Cerrahi Operasyonlar

Transobturator Teyp Ve Tension Free Vajinal Teyp Nedir? (İdrar Kaçırma Cerrahisi)

İdrar kaçırma ameliyatı,transobturator teyp ameliyatı ve tension free teyp işlemleri idrar kaçırma tedavisinde uygulanan işlemlerdir. İdrar kaçırma daha genç yaşlarda da görülebildiği gibi, 60 yaş üzeri kadınların % 35'inde idrar kaçırma problemi daha sık görülmektedir. Kadınlarda idrar tutmaya yarayan kapak mekanizmasına sfinkter adı verilir.

TOT veya TVT ameliyatları nasıl yapılır?

İdrar kaçırma ameliyatı,transobturator teyp ameliyatı ve tension free teyp işlemleri idrar kaçırma tedavisinde uygulanan işlemlerdir. İdrar kaçırma daha genç yaşlarda da görülebildiği gibi, 60 yaş üzeri kadınların % 35’inde idrar kaçırma problemi daha sık görülmektedir. Kadınlarda idrar tutmaya yarayan kapak mekanizmasına sfinkter adı verilir.

Bu kapak mekanizması doğuştan erkeklere oranla daha zayıf olup, hamilelikler, doğumlar, özellikle zor doğumlar, jinekolojik ameliyatlar ve yaşın ilerlemesi gibi nedenler ile daha fazla zayıflayıp, bunun sonucu olarak idrar kaçırma meydana gelir. Yani karın içinde basınç artışına neden olan öksürme, aksırma, ıkınma, gülme, merdiven çıkma ve ağır kaldırma gibi durumlarda meydana gelen idrar kaçırma problemi (stres tipi idrar kaçırma) oluşabilir.

Hastalığın teşhisi, hasta ile ayrıntılı konuşup, basit bir idrar tahlili gerekir ise idrar kültürü yapılarak ve uzman bir üroloğun, jinekolojik muayene yapması ile tanı konulabilir.

Amerikan üroloji derneği ve kadın stres tipi idrar kaçırma klinik önerileri paneli, 1997 yılında, sling işlemi ve retropubik süspansiyonların kadın stres tipi idrar kaçırma probleminde en etkili cerrahi tedaviler olduğunu belirtmiştir. Sling prosüdürleri en sık olarak gerçek stres tipi idrar kaçırma iç büzücü kas yetmezliği veya üretral mobiliteye bağlı ve miks üriner idrar kaçırma durumlarında uygulanmaktadır.

Tension free vaginal tape (TVT) ameliyatı nedir?

TVT operasyonu,1995’ten bu güne kadar uygulanmaya devam eden bu ameliyatlar, tension- free vajinal tape, TVT adı verilmiştir. TVT operasyonları, lokal, bölgesel ve genel anestezi eşliğinde uygulanabilir. operasyonun hedefi, üretra çevresine yerleştirilen polipropilen banttan oluşan askı meteryali ile üretranın yükseltilmesi işlemidir.

Zaman içerisinde bu bant doku reaksiyonu ile nedbeleşerek üretraya destek sağlamaktadır. Diğer ameliyatlara göre daha az travmatik bir operasyondur. Stres tipi idrar kaçırma tedavisinde, uygulanan ameliyatın amacı zayıflayan ve dengesini (stabilitesini) yitiren idrar yolunun altına hamak misali bir askı koyarak kapağı güçlendirmek ve dengeli (stabil) hale gelmesini sağlamaktır.

Transobturator teyp (TOT) ameliyatı nedir?

Tot operasyonu,2001 yılından bu yana uygulanmaya başlanmış, bu cerrahi yöntemi vajinal yolla yapılan ince bir kesi ile polipropilen meshadı verilen bant özel bir iğne yardımı ile yerleştirilerek üretral kanal yükseltilir. Bu işlem genel veya bölgesel (belden aşağıya uyuşturarak) anestezi ile yapılır. Genel veya bölgesel anestezi yapılan hastalar, 24 saat hastanede gözetim altında tutulup, ameliyat sonrası takılan sonda 24 saat sonra çıkarılır ve hasta evine gönderilir.

Genelde yapılan Tot ameliyatlarından sonra, hastaların %98’i kısa veya uzun vade de stres tipi idrar kaçırma problemi ile karşılaşmazlar. Yani bu ameliyatın başarı oranı yaklaşık % 98 civarı olup, ameliyat vajina içinden yapılıp, kesi olamadığı için sonrasında hastalar ağrı hissetmez ve ameliyat geçirdikleri belli olmaz. Bu cerrahi işlem eğer iyi bir üroloji cerrahisi tarafından dikkatlice yapılır ise genelde başarı oranı yüksektir. TVT operasyonunun, TOT operasyonuna göre yan etkileri vardır. Bu nedenle son yıllarda TOT operasyonu, stres tipi ve miks tip idrar kaçırma tedavisinde daha fazla tercih edilen ve daha kısa sürede iyileşme sağlayan operasyon olarak kabul görmektedir.

İdrar kaçırma ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kadınlarda idrar kaçırma neden olur
  2. İdrar kaçırma bitkisel tedavisi
  3. İdrar kaçırma konservatif tedavi
  4. İdrar kaçırma rahatsızlığına botoks tedavisi
  5. Kegel egzersizi nasıl yapılır?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git