H

Hyalüronik Asit Nedir? Hyalüronik Asit’in Tıpta Kullanımı

Hyalüronik asit,  tüm yaşayan organizmalarda bulunur ve vücut dokularının hücreleri arasındaki ekstraselüler alanın ana komponentlerinden biridir.

Hyalüronik asit (kısaca, HA), parlak ve transparan görüntüsünden dolayı Yunanca cam anlamına gelen “hyalos” kelimesinden türetilmiş bir terimdir, aynı zamanda hyalüronan ya da hyalüronat olarak da bilinir. HA lineer polisakkaritlerden oluşan bir glikozaminoglikandır. Bu polisakkaritler tekrarlanan bölümler halinde birbirine bağlanmış D-glukuronik asit ve N-asetil-D-glukozamin monosakkaritlerinin bir biri ardı sıra dizilmesiyle oluşur.

Hyalüronik asit,  tüm yaşayan organizmalarda bulunur ve vücut dokularının hücreleri arasındaki ekstraselüler alanın ana komponentlerinden biridir. Hyalüronik asit insan eklemlerinin içerisinde bulunan ve onun kayganlığını sağlayan özel bir proteindir. Aynı zamanda vücuttaki lifler ve tendonlar gibi tüm bağlayıcı dokularda da Hyalüronik asit bulunur. Hyalüronik asit A grubu streptokok bakterilerin yapısında da toksik etkilere sahip bir strüktürde bulunur.

Hyalüronik asit’in vücuttaki görevi nedir?

Hyalüronik asitin insan vücudundaki görevi daha çok gelişim, iyileştirme ve bakım gibi  etkileri içerir. Dokularda hyalüronik asit bulunduğundan cildin esnekliğini korur, cildin esnekliğini stabil bir durumda tutar ve kollajen liflerinin oluşumuna önemli ölçüde katkı sağlar. Çünkü bu liflerin eksikliği cildin esnekliğinin sürdürülmesinde olumsuz etki eder.

Hyalüronik asit tıpta hangi alanlarda kullanılır?

Osteoartrit tedavisinde hyalüronik asit kullanımı: Hyalüronik asit, ekleme enjekte edilmek suretiyle osteoartritin tedavisinde kullanılmaktadır ve FDA onayı almış bir uygulamadır. İlk ve en sık kullanıldığı eklem diz eklemidir. HA’nın diğer kullanım alanı bulabileceği eklemler; omuz eklemi, el eklemleri, kalça eklemi, temparomandibuler eklem, omurga, ayak ve ayak bileği eklemleridir. Üzerinde araştırma yapılan eklemler ise temparomandibuler eklem, omuz ve kalça eklemi, sakroiliak eklem, birinci karpometakarpal eklem ve dirsek eklemleridir. Diz osteoartritinde intraartiküler hyalüronik asit enjeksiyonu tedavisinin, ağrıyı azaltıp mobiliteyi arttırarak uzun süreli semptomatik etki sağladığı bilinmektedir. Ancak bazı çalışmalarda belirgin yarar ve olası yan etkilerine dair kanıt gösterilememiş olsa da, ağrılı diz osteoartritinin semptomatik tedavisinde ve analjezik (ağrı kesici ilaç) kullanımının azaltılmasında, fizik tedavi programlarına hyalüronik asit enjeksiyonlarının kombine edilmesinin faydalı olabileceğini gösteren çalışmalar vardır.

Diş (dental) alanda hyalüronik asit kullanımı: Hyalüronik asitin diş hekimliğinde kullanımı çok eski olmamakla birlikte, temparomandibuler eklem osteoartrit tedavisinde, ülseratif lezyonların tedavisinde ve cerrahi operasyonlarda kullanılmaktadır. Tekrarlayan aftöz ülserasyonların (örn. Behçet hastalığındaki gibi) tedavisinde son zamanlarda HA’nın jel formunun bariyer görevi görmesi, anti-inflamatuar ve anti-ödematöz özelliklerinden dolayı ülsere lezyonlar için de kullanılmaktadır.

Kozmetik ve dermatoloji alanlarında hyalüronik asit kullanımı: Hyalüronik asit kozmetik amaçla yaşlanmaya bağlı kırışıklıkları azaltmak için dolgu maddesi olarak ve nemlendirici etkisi nedeniyle cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. Atopik dermatitin neden olduğu kuru ve pullu cilt tedavisi için de sodyum hyalüronat içeren cilt losyonları mevcuttur. Hyalüronik asit günümüzde cilt bakım ürünleri, göz kremleri, nemlendiriciler, tıraş kremleri, saç nemlendiricileri gibi birçok kozmetik ürününde kullanılmaktadır.

Göz (oftalmoloji) alanında hyalüronik asit kullanımı: Kuru göz tedavisinde yapay gözyaşı oluşturmak için çeşitli formülasyonlarda kullanılmaktadır. Hyaluronik asidin suyu bağlama özelliği, onu suni göz yaşları için ideal bir öğe haline getirmiştir ve HA piyasada bulunan bazı gözyaşı damlalarında yer almaktadır.

İlaç taşıyıcı sistem olarak hyalüronik asit kullanımı: Tedavi amaçlı kullanımının yanı sıra, HA ilaç taşıyıcı yapı olarak da kullanım alanına sahiptir. Oftalmik, nazal veya parenteral yoldan uygulanan ilaç taşıyan sistemlerde hyalüronik asit kullanımı ile ilgili pek çok çalışma vardır. Ayrıca akciğerlerden ilaç uygulanması için implante edilerek sistemlerin geliştirilmesi ve gen tedavisi için hazırlanan taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesi için de Hyalüronik asit kullanıldığı görülmektedir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Yüz dolgusu neden ve nasıl yapılır
  2. Dudak estetiği nedir, nasıl yapılır
  3. Cilt sarkması neden olur, nasıl tedavi edilir
  4. Saten yüz germe estetiği nedir, nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git