Hastalıklar ve Tedaviler

İdrar Kaçırma Tedavisinde Fizik Tedavi Ve Önlemler

İdrar kaçırma problemi olanlar için uygulanabilecek konservatif tedavi yöntemleri de vardır. İdrar kaçırma sorunu olan hastalarda zayıflamış pelvis taban kaslarını güçlendirmek amacı ile uygulanması gereken farklı ve ağrısız yöntemler idrar kaçırma problemi olan kişilere yardımcı olabilir. Zor ve uzun süren bu yöntemler günümüzde gelişmiş cihazlar yardımı ve bilimsel terapi yöntemleri ile kolay ve oldukça etkili bir şekilde uygulanmaktadır.

İdrar kaçırmaya ilaçsız ve ameliyatsız tedavi

İdrar kaçırma problemi olanlar için uygulanabilecek konservatif tedavi yöntemleri de vardır. İdrar kaçırma sorunu olan hastalarda zayıflamış pelvis taban kaslarını güçlendirmek amacı ile uygulanması gereken farklı ve ağrısız yöntemler idrar kaçırma problemi olan kişilere yardımcı olabilir. Zor ve uzun süren bu yöntemler günümüzde gelişmiş cihazlar yardımı ve bilimsel terapi yöntemleri ile kolay ve oldukça etkili bir şekilde uygulanmaktadır.

İdrar kaçırma sorunu olan kişilerde uygulanan koruyucu yöntemler

İdrar kaçırma sorununda beslenme ve yaşam şekli değişiklikleri : Gün içinde alınan sıvı 1800-2400 ml arasında olması tavsiye edilir iken, alkollü içecekler, süt ve süt ürünleri, kafeinli içecekler, çay, kahve, baharatlı yiyecekler ve yapay tatlandırıcı gibi besinlerin azaltılması gerekebilir. İdeal kiloyu korumak ve sigara kullanımı var ise bırakmak bütün idrar kaçırma tiplerinde önemli olmaktadır.

İdrar kaçırma sorununda mesane eğitimi : Her hafta artan süreler ile sadece belirli zamanlarda idrar yapılması gerektiğinin öğretilmesi ve ortalama hastanın bu eğitime uyum sağlama haline göre 6-8 hafta devam eden bir programdır.

İdrar kaçırma sorununda pelvis taban kas egzersizleri :Kegel egzersizi vajina ve makat çevresini saran kasları aynı anda kasarak, idrarın ve gazın çıkmasını önleyecekmiş gibi kasmayı gerektiren, bir egzersiz şeklidir. Bu egzersizlerin sayısını ve süresini giderek arttırarak devam edilir. Pelvis taban egzersizleri fizyoterapist eşliğinde yapılması gerekir ve devamlılık gerektiren bir süreçtir.

İdrar kaçırma sorununda biofeedback yöntemi : Görsel ve işitsel uyarıların yardımı ile pelvis taban egzersizlerinin doğru yapılmasını öğretmek amacı ile kullanılan bir tekniktir. Sırt üzeri yatıp vajinaya bir araç uygulanır ve bu aracı vajina kasları ile kasıp gevşetmek gerekir. Kas gücü 3/5 ve üzeri olan hastalarda genelde haftada 3 gün 20-30 dakika süren 16-18 seans işlem tekrarlanır.

İdrar kaçırma sorununda elektrik stimülasyon : Bu yöntem vajinaya yerleştirilen elekrotlar ile gerekli düzeylerde elektirik akımı verilerek kasların kuvvetlenmesi için uygulanır. Kas gücü 2/5 ve altı olan hastalarda, idrar kaçırma tipine göre (5-10 hz ya da 50 hz) lik akımlar haftada üç defa 20-30 dakika süren seanslar halinde 16- 18 defa tekrarlanır.

İdrar kaçırma sorununda vajinal kon yöntemi : Vajina ağırlıkları her gün arttırılan ovüller yerleştirilip, hasta bunların düşmemesi için pelvis kaslarını kasar. Bu konların ağırlığı 20-100 gr arasında değişmektedir

İdrar kaçırma sorununda manyetik sandalye yöntemi : Ekstrakorpal manyetik innervasyon (ExML) adı verilen manyetik dalgalar ile tedavide pelvis taban kasları ve sinirleri aralıklı olarak manyetik dalgalar ile uyarılmaktadır. Hasta bir sandalyede 20-30 dakika süre boyunca elbiseleri ile oturur vaziyette uygulanır. Manyetik tedavi sadece idrar kaçırmada değil orgazm problemlerinde, cinsel fonksiyon bozukluklarında gaz ve dışkı çıkarmada, gece idrar kaçırmada, uzun süreli kasık ağrısında da uygulanmaktadır. Manyetik tedavinin doktor tarafından öğretilen, pelvik taban egzersizleri ile desteklenmesi tedavinin başarısını arttırmaktadır. Fakat manyetik sandalye tedavisi kalça protezi, kalp pili ve ciddi aritmisi olan hastalarda uygulanmaz.

İdrar kaçırma sorununda nöro modülasyon yöntemi : Uygun bir teknik ile ayak bileği tibial sinire uyarı verilir. İdrar kesesi ve etrafında kan akımını arttırarak veya omurilik üzerinden hücrelerde nöro kimyasal değişiklikler yaparak iyileşmeyi sağlar.

İdrar kaçırma sorununda meser uygulaması : Organ sarkmasında ameliyat yapılamayan hastalara, vajinalarına yerleştirilen genellikle slikondan üretilmiş halkalar dır. İdrar kaçırma aslında bir hastalık olup, bazı kadınların bunu utandıkları için dile getirememesi yanlıştır. Çünkü bu sorun uzun süre devam ettiğinde böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu nedenle bu sorunu yaşayan erkek veya kadın hastaların en kısa zamanda uzman bir üroloğa veya jinekoloğa baş vurmaları ve çekinmeden dertlerini anlatmaları oldukça önemlidir.

İdrar kaçırma ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kadınlarda idrar kaçırma neden olur
  2. İdrar kaçırma bitkisel tedavisi
  3. Hamilelikte idrar kaçırma neden olur
  4. Lazer ile idrar kaçırma tedavisi
  5. Kegel egzersizi nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git