Bağırsak Hastalıkları

İntussepsiyon Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

İntussepsiyon, çocuğun bağırsağının bir kısmının bir teleskop gibi kendi içine doğru girdiği bir bağırsak hastalığıdır.

İntussepsiyon hastalığı nedir?

İntussepsiyon, çocuğun bağırsağının bir kısmının bir teleskop gibi kendi içine doğru girdiği bir bağırsak hastalığıdır. Bu hastalık genellikle 6-24 aylık çocuklarda ortaya çıkabildiği gibi, diğer yaşlarda ve erişkinlerde de intussepsiyon hastalığı görülebilir. Bağırsak kendi içine doğru katlanınca kısmen veya tamamen tıkanmaya yol açacağından yiyeceklerin sindirilmesi ve besinlerin emilmesi bozulur (Bağırsak tıkanması oluşur). İntussepsiyon derhal tanınıp tedavi edilmelidir yoksa çocukta dehidratasyon (sıvı kaybı), şok, bağırsak delinmesi ve ölüm gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

İntussepsiyon belirtieri

İntussepsiyon olan bebek veya çocukta huzursuzluk ve halsizliğin eşlik ettiği ani bir karın ağrısı olur ve çocuk çok hasta görünür. Mide ve bağırsak içeriği bağırsaklar boyunca ilerleyemediği için çocuk kusmaya başlar. Başlangıçta çocuğun dışkısı normal görünür veya ishali olabilir. Daha sonra dışkı siyah üzüm marmelatı gibi bir kıvam alır; çünkü barsaklara yeterince kan akımı olmadığı için doku ölümü ve ardından kanama ortaya çıkabilir. Bazen çocuğun karnında sert bir kitle ele gelebilir. İntussepsiyon geliştiğinde bebeğin ateşi de yükselebilir.

İntussepsiyon teşhisi

Eğer bebekte veya çocukta intussepsiyon belirtileri var ise çocuğun derhal doktora götürülmesi gerekir. Doktor, rektal muayene de dahil olmak üzere fizik muayene yaparak karında bir kitle, hassasiyet veya dışkıda kan olup olmadığını araştırır. Tanının doğrulanması için baryumlu lavman yapılması gerekebilir. Doktor lastik bir tüp aracılığı ile çocuğun rektumuna sıvı baryum boşalttıktan sonra röntgen filmi çekerek baryumun kalın bağırsak içindeki hareketini izler ve intussepsiyon olan bölgeyi saptayabilir. Bu inceleme ağrılı değildir. Geleneksel karın röntgenleri de çekilerek tıkanmanın diğer sebepleri araştırılır.

İntussepsiyon tedavisi

İntussepsiyon tedavisinde baryum lavmanlı röntgen filminin çekilmesi aynı zamanda tedavi edici de olabilir. Baryumu bağırsaklara doldurmak için uygulanan basınç bazen intussepsiyonu azaltır veya ortadan kaldırır. Eğer baryum tedavisi istenen sonucu vermez ise intussepsiyonun düzeltilmesi ve bozulan bağırsak parçasının çıkarılması için ameliyat gerekebilir. İntussepsiyon, 2 yaş altındaki çocuklarda en önemli acil cerrahi gerektiren hastalıklardan biridir. Cerrahi tedavi sonrası çocuk tamamen iyileşerek ameliyattan bir hafta sonra evine dönebilir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bebeklerde doğumsal bağırsak kusurları neden olur
  2. Meckel divertikülü nedenleri ve tedavisi
  3. Bağırsak tıkanması nedenleri ve tedavisi
  4. Bağırsak dönmesi nedenleri ve tedavisi
  5. Malabsorpsiyon nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git