Akciğer Hastalıkları

Hırıltılı Solunum Nedenleri ve Tedavisi

Hırıltılı solunum genellikle solunum sistemi hastalıklarında ortaya çıkan ve hastanın kendisi ya da yanında bulunan yakınları tarafından da duyulabilen solunumun sesli olması olarak tanımlanabilir.

Hırıltılı solunuma neden olan hastalıklar

Hırıltılı solunum genellikle solunum sistemi hastalıklarında ortaya çıkan ve hastanın kendisi ya da yanında bulunan yakınları tarafından da duyulabilen solunumun sesli olması olarak tanımlanabilir. Hırıltılı solunum dar bir alandan geçen havanın oluşturduğu ses ile birilikte nefes alıp vermedir. Bronşları daraltan, bronş çapında azalmaya sebep olan her türlü hastalıkta bronş içinden geçen hava akımının ses oluşturması nedeni ile hırıltılı solunum meydana çıkar.

Hırıltılı solunum birçok solunum sistemi hastalıklarında görülebildiği gibi, genellikle erişkinlerde astım hastalarında, kronik bronşit ve akut bronşit hastalarında, yabancı cisim kaçağında, bazı enfeksiyonel akciğer hastalıklarında, bazı kalp hastalıklarında ya da kronik obsrüktif akciğer (KOAH) hastalarında hırıltılı solunum şikayeti görülür.

Hırıltılı solunumun nedeni nasıl teşhis edilir?

Hırıltılı nefesin nedenini belirlemek için öncelikle fizik muayenede hastanın çok dikkatli bir şekilde öyküsü dinlenmelidir. Örneğin astım hastaları, doktor muayene etmeden anlattıkları öykü ile hastalığın teşhisinde oldukça yardımcı olurlar. Hastada sabaha karşı nefes darlığı ya da öksürük ile uyanma, tozlu ya da dumanlı ortamlara girdiğinde nefes darlığı, hırıltılı solunum ve öksürük şikayeti veya bahar aylarında dışarı çıktığında tıkanma, öksürük şikayeti var ise genellikle astım tanısı konulur.

İleri yaş hastalarda ciddi derecede sigara kullanımı ve fizik muayene esnasında hırıltılı solunum duyulması, öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayetlerinin olması, bu şikayetlerin sürekli devam etmesi durumunda kronik bronşit ya da KOAH hastalığı şüphesi göz önünde bulundurulur. Bunların dışında hırıltılı solunuma neden olabilecek diğer hastalıklar da söz konusu olduğu için hastanın şikayetleri ve fizik muayene sonrası solunum fonksiyon testleri yapılır. Solunum fonksiyon testleri hırıltıya neden olan diğer hastalıklar arasında ayırıcı tanıda yardımcıdır. Hırıltının nedeni bütün bu yöntemler ile kesinleşmez ise akciğer grafisi, bilgisayarlı tomografi ve gerekir ise endoskopik tetkikler yapılır.

Hırıltılı solunum tedavisi

Hırıltılı solunumun tedavi planı yapılmadan önce, hırıltılı solunuma neden olan hastalığın tespiti yapılır. Hastalığın tanısı konulduktan sonra hırıltıya neden olan hastalığın tedavisi uygulanır. Astım hastalığı olan hastaların astımı tedavi edilir. Bronş içinde yabancı cisim olan hastalarda bu cismin çıkarılması gerekir. Bir enfeksiyon hastalığı var ise enfeksiyona yönelik tedavi uygulanır. Fakat koah hastalarında özellikle hasta sigara kullanmayı devam eder ise hırıltılı nefes almayı tedavi etmek çok mümkün değildir. Eğer hırıltılı solunum bazı kal hastalıklarından kaynaklanıyor ise o hastalık tedavi edilir.

Hırıltılı solunum nasıl önlenir?

Hırıltılı solunuma neden olan hastalık astım ise evde alerjiye neden olan faktörlerin (evcil hayvanın, yatak odasında yünlü eşyaların, kuş tüyü yorgan, yastığın, toz tutucu eşyaların ortadan kaldırılması) gibi önlemler almaları şikayetlerin azalmasında önemlidir. Koah hastalığı nedeni ile hırıltılı nefes söz konusu ise sigara kullanımı bırakılmalı ya da sigara dumanına maruz kalınması kesinlikle önlenmelidir. Bunların dışında olan hastalıklardan kaynaklanan hırıltılı solunum için ev içi ya da dışı alınabilecek çok fazla önlem tedavinin dışında yoktur.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Solunum yetmezliği neden olur
  2. Bebeklerde ve çocuklarda hırıltılı solunum 
  3. Boğulma neden olur
  4. Akciğer sönmesi nedenleri ve tedavisi
  5. Bronşit belirtileri ve tedavisi

117 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git