Hamilelik ve Doğum

İkiz Gebelik Nedir?

Yaklaşık 80 gebelikten biri ikiz gebeliktir. Yakın akrabalarda ikiz var ise sizin de ikiz gebelik şansınız diğer kadınlardan daha yüksektir.

İkiz bebekler nasıl oluşur?

Yaklaşık 80 gebelikten biri ikiz gebeliktir. Yakın akrabalarda ikiz var ise sizin de ikiz gebelik şansınız diğer kadınlardan daha yüksektir.

Çift yumurta ikizleri iki ayrı yumurtanın iki farklı sperm tarafından döllenmesi ile oluşur. Tek yumurta ikizlerine göre üç kez daha sık görülürler. İkizlerden her birinin ayrı plasentası vardır. Cinsiyetleri aynı ya da farklı olabilir ve birbirlerine normal kardeşler kadar benzerler.

Tek yumurta ikizleri döllenmiş yumurtanın iki eşit yarıma bölünmesi ile oluşur. Bunlar birbirinin aynısıdır. Bebekler aynı plasentayı paylaşırlar ve cinsiyetleri, görünüşleri, kalıtsal özellikleri aynıdır.

Bebeğin cinsiyeti nasıl belirlenir?

Bebeğinizin cinsiyetini belirleyen erkeğin spermleridir. Erkek genleri taşıyan spermlerin dişi gen taşıyanlara göre daha hızlı hareket ettikleri, ancak daha kısa süre canlı kaldıkları saptanmıştır. Döllenme şansının en yüksek olduğu günlerde (yumurtlama zamanı) ilişkide bulunduğunuzda erkek bebek sahibi olma şansınız artabilir. Yumurtlama zamanından üç gün öncesine dek yapılan ilişkide bebeğin kız olma şansı daha yüksektir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelik nasıl planlanır?
  2. Hamileik nasıl başlar
  3. Hamilelikte kansızlık belirtileri ve tedavisi
  4. Kronik böbrek hastası hamile kalabilir mi
  5. Hamilelikte kalp ameliyatı yapılır mı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git