Akciğer Hastalıkları

Hırıltılı Solunum Nedenleri ve Tedavisi

Hırıltılı solunum genellikle solunum sistemi hastalıklarında ortaya çıkan ve hastanın kendisi ya da yanında bulunan yakınları tarafından da duyulabilen solunumun sesli olması olarak tanımlanabilir.

Hırıltılı solunuma neden olan hastalıklar

Hırıltılı solunum genellikle solunum sistemi hastalıklarında ortaya çıkan ve hastanın kendisi ya da yanında bulunan yakınları tarafından da duyulabilen solunumun sesli olması olarak tanımlanabilir. Hırıltılı solunum dar bir alandan geçen havanın oluşturduğu ses ile birilikte nefes alıp vermedir. Bronşları daraltan, bronş çapında azalmaya sebep olan her türlü hastalıkta bronş içinden geçen hava akımının ses oluşturması nedeni ile hırıltılı solunum meydana çıkar.

Hırıltılı solunum birçok solunum sistemi hastalıklarında görülebildiği gibi, genellikle erişkinlerde astım hastalarında, kronik bronşit ve akut bronşit hastalarında, yabancı cisim kaçağında, bazı enfeksiyonel akciğer hastalıklarında, bazı kalp hastalıklarında ya da kronik obsrüktif akciğer (KOAH) hastalarında hırıltılı solunum şikayeti görülür.

Hırıltılı solunumun nedeni nasıl teşhis edilir?

Hırıltılı nefesin nedenini belirlemek için öncelikle fizik muayenede hastanın çok dikkatli bir şekilde öyküsü dinlenmelidir. Örneğin astım hastaları, doktor muayene etmeden anlattıkları öykü ile hastalığın teşhisinde oldukça yardımcı olurlar. Hastada sabaha karşı nefes darlığı ya da öksürük ile uyanma, tozlu ya da dumanlı ortamlara girdiğinde nefes darlığı, hırıltılı solunum ve öksürük şikayeti veya bahar aylarında dışarı çıktığında tıkanma, öksürük şikayeti var ise genellikle astım tanısı konulur.

İleri yaş hastalarda ciddi derecede sigara kullanımı ve fizik muayene esnasında hırıltılı solunum duyulması, öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayetlerinin olması, bu şikayetlerin sürekli devam etmesi durumunda kronik bronşit ya da KOAH hastalığı şüphesi göz önünde bulundurulur. Bunların dışında hırıltılı solunuma neden olabilecek diğer hastalıklar da söz konusu olduğu için hastanın şikayetleri ve fizik muayene sonrası solunum fonksiyon testleri yapılır. Solunum fonksiyon testleri hırıltıya neden olan diğer hastalıklar arasında ayırıcı tanıda yardımcıdır. Hırıltının nedeni bütün bu yöntemler ile kesinleşmez ise akciğer grafisi, bilgisayarlı tomografi ve gerekir ise endoskopik tetkikler yapılır.

Hırıltılı solunum tedavisi

Hırıltılı solunumun tedavi planı yapılmadan önce, hırıltılı solunuma neden olan hastalığın tespiti yapılır. Hastalığın tanısı konulduktan sonra hırıltıya neden olan hastalığın tedavisi uygulanır. Astım hastalığı olan hastaların astımı tedavi edilir. Bronş içinde yabancı cisim olan hastalarda bu cismin çıkarılması gerekir. Bir enfeksiyon hastalığı var ise enfeksiyona yönelik tedavi uygulanır. Fakat koah hastalarında özellikle hasta sigara kullanmayı devam eder ise hırıltılı nefes almayı tedavi etmek çok mümkün değildir. Eğer hırıltılı solunum bazı kal hastalıklarından kaynaklanıyor ise o hastalık tedavi edilir.

Hırıltılı solunum nasıl önlenir?

Hırıltılı solunuma neden olan hastalık astım ise evde alerjiye neden olan faktörlerin (evcil hayvanın, yatak odasında yünlü eşyaların, kuş tüyü yorgan, yastığın, toz tutucu eşyaların ortadan kaldırılması) gibi önlemler almaları şikayetlerin azalmasında önemlidir. Koah hastalığı nedeni ile hırıltılı nefes söz konusu ise sigara kullanımı bırakılmalı ya da sigara dumanına maruz kalınması kesinlikle önlenmelidir. Bunların dışında olan hastalıklardan kaynaklanan hırıltılı solunum için ev içi ya da dışı alınabilecek çok fazla önlem tedavinin dışında yoktur.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Solunum yetmezliği neden olur
 2. Bebeklerde ve çocuklarda hırıltılı solunum 
 3. Boğulma neden olur
 4. Akciğer sönmesi nedenleri ve tedavisi
 5. Bronşit belirtileri ve tedavisi

25 Yorum

 1. Adsız

  17 Aralık 2016 at 10:14

  Aksam yemeği yedikten sonra balgam cıkarıyorum buda beni rahatsız ediyor

  • Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 10:53

   Bu durum reflüye bağlı olabilir. Bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda var.

 2. aysegul

  5 Ocak 2017 at 18:40

  Yaklasik 1 ay onceomsurukten dolayi acile gittim bronsit olmusun dedi ismini hatirlamiyorm 3 gun kullanilacak 500 mg hap verdi bide acilde igme yapildi neyse bir hafta sonra dahiliyeye gittim rutin bi kontrol amacli gogusumde hirilti oldugunu soyledim dahiliye bronsit zaturre gibi bisey gecirmisin suanda az dedi crp yuksek cikmisti neyse bol su ic vs gectigimiz hafta cuma gunu hiriltidan dayi goguscuye gittim solunum testi akciger filmi yapti astim vs yok dedi yuzde 80 ufurmusun filminde normal dedi amoklavin verdi bide daha once kullanmistim levmont alerji icin bi hap ben yazdirdim onuda bi hafta gecti ama simdi hala ara ara hirilti var tekrardan baska dr gideyimmi yoksa baska biseymi var

  • Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 14:19

   Bronşit (bronşların iltihaplanmasıdır), bu durum geçirilen grip- soğuk algınlığı gibi durumlardan sonra meydana gelebilir.

   Fakat sürekli başka başka doktorlara gitmek doğru değildir. Çünkü başka başka doktorlara gittiğinizde her doktor yeni bir ilaç yazar ve gereksiz ilaçlara maruz kalabilirsiniz.

   Bronşit uzun sürebilir veya kronikleşip tekrar tekrar alevlenebilir. Böyle durumlarda zaten göğüs hastalıkları uzmanına gitmek gerekir ve geçmediğinde yine aynı doktora gitmek önemlidir. Doktorunuz buna göre yeni tetkikler isteyebilir.

   Hastaların yaptığı yanlışlardan biri de budur zaten (şikayetleri geçmediğinde başka başka doktorlara gitmek).

   Doktor klinik muayene bulgularına göre ilaç yazar fakat geçmediğinde yine aynı doktora gitmek ve geçmediğini ve şikayetleri doğru anlatmak önemlidir, bu sayede doktor başka bir şey olup olmadığını anlamak için yeni tetkikler ister.

   Alerji sorununuz var ise bundan dolayı da hırıltı devam ediyor olabilir ve alerjiye sebep olan alerjene maruz kaldığınız sürece bu durum ilaçta kullansanız devam edebilir.

   Bronşit bir enfeksiyon kaynaklı ise crp değeri bundan dolayı yüksek çıkabilir.

   Bu durum göğüs hastalıkları alanınını ilgilendirir, yine göğüs hastalıkları doktorunuza gidebilirsiniz. Ayrıca bu durumun geçmesi için istirahat etmek ve iyi beslenmek, sigara ve dumanından uzak durmak gerekir. İlaçların (özellikle antibiyotik içeren ilaçların) saati saatine (10-15 dakika bile gecikme ve erken içme olmaksızın) düzenli kullanılması da çok önemlidir, aksi taktirde antibiyotiklerden fayda görmeyebilir hatta zarar görebilirsiniz.

   Sağlık dileğiyle.

 3. Habibe emsen

  13 Ocak 2017 at 22:17

  Merhaba babam koah hastası aynı zamanda kalp hastası aynı zamanda vertigo hastası aynı zamanda prostat var aynı zamanda akciğerde kitle var ama yaşı 88 bu aralar koah dan dolayı hem hırıltı hemde balgamı var kalp ilaçları kullanıyor vertigo için ilaç kullanıyor prostat için ilaç kullanıyor hırıltı kesilmesi ve rahat nefes alması için ne yapabilirim bal keçiboynuzu pekmezi zencefil Kullanıyorum

  • Sağlık Ocağım

   16 Ocak 2017 at 15:20

   Hırıltıya sebep olabilecek yeteri kadar ciddi hastalıkları (kalp ve akciğer) vardır. Babanızın yaşı da vardır. Akciğerde kitle olduğunu söylemişsiniz ki, bu durum kitlenin büyüklüğüne, kitlenin iyi huylu ya da kötü huylu olduğuna bağlı da hırıltı artmış olabilir. İlaçlar kullanıyor, bu nedenle doktorunuza danışmadan herhangi bir bitkisel yöntem uygulamanız doğru olmaz. Hastaneye yatırılması ve oksijen tedavisi alması gerekebilir. Kullandığınız bitkisel yöntemler ilaçlarla etkileşim gösterebilir, bu nedenle doktorunuza sormadan bu tür tedaviler uygulamanız doğru olmaz.

   İyilik dileğiyle.

 4. Fatih

  15 Ocak 2017 at 08:51

  Her sene kış aylarında beynim kafatasına vurarcasına boğazım yırtılarcasına Bitmek bilmeyen iş ortamında bile yemek yerkene bile milletin sanki öksürüğümün yemekten olduğunu zannediyorlar bende ne gibi sorunlar olabilir 18 yaşlarında zatürreye yakalanmıştır

  • Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2017 at 23:27

   Nefes borusuna yabancı cisim aspirasyonu (yemek yerken nefes borusuna bir şeyler kaçması) gibi bir durum olabilir. Bu durum gastroloji ve göğüs hastalıkları bölümünde değerlendirilmelidir (endoskopi, bronkoskopi, akciğer grafisi gibi tetkikler yapılabilir). Çocukluğunuzda veya sonradan oluşan bir bozukluk nedeniyle larenks (gırtlak), farenks (yutak), trakea (nefes borusu), sağ ana bronş, sağ alt lob, sağ üst lob, sol ana bronş, sol alt lob, sol üst lob, bilateral, mide gibi yapılara yabancı cisim kaçmış ve bu durum kronikleşmiş olabilir. Bu tür bir durum yıllarca sessiz kalabilir ve akciğer enfeksiyonu, bronşektazi, akciğer apsesi gibi komplikasyonlarla kendini gösterebilir. Zatürre hastalığı da akciğer iltihabıdır ve yabancı cisimler tekrarlayan akciğer iltihaplarına neden olabilir.

   Reflü hastalığı da olabilir, bu durum için gastrolojiye gitmek gerekir.

   Öncelikle göğüs hastalıkları uzmanına giderek şikayetlerinizi düzgün anlatmanız önemlidir (şikayetlerinizi ve geçirdiğiniz hastalıkları doğru anlatabilmek için not almanız faydalı olur). Gereken tetkiklerin yapılması da önemlidir. Yani ilaç yazıp gönderilmesi bu durumu çözmeyebilir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 5. Alara

  16 Ocak 2017 at 08:05

  Şuanda da olduğu gibi öksürük balgam ve hırıltı var ben nefes almak istiyorum her gecem böyle geçiyo özele de gittim teker teker anlattım astım veya başka bi tanı koymadı sinüzit dedi gönderdi bazen çok ufacık yerim kalıyo nefes almak için çenemin altındaki yer de ağrıyo uyku uyuyamıyorum

  • Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 12:25

   Sinüzite bağlı geniz akıntısından kaynaklanan farenjit nedeni ile bu tür durumlar olabilir. Sinüzit ve geniz akıntısı alerjik de olabilir ve alerjik sebeplere bağlı öksürük, balgam, hırıltı olabilir. Nefes borusu iltihaplanmış olabilir. Yine bu tür şikayetler reflüye bağlı da olabilir. Yemek borusunun iltihabına, tahrişine bağlı bu tür şikayetler gelişebilir. Yabancı cisim aspirasyonuna bağlı olabilir. Kalp hastalıklarına bağlı bu tür şikayetler olabilir. Sigara kullanımına bağlı kronik farenjit gelişebilir ve buna bağlı bu şikayetler olabilir.

   Bu durumun göğüs hastalıkları uzmanlığında daha derin tetkikler ile araştırılması gerekebilir.

   Üniversite ya da araştırma hastanesinde bulunan alerji immünoloji bölümünde araştırılması belki daha doğru olur. Çünkü altta yatan nedenin araştırılması önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 6. isimsiz..

  28 Ocak 2017 at 01:58

  Faranjitim olduqunu soylemisti dr su bile icerken igne batmis gibi oluyo yada yemek yerken gogus hizamda cigerlerime kadar yara varmis qibi hissediyorum.. Grip gibi basliyo genizde uc dort qunn yanma daha sonra asiri bi kasinti ile kriz halini alan oksuruk oluyo ve balgam cikiyo sanirsam.. Sabahlari ozellikle goqus kismimdan kuru yapiskanimsi bi mukoza geliyo oksurukle.. Bi ay iyisem bi ay oksuruk kasinti Hirilti ve nefes alamiyo hissi cok oluyo. Devamli tekrar halinde iki uc senedir oncesindede alerjik astimmi bronsitmi olduqumu soylemisti dr mevsimseldi o simdi sıklıkla oluyo braz farkli ondan vede.. Toza dumana gelmiyo biliyorm sigara icmiyorm icilen ortamdaa da duramiyorm oldum olasi ,zaten.. Detayli arastirip soyleyen bi dr da yok sikayetlerim doqrultusunda ilac veriyolar ama astima felan cevirmesinden endişeliyim..

  • Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2017 at 02:09

   Anlattığınız durum mevsimsel alerji, koku alerjisi, ağır kimyasallara karşı alerjik reaksiyon olabilir. Yani mevsimsel alerjisi olan kişilerde dönem dönem birçok şeye karşı alerjik reaksiyon olabilir. Anlattığınız durum alerjik farenjitten dolayı da olur. Alerjene maruz kaldığınız sürece bu şikayetleriniz devam eder.

   Stres, sıkıntılı durumlar, hormonal dalgalanmalar bu tür alerjik sorunları ciddi seviyelere ulaştırabilir ve kişinin yaşamını çekilmez hale getirebilir. Bu durum alerjik geniz akıntısına da neden olur ve alerjik geniz akıntısı ve sık sık farenjit geçirmek gastroözofageal reflüye yol açabilir ve reflü nedeni ile nefes darlığı, göğüste yanma hissi, boğazda ağrılar ve kaşıntılar, öksürük, mide sorunları, balgam meydana gelebilir ve bütün bu kısır döngüler alerjene maruz kaldığınız sürece tedavi alsanız bile tekrarlar durur.

   Sık sık kullandığınız alerji ilaçları da mide iltihabına neden olarak gastroözofageal reflüye yol açabilir ve yine reflüden dolayı göğüste yanma, ağrı, boğazda ağrı, kaşıntı hissi, öksürük, balgam hissi gibi sorunlar görülebilir. Yani şikayetlerinizin bazıları reflüye, mide sorunlarına bağlı olabilir, bu nedenle gastroloji uzmanınca da bu durumların değerlendirilmesi gerekebilir.

   Alerji immünoloji bölümüne gitmeniz ve burada gerekli araştırmaların yapılması uygun olur, ancak bu bölüm zamanınızı alabilir. Burada alerjinin nedenleri araştırılır ve gerekirse 6 ayda bir aşı tedavisi verilebilir, aşı tedavisi ilaçlardan daha etkili olabilir, ancak hastalığı geçirmez, sadece şikayetleri azaltır.

   Alerji sorunu olan insanlarda genellikle birçok duruma karşı alerji vardır, bu nedenle aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık hesabına döner ve kesin bir çare yoktur.

   Bazı dönemler alevlenir ve hastayı canından bezdirir. Ayrıca alerjik sorunların altında yatan sistemik bazı hastalıklar da vardır ve alerji immünoloji de bunlarda araştırılır.

   Yine durumunuz alerjik astıma bağlı da olabilir.

   Kolaylık dileğiyle.

 7. Teoman

  28 Ocak 2017 at 21:30

  İyigunler hocam. 4. 5 haftadir öksuruk ve hırıltı devam ediyor nefes alirken tikaniyorum. Yatarken nefes yetmiyor öksurerek aliyorum. Bazen kanli balgam geliyor. Yesil ve sari halsizim

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 21:55

   Bütün bunlara (özellikle kanlı balgam gelmesine) rağmen bir göğüs hastalıkları uzmanına ya da olduğunuz bölgede bu uzmanlıklar yoksa en azından aile hekiminize gitmemişseniz, en kısa zamanda bir uzmana başvurmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

   Herhangi bir akciğer hastalığınız yoksa, bu şikayetler akciğerlere bağlı, bronşlara bağlı enfeksiyonel ya da iltihabi bir hastalık olabilir ve mutlaka doktora gidilmelidir.

   Sağlık dileğiyle.

 8. aziz

  29 Ocak 2017 at 18:20

  3 gündür gribim ve boğazımda balgama bağlı hırıltılar oluyor. öksürdüğümde de akciğerlerimde acı hissediyorum, bu rahatsızlık gribe bağlı mı yoksa gripten bağımsız başka bir hastalığım mı var? grip geçince bu hırıltı da geçer mi?

 9. koray

  1 Şubat 2017 at 01:51

  Gece yattıktan sonra engel olamadığım nefesimde hırıltılar oluyor nedeni ve tedavisi nasıl olur?

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 13:54

   Bu durum için bir KBB doktoruna ya da göğüs hastalıkları doktoruna gitmeniz önemlidir. Enfeksiyonel bir durum olabilir, akciğerler ile ilgili bir durum olabilir, nefes borusu ile ilgili bir durum olabilir, uyku apnesi olabilir, Gastroözofageal reflü ile ilgili olabilir ki bu durumda gastrolojik değerlendirime gerekir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 10. Mustafa

  1 Şubat 2017 at 20:45

  Geçmeyen zaman zaman ortya çıkan özellikle kış aylarında konuşurken öksürğe boğuluyorum Sinizutum var akıntılı romatizmal ağrı kesici ilaç kullanamıyorum astım alerjisine tutuluyorum nefes alamıyorum kuru öksürük balgam yok ama beni perişan ediyor son zamanlarda yattığım yerde yorulugorum nefes nefese kalıyorum

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 12:10

   Bu durumun hem gastroloji hem de göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır. Sinüzit nedeni ile oluşan geniz akıntısı yemek borusunda iltihaba neden olmuş olabilir. Gastroözofageal reflü gelişmiş olabilir. Nefes borusuna yabancı cisim kaçağı oluyor ya da olmuş olabilir. Gırtlak iltihabı olmuş olabilir ki bu durumda bir KBB uzmanına da gitmek gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 11. Demet

  9 Şubat 2017 at 00:13

  Merhabalar benimde inatçı bir öksürüğüm var arada tekrar eder durur. Bir çok doktora gittim mevsimsel larenjit dediler. Soğuk algınlığı dediler ve en son Göğüs hastalıkları uzmanına gittim ve herhangi bir problem olmadığını bir çok şeye 1.dereceden alerjim olduğunu belirtti ve çeşitli ilaçlar verdi. Göğüs hastalıkları uzmanından sonra KBB uzmanına gittim ve KBB uzmanı da sağ tarafında sinüzit var dedi ve ilaçlar verdi. Beni gerçekten iyileştiren ilaç ise bricanly eksportan şurup oldu. Aslında benim sorum şu bugünlerde tekrardan bir öksürük ve burun akıntısı var alerji ve ümmünoloji bölümden internet üzerinden bir randevu alamadım uzman bir doktor tarafından yönlendirilmem gerekiyormuş kısacası ben hangi uzman doktora başvurmam lazım bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 13:28

   Alerji immünoloji uzmanlığına genellikle dahiliye uzmanlığı tarafından yönlendirme yapılarak randevu alınmaktadır ya da bulunduğunuz yerleşim alanındaki aile hekiminize bu konuyu danışmanız daha doğru olur. Çünkü bu her hastane için aynı olmayabilir. Alerji immünoloji bölümü uzun süre zamanınızı alabilir. Fakat alerjik sorunlar tekrarlayıcı dır ve neye alerjinizin olduğunun öğrenilmesi ve aşı tedavisi daha faydalı olur. Alerji ilaçlarını sık sık kullanmak da bir çok yan etkiye neden olacağı için en doğrusu alerjinin araştırılmasıdır.

   Sağlık dileğiyle.

 12. samed

  18 Şubat 2017 at 02:02

  Iyi gunler yaklaşık 2 haftadır normal nefes alırken bazen hafif hıtıltı gelmeye başladı ara sıra bazende öksürüyorum kömür tozlu ortamda çalıştığından olabilormi yoksa havalar soğuk olduğu için mi

  • Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 17:52

   Tozlu işlerde çalışmak akciğerleri hasarlandırabilir, çünkü bir çok çeşit mesleki akciğer hastalığı vardır yada bu durum alerjik de olabilir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz faydalı olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 13. Erenay

  18 Şubat 2017 at 20:28

  Bogazimda hirilti var.hafifce oksurdukten sonra nefes aldigim anda tekrar oksuruyorum ve kusana kadar kesilmiyor oksurugum.sizce bunun onune evde bir mudahelede bulunabilirmiyim?

  • Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2017 at 12:54

   Enfeksiyonel bir durum olabilir. Mide problemine bağlı bir durum olabilir. Yemek borusu ile ilgili bir durum olabilir. Nefes borusuna yabancı cisim kaçağı olabilir. Bu nedenle bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git