıktıklarına göre aşağıda listelenmiştir.

Yaygın (1o hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Baş dönmesi,
 • Bulantı,
 • Kusma,
 • Anormal işeme,
 • Yorgunluk,
 • Uyku hali, sersemlik, baş ağrısı (özellikle tedavinin başlangıcında),
 • Çarpıntı (palpitasyon),
 • Cilt kızarması,
 • Karın ağrısı,
 • Ayak bileklerinin şişmesi (ödem),
 • Kandaki BUN, kreatinin ve kreatinin kinaz seviyelerinde artış.

Yaygın olmayan (100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Bayılma,
 • Kalp atım sayısının artması,
 • Yatarken veya oturduğu yerden kalkarken görülen baş dönmesi ve kan basıncında ani düşme,
 • Ellerde ve ayaklarda şişme (ödem),
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları ve arzu değişiklikleri,
 • Kandaki potasyum ve sodyum seviyelerinde düşüş,
 • Göğüs ağrısı,
 • Duygudurum dalgalanmaları, anksiyete (endişe), depresyon, uykusuzluk,
 • Titreme, tat almada bozulma, baygınlık geçirme, güçsüzlük,
 • Kol ve bacaklarınızda uyuşma veya karıncalanma, ağrı duyusunun azalması,
 • Görme bozukluğu, çift görme,
 • Kulak çınlaması,
 • Düşük kan basıncı,
 • Burun duvarında inflamasyon (rinit) sebebiyle akıntı, aksırma,
 • Bağırsak hareketlerinde değişiklik, ishal, kabızlık, hazımsızlık,
 • Ağız kuruluğu,
 • Saç dökülmesi,
 • Terlemede artış,
 • Ciltte kaşıntı, ciltte yer yer kızarıklık, deride renk değişikliği,
 • Özellikle geceleri sık idrara çıkma,
 • Ereksiyon güçlüğü, erkeklerde göğüslerde rahatsızlık veya göğüslerin büyümesi,
 • Güçsüzlük, ağrı, iyi hissetmeme,
 • Eklem veya kas ağrısı, kas krampları, sırt ağrısı,
 • Kilo artışı veya azalması.

Seyrek (1.000 hastanın birinden az fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilen) yan etkiler;

 • Kafa karışıklığı (konfüzyon).

Çok seyrek (10.000 hastanın birinden az görülebilen) yan etkiler;

 • Beyaz kan hücresi sayısında azalma, normal olmayan yaralanma veya kolay kanama (kırmızı kan hücresi hasarı) ile sonuçlanabilecek pıhtılaşma hücrelerinin sayısında azalma,
 • Kanınızda yüksek oranda şeker bulunması (hiperglisemi),
 • Zayıflığa yol açabilecek bir sinir bozukluğu, uyuşma veya karıncalanma,
 • Öksürük, dişeti şişmesi,
 • Karın şişkinliği (gastrit),
 • Anormal karaciğer fonksiyonları, karaciğer iltihabı (hepatit), cildin sarılaşması (sarılık), bazı tıbbi testlere etkisi olabilecek karaciğer enzim yükselmesi,
 • Kas gerginliğinde artış,
 • Kan damarlarında sıcaklık artışı, şişme ve kızarıklık belirtileri ile gözlenen iltihaplanma,
 • Işığa karşı duyarlılık,
 • Katılık, titreme ve/veya hareket bozukluğu ile beraber gözlenen bozukluklar.

Sıklığı bilinmeyen (eldeki verilerden hareketle sıklık derecesi tahmin edilemeyen) yan etkiler;

 • Kandaki potasyum seviyesinde artış,
 • Tat değişiklikleri,
 • Böbrek sorunları,
 • Alyuvar sayısında azalma (anemi),
 • Kemik iliğinde kan hücresi yapımı ile ilgili işlev bozukluğu,
 • Huzursuzluk hissi,
 • Görüş bulanıklığı, nesnelerin sarı görünmesi,
 • Düzensiz nabız,
 • Solunum zorluğu (akciğer iltihabı ve ödemi dahil),
 • İştah kaybı,
 • Mide ağrısı, mide bozukluğu,
 • Tükürük bezi iltihabı,
 • Çoklu eklem ağrıları, yüzde kızarıklık ve dolaşım yetersizliği nedeniyle parmaklarda soğukluk (lupus eritamatoz benzeri belirtiler),
 • Ateş,
 • Kan yağlarında artış,
 • Kanda üre artışı,
 • Kan glukoz seviyesinde artış,
 • İdrarda normal olmayan glukoz varlığı,
 • İskelet kası yıkımı.

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan Etkilerin Raporlanması

Bu Kullanma Talimatında yer alan veya almayan bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.qov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

İRDAPİN PLUS’IN SAKLANMASI

 • İrdapin Plus’ı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • İrdapin Plus’ı 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında, kuru bir yerde ve orijinal ambalajında saklayınız.
 • İrdapin Plus’ı son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra İrdapin Plus’ı kullanmayınız.
 • Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz kullanmayınız.   

Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

Bu kullanma talimatı 28/05/2019 tarihinde onaylanmıştır.

KONU İLE İLGİLİ BENZER YAZILARIMIZ

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git