Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

İmpetigo Herpetiformis Nedir? Gebeliğin Püstüler Sedef Hastalığı Tedavisi

Hastalık doğum sonrası genellikle geriler fakat bazı hastalarda devam edebilir.

İmpetigo herpetiformis (IH), genellikle gebeliğin son trimesterinde ortaya çıkan ve doğumdan sonra hiperpigmentasyon bırakarak iyileşme gösteren, bazen doğumdan sonra da devam edebilen nadir bir gestasyonel dermatozdur. Bu durum, jeneralize püstüler psoriasisin gebelik döneminde görülen varyantıdır ve genellikle hipokalsemi (kalsiyum düşüklüğü), D vitamini eksikliği ile birliktelik gösterir. İmpetigo herpetiformis hamileliğin ilk aylarında da görülebilir.

İMPETİGO HERPETİFORMİS NEDENLERİ

Bazı araştırmacılar tarafından impetigo herpetiformis, hipokalsemi veya hamilelik gibi değişken metabolik bir duruma bağlı tetiklenebilen psoriasise bağlı bir atak olarak değerlendirilse de, bazı araştırmacılar tarafından ise ayrı bir klinik tablo olarak kabul edilmektedir.

İMPETİGO HERPETİFORMİS BELİRTİLERİ ve BULGULARI

İmpetigo herpetiformis lezyonları; gövdenin yanları, karın bölgesi ve kalçaların yan ve iç yüzeylerine doğru başlayıp; yüze, her iki taraflı üst ve alt ekstremitelere, sırt ve gövde ön yüze yayılan çok sayıda milimetrik püstüller ve vücudun çoğunu kaplayan, bazı vücut kısımlarında kızarıklık, kabarıklık, soyulmalar ile eritemli plaklar şeklinde kendini gösterir. Ağız ve yutakta da lezyonlar oluşabilir. İmpetigo herpetiformise kırgınlık, ateş, baş ağrısı, tetani (kas seğirmeleri, kramplar ve spazmlar ile seyreden kassal belirtiler), deliryum, ishal ve kusma gibi sistemik belirtiler ve bulgular da eşlik edebilir.

İmpetigo herpetiformis sonraki hamileliklerde de tekrarlayabilir. Bu tekrarlamalar hem gebeliğin erken döneminde başlayabilir hem de daha şiddetli olabilir.

İMPETİGO HERPETİFORMİS TEŞHİSİ

Hastanın öyküsü, klinik muayene bulguları, laboratuvar testleri ve histopatolojik inceleme gibi yöntemler ile İmpetigo herpetiformis teşhis edilebilir.

Ayırıcı tanıda;

 • İmpetigo,
 • Subkorneal püstüler dermatoz,
 • Dermatitis herpetiformis,
 • Herpes gestasyones gibi hastalıklar akla getirilmelidir.

İMPETİGO HERPETİFORMİS TEDAVİSİ

 • Tedavide uygun dozda başlanan ve uygun dozda idame tedavisiyle sürdürülen sistemik steroidler (örn. prednizolon gibi) oldukça etkilidir. Tedavide doz düşürülürken ani alevlenmeler olabileceğinden, idame doza geçerken bu duruma dikkat edilmesi gereklidir.
 • Süperenfeksiyon varlığında tedaviye antibiyotikler eklenebilir.
 • Steroid kullanımına rağmen lezyonların yenilemesi durumunda, hamilelikte kullanımı güvenli olan intravenöz immünoglobulin (IVIG) tedavisi de uygulanabilir.
 • Hastaların kan kalsiyum ve albumin düzeyleri incelenip, eksiklik varlığında replasman tedavisi verilebilir.

Hastalık doğum sonrası genellikle geriler fakat bazı hastalarda devam edebilir. Doğumdan sonra oral retinoid ve PUVA tedavisi ile başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Gebelik impetigo herpetiformis tedavisinde kullanılan kortikosteroidlere bağlı plasental yetmezlik, ölü doğum riski olabilir. Bu nedenle doğru tanı, uygun ve doğru tedavi, dikkatli takip büyük önem taşır. 

Benzer Yazılarımız

 1. Jeneralize püstüler psoriasis
 2. Pemfigoid Gestasyones Nedir
 3. Hamilelikte Genital Uçuk Neden Olur
 4. Hamilelikte Skleroderma
 5. Doğumdan Sonra Normal Yaşama Dönüş

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git