Hastalıklar ve Tedaviler

İnme Nedir? İnmelerde İlk Yardım Nasıl Yapılır?

İnme gelişmeden önce kasılmaların belirtileri genellikle uzuvlarda görülür.

İnme (felç) belirtileri

İnme gelişmeden önce kasılmaların belirtileri genellikle uzuvlarda görülür. Örneğin hasta veya yaralı bir anda yüzünü, kolunu ya da bacağını güçsüz hisseder ve bu durum çoğunlukla vücudun sağ ya da sol tarafında oluşur. İnme geçiren hasta bazen kafa karışklığı yaşar ve konuşma zorluğu çeker veya cümlenin devamını getiremez. Bazı hastalarda ise görmede sıkıntı, yürümede zorluk, baş dönmesi veya denge kaybı görülebilir. Diğer belirtiler ise şiddetli baş ağrısıdır. İnme geçirme ihtimali olan hasta gördüğünüzde bazı eylemleri nasıl yaptığını kontrol etmek gerekir.

İnmelerde ilk yardım nasıl yapılır?

 1. İnme geçirdiği şüphesi taşıyan hasta ya da yaralıya öncelikle gülümsemesini veya dişlerini göstermesni söylemek gerekir. Hasta veya yaralı gülümserken  ağzının eğrilip eğrilmediği ya da ağzının köşesinin şişip şişmediği kontrol edilmelidir.
 2. Hasta veya yaralıya gözlerini kapatmasını ve aynı anda ve aynı yönde kollarını kaldırmasını, el bileğini yukarı aşağı hareket ettirmesini istemek gerekir. Bu sırada hasta veya yaralının kolunun kendiliğinden bırakıldığını veya bırakılmadığını dikkat etmek gerekir.
 3. Hasta veya yaralıdan çok kolay cümleler kurması istenmeli ve bu sırada net konuşup konuşamadığına dikkat edilmelidir. Ağızdan çıkan kelimelerin anlaşılır olup olmadığı da önemlidir. Eğer bir insan bu eylemlerden birini veya birkaçını gerçekleştiremiyor ise yüksek ihtimalle kasılma geçirmiştir. Bu gibi bir durumda hasta ben iyiyim dese de hastanın acil yardıma ihtiyacı vardır.
 4. Öncelikle hasta veya yaralının yaşam bulguları değerlendirilmelidir.
 5. İnme durumunda çevrede bulananlardan acil yardım merkezini aramaları istenmelidir. Eğer böyle bir durumda sizden başka kimse yok ise acil arama işlemini siz yapmalısınız.
 6. Hasta veya yaralıyı istirahate almak ve yalnız bırakmamak gerekir. Hasta veya yaralıyı rahat edeceği pozisyon verilmelidir. Örneğin oturur veya yarı oturur şekilde pozisyon verilmesi önerilir.
 7. Acil yardım merkezinden ilk yardımcılar gelene kadar düzenli bir şekilde hasta veya yaralının bilinci ve solunumu kontrol edilmeli ve hastanın başında durulmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Genel ilk yardım nedir
 2. Sara nöbetlerinde ilk yardım nasıl yapılır
 3. Akrep sokması ve akrep sokmasında ilk yardım
 4. Şeker koması nedir
 5. Kalp masajı nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git