Enfeksiyon Hastalıkları

İdrar Yolu Enfeksiyonu (İltihabı) Nedenleri Ve Belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonu veya idrar yolu iltihabı (İYE), üretelyumun bakteriyel saldırıya karşı vermiş olduğu, genellikle bakteriüri ve pyürinin eşlik ettiği enflamatuvar yanıttır. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. İdrar yolu enfeksiyonları çocuklar dahil her yaş grubunda sık görülen bir rahatsızlıktır. İdrar yolu enfeksiyonu oluşumunda tuvalet temizliği en önemli nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra kadınlarda ve erkelerde anatomik bozukluklar nedeni ile de idrar yolu enfeksiyonları sık görülür.

İdrar yolu enfeksiyonları tedavisi ve korunma

İdrar yolu enfeksiyonu veya idrar yolu iltihabı (İYE), üretelyumun bakteriyel saldırıya karşı vermiş olduğu, genellikle bakteriüri ve pyürinin eşlik ettiği enflamatuvar yanıttır. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. İdrar yolu enfeksiyonları çocuklar dahil her yaş grubunda sık görülen bir rahatsızlıktır. İdrar yolu enfeksiyonu oluşumunda tuvalet temizliği en önemli nedenlerden biridir. Bunun yanı sıra kadınlarda ve erkelerde anatomik bozukluklar nedeni ile de idrar yolu enfeksiyonları sık görülür.

Bazı kişilerde doğumsal bozukluklardan kaynaklanan idrar yolu enfeksiyonları oluşabilir. Diğer bir başka neden ise idrar yollarında taş oluşumudur. Böbrek ve idrar yolu taşları, kronik böbrek yetmezliği, Akdeniz ateşi hastalığı, akut pyelonefrit, mesane taşları, akut böbrek yetmezliği, böbrek kistleri, vezikoüretral reflü, kabızlık, anatomik herhangi bir neden ile idrar yollarında tıkanma olması, cerrahi yapılan operasyonlardan dolayı idrar yollarında tıkanma oluşması gibi nedenler idrar yolu enfeksiyonları oluşumuna zemin hazırlayan nedenlerdir.

Ayrıca erkeklerde prostat ile ilgili problemler (prostat büyümesi, prostatit ve prostat tümörleri gibi), üretrit (dış idrar yolu iltihabı), idrar yolu enfeksiyonu olan partner ile cinsel ilişki, anal cinsel ilişki ve erkeğin sünnetsiz olması gibi etkenler erkeklerde idrar yolu enfeksiyonuna sebep olur. Sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren erkek, kadın veya çocuk hastalarda nedene yönelik araştırma yapılması önemlidir.

İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakteriler

Sık rastlanan idrar yolları enfeksiyonunun en önemli etkenleri bakterilerdir. Özellikle escherichia coli bakterisi, klebsiella bakterisi gibi bakteriler toplum kökenli idrar yolu enfeksiyonlarının birinci nedeni olarak yer alırlar. Hastane kökenli idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan etkenler biraz daha farklıdır. Hastane kökenli idrar yolu enfeksiyonlarında yine escherichia coli, klebsiella ve buna ek olarak birtakım gram negatif bakteriler (hastane mikrobu) olarak bilinen pseudomonas, acinetobacter gibi enfeksiyonlar birinci sırada takiben yer alırlar.

Çok yoğun antibiyotik kullanımına bağlı olarak özellikle hastanelerde hastane enfeksiyonu etkeni olarak mantarlarda idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilmektedir. Ayrıca gram negatif enfeksiyonlara ek olarak gram pozitif enfeksiyonlar olarak bilinen staphylococcus aureus veya staphyloccus türleri bakterilerde idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bakterilerdir. Bu bakteriler toplumda az görülmekle beraber hastanelerde daha sık görülürler. Mantar enfeksiyonlarından özellikle candida (kandida) türü bakteriler idrar yolu enfeksiyonlarına neden olan mantar türüdür.

İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri

İdrar yolu enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri idrar yaparken ağrı, sızlama ve yanmadır. Bu şikayetlerin yanı sıra sık idrara çıkma, sıkışma hissi, kötü kokulu idrar, bulanık idrar, ağrılı idrar yapma, çocuklarda büyüme geriliği ve kilo alamama, kasık bölgesinde ağrı, böğür ağrısı, bazen bulantı, ateş, uzun sürer ve tedavisi yapılmaz ise karın ağrıları ve kusmalar şeklinde de belirtiler görülür.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu şüphesi var ise mutlaka doktora gitmeleri gerekir. İdrar yolu enfeksiyonunun kendi başına geçmesini beklemek daha zor komplikasyonlara neden olabilir. Tedavi aşamasına geçmeden hastanın şikayetleri doktor tarafından dinlenir ve hastadan idrar ve kan örnekleri alınır. Alınan örnekler tam kan ve tam idrar sayımı ve kültür tahlili için laboratuvara gönderilir. İdrar yolu enfeksiyonu idrar tahlillerinde ortaya çıkar ve tahlil sonrası çıkan sonuca göre antibiyotik tedavisi verilir. İdrar yolu enfeksiyonu olan her hastaya antibiyotik tedavisi verilmeyebilir.

İdrar yolu enfeksiyonundan korunma yolları

İdrar yolu enfeksiyonundan korunmanın en iyi yolu yeterli sıvı alımı (günde en az 8-10 su bardağı) su içilmesidir. Yeterli su tüketilmesi sonucunda böbrek fonksiyonları daha iyi çalışır ve bakterilerin dışarı atılmasını sağlar. Bunun yanı sıra bilimsel olmayan ancak toplumda inanılan ayakların üşümesi, belin üşümesi veya rüzgara maruz kalınması gibi faktörlerin idrar yollu enfeksiyonuna neden olduğu bilinmektedir.Her ne kadar bu inanışlar bilimsel olmasa da bu gibi faktörlerden korunmak, hem idrar yolları enfeksiyonundan korunmada hemde üşümeye maruz kalınarak meydana gelen hastalıklardan korunmada oldukça fayda sağlayacaktır.

İdrar yolu enfeksiyonundan korunmanın diğer bir yolu ise kişisel hijyene dikkat edilmesi, tuvalet temizliğine, tuvaletten sonra ellerin yıkanmasına, cinsel ilişki konusunda tek eşli olmaya özen göstermek, anal cinsel ilişkiden kaçınmak ve korunma yöntemlerini kullanma (prezervatif gibi), kadınların tuvalette mümkün olduğunca önden arkaya doğru silinmesi veya yıkanılması, 2-3 saatte bir mutlaka tuvalete gidilmesi, mümkün olduğunca pamuklu iç çamaşırı giyilmesi, iç çamaşırını düzenli olarak değiştirmek ve mümkün ise ütüleyerek giymek, saten iç çamaşırlarında uzak durmak gibi korunma yöntemlerine dikkat etmek idrar yolu enfeksiyonlarını önlemenin en önemli yollarıdır.

Ayrıca dışarıda kullanmak zorunda kalınan tuvaletlerde, oturmadan önce mutlaka sifon çekilmeli, yanımızda ıslak mendil bulundurarak tuvalete oturmadan önce oturulan kısmın silinmesi ve tuvaletten sonra mutlaka sifonun basılması tuvalet hijyeni açısından önemlidir. İdrar yolu enfeksiyonunun tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonu böbrek yetmezliğine bile sebep olabilir.

İdrar yolu ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Sistit (idrar torbası iltihabı) neden olur
  2. Pyelonefrit (böbrek İltihabı) nedenleri ve belirtileri
  3. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu neden olur
  4. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu neden olur
  5. İdrardan kan gelmesinin nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git