Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

İmpetigo Nedir? İmpetigo Belirtileri

İmpetigo, genellikle 2-5 yaş arası çocuklarda birincil pyodermidir. İmpetigo, basit yüzeysel ve büllöz impetigo olmak üzere iki farklı formda değerlendirilir.

İmpetigo nedenleri, belirtileri ve tedavisi

İmpetigo genellikle 2-5 yaş arası çocuklarda birincil pyodermadır. İmpetigo, basit yüzeysel ve büllöz impetigo olmak üzere iki farklı formda değerlendirilir. İmpetigo genellikle bir travma sonucu gelişir. Uyuz, pedikülozis, böcek ısırması sonucu, uçuk çıktıktan sonra ya da egzamalar sonrası ortaya çıkabilir.

Basit yüzeysel impetigo nedir? : İmpetigonun daha sık karşılaşılan bir türü olup çoğunlukla çocukluk döneminde ortaya çıkar. Kızartılı deride papülloveziküler olarak başlar ve içi su dolu kabarcıklar oluşur. Tipik bal rengi kabuklanma şeklinde yavaş iyileşir. İmpetigo etkenleri streptococcus pyogenes ve staphylococcus aureus tur.

Büllöz impetigo nedir? : Daha çok süt çocuklarında ve yeni doğan bebeklerde görülür. Kızarık deride açık sarı renkli içi su dolu kabarcıklar irinleşerek ince, kahverengi bir kan pıhtılaşması şeklinde iyileşir.

İmpetigo belirtileri

Basit yüzeysel impetigo belirtileri : Basit yüzeysel impetigo genellikle kafada (baş), yüzde, kollarda, ellerde, boyunda ve ayaklar gibi vücudun açık kısımlarında oluşur. İmpetigo bulaşıcı ve kaşıntılı bir deri enfeksiyonudur. Hastalık daha çok yakın temas sonucu bulaşır ve kötü hijyen koşulları impetigo oluşumunda etken olabilir.

Büllöz impetigo belirtileri : Büllöz impetigo kaşıntısızdır. Kabarcıklar, kabarcıklardan su sızması, kızarıklık, şişlik, üzeri kabuk tutan ve su sızdıran lezyonlar gibi genel belirtiler görülebilir. Her iki impetigo tipinin daha az gelişen belirtilerinde, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, lenf bezlerinde şişme gibi belirtiler de görülebilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında acil tıbbi müdahale gerekebilir.

İmpetigo teşhisi

İmpetigo hastalığı

İmpetigo hastalığı

İmpetigo tanısı dermatoloji uzmanının yapacağı fizik muayene ve kabukların kaldırılması ile alınan eksüda örneklerinde gram pozitif bakterilerin görülmesi mümkündür. Büllöz impetigo tanısında intakt bül sıvısından alınan örnekler kültür için laboratuvara gönderilir. Fakat çocuklarda tanının konması daha zordur. Bu nedenle daha iyi araştırılmalı ve gereken tetkikler yapılmalıdır.

İmpetigo bazı hastalıklar ile karışabileceği için ayırıcı tanı önemlidir. Örneğin basit yüzeysel impetigonun ayırıcı tanısında, su çiçeği, herpes simpleks virüs enfeksiyonu, egzama, dermatofit enfeksiyonları ve uyuz hastalığı araştırılmalıdır. Böllöz impetigo ayırıcı tanısında, alerjik kontakt dermatit, pemfigus vulgaris, büllöz pemfigoid, eritema multiforme, ilaç alerjileri ve böcek ısırıkları incelenmelidir.

İmpetigo tedavisi

Ä°mpetigo nedir

İmpetigo nedir

İmpetigo tedavisinde öncelikle pıhtılaşmış lezyonların ılık sabunlu su ile yıkanması ve sonrasında doktorun verdiği topikal antibiyotiklerin sürülmesi işlemi yapılır. Topikal antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen ve yaygın olan lezyonlarda ağız yolu ile alınan antibiyotik tedavisi başlanır.

Yaygın tutulumlu olgularda sistemik tedavi gereklidir. Çok ağır vakalar hastaneye yatırılarak tedavi edilir. İmpetigo tedavisi tıbbi olarak yapılmalıdır. Fakat hastalar ya da hasta çocukların aileleri kişisel temizliğe, çevre temizliğine ve beslenme şekline dikkat ederek tedavinin başarısını arttırabilirler.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Selülit neden olur
  2. Skleroderma nedir
  3. Lupus eritematozus nedir
  4. Sedef hastalığı neden olur
  5. Epidermolozis bülloza nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git