Diz Hastalıkları ve Tedavileri

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu (HBS), bacakları hareket ettirme dürtüsü veya ihtiyacı ile ortaya çıkan, normal olmayan duyular ile karakterize, kronik, ilerleyici bir bozukluktur. Huzursuz bacak sendromu genelikle akşamları olan tarif edilemeyecek huysuzluk, huzursuzluk ve hastaların deyimi ile bacakların canının sıkılması olarak tanımlanabilir.

Semptomlar genellikle bacaklarda, nadiren de olsa kollarda, iki taraflı simetrik genellikle geceleri oluşur. Uzun süre hareketsiz kalındığında artıp, hareket ettikçe azalır. Huzursuz bacak sendromu genellikle romatizma olarak tarif edilen ve tedavi edilen bir hastalık olmakla birlikte, romatizmal hastalıklardan çok kolay ayırt edilebilecek bir hastalıktır. Çünkü huzursuz bacak sendromu hastalarında ayakta iken şikayet olmadığı gibi oturulduğunda ve yatıldığında şikayetler ortaya çıkar.

Huzursuz bacak sendromu kimlerde görülür?

Huzursuz bacak sendromu ataklar şeklinde alevlenir ve uzun süreli belirtisiz dönemler olabilir. Çalışmalara göre, huzursuz bacak sendromu nüfusun % 10- 15 kadarında görülmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla iki kat fazla rastlanır ve 65 yaşından sonra daha sık görülür. Huzursuz bacak sendromu 2 – 27 yaşları arasında şikayetleri başlayabildiği gibi, hastaların % 43’ünde 20 yaşın altında başladığı bilinmektedir. Fakat hastaların genelinde 50′ li yaşlardan sonra tanısı konulmaktadır.

Huzursuz bacak sendromu nedenleri

Hastalığın % 25-50’sinin ailesel geçişli (genetik) olduğu hakkında bilgiler vardır. Bunun dışında bazı hastalıkların seyri sırasında görülür. Bu hastalıklar demir eksikliği, böbrek hastalıkları, özellikle diyalize bağlanan hastalarda, B12 yetmezliği olanlarda, magnezyum eksikliği olanlarda, troid hastalıklarının seyri sırasında, romatizmal hastalıkların seyri sırasında, polinöropati denilen kol ve bacak sinirlerinin ya da periferik sinirlerin yaygın tutulumu sırasında ve akdeniz ateşi hastalığı (FMF) atakları sırasında huzursuz bacak sendromu ek bir hastalık olarak görülebilir.

Huzursuz bacak sendromu belirtileri

Huzursuz bacak sendromu tedavisi

Huzursuz bacak sendromu 

Huzursuz bacak sendromu bacaklarda tarif edilemeyen bir his, ağrı, uyuşma. karıncalanma, çekilme, gıdıklanma ve bacakların canının sıkılması gibi tarif edilemeyen belirtilerdir. Bu belirtiler sadece hareket ettirme esnasında azalan şekildedir. Bu belirtiler genellikle akşam saatlerinde ve yattıktan sonra kendini gösteren belirtilerdir. Bazen sıcak veya soğuk su uygulaması ile rahatlayabilir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi

Huzursuz bacak sendromu tedavi edilebilen bir hastalık olup, parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ile minik dozlarla tedavisi yapılır. İlaç tedavisinin yanı sıra egzersiz, yaşam tarzı değişikliği yaparak huzursuz bacak sendromunun vereceği şikayetler azaltılabilir. Örneğin, sigarayı bırakmak, alkolü azaltmak, rahat ayakkabı giymek, spor yapmak, kilo vermek, yatmadan önce ılık duş almak şikayetlerin rahatlamasını sağlayabilir.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Diz ağrısı neden olur
 2. Diz romatizması nedenleri ve tedavisi
 3. Patellofemoral ağrı sendromu nedir
 4. Diz kapağı kayması nedenleri ve belirtileri
 5. Ayak yanması nedenleri ve tedavisi

10 Yorum

 1. Rabiyehan

  3 Ocak 2016 at 00:20

  Annem 4 ay önce hastaneye omirilik iltaplanmasindan dolayi yatti.
  Annem 20 senelik şeker hastasi 2 senedir diyalize başladi kalp omirilik iltaplanmasindan yol alamadik sadece durdu iltap ama orda duruyor simdide bu hastalik başladi ellerinde ayaklarinda his kaybi uyuşma ellerin büzülmesi annem 65 yasinda ne yapmaliyiz

  • Sağlık Ocağım

   3 Ocak 2016 at 13:25

   – Öncelikle tekrar geçmiş olsun ve allah güç versin size ve annenize. Bildiğim kadarı ile uzun süredir tedavi devam ediyor. Omurilik iltihaplanması çok ilerlemiş idi. İltihap durdurulmuş bu iyi bir durum;ancak iltihap kemiğe oldukça zarar vermişti sanırım. Şeker hastalığı ilerleyen dönemlerde hastalarda his kaybına yol açabilir. Diyaliz tedavisi nedeni ile zaten güçsüzlük olmakta. His kaybı iltihap nedeni ile omurga kemiklerinde şekil bozuklukları olmuştur. Bu nedenle de sinirlere baskı var ise uyuşma, his kaybı başlamış olmalı. Bu durumda cerrahi yöntem ile omurgada gelişen baskının kaldırılması gerekebilir. Fakat annenizin genel durumu ameliyatı kaldıramayacağı için ameliyat riskli olabilir.

   – Hastanede gereken yöntemler uygulanıyor olmalı. Yapılabilecek ne var bunu onlar karar verebilir. Üniversite hastanesi gibi her şartın uygun olduğu hastanelerde bu tür durumların tedavileri uygulanabilir. Şimdiye kadar ilgilenen ekip bu durumda ne yapacaklarını karar vermeleri gerekir. Tekrar geçmiş olsun. Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 2. Süheyla

  2 Ocak 2017 at 19:31

  Merhabalar,ben fmf hastasıyım ve özellikle otururken, bazende yatarken dizlerim çok kötü ağrıyor,sebebi huzursuz bacak olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 10:58

   FMF hastalığı nedeni ile diz, eklem ve kas ağrıları oldukça sık görülen bir durumdur. Diz eklemlerinizde artrit oluşmuş olabilir ve buna bağlı olarak bağlarda, kıkırdak dokularda bir hasar oluşmuş da olabilir.

   Öncelikle bir ortopedi uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

   Doktorunuz bazı egzersizler verebilir ve bu egzersizler düzenli olarak yapıldığında fayda sağlar.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Gül yalçın

  2 Ocak 2017 at 22:21

  Benim ayak bileği dizde ağrıyı tarif edemiyorum. Hani yağmur yapacağı zaman ki Romatizma ağrısından farklı.kemik içinde tuhaf bir ağrı, gün içinde çok değil olsada uyanık olduğundan dayanıyorum. Gece uykudan uyandırıyor. Aylık bileğinde o tuhaf ağrı yüzünden ayağımı geriyorum, uzatıyorum. Ama yürürken ayak boşalması yaşamıyorum, ayak tabanları da gıdıklanma var, gün içinde gelip giden tarzda.ayak tanımı yere sürüyorum, öle gıdıklanmasını gideriyorum Yüzümde de başladı sanki bir yeriniz kaşınır orayı istemsiz kaşırsınızya öle kaşıyorum. Sanki derinin altında kurt var gibi. Oda yüzümde gezici tarzda iki gündür vücuttada o tarzda gezici ısırık şeklinde kaşıntı var.

  • Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 12:24

   Bu durum eğer her zaman olmuyordu ise (6 hafta gibi bir süre içinde başladı ise) uyuz parazitine bağlı olabilir. Uyuz paraziti özellikle geceleri rahatsız eder.

   UYUZ BELİRTİLERİ, 3-6 hafta sonra şikayetler göstermeye başlar. El parmak araları, el bileğinin iç yüzü, koltuk altları, kulak arkaları, bel bölgesi, ayak bilekleri, ayaklar, kalçalar, genital bölge, meme uçları gibi vücut bölgelerinde başlar. Uyuz hastalığı bulaşabileceği gibi, herhangi bir nedenden dolayı steroid kullanımından sonra da ortaya çıkabilir. Bu belirtiler uyuz başlangıcı olabilir (bu durumun teşhisi için araştırma hastanelerinde bulunan enfeksiyon hastalıkları ya da deri ve zührevi hastalıklar bölümüne başvurmak gerekir). Uyuz hastalığının farklı tipleri de vardır ve belirtiler tiplere göre değişiklik gösterebilir.

   Bu durum şeker hastalığına bağlı nöropati (sinir hasarı) nedeni ile de olabilir (şeker seviyelerinin değerlendirilmesi için endokrinoloji ya da iç hastalıkları bölümüne gitmeniz faydalı olur). Bu durum yüzünüzde de olduğu için nöropati olma ihtimali de vardır.

   Yine bu durum fibromiyalji sendromu da olabilir. Fibromiyalji sendromunda da benzer belirtiler ve daha birçok farklı belirtiler görülebilir. Belirtiler hastadan hastaya değişiklik gösterebilir (bu durum için nöroloji ya da romatoloji bölümlerine başvurmak gerekir).

   Yine bütün bu durumlar beyin ile ilgili bir duruma veya kan ile ilgili bir duruma, kötü huylu bir hastalığa, mantar enfeksiyonlarına, zona hastalığına, kullanılan bazı ilaçlara bağlı da olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Tek dieğim

  22 Şubat 2017 at 04:34

  Beynim uyumak istiyor ama bedenim hareket etmek istiyor kasılma ihtiyacı duyuyorum.bacaklarımı sımsıkı bağlayıp uyumaya çalışıyorum.bu bazen beynimi yoruyor .uyuyamıyorum

  • Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2017 at 01:17

   Huzursuz bacak sendromu sıkıntısı çekiyorsanız, bu sorunda yaşam tarzı ve düzenli egzersizler oldukça yararlıdır fakat bu durumun altında yatan başka bir sistemik hastalık olabilir, bu nedenle eğer nedenini bilmiyorsanız nedeninin araştırılması faydalı olabilir.

   HUZURSUZ BACAK SENDROMUNA NEDEN OLABİLECEK FAKTÖRLER ARASINDA; demir eksikliği, B 12 vitamini eksikliği, magnezyum eksikliği, gebelik, böbrek yetmezliği, tip 2 diyabet, romatoid artrit, sjögren sendromu, fibromiyalji sendromu, multipl skleroz, Akdeniz ateşi hastalığı gibi nedenler olabilir. Bu tür durumların da araştırılması gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. serjay

  25 Nisan 2017 at 02:57

  merhalar bundan alti ay once kaygiya dayali depresyon gecirdim yeni yeni duzeliyorum fakat bacaklarimda muthis bir sekilde huzursuzluk var ilk olarak terleme ile baslayan bu rahatsizlik daha sonra yanma karincalanma ve son olarak huzursuz olma basladi naaliyim

  • Sağlık Ocağım

   29 Nisan 2017 at 21:59

   Antideprasan kullanımı da huzursuz bacak sendromuna sebep olabilir, bu nedenle bu durumu psikiyatri doktorunuza da bildirmelisiniz. Demir eksikliği, magnezyum eksikliği gibi eksiklikler de huzursuz bacak sendromuna neden olabilir. Huzursuz bacak sendromu periferik nöropati, radikülopati, miyelopatiler, multipl skleroz, parkinson hastalığı, Tourette sendromu, uyku bozuklukları gibi hastalıklar ile seyir gösterebilir, bu nedenle bu tür durumların da araştırılması gerekebilir.

   Ağrı kliniğine gitmek ya da nöroloji bölümüne gitmek faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git