Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu (HBS), bacakları hareket ettirme dürtüsü veya ihtiyacı ile ortaya çıkan, normal olmayan duyular ile karakterize, kronik, ilerleyici bir bozukluktur. Huzursuz bacak sendromu genelikle akşamları olan tarif edilemeyecek huysuzluk, huzursuzluk ve hastaların deyimi ile bacakların canının sıkılması olarak tanımlanabilir.

Semptomlar genellikle bacaklarda, nadiren de olsa kollarda, iki taraflı simetrik genellikle geceleri oluşur. Uzun süre hareketsiz kalındığında artıp, hareket ettikçe azalır. Huzursuz bacak sendromu genellikle romatizma olarak tarif edilen ve tedavi edilen bir hastalık olmakla birlikte, romatizmal hastalıklardan çok kolay ayırt edilebilecek bir hastalıktır. Çünkü huzursuz bacak sendromu hastalarında ayakta iken şikayet olmadığı gibi oturulduğunda ve yatıldığında şikayetler ortaya çıkar.

Huzursuz bacak sendromu kimlerde görülür?

Huzursuz bacak sendromu ataklar şeklinde alevlenir ve uzun süreli belirtisiz dönemler olabilir. Çalışmalara göre, huzursuz bacak sendromu nüfusun % 10- 15 kadarında görülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla rastlanır ve 65 yaşından sonra daha sık görülür. Huzursuz bacak sendromu 2 – 27 yaşları arasında şikayetleri başlayabildiği gibi, hastaların % 43’ünde 20 yaşın altında başladığı bilinmektedir. Fakat hastaların genelinde 50′ li yaşlardan sonra tanısı konulmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu nedenleri

Hastalığın % 25-50’sinin ailesel geçişli (genetik) olduğu hakkında bilgiler vardır. Bunun dışında bazı hastalıkların seyri sırasında görülür. Bu hastalıklar demir eksikliği, böbrek hastalıkları, özellikle diyalize bağlanan hastalarda, B12 yetmezliği olanlarda, magnezyum eksikliği olanlarda, troid hastalıklarının seyri sırasında, romatizmal hastalıkların seyri sırasında, polinöropati denilen kol ve bacak sinirlerinin ya da periferik sinirlerin yaygın tutulumu sırasında ve akdeniz ateşi hastalığı (FMF) atakları sırasında huzursuz bacak sendromu ek bir hastalık olarak görülebilir.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri

Huzursuz bacak sendromu tedavisi

Huzursuz bacak sendromu 

Huzursuz bacak sendromu bacaklarda tarif edilemeyen bir his, ağrı, uyuşma. karıncalanma, çekilme, gıdıklanma ve bacakların canının sıkılması gibi tarif edilemeyen belirtilerdir. Bu belirtiler sadece hareket ettirme esnasında azalan şekildedir. Bu belirtiler genellikle akşam saatlerinde ve yattıktan sonra kendini gösteren belirtilerdir. Bazen sıcak veya soğuk su uygulaması ile rahatlayabilir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilebilen bir hastalık olup, parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ile minik dozlarla tedavisi yapılır. İlaç tedavisinin yanı sıra egzersiz, yaşam tarzı değişikliği yaparak huzursuz bacak sendromunun vereceği şikayetler azaltılabilir. Örneğin, sigarayı bırakmak, alkolü azaltmak, rahat ayakkabı giymek, spor yapmak, kilo vermek, yatmadan önce ılık duş almak şikayetlerin rahatlamasını sağlayabilir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diz ağrısı neden olur
  2. Diz romatizması nedenleri ve tedavisi
  3. Patellofemoral ağrı sendromu nedir
  4. Diz kapağı kayması nedenleri ve belirtileri
  5. Ayak yanması nedenleri ve tedavisi

18 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git