Bebek Gelişimi

İki Aylık Bebeğin Bakımı ve Gelişimi

Bebeğiniz altı hafta dolduğunda artık ele gelir biri olup çıkar; birkaç hafta öncesinin açgözlü, çığlık çığlığa ağlayan bebek artık çok fazla ağlamayan bir bebek olmuştur.

Altı haftalık bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bebeğiniz altı hafta dolduğunda artık ele gelir biri olup çıkar; birkaç hafta öncesinin açgözlü, çığlık çığlığa ağlayan bebek artık çok fazla ağlamayan bir bebek olmuştur. Bebek ikinci ayında hem annesine hemde babasına ayrı ayrı tepkiler gösterir. Bebeğin ilk gülücükleri, bebeğin altını değiştirirken fark edilebilir. Artık bebek kendisini sevdirmek için bir şeyler yapmaya başlamıştır. Her gereksinimi için size bağımlı bir bebeğiniz var ise birçok şeyi çabucak öğrenebilirsiniz.

Bebek ikinci ayında artık kollarını ve bacaklarını kontrol edebilmekte ve havaya tekmeler, yumruklar atmaktan hoşlanır olmuştur. Bebek artık kıvrılmış yatmadığı gibi ellerini de yumruk yapmaz. Yüzükoyun yatırıldığında başını bir süre kaldırabilir. Bebek ikinci ayında eskisi kadar çok ağlamaz. Uyku saatleri de yavaş yavaş düzene girmeye başlar. Bebek ikinci ayında günün belli bir süresini hoppalasma oturup annesini ve çevreyi izleyerek geçirmekten hoşlanır.  Bebek iki aylığı doldurmaya başladığında yüzünde mimikler oluşmaya başlar ve karnı göğüs ve kalçalarına göre daha yuvarlak görünür.

Bebeğin altıncı hafta muayenesi

Bebeğin altıncı hafta muayenesi

Bebeğin altıncı hafta muayenesi nasıl yapılır?

Altıncı hafta kontrolü bebeğinizin düzenli büyük kontrollerinin ilkidir. Hastanedeki ya da Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezindeki doktor bebeğinizin gelişimini değerlendirir. Doktor anne ile konuşarak bebek ile ilgili bilgi almak ister. Daha sonra bebek ile konuşmayı çalışır,  böylece bebeğin yüzündeki tepkiyi değerlendirmektedir. Bebeğin kişilik gelişiminin bir göstergesi olan gülümseme önemlidir. Doktor, bebeğinizin gözleri önünden bir oyuncak geçirerek görmesini ve objeyi izleyişini de kontrol eder. Bebeğin oyuncağı iki gözüyle izlemesi durumunda bebekte şaşılık olmadığı, görmesinin iyi olduğu anlaşılabilir.

 1. Bebeğin altıncı haftasındaki muayenede doktor bebeği soyarak kaslarının gücünü, kollarının ve bacaklarının hareketlerini değerlendirir.
 2. Bebeğin altıncı haftasındaki muayenede doktor bebeğinizi kaldırarak başını desteksiz tutup tutamadığına bakar. Onu oturur duruma getirirken izler.
 3. Bebeğin altıncı haftasında yapılan muayenede doktor bebeğin yakalama refleksini kontrol eder. Yeni doğmuş bebek, avcuna dokunan parmağı bir refleksle kavrar. Altı hafta sonunda bu refleks kaybolur.
 4. Bebeğin altıncı hafta muayenesinde doktor bebeğin baş çevresi normal gelişiminin izlenmesi için baş çevresi ölçümü yapar.
 5. Bebeğin altıncı hafta muayenesinde doktor bebeğin kalp atışlarını stetoskopla dinler. Bebeklerin kalbi bir yaşına kadar dakikada 120 civarında atar.
 6. Bebeğin altıncı hafta kontrolünde doktor iç organlarını, karnını muayene ederek bebeğin karaciğerinin, dalağının ve midesinin gelişimini inceler.
 7. Bebeğin altıncı hafta kontrolünde bebeğin kalça eklemleri kontrolünde kalça çıkığı olasılığı olduğu için doktor bebeğin bacaklarını hareket ettirirken parmakları ile de eklemlerini kontrol eder.
 8. Bebeğin altıncı hafta kontrolüne kadar bebek her hafta tartılır ve bu kontrolde de bebeğin ağırlığı kontrol edilir. Bundan sonra ise kontrolden kontrole tartılarak yeterli kilo alıp almadığına bakılır. Bebeğin normal kilo alması onun sağlıklı olduğunu gösterir.

Prematüre (erken doğan) bebeğin gelişimi

Eğer bebeğiniz erken doğmuş ise bebeğinizin evdeki ilk altı haftası özellikle zor geçebilir. Bebeğiniz durmaksızın ağlayabilir ya da beslenmeyi reddederek sürekli uyuklayabilir. Bebek bakımı ile ilgili kaygılarınıza bir de bunlar eklenince aranızdaki sıcak ilişkinin başlaması biraz güçleşebilir. Unutmayın ki erken doğan bebeğinizin özel ilgiye gereksinimi vardır.

Bebeğin bulunduğu ortamı her zaman, özellikle de altını değiştirip onu yıkarken sıcak tutmanız gerekir, çünkü küçük bebekler sıcaklık değişikliklerine kolay kolay uyum sağlayamazlar. Ayrıca bebeği, çabuk gelişmesine yardımcı olmak için sık sık beslemeye çalışmalısınız, iştahı olmasa ve yemek istemese bile her üç saatte bir besleyip her defasında istediği kadar besin almasına dikkat etmelisiniz. Ona gereksindiği ilgi ve bakımı sundukça her şeyin daha da iyiye gittiğini görerek, hem siz hem de bebeğiniz mutlu olursunuz.

Benzer sağlık yazıları

 1. Bir aylık bebeğin bakımı ve gelişimi 
 2. Yeni doğmuş bebek nasıl görünür
 3. Yeni doğan bebeğin muayenesi nasıl yapılır
 4. Yeni doğan sarılığı nedir
 5. Anne stresi bebekte gaz sancısı yapar mı
 6. Bebekler neden kusar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git