Hamilelik ve Doğum

İndüklenen Düşük (Abortus) Nedir?

Tıbbi kullanımda ya spontan düşüğü (düşük) ya da gebeliğin tıbbi müdahale ile indüklenerek sonlandırılmasını abortus (indüklenen düşüğü) ifade eden bir terimdir.

Düşük (abortus) nedir?

Tıbbi kullanımda ya spontan düşüğü (düşük) ya da gebeliğin tıbbi müdahale ile indüklenerek sonlandırılmasını abortus (indüklenen düşüğü) ifade eden bir terimdir. Abortus gebeliğin ilk yarısında (20’inci gebelik haftasından önce veya bebek 500 gram ağırlığa ulaşmadan önce) gebeliğin farklı nedenlere bağlı sonlandırılmasıdır. Düşük (abortus) farklı tiplerde değerlendirilir.

İndüklenen düşük (abortus) nedir?

Gebeliğin medikal olarak indüklenerek sonlandırılması (bazen TOP olarak da bilinir). Birleşik Krallık’ta düşük, yasal olarak, gebeliğin 23’üncü haftasının sonuna kadar yaptırılabilir (gebelik haftası son normal adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanır). Yasal olarak, eğer kadının yaşamı açısından gebeliğin devam etmesi sonlandırılmasına göre daha büyük risk oluşturuyor ise, eğer kadının veya hayattaki çocuklarının mental ya da fiziksel sağlığı risk altında ise veya bebekte ciddi sakatlık riski büyük ise indüklenen düşük yaptırılabilir.

Zorunlu tıbbi düşük neden yaptırılır?

Eğer kadında, ciddi kalp hastalığı, kronik böbrek hastalığı veya özellikle meme ya da serviks kanseri gibi yaşamı tehdit eden bir durum var ise doktor, düşük yaptırılmasını önerebilir. Eğer, ciddi gelişim defektleri (anansefali gibi) veya kromozom anormallikleri (Down sendromu gibi) gibi ciddi bir fetal anormallik saptanmış ise ebeveynlere gebeliğin sonlandırılması seçeneğini sunulabilir. Eğer anne erken gebelik sırasında rubella (kızamıkçık) geçirir ise yine düşük önerilebilir.

Zorunlu tıbbi düşük nasıl yaptırılır?

Düşük, kadının ne kadar süredir hamile olduğuna, kişisel tercihlerine ve belli bir yöntem lehine veya aleyhine medikal nedenler olup olmamasına bağlı olarak çeşitli yöntemler ile yaptırılabilir. Bu yöntemler erken medikal düşük, medikal düşük, medikal olarak indüklenen düşük ve cerrahi dilatasyon ve boşaltma şeklinde gerçekleştirilir.

Erken medikal düşük nedir? : Bu işlem gebeliğin 9’uncu haftasına kadar yaptırılabilir. Erken gebeliğe yol açacak iki ilaç alınır. İlk önce ağız yolu ile ilaç verilir, ardından bir ile üç gün sonra genellikle vajinal pesser şeklinde, bir prostaglandin ilaç verilir. Bunlar uterusun kasılmasını sağlayarak gebeliği sonlandırır ve genellikle birkaç saat içinde embriyo ve plasentanın atılmasını sağlarlar.

Medikal düşük nedir? : Bu işlem gebeliğin 9’uncu ve 20’inci haftaları arasında yapılır. Erken medikal düşüğe benzer şekilde yaptırılır. Başlangıçta ağız yolu ile verilen ilaç ve bir ile üç gün sonra prostaglantin ilaç verilir. Ancak, yaklaşık üç saat ara ile birkaç doz ağız yolu ile verilen ilaç verilir. Çoğu olguda, embriyo ve plasenta ağız yolu ile verilen ilaç ile tedaviden sonraki birkaç saat içinde atılır. Ancak eğer bu olmaz ise, ağız yolu ile verilen ilaç tedavisi 12 saat aradan sonra tekrarlanabilir.

Medikal olarak indüklenen düşük nedir? : Bu işlem gebeliğin 19’uncu haftası ile 23’üncü haftasının sonu arasında uygulanabilir. Erken doğumu indükleyecek ilaçlar verilmesinden oluşur ve genellikle sedasyon altında yapılır. İlk olarak, uterustan sıvıyı çekmek üzere abdomene içi boşluklu bir iğne batırılır, sonra kasılmaları indükleyecek ilaçlar iğne yoluyla verilir. Bu kasılmalar, normal doğumda olduğu gibi rahim içeriğinin atılmasını sağlar. Suction (aspirasyon) ile sonlandırma her ne kadar bazen 7’inci haftadan önce ve 15’inci haftaya kadar uygulanabilse de, bu işlem gebeliğin 7 ile 12’inci haftaları arasında yapılabilir. İşlemden önce serviks ilaç verilerek yumuşatılabilir. İşlem sırasında serviks genişler ve uterus içindekiler bir suction (aspirasyon) aleti ile dışarı alınır.

Cerrahi dilatasyon ve boşaltma yöntemi nedir? : Bu işlem gebeliğin 15’inci haftası ile 23’üncü haftasının sonu arasında yapılabilir. Genellikle genel anestezi altında yapılır. İşlem sırasında serviks genişletilir ve uterusun içindekiler forseps ile dışarı çıkartılır ve daha sonra uterus içinde kalanlar bir suction (aspirasyon) aleti ile çıkartılır.

Zorunlu düşük sonrası nelere dikkat edilmeli?

Zorunlu olarak yaptırılan düşük işlemden sonra muhtemelen birkaç gün sürecek bir miktar kanama, rahatsızlık ve ağrı olacaktır ve bu nedenle kadına uygun analjezik ilaçlar (ağrı kesiciler) verilecektir. Ancak, eğer kanama ve ağrı şiddetli veya kadında ateş ya da olağan dışı vajinal akıntı ortaya çıkar ise enfeksiyon söz konusu olabilir ve bir doktora danışılması gereklidir. Düşükten hemen sonra kontrasepsiyon (doğum kontrolü) (RİA veya RIS yerleştirilmesi dahil) kullanılması güvenlidir.

Zorunlu tıbbi düşüğün komplikasyonları

Eğer gebelik donanımlı bir klinikte veya hastanede deneyimli bir jinekolog tarafından sonlandırılır ise nadiren komplikasyon görülür. Septik düşük adı verilen duruma yol açan enfeksiyon veya ciddi kanama seyrek olarak ortaya çıkar. Gebeliğin tekrar tekrar sonlandırılması sonraki gebeliklerde düşük olasılığını arttırır. Fakat tek bir sonlandırmanın gelecekteki infertiliteyi (doğurganlık yeteneğini) etkileme olasılığı düşüktür.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Düşük tehtidi nedir?
  2. Hamilelikte kanama neden olur
  3. Dış gebelik nedir
  4. Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git