Akciğer Hastalıkları

Hırıltılı Solunum Nedenleri ve Tedavisi

Hırıltılı solunum genellikle solunum sistemi hastalıklarında ortaya çıkan ve hastanın kendisi ya da yanında bulunan yakınları tarafından da duyulabilen solunumun sesli olması olarak tanımlanabilir.

Hırıltılı solunuma neden olan hastalıklar

Hırıltılı solunum genellikle solunum sistemi hastalıklarında ortaya çıkan ve hastanın kendisi ya da yanında bulunan yakınları tarafından da duyulabilen solunumun sesli olması olarak tanımlanabilir. Hırıltılı solunum dar bir alandan geçen havanın oluşturduğu ses ile birilikte nefes alıp vermedir. Bronşları daraltan, bronş çapında azalmaya sebep olan her türlü hastalıkta bronş içinden geçen hava akımının ses oluşturması nedeni ile hırıltılı solunum meydana çıkar.

Hırıltılı solunum birçok solunum sistemi hastalıklarında görülebildiği gibi, genellikle erişkinlerde astım hastalarında, kronik bronşit ve akut bronşit hastalarında, yabancı cisim kaçağında, bazı enfeksiyonel akciğer hastalıklarında, bazı kalp hastalıklarında ya da kronik obsrüktif akciğer (KOAH) hastalarında hırıltılı solunum şikayeti görülür.

Hırıltılı solunumun nedeni nasıl teşhis edilir?

Hırıltılı nefesin nedenini belirlemek için öncelikle fizik muayenede hastanın çok dikkatli bir şekilde öyküsü dinlenmelidir. Örneğin astım hastaları, doktor muayene etmeden anlattıkları öykü ile hastalığın teşhisinde oldukça yardımcı olurlar. Hastada sabaha karşı nefes darlığı ya da öksürük ile uyanma, tozlu ya da dumanlı ortamlara girdiğinde nefes darlığı, hırıltılı solunum ve öksürük şikayeti veya bahar aylarında dışarı çıktığında tıkanma, öksürük şikayeti var ise genellikle astım tanısı konulur.

İleri yaş hastalarda ciddi derecede sigara kullanımı ve fizik muayene esnasında hırıltılı solunum duyulması, öksürük, balgam ve nefes darlığı şikayetlerinin olması, bu şikayetlerin sürekli devam etmesi durumunda kronik bronşit ya da KOAH hastalığı şüphesi göz önünde bulundurulur. Bunların dışında hırıltılı solunuma neden olabilecek diğer hastalıklar da söz konusu olduğu için hastanın şikayetleri ve fizik muayene sonrası solunum fonksiyon testleri yapılır. Solunum fonksiyon testleri hırıltıya neden olan diğer hastalıklar arasında ayırıcı tanıda yardımcıdır. Hırıltının nedeni bütün bu yöntemler ile kesinleşmez ise akciğer grafisi, bilgisayarlı tomografi ve gerekir ise endoskopik tetkikler yapılır.

Hırıltılı solunum tedavisi

Hırıltılı solunumun tedavi planı yapılmadan önce, hırıltılı solunuma neden olan hastalığın tespiti yapılır. Hastalığın tanısı konulduktan sonra hırıltıya neden olan hastalığın tedavisi uygulanır. Astım hastalığı olan hastaların astımı tedavi edilir. Bronş içinde yabancı cisim olan hastalarda bu cismin çıkarılması gerekir. Bir enfeksiyon hastalığı var ise enfeksiyona yönelik tedavi uygulanır. Fakat koah hastalarında özellikle hasta sigara kullanmayı devam eder ise hırıltılı nefes almayı tedavi etmek çok mümkün değildir. Eğer hırıltılı solunum bazı kal hastalıklarından kaynaklanıyor ise o hastalık tedavi edilir.

Hırıltılı solunum nasıl önlenir?

Hırıltılı solunuma neden olan hastalık astım ise evde alerjiye neden olan faktörlerin (evcil hayvanın, yatak odasında yünlü eşyaların, kuş tüyü yorgan, yastığın, toz tutucu eşyaların ortadan kaldırılması) gibi önlemler almaları şikayetlerin azalmasında önemlidir. Koah hastalığı nedeni ile hırıltılı nefes söz konusu ise sigara kullanımı bırakılmalı ya da sigara dumanına maruz kalınması kesinlikle önlenmelidir. Bunların dışında olan hastalıklardan kaynaklanan hırıltılı solunum için ev içi ya da dışı alınabilecek çok fazla önlem tedavinin dışında yoktur.

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Solunum yetmezliği neden olur
 2. Bebeklerde ve çocuklarda hırıltılı solunum 
 3. Boğulma neden olur
 4. Akciğer sönmesi nedenleri ve tedavisi
 5. Bronşit belirtileri ve tedavisi

117 Yorum

 1. Adsız

  17 Aralık 2016 at 10:14

  Aksam yemeği yedikten sonra balgam cıkarıyorum buda beni rahatsız ediyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 10:53

   Bu durum reflüye bağlı olabilir. Bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda var.

 2. aysegul

  5 Ocak 2017 at 18:40

  Yaklasik 1 ay onceomsurukten dolayi acile gittim bronsit olmusun dedi ismini hatirlamiyorm 3 gun kullanilacak 500 mg hap verdi bide acilde igme yapildi neyse bir hafta sonra dahiliyeye gittim rutin bi kontrol amacli gogusumde hirilti oldugunu soyledim dahiliye bronsit zaturre gibi bisey gecirmisin suanda az dedi crp yuksek cikmisti neyse bol su ic vs gectigimiz hafta cuma gunu hiriltidan dayi goguscuye gittim solunum testi akciger filmi yapti astim vs yok dedi yuzde 80 ufurmusun filminde normal dedi amoklavin verdi bide daha once kullanmistim levmont alerji icin bi hap ben yazdirdim onuda bi hafta gecti ama simdi hala ara ara hirilti var tekrardan baska dr gideyimmi yoksa baska biseymi var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 14:19

   Bronşit (bronşların iltihaplanmasıdır), bu durum geçirilen grip- soğuk algınlığı gibi durumlardan sonra meydana gelebilir.

   Fakat sürekli başka başka doktorlara gitmek doğru değildir. Çünkü başka başka doktorlara gittiğinizde her doktor yeni bir ilaç yazar ve gereksiz ilaçlara maruz kalabilirsiniz.

   Bronşit uzun sürebilir veya kronikleşip tekrar tekrar alevlenebilir. Böyle durumlarda zaten göğüs hastalıkları uzmanına gitmek gerekir ve geçmediğinde yine aynı doktora gitmek önemlidir. Doktorunuz buna göre yeni tetkikler isteyebilir.

   Hastaların yaptığı yanlışlardan biri de budur zaten (şikayetleri geçmediğinde başka başka doktorlara gitmek).

   Doktor klinik muayene bulgularına göre ilaç yazar fakat geçmediğinde yine aynı doktora gitmek ve geçmediğini ve şikayetleri doğru anlatmak önemlidir, bu sayede doktor başka bir şey olup olmadığını anlamak için yeni tetkikler ister.

   Alerji sorununuz var ise bundan dolayı da hırıltı devam ediyor olabilir ve alerjiye sebep olan alerjene maruz kaldığınız sürece bu durum ilaçta kullansanız devam edebilir.

   Bronşit bir enfeksiyon kaynaklı ise crp değeri bundan dolayı yüksek çıkabilir.

   Bu durum göğüs hastalıkları alanınını ilgilendirir, yine göğüs hastalıkları doktorunuza gidebilirsiniz. Ayrıca bu durumun geçmesi için istirahat etmek ve iyi beslenmek, sigara ve dumanından uzak durmak gerekir. İlaçların (özellikle antibiyotik içeren ilaçların) saati saatine (10-15 dakika bile gecikme ve erken içme olmaksızın) düzenli kullanılması da çok önemlidir, aksi taktirde antibiyotiklerden fayda görmeyebilir hatta zarar görebilirsiniz.

   Sağlık dileğiyle.

  • Yasin

   15 Eylül 2017 at 22:19

   Burnumdan dolayı nefes alamıyorum ne yapmalıyım

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    16 Eylül 2017 at 12:20

    KBB doktoruna muayene olmanız önemlidir. Burun tıkanıklığına neden olabilen birçok durum olabilir. Burun eğriliği, burun etleri, geniz etleri, burun polipleri, alerjik rinit, enfeksiyonlara bağlı nezle, alerjiye bağlı nezle, sinüzit gibi nedenler burun tıkanıklığına ya da burun kuruluğuna neden olarak nefes almayı zorlaştırır.

    Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Habibe emsen

  13 Ocak 2017 at 22:17

  Merhaba babam koah hastası aynı zamanda kalp hastası aynı zamanda vertigo hastası aynı zamanda prostat var aynı zamanda akciğerde kitle var ama yaşı 88 bu aralar koah dan dolayı hem hırıltı hemde balgamı var kalp ilaçları kullanıyor vertigo için ilaç kullanıyor prostat için ilaç kullanıyor hırıltı kesilmesi ve rahat nefes alması için ne yapabilirim bal keçiboynuzu pekmezi zencefil Kullanıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ocak 2017 at 15:20

   Hırıltıya sebep olabilecek yeteri kadar ciddi hastalıkları (kalp ve akciğer) vardır. Babanızın yaşı da vardır. Akciğerde kitle olduğunu söylemişsiniz ki, bu durum kitlenin büyüklüğüne, kitlenin iyi huylu ya da kötü huylu olduğuna bağlı da hırıltı artmış olabilir. İlaçlar kullanıyor, bu nedenle doktorunuza danışmadan herhangi bir bitkisel yöntem uygulamanız doğru olmaz. Hastaneye yatırılması ve oksijen tedavisi alması gerekebilir. Kullandığınız bitkisel yöntemler ilaçlarla etkileşim gösterebilir, bu nedenle doktorunuza sormadan bu tür tedaviler uygulamanız doğru olmaz.

   İyilik dileğiyle.

 4. Fatih

  15 Ocak 2017 at 08:51

  Her sene kış aylarında beynim kafatasına vurarcasına boğazım yırtılarcasına Bitmek bilmeyen iş ortamında bile yemek yerkene bile milletin sanki öksürüğümün yemekten olduğunu zannediyorlar bende ne gibi sorunlar olabilir 18 yaşlarında zatürreye yakalanmıştır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2017 at 23:27

   Nefes borusuna yabancı cisim aspirasyonu (yemek yerken nefes borusuna bir şeyler kaçması) gibi bir durum olabilir. Bu durum gastroloji ve göğüs hastalıkları bölümünde değerlendirilmelidir (endoskopi, bronkoskopi, akciğer grafisi gibi tetkikler yapılabilir). Çocukluğunuzda veya sonradan oluşan bir bozukluk nedeniyle larenks (gırtlak), farenks (yutak), trakea (nefes borusu), sağ ana bronş, sağ alt lob, sağ üst lob, sol ana bronş, sol alt lob, sol üst lob, bilateral, mide gibi yapılara yabancı cisim kaçmış ve bu durum kronikleşmiş olabilir. Bu tür bir durum yıllarca sessiz kalabilir ve akciğer enfeksiyonu, bronşektazi, akciğer apsesi gibi komplikasyonlarla kendini gösterebilir. Zatürre hastalığı da akciğer iltihabıdır ve yabancı cisimler tekrarlayan akciğer iltihaplarına neden olabilir.

   Reflü hastalığı da olabilir, bu durum için gastrolojiye gitmek gerekir.

   Öncelikle göğüs hastalıkları uzmanına giderek şikayetlerinizi düzgün anlatmanız önemlidir (şikayetlerinizi ve geçirdiğiniz hastalıkları doğru anlatabilmek için not almanız faydalı olur). Gereken tetkiklerin yapılması da önemlidir. Yani ilaç yazıp gönderilmesi bu durumu çözmeyebilir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 5. Alara

  16 Ocak 2017 at 08:05

  Şuanda da olduğu gibi öksürük balgam ve hırıltı var ben nefes almak istiyorum her gecem böyle geçiyo özele de gittim teker teker anlattım astım veya başka bi tanı koymadı sinüzit dedi gönderdi bazen çok ufacık yerim kalıyo nefes almak için çenemin altındaki yer de ağrıyo uyku uyuyamıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 12:25

   Sinüzite bağlı geniz akıntısından kaynaklanan farenjit nedeni ile bu tür durumlar olabilir. Sinüzit ve geniz akıntısı alerjik de olabilir ve alerjik sebeplere bağlı öksürük, balgam, hırıltı olabilir. Nefes borusu iltihaplanmış olabilir. Yine bu tür şikayetler reflüye bağlı da olabilir. Yemek borusunun iltihabına, tahrişine bağlı bu tür şikayetler gelişebilir. Yabancı cisim aspirasyonuna bağlı olabilir. Kalp hastalıklarına bağlı bu tür şikayetler olabilir. Sigara kullanımına bağlı kronik farenjit gelişebilir ve buna bağlı bu şikayetler olabilir.

   Bu durumun göğüs hastalıkları uzmanlığında daha derin tetkikler ile araştırılması gerekebilir.

   Üniversite ya da araştırma hastanesinde bulunan alerji immünoloji bölümünde araştırılması belki daha doğru olur. Çünkü altta yatan nedenin araştırılması önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 6. isimsiz..

  28 Ocak 2017 at 01:58

  Faranjitim olduqunu soylemisti dr su bile icerken igne batmis gibi oluyo yada yemek yerken gogus hizamda cigerlerime kadar yara varmis qibi hissediyorum.. Grip gibi basliyo genizde uc dort qunn yanma daha sonra asiri bi kasinti ile kriz halini alan oksuruk oluyo ve balgam cikiyo sanirsam.. Sabahlari ozellikle goqus kismimdan kuru yapiskanimsi bi mukoza geliyo oksurukle.. Bi ay iyisem bi ay oksuruk kasinti Hirilti ve nefes alamiyo hissi cok oluyo. Devamli tekrar halinde iki uc senedir oncesindede alerjik astimmi bronsitmi olduqumu soylemisti dr mevsimseldi o simdi sıklıkla oluyo braz farkli ondan vede.. Toza dumana gelmiyo biliyorm sigara icmiyorm icilen ortamdaa da duramiyorm oldum olasi ,zaten.. Detayli arastirip soyleyen bi dr da yok sikayetlerim doqrultusunda ilac veriyolar ama astima felan cevirmesinden endişeliyim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2017 at 02:09

   Anlattığınız durum mevsimsel alerji, koku alerjisi, ağır kimyasallara karşı alerjik reaksiyon olabilir. Yani mevsimsel alerjisi olan kişilerde dönem dönem birçok şeye karşı alerjik reaksiyon olabilir. Anlattığınız durum alerjik farenjitten dolayı da olur. Alerjene maruz kaldığınız sürece bu şikayetleriniz devam eder.

   Stres, sıkıntılı durumlar, hormonal dalgalanmalar bu tür alerjik sorunları ciddi seviyelere ulaştırabilir ve kişinin yaşamını çekilmez hale getirebilir. Bu durum alerjik geniz akıntısına da neden olur ve alerjik geniz akıntısı ve sık sık farenjit geçirmek gastroözofageal reflüye yol açabilir ve reflü nedeni ile nefes darlığı, göğüste yanma hissi, boğazda ağrılar ve kaşıntılar, öksürük, mide sorunları, balgam meydana gelebilir ve bütün bu kısır döngüler alerjene maruz kaldığınız sürece tedavi alsanız bile tekrarlar durur.

   Sık sık kullandığınız alerji ilaçları da mide iltihabına neden olarak gastroözofageal reflüye yol açabilir ve yine reflüden dolayı göğüste yanma, ağrı, boğazda ağrı, kaşıntı hissi, öksürük, balgam hissi gibi sorunlar görülebilir. Yani şikayetlerinizin bazıları reflüye, mide sorunlarına bağlı olabilir, bu nedenle gastroloji uzmanınca da bu durumların değerlendirilmesi gerekebilir.

   Alerji immünoloji bölümüne gitmeniz ve burada gerekli araştırmaların yapılması uygun olur, ancak bu bölüm zamanınızı alabilir. Burada alerjinin nedenleri araştırılır ve gerekirse 6 ayda bir aşı tedavisi verilebilir, aşı tedavisi ilaçlardan daha etkili olabilir, ancak hastalığı geçirmez, sadece şikayetleri azaltır.

   Alerji sorunu olan insanlarda genellikle birçok duruma karşı alerji vardır, bu nedenle aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık hesabına döner ve kesin bir çare yoktur.

   Bazı dönemler alevlenir ve hastayı canından bezdirir. Ayrıca alerjik sorunların altında yatan sistemik bazı hastalıklar da vardır ve alerji immünoloji de bunlarda araştırılır.

   Yine durumunuz alerjik astıma bağlı da olabilir.

   Kolaylık dileğiyle.

 7. Teoman

  28 Ocak 2017 at 21:30

  İyigunler hocam. 4. 5 haftadir öksuruk ve hırıltı devam ediyor nefes alirken tikaniyorum. Yatarken nefes yetmiyor öksurerek aliyorum. Bazen kanli balgam geliyor. Yesil ve sari halsizim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 21:55

   Bütün bunlara (özellikle kanlı balgam gelmesine) rağmen bir göğüs hastalıkları uzmanına ya da olduğunuz bölgede bu uzmanlıklar yoksa en azından aile hekiminize gitmemişseniz, en kısa zamanda bir uzmana başvurmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

   Herhangi bir akciğer hastalığınız yoksa, bu şikayetler akciğerlere bağlı, bronşlara bağlı enfeksiyonel ya da iltihabi bir hastalık olabilir ve mutlaka doktora gidilmelidir.

   Sağlık dileğiyle.

 8. aziz

  29 Ocak 2017 at 18:20

  3 gündür gribim ve boğazımda balgama bağlı hırıltılar oluyor. öksürdüğümde de akciğerlerimde acı hissediyorum, bu rahatsızlık gribe bağlı mı yoksa gripten bağımsız başka bir hastalığım mı var? grip geçince bu hırıltı da geçer mi?

 9. koray

  1 Şubat 2017 at 01:51

  Gece yattıktan sonra engel olamadığım nefesimde hırıltılar oluyor nedeni ve tedavisi nasıl olur?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 13:54

   Bu durum için bir KBB doktoruna ya da göğüs hastalıkları doktoruna gitmeniz önemlidir. Enfeksiyonel bir durum olabilir, akciğerler ile ilgili bir durum olabilir, nefes borusu ile ilgili bir durum olabilir, uyku apnesi olabilir, Gastroözofageal reflü ile ilgili olabilir ki bu durumda gastrolojik değerlendirime gerekir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 10. Mustafa

  1 Şubat 2017 at 20:45

  Geçmeyen zaman zaman ortya çıkan özellikle kış aylarında konuşurken öksürğe boğuluyorum Sinizutum var akıntılı romatizmal ağrı kesici ilaç kullanamıyorum astım alerjisine tutuluyorum nefes alamıyorum kuru öksürük balgam yok ama beni perişan ediyor son zamanlarda yattığım yerde yorulugorum nefes nefese kalıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 12:10

   Bu durumun hem gastroloji hem de göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır. Sinüzit nedeni ile oluşan geniz akıntısı yemek borusunda iltihaba neden olmuş olabilir. Gastroözofageal reflü gelişmiş olabilir. Nefes borusuna yabancı cisim kaçağı oluyor ya da olmuş olabilir. Gırtlak iltihabı olmuş olabilir ki bu durumda bir KBB uzmanına da gitmek gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 11. Demet

  9 Şubat 2017 at 00:13

  Merhabalar benimde inatçı bir öksürüğüm var arada tekrar eder durur. Bir çok doktora gittim mevsimsel larenjit dediler. Soğuk algınlığı dediler ve en son Göğüs hastalıkları uzmanına gittim ve herhangi bir problem olmadığını bir çok şeye 1.dereceden alerjim olduğunu belirtti ve çeşitli ilaçlar verdi. Göğüs hastalıkları uzmanından sonra KBB uzmanına gittim ve KBB uzmanı da sağ tarafında sinüzit var dedi ve ilaçlar verdi. Beni gerçekten iyileştiren ilaç ise bricanly eksportan şurup oldu. Aslında benim sorum şu bugünlerde tekrardan bir öksürük ve burun akıntısı var alerji ve ümmünoloji bölümden internet üzerinden bir randevu alamadım uzman bir doktor tarafından yönlendirilmem gerekiyormuş kısacası ben hangi uzman doktora başvurmam lazım bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 13:28

   Alerji immünoloji uzmanlığına genellikle dahiliye uzmanlığı tarafından yönlendirme yapılarak randevu alınmaktadır ya da bulunduğunuz yerleşim alanındaki aile hekiminize bu konuyu danışmanız daha doğru olur. Çünkü bu her hastane için aynı olmayabilir. Alerji immünoloji bölümü uzun süre zamanınızı alabilir. Fakat alerjik sorunlar tekrarlayıcı dır ve neye alerjinizin olduğunun öğrenilmesi ve aşı tedavisi daha faydalı olur. Alerji ilaçlarını sık sık kullanmak da bir çok yan etkiye neden olacağı için en doğrusu alerjinin araştırılmasıdır.

   Sağlık dileğiyle.

 12. samed

  18 Şubat 2017 at 02:02

  Iyi gunler yaklaşık 2 haftadır normal nefes alırken bazen hafif hıtıltı gelmeye başladı ara sıra bazende öksürüyorum kömür tozlu ortamda çalıştığından olabilormi yoksa havalar soğuk olduğu için mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 17:52

   Tozlu işlerde çalışmak akciğerleri hasarlandırabilir, çünkü bir çok çeşit mesleki akciğer hastalığı vardır yada bu durum alerjik de olabilir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz faydalı olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 13. Erenay

  18 Şubat 2017 at 20:28

  Bogazimda hirilti var.hafifce oksurdukten sonra nefes aldigim anda tekrar oksuruyorum ve kusana kadar kesilmiyor oksurugum.sizce bunun onune evde bir mudahelede bulunabilirmiyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2017 at 12:54

   Enfeksiyonel bir durum olabilir. Mide problemine bağlı bir durum olabilir. Yemek borusu ile ilgili bir durum olabilir. Nefes borusuna yabancı cisim kaçağı olabilir. Bu nedenle bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 14. İpek

  1 Mart 2017 at 09:16

  Merhabalar, annem dışarı çıktığında yürürken yorulduğunda nefes alırken sanki kuş ötüyomuş gibi bir hırıltı duyuluyor, bunun nedeni ne olabilir teşekkür ederim.. ( Baypas oldu şuna kalple ilgili bi şikayeti yok tansiyon şeker hastası . Epilepsi nöbeti geçirdi bunun sonunda kullandığı ilaçlar tuz düşmesine sebep oldu, tuz yüklendi ve bunlardan sorada alerji çıktı vücudunda ) yorulduğunda ortaya çıkan bu hışırtının sebebi ne olabilir ,,,

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 15:16

   Solunum yollarına ait (gırtlak, nefes borusu gibi) bir durum olabilir. Alerjiden dolayı gırtlak veya yutak iltihabı oluşmuş olabilir. Ses tellerine baskı yapan bir sorun olabilir. Kalp ile ilgili bir durum, akciğerler ile, bronşlar ile ilgili iltihabı, nodül gibi durumlar da olabilir. Ses telleri ile ilgili polip, nodül gibi bir durum olabilir.

   Birçok sorunu da olduğu için, ilaçlar kullandığı için buradan şudur demek doğru olmaz, bu nedenle annenizin düzenli takibini yapan doktorunuz ile ya da bir göğüs hastalıkları veya KBB uzmanı ile görüşmeniz de fayda vardır.

   İyi yaşam dileğiyle.

 15. DOĞUKAN

  16 Mart 2017 at 00:33

  Merhaba,bende geceleri ve sabahlari belli surelerde hiriltili nefes ve öksürük oluyor bazen balgamli bazen balgamsiz öksürük.Hirilti olduğu zaman kendi kendimi dinliyom Balgam çıkması gerekiyor heralde Oksurunce balgam gelio atiyom hirilti kesiliyor arttıkça,Soğuğa cikinca yine ayni sekil hiriltili nefes oluyor ama balgamli oksuuk olmuyor ara ara,Koşunca vb Hemen başliyor bu olay Hiriltili nefes ve Öksürük olunca Sanki biri beni sıkıyor gibi oluyor,İlkde sağlık ocağina gttk Cigerleri sigara içen biri gibi dedi ,Sonra bi hastaneye gittik bişey demedi 2 tane hap verdi aldim ictm hiç bir işe yaramadi, Devlet hastanesinr gittk Cigerlerinde bisey yok Gribal Enfeksiyon dedi Sari bi hap verdi Biraz etkisi azaldi.Sizce Soğuk aylardan etkisi olabilirmi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 14:07

   Soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyon nedeni ile akciğerler de etkilenmiş olabilir, bronşit gelişmiş olabilir, viral enfeksiyona bakteriyel bir enfeksiyon etkilenmiş olabilir, alveolit (alveol duvarlarının iltihabı) gelişmiş olabilir. Bu durum geçmese iyi bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır, çünkü ilgisiz ilaçlar kullanmak durumu daha da kötüleştirebilir. Bu durum alerjik reaksiyonlara bağlı da gelişmiş olabilir ve alerjik durumlarda enfeksiyonel durumlar için kullanılan ilaçlar bir işe yaramaz. Bunları da göğüs hastalıkları veya alerji immünoloji bölümünde daha derin araştırmalar yapılarak çözebilirsiniz.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 16. Mehmet Can

  23 Mart 2017 at 05:14

  Merhaba kolay gelsin 2 hafta önce doktora çıktım ses tellerimde bozukluk vardı sesim çatallı çıkıyodu ve bana ses tellerimde kanama olduğunu söyledi fakat ilaçları kullanmama rağmen geçmedi bu değişiklik bu ses bozukluğu 1 senedir var kötü bişey olmasından korkuyorum ses telleri kanaması hapla geçilebilecek bi tedavi yöntemimi yoksa ameliyat şart mı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2017 at 17:20

   Larenks hastalıklarında en sık rastlanan bulgu ses kısıklığı ya da ses değişikliğidir.

   Ses tellerinde kanama durup dururken olmaz, bunun bir sebebi olmalı (örn, sesi hor kullanma, larenjit (gırtlak iltihabı), diğer enfeksiyonlara bağlı, alerjik bir sebebe ya da sigara kullanımına bağlı gırtlağın tahriş olması, ses teli nodülleri, tümöral oluşumlar, yabancı cisim, glottis ödemi, epiglotitis gibi) sebepleri olabilir. Ayrıca beyin, boyun, yemek borusu ya da akciğerleri ilgilendiren bir ameliyat geçirme gibi durumlar da bu bölgede ve ses tellerinde değişikliklere neden olabilir ve tedavi nedene yönelik yapılır.

   Sorununuz geçmediğine göre tekrar doktorunuza gitmeniz önemlidir, çünkü doktor o anki bulguya yönelik tedavi vermiş olabilir ve altta yatan nedenin tekrar araştırılması gerekebilir.

   Yani bu durumun daha iyi araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Gülşen

  31 Mart 2017 at 22:52

  Merhaba kolay gelsin.
  Benim 6 yaşında kızım var kış ayı sürekli hastalanıp durdu. Her ay doktora gitmek zorunda kaldık. Doktor muayene Edip tahlil yapmadan ilaç yaziyor. Her seferinde antibiyotik veriyor. Geçmişinde zatürre geçirdi. Şu an bile burnu tıkalı uyuyor ama hırıltisi var. Hastalığı ilerletmemek için birşey yapabilirsiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 01:53

   Bu tür durumların altında yatan başka sistemik bir hastalık, kalp ile ilgili bir problem, yabancı cisim aspirasyonu, alerjik sebepler, gastro özofageal reflü gibi nedenler de olabilir. Bunlar bakımından da bu alanlarda doktorlar tarafından değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 18. Serap

  7 Nisan 2017 at 16:59

  Hafta başında sırt ağrısı soğuk algınlığı ve hırıltılı nefes alıp vermem nedeniyle doktora gittim. Bazen ardı ardına kesilmeyen öksürük de vardı. Çok fena cigerleri ni usutmussun dedi. Muayene sonrası antibiyotik ve alerji hapı kullanmaya başladım. 3 gun oldu kullanalı ilaçları bugün daha iyi hissediyorum fakat sol tarafımdaki hırıltılı nefesi alıp verince hissediyorum. Sanki oksursem balgam çıkacak gibi ama cikmiyor. NAC kullanıyorum ama o da pek ise yaramıyor gibi. Ne yapabilirim bu durumdan kurtulmak icin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2017 at 17:34

   Bu durum, tam iyileşene kadar devam edebilir. Özellikle antibiyotik içeren ilacınızı saati saatine (10-15 dakikalık bile gecikmeksizin veya erken alma olmaksızın) düzenli kullanmanız önemlidir. Hem alerji ilacı hem de antibiyotik midenizi kötüleştirebilir, bu nedenle bu ilaçları tok karnına almayı dikkat etmeniz de önemlidir. Öğünlerinizin düzenli ama sağlıklı besinler ile olmasını dikkat etmeniz de faydalı olacaktır. Ayrıca yeterli ılık su tüketimi de önemlidir (yeterli su tüketimi balgamın çıkmasında da yardımcı olur).

   Şikayetleriniz geçmez ise doktorunuza tekrar başvurmanızda ya da bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 19. merve

  12 Nisan 2017 at 20:39

  benimde nefes sorunum var cok sidetli sekilde oluyor hırıltı ve balgam hisi var doktora gittim tomogrofi cekildi temiz cikti panik atak dedi psikologa git dedi nefes testinde sorun oldu kan testinde hic bisi soylemedi astim olarak sprey verildi ve spreyde bir ise yaramadi ikinci sefere gittiğimde bisi demedi ama aşırı halsizlik ve yorgunlukta oldukca artıyor herhangi toz ve duman olunca pek rahatsiz olmuyorum sadece sigara dumanindan boğulur gibi oluyorum oturduğum yerde hic bisi yapmasam bile nefes sorunum oluyor ve kolarimi hareket etirincede zorlaniyorum carpıntım oluyor bide aşırı sinirlilik var panik atak astim bu iki hastaligi soyledi..:(

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 13:01

   Bu tür durumların altında yatan başka bir sistemik hastalık olabilir, bazı maddelere karşı aşırı duyarlılık reaksiyonu (alerjik reaksiyon) olabilir, Sigara dumanı veya kokusu gibi ağır kokulara alerjiniz olabilir. Bu tür durumlar alerji immünoloji bölümünde araştırılır. Balgam alerjik geniz akıntısına bağlı olabilir. Alerjik riniti olan kişilerde zamanla birçok alerjene karşı alerji gelişebilir.

   Yine anlattığınız durum panik atak gibi psikolojik durumlara bağlı da olabilir.

   Tiroid hastalıkları, rmatolojik bazı hastalıklar, bazı sindirim sistemi hastalıkları bu tür sorunlara sebep olabilir. Doktorunuz ile bunları da konuşmanız faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 20. okan

  13 Nisan 2017 at 12:23

  Merhaba hocalarim ben bronsilyel astim hastasyim ve su sirqlr hiriltilrim esimi yatkta uykudan uynadircak sekilde rahatsiz etmekte hocam ama.nefe alislarim iyi.hissediyorum arti sabahlari cikardim blgamin rengi simsiyahii

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 14:34

   Tekrar doktor kontrolleri önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. ferda

  23 Nisan 2017 at 22:10

  19 aylıkken oğlum horlama nedeniyle geniz ameliyatiçin oldu 20 gün sonra horlamasi geçti ameliyat olalı 2 ay oldu ama horlamasi ilk zamanki kadar yoğun olmasada geri geldi bazen pozisyon değiştiriyorum geçiyor gibi oluyor sanki hiriltisida var ameliyattan öncede vardı ama bu hirilti bazen yok olabiliyor aynı anda gelip gidebiliyor şimdiden teşekkürederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2017 at 01:54

   Alerjik nezle gibi bir duruma bağlı olabilir. Uyku apnesi sendromu olabilir. Nadir olarak geniz eti tekrarlayabilir. Bunların da değerlendirilmesinde fayda vardır. KBB doktorunuza gitmenizde fayda vardır. Özellikle alerjik sorunların araştırılması önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 22. Fatih özcan

  29 Nisan 2017 at 23:54

  Merhaba 12ay gripgibiyim Burnum sürekli tıkalı oluyor hemen hemen her gün öksürük akciğerimde hiriltilanmam oluyor polen mevsimsel alerjim son 1 ayda hiriltim ve boğaz ayrım şiddetlendi var gecen sene haziran ayında akcigerimden çok çektim 24 yaşındayım ama hic yasimi hissetmiyordum bu konuda yardımcı olabilir misiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2017 at 21:17

   Polen alerjisi zamanla alerjik astıma dönüşebilir ve eğer böyle bir durum gelişmiş ise takipler gerekir. Alerji immünoloji bölümüne giderek nelere alerjiniz olduğu hakkında daha detaylı araştırmalar yapılması gerekebilir. Alerji immünoloji bölümü gerek duyarsa aşı tedavisi verebilir. Maalesef polen alerjisi olan kişilerde dönem dönem alerjik sorun ciddi şekilde artış gösterebilir ve birçok şeye karşı alerji gelişebilir (polen, toz, akar, mantar sporları, besinler, ağır kokular gibi).

   Alerji ile yaşamak zordur ve tek çaresi maruz kalınan alerjenden uzaklaşmaktır (tabii bu çok mümkün değildir).

   Polen alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/polen-alerjisi-olanlar-nelere-dikkat-etmeli/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Volkan kaya

  9 Mayıs 2017 at 06:42

  Hocam kolay gelsin yaklaşık 3 aydır öksürük var göğüs doktoruna gittim solunum testi filim alerji testi yaptırdı bi dünya hap içtim ama genede geçmedi hırıltı olduğundan öksürüğüm hiç geçmiyor uykudan uyandığımda midem yanıyor hocam sizce ne yapmalıyım ballı süt pekmez ler keçiboynuzu denemediğim bişe kalmadı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2017 at 12:58

   Göğüs hastalıkları ile ilgili bir şey çıkmadı ise; bu durum, gastroözofageal reflüye bağlı mide asidinin ve sindirilmemiş besinlerin uyurken nefes borusuna ve solunum yollarına kaçması nedeni ile olabilir.

   İçtiğiniz ilaçlar mideyi daha çok etkilemiş olabilir ve reflünün artmasına yol açabilir. Gastrit (mide iltihabı), mide ve onikiparmak bağırsağı ülserleri, Helikobakter pilori, mide fıtığı, mide volvulusu, ince bağırsak tıkanıkları, yemek borusu kapaklarının yapısal bozuklukları, safra hastalıklarına bağlı safra reflüsü gibi birçok etken gastroözofageal reflüye neden olabilir ve bu da mide yanmasına, nefes borusu asitten ve gıda artıklarından etkileniyorsa enflamasyon oluşabilir ve bu tür bir durum da hırıltılı solunuma, öksürüğe neden olur.

   Kısacası iyi bir gastrolojik değerlendirme de gerekebilir ve bu sayede sorunun sebebi belki bulunabilir. Belki de altta yatan bir başka bir problmel de olabilir ama gastrolojiye gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Elif

  31 Mayıs 2017 at 15:43

  Iyi gunler öksürüğüm vardı hırıltılı geçti fakat içten gelen bir uğultu gibi ses geliyor kuvvetli oksürdüğümde sizce bu uğultulu ses neyden oluşur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Haziran 2017 at 14:41

   Akciğer veya bronşlar ile ilgili öksürüklerde hırıltılı bir ses olabilir. Soğuk algınlığı, gribal bir enfeksiyon veya alerjik bir duruma bağlı öksürük geçirmişseniz akciğerlerinizin ve bronşların değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. fazilet budak

  9 Haziran 2017 at 09:35

  hocam bende akciger iltahabi var merdiven cikamiyirum yokus cikamiyorum fazla yurursem nefes nefese kaliyorum hocam nolursun bana bir ilac ismi yasamaktan tat almiyorum hocam cok kotuyum oksurukte var nefes darligihocam yardimci olun nolursunuz hocam sizin mesajinizi bekliyorum bana yardimci olun evimin temizliyini bile yapamiyorum surdan suraya yurum hemen yoruluyorum😣

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2017 at 19:32

   Anlattığınız şikayetler oldukça ciddi şikayetlerdir, bu nedenle bir göğüs hastalıkları uzmanı tarafından iyi bir değerlendirme yapılması son derece önemlidir.

   Akciğer iltihabı-pnömoni (zatürre) olarak tanımlanır ve bu durum ciddi bir durumdur. Eğer doktora gitmemişseniz mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmelisiniz. Doktorunuz gerekli tedavi ve takibi yapacaktır.

   ”Buradan herhangi bir teşhis ya da tedavi önermek mümkün değildir.”

   Anlattığınız şikayetler birçok akciğer hastalığına bağlı, hatta bazı kalp hastalıklarına bağlı da olabilir, bu nedenle kardiyolojik değerlendirme de gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. Nevzat

  23 Haziran 2017 at 18:59

  Kolay gelsin, benim babam 3 yıldır yatıyor ve sol yanı tutmuyor, 2 haftadır hırıltılı nefes alıyor öksüremiyor acaba nedendir? hastaneye götüremiyorum iyi bayramlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 16:04

   Neden sol yanının felç olmasına bağlı olarak da şu anki rahatsızlığının nedeni deşiklik gösterebilir. Eğer babanız kalp krizi sonrası veya bir kalp hastalığına bağlı felç geçirmiş ise şimdiki öksürüğünün ve hırıltılı nefesin nedeni bu kalp krizine neden olan ve altta yatan kalp hastalığı neyse buna bağlı da olabilir.

   Eğer felcin nedeni damarlarda sertleşme, daralma veya tıkanmaya bağlı gelişmiş ise bu durumların kalp ile ilgisi de olabilir veya bu durumlar kalbi de etkileyerek anlattığınız şikayetlere neden olabilir.

   Eğer inmeye neden olan faktör yüksek tansiyon ise bu da kalbi etkileyerek anlattığınız şikayetlere yol açabilir.

   Öksürememenin ve hırıltılı nefesin sebebi akciğerler ile ilgili bir durum da olabilir.

   Ayrıca inme geçiren hastalarda tekrar inme geçirme riski inme geçirmemiş kişilere daha yüksektir.

   En doğrusu, en kısa zamanda doktora gitmeniz olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 27. Emin

  2 Temmuz 2017 at 02:05

  Hocam merhabalar sabah is icin kalktigimda normal oksuruk ve bigazimda karimcalanma oluyor buda oksuruge sebeh veriyor sigara ictigimde kesiyor ancak haftada 1 kere aksam aniden hiriltili nefes alma verme akabinde oksuruk ve balgam bunlarin yani sira burundan hafif sivi geliyor sebebi nedir ne yapmam lazim tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2017 at 22:26

   KBB ve göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirmelerin yapılmasında fayda vardır. Alerjik bir durum da olabilir. KOAH başlangıcı olabilir. Larenjit olabilir. Sinüzite bağlı bronşit sorunu olabilir. Sigaraya bağlı öksürük (sigara öksürüğü) olabilir. Astım olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Berfin

  16 Temmuz 2017 at 00:06

  Yaklaşık bir haftadır hırıltılı bir solunum ve şiddetli öksürük var uyandıktan sonra genellikle ses kısılması ya da seste değişiklikler olur fakat ses gitmesine kadar giden uzun süren bir ses kısıklığı var neden olabilir hocam?
  şimdiden teşekkürler 🙂

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Temmuz 2017 at 19:18

   Anlattığınız durum genellikle yatarken oluyor ve öksürükle uyanıyorsanız, bu durum mide asidinin geri gelerek nefes borusuna ve akciğere doğru kaçmasına bağlı olabilir. Yani Gastroözofaegal reflü sorununuz olabilir. Mide asidi ve besin artıkları reflü kaynaklı yemek borusuna geri gelirken hem yemek borusuna hem de buraya komşu olan diğer yolları da (solunum yollarını) etkileyerek bu tür öksürüğe, o bölgelerde iltihap oluşmasına, yabancı cisim aspirasyonuna neden olabilir. Boğaz kısmındaki yapıların iltihabı ya da hasar görmesi sonucu da ses kısıklığı olabilir. Yine bu durumlara bağlı yemek borusunda Barret özofagus gelişebilir ve buna bağlı da öksürük, ses kısıklığı olabilir.

   Bu şikayetler üstte bahsi geçen sebeplere bağlı olabileceği gibi gırtlak ile ilgili bir duruma (larenjit gibi), yutak iltihabına (farenjit), yemek borusu iltihabına (özofajit), akciğer ile ilgili bir duruma, bronşlar ile ilgili bir duruma bağlı da olabilir.

   Durumunuzun KBB uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, gastroentroloji uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 29. Gulbahar

  29 Temmuz 2017 at 00:35

  Merhaba 3 4 aydır kendime ait olmayan bir ses tonu var sesimde catallasma var sesimin cok sert ciktigi okuyorbalgam var kbb gittim baktirdim ama hiç birşey yok dediler eski sesimë nasıl donerim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2017 at 21:49

   KBB uzmanlığında yapılan muayenede bir şey bulamadılar ise, eğer alerji ya da mide sorunlarınız varsa sesinizde ki değişiklik alerjenlere bağlı larenks (gırtlak) bölgesinin enflamasyonuna bağlı olabilir, mide asidinin yemek borusuna gelmesine bağlı yemek borusunda bir sorun oluşmasına bağlı olabilir.

   Yemek borusunun değerlendirilmesi için gastroloji bölümüne gitmek gerekir. Larenksin değerlendirilmesi için KBB alanında endoskopik yöntem gerekebilir.

   Ses bozuklukları tiroid bezleri ile ilgili problemlere bağlı da olabileceği için tiroid fonksiyonlarının endokrinoloji alanında değerlendirilmesi de gerekebilir.

   Ses bozuklukları sigara kullanımına, alkol kullanımına, sesin kötü kullanılmasına, daha önce geçirilen operasyonlara gibi durumlara bağlı da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Soner

  29 Temmuz 2017 at 18:37

  Merhabalar Açık kalp amrliyatı geçirdim kapakçık ameliyatı 7 hafta oldu ciğerde biraz sıvı birikmişti ve sağ ve sol arka alt kısımda güçlü hırıltı nüks etti geçen hafta akciğer filmim çekildi ve oluşan sıvının nerdeyse tamamını vücudun attığını ve yapılan muayne sonucu akciğerlerimin iyi şekilde toparlafığı söylenildi nefes alım vermemdede bir sıkıtım yok ama sırt alt kısımdaki hırıltı hala devam ediyor yani bir şikayetim olmadığı ve akciğer filmimin iyi çıkması üstüne hırıltının devam etmesi huzursuz edici yani nezaman geçer ne yapmayalım tavsiyeniz ne olur teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2017 at 23:11

   Sonuç olarak ciddi bir ameliyat geçirmişsiniz, akciğerde sıvı birikimi ameliyattan öncede olabileceği gibi, ameliyatın bir komplikasyonu da olabilir. Akciğerlerin tam olarak toparlanması biraz daha fazla zaman alabilir.

   Bu kadar ciddi durumlar hakkında buradan durum hakkında bir yorumda bulunmak ya da herhangi bir öneride bulunmak doğru olmaz, bu nedenle bundan sonraki şikayetleriniz hakkında ameliyatı yapan doktorunuzdan bilgi almanız daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 31. Mayta

  1 Ağustos 2017 at 03:53

  Dün nargile içmiştim, bu gün hiç içmedim, gece saatleri boğazımdan hafif hırıltılı ses geliyor ve nefes alırken hafif zorlanıyorum, bunu nedeni ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 04:37

   Daha önce hiç nargile içmemişseniz nargileye bağlı nefes borusu mukozasında daralma, tahriş olmuş olabilir veya bu durum alerjik reaksiyon da olabilir. Fakat bunu her zaman içiyorsanız göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Merve

  2 Ağustos 2017 at 22:19

  Merhabalar. Ben 20 yaşındayım ve kendimi bildim bileli hırıltılı solunum yapıyorum, bu hırıltı öksürdükten, hapşırdıktan ve kahkaha attıktan sonra meydana geliyor. Sırtımda ve göğsümde batık seklinde bir şeyler hissediyorum bunun nedenini öğrenmek istiyorum, teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 17:38

   HIRILTILI SOLUNUM, nefes alıp verme sırasında akciğerlerden düdük sesi, ıslık sesi ya da hırıltı benzeri bir sesin duyulmasıdır. Bu ses doktor muayenesi sırasında oskültasyonla dinlerken duyulabileceği gibi, dışarıdan kulak ile ya da hasta tarafından da duyulabilir. Bu sesler genellikle hava yollarının tıkanmasına, daralmasına bağlı meydana gelir.

   Hava yollarında daralma iki ana başlık altında (üst hava yolları daralması ve alt hava yolları daralması) değerlendirilir.

   ÜST HAVA YOLLARI DARALMASINA NEDEN OLABİLEN FAKTÖRLER ARASINDA; Yabancı cisim aspirasyonu (besin aspirasyonu, yanbancı cisim aspirasyonu), Enfeksiyonlar (epiglottit, retrofaringeal apse, krup), Malignite (laringeal papillomatozis, skuamöz hücreli larinks, trakea veya özofagus kanserleri), Sublottik daralma (doğumsal ya da uzun süreli entübasyonu takiben), Hava yolu ödemi, Tiroidit, Vokal kord paralizisi, Trakeomalezi ve Vaskülitler bulunabilmektedir.

   ALT HAVA YOLLARI DARALMASINA NEDEN OLAN FAKTÖRLER ARASINDA; Astım hastalığı, KOAH hastalığı, Bronşektazi, Kistik fibrozis, Pulmoner emboli, Pulmoner ödem, Aspirasyon, Bronşiyolit, Postnazal akıntı sendromu, Epiglottis, Vokal kord disfonksiyonu, Retrofaringeal apse, Laringotrakeal hasar, Neoplasm, Anafilaksi, Karsinoid sendrom, Parazit enfeksiyonları, Lenfajitis karsinomatoza bulunabilir.

   Göğüs hastalıkları ve KBB uzmanlarınca değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 33. Cihat

  4 Ağustos 2017 at 22:10

  Öncelikle böyle bi imkan sunduğunuz için teşekkürler. 24 haziran arefe günü küçük küçük başlayan öksürükler ile öksürmeye başladım daha sonra bayramdan sonra sıradan bişey diye düşünerekten üç dört gün doktor a gitmedım be sonunda göğüs dr olmadığı için dahilıye ye gittim kan tahlil film üst solunum ve alt solunum yolları iltihaplı desi ve hap surub vs yazdı yaklaşık beş gün kullandıktan sonra içe kötüleştim ve gögüscüue gitmeye kara verdim aynı sekılde farklı ılac yazdı ama hayla gecmedı ve daha teferruatlı bi hastanede doç. Gögüs dr a randevu aldım bronşit in ilerisi zatürre den bi adım geri hastalığın dedı facetive uc tane oksurek surubu ve 5 gün sabahları ıkı tane kullanmak şartı ile prednol diye bi hap verdi sankı az hafıflettı gıbı ama hayla geçmeyen oksurek benı yaklaşık 27-28 gündür cok zorluyordu daha sonra oksurek az rahatladı ama bogazımda aşırı derecede rahatsız eden bısey sankı agır bı yük var gibi yada bısey orada kaşınır gıbı ama Boğaz ağrısı yada acısı yok sureklı öksürtmeye başladı daha ıyılesmeden tekrar hasta olacağımı hıssettım kbb ye gıttım tekrar airpass diye bi ilaç verdi beş altı gün kullandım geçeleri bi tane günde bı kere hızlı hareket ettım zaman bogazım düğümlenmeyen nefes alamamaya başladım 10 sn ne nefes alabılıyordum ne nefes verebılıordum deniz e yüzmeye gıttım bu halde tuzlu su çok şükür benım o zor halımı atlattı 35 gündür oksurekttım o kadar zor gelmemıstı ama oksurek haddınden cok cok gazla ıdı gectıgımız pazartesı günü sabah a kadar hıc uyumadım salı tekrar gıttım doktor a nefes acıcı bısey verdı burun spreyı ve balgam sokucu suda erıtılen mukozero oyle bısey alerjı testı yaptırdım temız çıktı bugün tekrar film kan tahlılı nefes ufleme yaptırdım kanda az enfeksıyon var dedıler o nefes darlığı ılacını kullanmaya devam ettırdı bı antıbıyorık tekrar burun spreyı bide mide ılacı verdı hırıltımm var o hırıltı oksurek yapıyor ara ara ama ıkı uç dk öksürüyorum film temiz çıkmış doktor bey öğle dedı bogazından büyük ihtimal dedıler o hırıltı nasıl olur sizce 44 gündür oksuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ağustos 2017 at 20:47

   Yaptığımız en önemli yanlışlardan biri de aynı şikayetler devam ederken farklı farklı doktorlara gitmektir. Bir şikayetimiz gördüğümüz tedaviye rağmen geçmediyse daha önce gitmiş olduğumuz doktora gitmek ve daha önce kullanılan ilaçları da beraberinde götürmek önemlidir, çünkü başka başka doktorlara gidildiğinde her doktor ilaç yazıp gönderdiği için hem mide ve bağırsak sisteminin bozulmakta hem de ilaçların farklı yan etkileriyle karşılaşılmaktadır, bu da durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirmektedir.

   Bu kadar ilaç kullanmak midenizde gastrit, reflü gibi durumlara neden olmuş olabilir ve buna bağlı yemek borusuna asit geliyorsa veya akciğerlere ve akciğer yollarına asit kaçıyorsa bu durum öksürüğe neden olabilir. Belki hiç doktora gitmeden önce de gastroözofageal reflüye bağlı bu tür bir sorun başlamış da olabilir. Boğazda düğümlenme hissi de reflüye ve reflünün yemek borusunda ve nefes borusunda ve boğaz ile ilgili yapılarda iltihabi bir durum gelişmesine bağlı da olabilir. Yine gıda intoleransı, gıda alerjisi, kimyasal alerjiler de mide ve yemek borusunda sorunlara neden olabilir, yine bu tür etkenler akciğerleri etkileyebilir, yabancı cisim aspirasyonu da öksürüğe neden olabilir.

   Yani anlattığınız şikayetler değişik nedenlere bağlı da olabilir. Yine de durumunuzun bir gastroentroloji uzmanı tarafından da araştırılmasına fayda vardır. Örneğin reflünün yol açtığı Barret özofagus, özofajit gibi durumlar bunlara benzer şikayetlere neden olabilmektedir.

   HIRILTILI SOLUNUMA NEDEN OLABİLEN BİRÇOK DURUM VARDIR; astım, KOAH, bronşektezi, kistik fibroz, pulmoner emboli, pulmoner ödem, aspirasyon, pstnasal akıntı sendromu, iltihabi durumlar ve daha başka etkenler hırıltılı solunuma neden olabilir.

   Birçok doktora gitmişsiniz, birçok ilaç kullanmışsınız, bu nedenle buradan net bir şey söylemek zordur ama bir gastroloji uzmanınca da değerlendirme yapılması veya doktorunuzdan da bu konuda bilgi almanız faydalı olabilir (özellikle şikayetleriniz geçmezse).

   Geçmiş olsun.

 34. Baran

  26 Eylül 2017 at 20:43

  Sabah kalktığımda nefesin daralıyor.ve sürekli ağızda bir karincalanma var be beni oksürtüyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Eylül 2017 at 22:00

   Ağızda, dilde uyuşma ve karıncalanma hisleri nörolojik bir probleme bağlı olabilir. Gıda alerjisine bağlı olabilir. Mide asidinin gece boyunca ağız içine kadar gelmesine bağlı oluşan tahriş nedeniyle olabilir. Eğer gastroözofageal reflü sorunu varsa buna bağlı nefes borusuna da asit kaçabilir ve o bölge tahrişe bağlı daralabilir ve buna bağlı hem nefes darlığı hem de öksürük olabilir. Farenjit, larenjit gibi iltihabi durumlar olabilir. Ağız içinde oluşan bir kitle sinirlere bası uygulayarak ağız içinde uyuşmaya neden olabilir. İnmeye neden olabilecek bir kalp sorunu ya da damarların tıkanmasına veya daralmasına neden olacak bir sorun ya da yüksek tansiyon gibi durumlar olabilir. KOAH belirtileri olabilir. Karıncalanma hissi dişlerle ilgili bir probleme bağlı olabilir.

   Buradan net bir şey söylemek mümkün değildir. Bir KBB uzmanınca, kardiyolji uzmanınca, gastrolji uzmanınca, nöroloji uzmanınca bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 35. sedat

  27 Eylül 2017 at 11:26

  Bende cok sesli nefes aliyorum bazen insanlar rahatsiz olmasin diye kendimi tuttugum oluyor ve nefes almakta zorlaniyorum az ozellikle muzik dinledigimde cok sesli nefes aliyorum muzigi durduruyorum nasil nefes aliyorum diye bakiyorum bide 4 5 senedir burun akmasi tikanikligi sorunu var ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2017 at 20:40

   Alerjik rinit, vazomotor rinit, alerjik astım, burun polipleri, trakeit (soluk borusu iltihabı), geniz eti, burun eti gibi durumlar olabilir. Alerjik astımı olan insanlarda zamanla alerjik rinit’de gelişebilir. Hem göğüs hastalıkları hem de KBB doktoru tarafından değerlendirmelerin yapılmasında fayda vardır. Bazı insanlar normalde de kulaklıkla müzik dinlerken gürültülü nefes alıp verirler.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 36. Necati

  10 Ekim 2017 at 10:31

  İyi calışmalar hocam 1 haftadır faranşit olmuştum şimdi iyim ama hırıltm ve koyu renkli balgam devam ediyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ekim 2017 at 21:58

   Farenjit (yutak iltihabıdır). Farenjit akut ya da kronik şekillerde görülebilir. Akut farenjitte farengeal duvarlarda ve lateral farengeal bantta enflamasyon (iltihap) vardır. Akut farenjitler viral ya da bakteriyel nedenlerle oluşabilir. Farenjitlerin kronik hale gelmesinde bazı faktörlerin önemi büyüktür. Örneğin sigara kullanımı, alkol, asitli içecekler, baharatlı yemekler, çevre kirliliği, burun tıkanıklığı, alerjik sebepler, gastroözofageal reflü, ağız hijyeninin kötü olması, diş iltihapları/çürükleri gibi durumlar kronik farenjit sebepleri arasında sayılabilir.

   Şikayetleriniz KBB doktorunun verdiği ilaçlara rağmen geçmez ya da tekrarlar ise, KBB uzmanı muayenesinin tekrarlanmasında ve gastrolojik olarak da değerlendirme yapılmasında fayda vardır. Altta yatan etkenin bulunması önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 37. rocher

  17 Ekim 2017 at 13:59

  merhaba,gogsumde zaman zaman hiriltili nefes oluyor belirli donemlerde ve gece oluyor nefes dardigi hissetmiyorum hic oksuruk de yok biraz balgam oluyor ama sinuslerdenmi cigerdenmi geliyor bilmiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ekim 2017 at 01:18

   Hırıltılı solunum bronşları daraltan farklı durumlara bağlı ortaya çıkabilir. Sigara kullanımına bağlı, bronşların iltihaplanmasına bağlı, gastroözofaegal reflünün sebep olabildiği özofajit (yemek borusu iltihaplanması) gibi bir duruma bağlı, yine reflüye bağlı farenjit (yutak iltihabı) oluşmasına bağlı, larenjit (gırtlak iltihabı) durumuna bağlı, bronşiolite bağlı, astıma bağlı, alerjik reaksiyonların oluşturduğu enflamasyonlara bağlı, yabancı cisim aspirasyonuna bağlı, tüberküloza bağlı, reaktif hava yolu hastalığına bağlı, akciğer apsesine bağlı, akciğer nodüllerine bağlı, meslek hastalıklarına bağlı, akciğer zarlarında sıvı toplanmasına bağlı, KOAH hastalığına bağlı, kullanılan bazı ilaçlara bağlı, kistik fibrozise bağlı gibi birçok duruma bağlı hırıltılı solunum olabilir.

   Durumunuzun sebebi bulanana kadar göğüs hastalıkları, gastroloji ve KBB uzmanları tarafından değerlendirmeler yapılması önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 38. Esra

  16 Kasım 2017 at 01:19

  Merhabalar, ben 20 yaşındayım. Bundan iki yıl önce aniden gelen kesilmeyen öksürük ile hastaneye gittim ve biraz geç de olsa tüberküloz teşhisi konuldu ve 6 aylık tedavinin ardından bu hastalığı atlattım. Ondan hemen sonra hırıltı, nefes darlığı ve öksürük üzerine tekrar hastaneye gittiğimde astım teşhisi konuldu. Yaklaşık iki yıldır da astım ilaçları kullanıyorum ve beni geçen yıl kardiyoloji bölümüne yönlendirdiler oraya gittiğimde ise kalbimde açıklık olduğu söylendi. Herhalde aşırı öksürmek kalbime de zarar vermiş.

  Bugün yine onca ilaç kullanmama rağmen hırıltı ve nefes darlığından göğüs doktoruna gittim ama oda aynı şekilde diğer doktorlar gibi birkaç hap ve sprey yazıp gönderdi ama ne o spreylerin ne de o hapların 2 yıldır kullanmama rağmen hiçbir faydasını görmedim hatta gittikçe nefes alıp vermede sıkıntı yaşıyorum. Nefes ve hırıltı sesim çok uzaktan bile rahat bir şekilde duyuluyor. Normal bir yokuşta bile hemen yoruluyorum. Çok fazla olmasa da balgamda var. Normal konuşmada bile bazen zorlanıyorum ve uzun nefes almak zorunda kalıyorum. İnternet’ten araştırdığıma göre bunun sebebi damar tıkanıklığı da olabilirmiş. Lutfen bana yardımcı olurmusunuz. Şimdiden teşwkkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2017 at 00:45

   Tüberküloz hava yoluyla bulaşan hastalıkların klasik bir örneğidir. Tüberküloz hastası her öksürük ile 1-5 mikron çapında, 3-10 adet basil içeren, 3500 kadar enfeksiyöz parçacığı etrafa saçar.

   Tüberküloz nüks (tekrar) edebilir. Bu nedenle enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında bu durumun tekrar incelenmesi gerekebilir. Birincil hastalığın geç bulgusu olarak veya yeniden aktive olan tüberküloz enfeksiyonu nedeniyle PLEVRAL TÜBERKÜLOZ gelişebilir. Milier tüberküloz gelişebilir.

   TÜBERKÜLOZ BELİRTİLERİ: İki hafta boyunca veya daha uzun süren öksürük, balgam veya kanlı balgam, halsizlik, çabuk yorulma, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı, larinks tutulumunda ses kısıklığı gibi belirtiler görülür. Tüberküloz bakımından iyi bir araştırma hastanesinde tekrar incelemelerin yapılması önemlidir.

   Kalpteki açıklık dediğiniz durum, kalp ile ilgili problemlere neden olarak anlattığınız şikayetlere sebep olabilir, bu nedenle kalp ile ilgili daha detaylı muayene ve tetkiklerin yapılmasında fayda vardır.

   Yüzeyel tromboflebit, derin ven trombozu ve yaygın damar içi pıhtılaşma sendromu (YDP) gibi pıhtılaşma sistemine ait bozukluklar akciğer tüberkülozunun nadir komplikasyonu olarak görülebilir. YDP tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı bir yan etki olarak da gelişebilir. Bu nedenle bir kalp damar cerrahisine gitmeniz ve kullandığınız ilaçları ve geçirdiğiniz hastalıkları da anlatmanız faydalı olabilir. Bu durum, önemli bir durumdur.

   Üstte bahsi geçen durumların araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 39. Yok

  29 Kasım 2017 at 14:18

  Merhabalar Boğazımda balgam var ama bir türlü atamıyorum bazen oluyor geçiyor bir süre sonra tekrar öksürüyorum hırıltım var ve boğazım tahriş olmuş ve nefes almakta çok zorlanıyorum düz yolda yürürken bile nefesim kesiliyor nede olabilir yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2017 at 21:29

   Boğazda balgam oluşmasının birden fazla nedeni olabilir. Kronik geniz akıntısı ve bu akıntıya neden olabilen durumlar boğazda çıkarmakta zorlanan balgama sebep olabilir. Kronik farejite bağlı boğazda tahriş ve balgam olabilir. Gastroözofageal reflüye bağlı geniz akıntısı, yutak iltihabı ve boğazda biriken balgam olabilir. Alerjik geniz akıntısına bağlı boğazda tahriş ve balgam olabilir. Burun eğriliği, burun eti, geniz eti, kronik sinüzit gibi durumlar kronik geniz akıntısına ve balgama neden olabilir. Sigara kullanımı boğazda tahrişe ve balgama, geniz akıntısına neden olabilir. Rinit veya alerjik rinit geniz akıntısına ve balgama, boğazda tahrişe neden olabilir. Soğuk algınlığı geçirmişseniz buna bağlı olabilir.

   Hem KBB uzmanı hem de gastroloji uzmanı tarafından değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır. İhmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. DENİZ

  8 Aralık 2017 at 21:20

  Merhaba bende öksürükle berabr hırıltı var. Sinüzit hastasıyım sigara kullanıyorum.öksürükle veraber arada ve nadir balgam çıkıyor. Dr boğaz spreyi ventolin ve rupafin verdi ama beş gündür geçmedi. Ayrıca sağ akciğer apeks te 15 mm hava kistim var. İşim ise sac kılıfı punta kaynağı. Genelde hırıltı ağızdan aldığım zaman bazende burundan derin nefes aldığımda oluyor. Saygılarla.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2017 at 23:31

   Astım veya alerjik astımınız olabilir. Ayrıca sigara kullanımının da durumunuza oldukça etkisi olur.

   Akciğerde, uzun yıllar sigara içenlerde özellikle amfizemi olan hastalarda hava kisti veya bül olarak da adlandırılan hava keseleri görülebilir. Bu hava keseleri bazen 10-15 santim boyuta kadar ulaşabilir. Bu hava keseleri içinde, normal akciğer dokusunda olduğu gibi, kanın temizlenebilmesi için gaz alışverişi yapılamadığından, aynı zamanda bu hava keseleri sağlam akciğeri de baskı yaparak normal işlevi bozduğundan hastanın solunumu bozulur ve nefes darlığı gelişir. Diğer yandan bu hava keseleri patlayarak daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

   Göğüs hastalıkları uzmanı tarafından daha iyi bir araştırma yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 41. Tamer

  24 Aralık 2017 at 17:58

  Merhaba,

  ben nefes alırken bir herhangi bir sorun yaşamıyorum ama iki kolumu birden sağa sola çevirdiğim zaman (ısınma egzersizi yaparken) göğüs kafesimden hırıltı geliyor neden olabilir normal midir?

  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2017 at 01:27

   Kalp yetmezliği durumunda egzersiz sırasında hırıltı olabilir. Erken evrede kalpte yetersizlikle ilişkili değişikler olmasına rağmen herhangi bir şikayet olmayabilir. Ancak kalp yetersizliği ilerledikçe belirtiler ve şikayetler kendini gösteremeye başlar ve giderek daha belirgin duruma gelir. Eğer spora yenilerde başlamışsanız veya bir süredir yapıyorsanız, ancak spor sırasında doğru nefes alıp vermeyi yapamıyorsanız kalp büyümesi gibi bir durum başlamış veya olmuş da olabilir.

   Akciğerler ile ilgili bir problem olabilir. Egzersiz sırasında yanlış nefes alıp veremeye bağlı olabilir. Astım gibi bir duruma bağlı olabilir.

   Bir kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 42. Ayşe

  25 Aralık 2017 at 21:58

  Hocam benim gırtlağımda çok şiddetli ağrı var yanma var seste değişiklik oluştu yutkunur gırtlağımda gırt sesi geliyor Dr gittim kültür aldı negatif dilde liken var midemde helikopteri çıkmıştı ilaç kullandım ve KBB Dr u benlik bir durum değil dedi gönderdi boğazdaki ağrı canımı çok yalıyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Aralık 2017 at 11:25

   Helikobakter pilori tekrarlamış olabilir ve reflüye neden olarak yemek borusuna ve nefes borusuna asit gelmesinden dolayı o bölgelerde iltihaplanma oluşmuş olabilir. Reflüye bağlı ses telleri nodülleri de oluşabilir, bu da hem ses değişikliğine hem de boğazınızda hissettiğiniz ağrıya neden olabilir. Yine özofajit (yemek borusu iltihabı) gibi bir durum da boğazda hissettiğiniz ağrıya ve ses değişikliklerine neden olabilir. Yine uzun süreler kontrol altına alınamayan reflüden dolayı (siz fark etmeseniz de gerekli önlemler alınmadığı sürece mide suyu yemek borusuna, ağza, nefes borusuna ve hatta akciğerlere örneğin uyurken kaçabilir) bu da o bölgelerde iltihaba, nodül oluşmasına, lenf bezi büyümelerine, Barret özofagusa gibi durumlara neden olabilir. Bu nedenle en kısa zamanda gastroloji doktorunuza tekrar gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 43. Gökçen

  1 Ocak 2018 at 22:34

  Annemin uzun süredir boğazında balgam varmış gibi öksürüyor ama boğazında balgam olmadığını göğsünden kaynaklandığını söylüyor.ayrıca baş ağrısı da var. Geceleri uyurken de nefes almada zaman zaman problem yaşıyor özellikle sırtüstü yattığında bunların sebebi ne olabilir. Kulak burun boğaza mı gitmeliyiz yoksa göğüs hastalıkşarına mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2018 at 22:46

   Üst veya alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı bir durum olabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonu bronşite veya zatürreye sebep olabilir ve bu tür şikayetler ortaya çıkabilir.

   Kalp ile ilgili bir probleme bağlı olabilir.

   Panik atak bu tür şikayetlere neden olabilir.

   Farenjit kaynaklı olabilir. Gastroözofageal reflü de farenjite neden olabilir.

   Özellikle gece olan nefes darlıkları önemlidir, bu nedenle ihmal edilmemelidir.

   Bu durum göğüs hastalıkları alanını, kardiyoloji alanını, KBB alanını, gastroloji alanını kapsayabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 44. Hatice

  4 Ocak 2018 at 10:24

  Merhabalar babam koah hastası 9 gündür tıkanıyor (9 gun önceye kadar böyle bişey yoktu)aynı zamanda panik atak ve yüksek tansiyon var tansiyon hapını içmesine rağmen bir kaç gün tansiyonu 15-16 çıktı.Ne yapmaliyiz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2018 at 18:29

   Koah krizleri bu şekilde ara ara şiddetlenebilir. Örneğin bronşiyal enfeksiyonlar hastalığın alevlenmesine neden olabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla doktor kontrolleri önemlidir. Pulmoner rehabilitasyon tedavisi gerekebilir.

   Tansiyon strese bağlı da yükselebilir. Babanız son zamanlarda stres yaşamış ise buna bağlı hem tansiyonu yükselebilir hem de panik atağı şiddetlenebilir.

   Doktorlarınız ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 45. Ferhat

  10 Ocak 2018 at 01:34

  Merhaba, aylardır gece yatarken hırıltılı nefes aliyorum ve bundan çok rahatsızım. Bazen nefes darlığı da oluyor ama ağır değil. Me yapmam lazim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2018 at 22:38

   Astım/alerjik astım belirtileri olabilir, bu durum için göğüs hastalıkları ya da alerji immünoloji bölümlerine gitmek gerekir.

   HIRILTILI SOLUNUMA NEDEN OLABİLECEK DİĞER FAKTÖRLER;

   * KOAH
   * Bronşektazi
   * Kistik fibroz
   * Pulmoner emboli
   * Pulmoner ödem
   * Bronşiyolit
   * Postnazal akıntı
   * Aspirasyon
   * Epiglottis
   * Vokal kord disfonksiyonu
   * Retrofarengeal apse
   * Laringotrakeal hasar
   * Anafilaksi
   * Neoplasm
   * Karsinoid sendrom
   * Enfeksiyonlar
   * Lenfangitis karsinomatoza

   Bunlar gibi birçok hastalığa ya da probleme bağlı hırıltılı solunum sorunu olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 46. Serap

  30 Ocak 2018 at 02:47

  Merhaba 2bucuk yasinda oglum var ve cok hiriltisi var nefes alamiyor ara ara oluyor balgam var deniyor fakat cikaramiyorda antibiyotik de her doktor yazmiyor ne yapmamiz lazim tesekkurler simdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2018 at 01:06

   Çocuklarda hırıltılı solunum akciğer enfeksiyonu, hidatik kist, sıvı birikimi gibi akciğer hastalıklarına bağlı olabileceği gibi, diyafram hernisine, üst solunum yolu enfeksiyonlarına, astım hastalığına, alerjik hastalıklara, yabancı cisim aspirasyonuna, bronş hastalıklarına bağlı da olabilir.

   Balgam ve hırıltılı solunum her zaman enfeksiyon kaynaklı olmayabilir veya viral ya da mantar enfeksiyonları kaynaklı olabilir ve bu tür enfeksiyonlarda zaten antibiyotik verilmez.

   Balgam ve balgama bağlı hırıltılı solunum geniz akıntısına, geniz veya burun etlerine, gastroözofageal reflüye bağlı da olabilir. Bu nedenle çoğunuzun durumunun KBB uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, gastroloji uzmanı ve alerji immünoloji uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirilmesi gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 47. Ayşegül

  7 Şubat 2018 at 01:44

  Annem astım hastası lakin ileri derece değil çok zorda kalacağı zaman kullanması şartıyla bir hava tüpü verdi doktor. Bunun yanı sıra sinüs taşikardisi ve tansiyonu var. Şu aralar hırıltılı nefes alışları çoğaldı ve uyku düzeni bozuldu. Sıcak bir şeyler içiriyorum lakin başka ne yapabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2018 at 01:48

   Sinüs taşikardisi, çeşitli fizyolojik ve patofizyolojik streslere vücudun normal cevabı olarak kendini gösterir.

   FİZYOLOJİK SİNÜS TAŞİKARDİSİ:

   * Egzersiz
   * Duygusal stres
   * Anksiyete
   * Çocuklar ve genç erişkinlik dönemleri, bunlar gibi faktörlere bağlı fizyolojik taşikardi gelişebilir.

   PATOFİZYOLOJİK TAŞİKARDİ:

   * Yüksek ateş
   * Hipotansiyon (tansiyon düşüklüğü)
   * Pulmoner tromboemboli ve anemi
   * Sepsis
   * Hipoksi
   * Kalp yetmezliği
   * Hipertiroidi ve/veya tiroid krizi
   * Myokard infartüsü
   * Şok
   * İlaçlar (atropin, epinefrin)
   * Kafein (kahve, çay, kakao, kola)
   * Maddeler (nikotin, amfetamin), bunlar gibi faktörlere bağlı patofizyolojik taşikardi gelişebilir.

   Astım alerjik astım olabilir ve alerjene maruz kalındığında hipoksi (oksijen azlığı) gelişiyor olabilir ve buna bağlı da taşikardi atağı olabilir. Astımın alerjik olup olmadığının alerji immünoloji bölümünde araştırılması (neye veya nelere alerjinin olduğunun bulunması için) faydalı olur. Kronik astım kalbi de etkilemektedir. Bu nedenle alerjik ise alerjenlerin tespit edilmesi korunmada faydalı olabilir.

   Takibinizi yapan doktorunuz ile bu konuları daha detaylı görüşmelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. Yasemin

  27 Şubat 2018 at 05:15

  Merhaba 2015yılının nisan ayında 16haftalık hamileyken 5haftafan fazla süren öksürüğüm oldu gece yattığımda odada benimle yatan kişiler sanki bir kuş ötmesi gibi nefes alıp verme sesimi duyuyordu. Aradan gecen 3yılda özellikle yatarken nefes verirken alırken cigerlerimden hırıltı geliyor titrediğini hissediyorum ve arada bir boğazıma kılçık yapışıyor sanki anidem boğazımda hiç tükürük kalmıyor kupkuru oluyor şiddetli öksürükle atlatıyorum göğüs has. Doktoru kalınlaşma gibi bişi var astım bronşit olabilir dedi ilaç konulup tek nefesle çekilen hava verdi emzirdiğim için kullanmadım.yardım edermisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2018 at 23:51

   Anlattığınız durum daha çok gastroözofageal reflüye bağlı özofajit (yemek borusu iltihabı), farenjit (yutak iltihabı), ses tellerinde yine boğaza asit gelmesine bağlı nodül gelişmesi, yine reflüye bağlı astım hastalığında görülen şikayetlere benzer belirtilerin görülmesi gibi durumların olabileceğini akla getirmektedir. Hamilelik gastroözofageal reflü oluşumunda önemli bir faktördür. Bir gastroloji uzmanına gitmenizde ve gereken incelemelerin yapılmasında fayda vardır. Gastroözofageal reflü akciğer iltihabına da neden olur. Gastarolojik bir değerlendirme önemlidir. Duruma göre tekrar göğüs hastalıkları uzmanına, KKB uzmanına da gitmeniz gerekebilir.

   İlaçlarınızı kullanıp kullanmamanız konusunda buradan bir yorum yapmak doğru olmaz. Ancak doğru teşhis önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 49. hilal

  5 Nisan 2018 at 01:45

  merhaba iki gün önce burnumda tıkanma sebebi ile nefes zorluğu çekerek uyandım. iki göğsümün orta altından göbek deliğime kadar olan bölüm de bir ağrı var dokununca ve derin nefes alınca da acıyor. bu sabah kuru öksürük ile uyandım boğazlarım çok acıdı kalktım bir süre dikey pozisyonda pek öksürmüyorum ama yatarken bir anda öksürük geliyor burnumdan normalde de pek nefes alamıyorum tıkalı olduğu için hiç alamıyorum öksürmeye başlayınca da boğulacak gibi hissediyorum. bugün sırt özellikle omuzlarım da ağrımaya başladı. geçmişte sinüzit ve bronşit hastalığı teşhislerim var ve sigara kullanıyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Nisan 2018 at 23:41

   Bu yaşadıklarınızın altında yatan gastroözofageal reflü denilen durum olabilir de. Reflü nedeniyle akciğerlere, nefes borusuna mide asidi kaçabilir, bu da akciğer ve akciğer yollarında iltihaplanmaya, dolayısıyla öksürüğe, geniz akıntısına neden olarak sinüzite, farenjite neden olarak boğaz ağrısına neden olabilir. Sigara kullananlarda gastrit oluşması oldukça sık görülen bir durumdur. Gastrit (mide mukozası iltihabı) gastroözofageal reflüye neden olabilir, dolayısıyla reflü de anlattığınız şikayetlere.

   Yine benzer şikayetler alerji kaynaklı geniz akıntısına bağlı da olabilir.

   Yine şikayetleriniz enfeksiyon kaynaklı da olabilir, hatta başka bir durum da.

   Bunlar sadece olasılıklardır, zaten internet sitesi üzerinden şudur ya da budur demek mümkün değildir. Bu nedenle durumunuzun KBB uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ve gastroloji uzmanı gibi uzmanlar tarafından değerlendirilmesi gerekir.

   Doktora gitmeyi ve derdinizi doğru anlatmayı ihmal etmemelisniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 50. Melek

  5 Mayıs 2018 at 20:58

  Merhaba tozlu ortamlarda hemen bogazim balgamlaniyor ve hirildiyor nefes alirke n kotu etkilyor beni hizli yurudgmdede hemen tikniyorum nefes nefese ve yine hirildiyor sizce sebebi astim veya baska birsey olablr mi tesekkrler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2018 at 14:33

   Alerjik bir durum olabilir. Bu tür şikayetler alerjik astım, astım hastalıklarında da olmakla birlikte alerjik rinit (saman nezleri) olanlarda da olabilmektedir. Sadece toza, dumana da alerjiniz olabilir.

   Yine bu tür şikayetler uzun süreli gastroözofageal reflüsü olanlarda reflüye bağlı da olabilmektedir. Gastroözofageal reflü astım hastalığına neden olabileceği gibi, dönem dönem astım benzeri şikayetlere de neden olabilmektedir.

   Durumunuzun KBB uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı ve gereken durumlarda gastroentroloji uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır. Eğer bunlardan sonuç alamazsanız alerji immünoloji bölümüne de gidebilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 51. isimsiz

  12 Mayıs 2018 at 22:45

  merhaba ben ritalin kullanıyorum ve kullandığım zaman kalp çarpıntısı , konuşurken hırıltı ve boğazımda baskı oluşuyor ve ağız kuruluğuda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mayıs 2018 at 09:57

   RİTALİN İLAÇ: Bir merkezi sinir sistemi uyarıcısıdır. Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu tedavisi için kullanılır. 6 ile 18 yaş arası çocuklarda ve adolesanlarda kullanılır. Ancak sadece, danışmanlık ve davranış terapisi gibi ilaç içermeyen tedaviler denendikten sonra kullanılır.

   RİTALİN İLACIN YAYGIN YAN ETKİLERİ;

   * Eklem ağrısı
   * Ağız kuruluğu
   * Yüksek ateş
   * Olağan dışı saç dökülmesi ya da seyrekleşmesi
   * Olağan dışı uykulu hissetme
   * İştah kaybı
   * Kaşıntı, döküntü (ürtker)
   * Öksürük
   * Boğaz ağrısı
   * Burun ya da boğazda tahriş
   * Yüksek kan basıncı
   * Hızlı kalp atışı (taşikardi)
   * Baş dönmesi hissetme
   * Kontrol edilemeyen hareketler
   * Sinirlilik, gerginlik, kaygı, depresif davranışlar.

   İlacınızın yaygın yan etkileri arasında bahsettiğiniz şikayetler bulunmaktadır. Bu nedenle, doktorunuza bu ilacın yan etkileri hakkında bilgi vermeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 52. Şevval

  27 Mayıs 2018 at 01:50

  Merhaba,ben yürüdüğüm zaman yorulduğumda, daha çok sıcak havalarda ve kışında çok üşüdüğümden kalın giyinip yürüdüğümde (terlediğimde) hışırtılı öksürük tutuyor ve nefes almamı zorlaştırıyor ayrıyetten alerjim var zaten sürekli hapşırma burun akıntısı vs. Bana ne önerirsiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2018 at 14:09

   Alerjiniz varsa alerjenler ile tetiklenen astım ihtimali bakımından incelemeler yapılması faydalı olabilir.

   Astım ve alerjik astım hakkında altta verilen linkten daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/alerjik-astm/

   KBB, göğüs hastalıkları gibi bölümlerde veya bunların hepsinin daha detaylı araştırıldığı alerji immünoloji bölümünde durum ile ilgili araştırmaların yapılması durumunuzu aydınlığa kavuşturmada faydalı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 53. fatih demiröz

  18 Haziran 2018 at 21:54

  20 senedir normal tiryaki olarak sigara içiyorum.son 9 aydır sigarayı bıraktım.şiddetli krizleri atlattim ama krizler hâla devam ediyor.ve hıriltılı solunum geçmiyor bir türlü.balgamda atmıyorum. ilgilenirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2018 at 17:05

   Çoğu sigara içicisinin sigarayı bırakma döneminde yardıma ihtiyacı vardır. Sigarayı bırakma şekli aniden bırakma ya da azaltarak bırakma şeklinde olmaktadır. Aniden bırakanlarda başarı oranı daha yüksektir (% 80). Ancak sigarayı bıraktıktan sonra bazı yoksunluk belirtileri ve sizin anlattığınız gibi şikayetler görülebilir.

   Her sigarayı bırakan yoksunluk belirtilerini yaşayacak diye bir şey yoktur. Ancak altta sıralananlardan birini ya da birkaçını farklı zamanlarda yaşayabilirler:

   * Depresif bir ruh hali
   * Uyuma zorluğu ya da uykuya eğilim
   * Sinirli olma
   * Kaygılı hissetme
   * Açık ve net düşünmede zorlanma
   * Açlık hissi, kilo alma
   * Titreme
   * Baş ağrısı
   * Ağız kuruluğu, ağız yaraları
   * Kabızlık
   * Yorgunluk.

   Dünya Sağlık Örgütü sigara alışkanlığının dünyanın en büyük sağlık sorunu olduğunu ifade etmiştir.

   SİGARANIN İÇİNDEKİ ZEHİRLİ MADDELER HAKKINDA BİRAZ BİLGİ VERECEK OLURSAK;

   * Polonyum-210 (kanserojendir)
   * Radon (radyasyon içerir)
   * Metanol (füze yakıtı)
   * Toluen (tiner)
   * Kadmiyum (akü metali)
   * Bütan (tüp gazı)
   * DDT (böcek öldürücü
   * Hidrojen siyanür (gaz odası zehiri)
   * Arsenik (fare zehiri)
   * Amonyak (egzoz gazı)
   * Nikotin (bağımlılık yapar) ve diğerleri 3.885 toksik madde.

   Sigara 30’a yakın hastalıkta ciddi risk faktörüdür.

   Sizdeki şikayetler yoksunluk belirtilerinden ziyade akciğerlerin, bronşların etkilenmesinden kaynaklanan şikayetler olabilir, yine sigara kullanımına bağlı gastrit ve gastrite bağlı veya dengesiz beslenme ve yaşam tarzına veya başka bir hastalığa bağlı gelişebilen gastroözofageal reflü nedeniyle oluşan kronik farenjit nedeniyle de olabilir, sadece sigara kullanımına bağlı gelişebilen farenjit nedeniyle de olabilir, enfeksiyon kaynaklı da olabilir. Bu nedenle iyi bir göğüs hastalıkları uzmanınca, KBB uzmanınca veya gastroentroloji uzmanınca değerlendirmeler yapılması önemlidir.

   SİGARAYI BIRAKMANIN OLUMLU SONUÇLARINA DEĞİNECEK OLURSAK;

   * Sigaraya bağlı oluşan öksürük genellikle azalarak üç ay içinde kaybolur.
   * Balgam sorunu 2 hafta içinde yarıya düşer.
   * Nefes alıp verme düzelir.
   * Efor kapasitesi artar.
   * Bağışıklık sistemi güçlenmeye başlar.
   * Koku ve tat alma duyuları iyileşir.
   * Kişi kendini daha aktif ve güçlü hissetmeye başlar.
   * Dişlerdeki sarı lekeler azalır.
   * Kalp krizi geçirme riski ilk bir yılın sonunda % 50 azalır.
   * Beyin kanaması ve bacaklardaki damar hastalığı riski % 30-50 azalır.
   * KOAH hastalığı gibi tıkayıcı hastalıkların gelişme riski engellenir, varsa ilerlemesi önlenir.
   * İlk 5 yılda ağız, gırtlak, yemek borusu, idrar torbası, pankreas kanseri riski yarıya düşer.
   * Felç olma riski 5-10 yıl içinde hiç sigara içmemiş olanlarla aynı düzeye iner.
   * İlk 15 yılda koroner damar hastalığı ve kalp krizi riski hiç içmeyenlerle aynı seviyeye iner.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 54. Kubilay

  20 Haziran 2018 at 12:06

  Benim sadece boğazimda hirlama oluyor bazen hiç olmuyor bazende daralıyor öksürük yok ateşim yok ağrım sizin yok
  Oruç tuttum hiç bişeyim olmadı ama dediğim gibi artık alerjik mi var bilmiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2018 at 14:40

   Astım bazen nefes alıp verirken hırıltı, hışırtı ile de kendini gösterebilir. O hırıltı olduğu dönemlerde yediğiniz bir şeye karşı, solunum yoluyla aldığınız bir maddeye, toza karşı alerjik bir durum da olabilir. Boğazda daralma hissi psikolojik bir rahatsızlığa (anksiyete bozukluğu, panik atak gibi) bağlı da olabilir. Reflüye bağlı gırtlağa veya yemek borusuna asit kaçmasından kaynaklanan yangıya, ses tellerinin tahrişine ve tahrişe bağlı nodül oluşumuna bağlı da olabilir.

   Göğüs hastalıkları, KBB uzmanı, gastroentroloji alanlarında da değerlendirmeler yapılması önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 55. Ayse

  2 Ağustos 2018 at 04:16

  Babam koha hastası makineye bağlı birde maske bağlı sayılır bu aralar çok sayikliyo inliyor yemek yemiyor aşırı derecede kilo kaybı var hırıltılı ve balgam var balgamida çıkarmıyor ayakta duramiyo düşüyor neden acaba bir yeri agirmiyo doktor a girmek istemiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2018 at 02:15

   Kronik obtrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kronik hava yolu kısatlanması ile karakterize olan ilerleyici, tam tedavisi olmayan ve inflamatuar bir hastalıktır. KOAH hastalığının belirtileri arasında kronik öksürük, balgam, nefes darlığı zaten vardır. KOAH hastalığında aleblenme dönemleri olmaktadır ve bu dönemlerde ek tedaviler, hastaneye yatış gerekli olabilir. Ayrıca kullanılan ilaçların yan etkileri de olabilir ve bunların yan etkilerinin değerlendirilmesi gerekebilir.

   Yaşamı tehdit edici nitelikte bir alevlenme söz konusu ise hastanın yoğun bakım ünitesine yatırılması kaçınılmazdır. Bu nedenle kesinlikle hastanenize gitmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 56. Ferhat

  14 Ağustos 2018 at 13:37

  Merhabalar ,

  ben sigara içmediğim halde ortamlardada bulunmuyorum hışırtı ve balgam oluyor bunu sürekli arada atma hissi uyandırıyor artık alışkanlık haline geldi hangi doktora gitmeliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2018 at 09:53

   Bu durum alerjik sebeplere bağlı (örn. alerjik rinit, alerjik sinüzit, alerjik bronşit, alerjik astım, kronik geniz akıntısı gibi [bunlar kronikleşerek devamlı hale ya da ara ara sakinleşip ara ara alevlenen hale gelebilir] durumlar) hışırtılı nefes, kronikleşmiş ve çıkarılmakta zorlanan balgam gibi şikayetlere neden olabilir. Bu durum için KBB uzmanına, göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekir.

   Yine göğüs ve boğazda hissedilen hışırtı, hırıltı, balgam gibi durumlara gastroözofageal reflüye bağlı ve/veya larengofarengeal reflüye bağlı gelişebilen sinüzit, kronik geniz akıntısı, farenjit, bronşit, akciğer iltihabı gibi durumlar da sebep olabilir. Kronik gastrit, yemek borusuyla mide arasındaki yapıların bozulması veya orada bulunan bir kusur, belirtiler gösteren ya da belirtisiz seyreden Helikobakter pilori, hiatus hernileri, mide ve duodenum ülserleri, yanlış beslenme ve yanlış yaşam tarzı, bazı sistemik, otoenflamatuar hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, besin intoleransı veya alerjisi gibi birçok sebep reflüye yol açabilir. Reflü bazı insanlarda daha çok mide ve yemek borusu şikayetlerine neden olurken, bazı insanlarda solunum yollarını etkileyerek hem kişinin ne olduğunu bilmediği şikayetlere hem de doktorların doğru teşhisi koyamadığı ve şikayetlere yönelik tedavilerle hem doktorları hem de hastaları vakit kaybettiren belirtilere ve komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bu nedenle doktorunuza öykünüzü ve şikayetlerini not alarak iyi bir şekilde anlatmanız gerekir. Reflünün araştırılması için de iyi bir gastrolojik inceleme gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 57. İsa

  29 Ağustos 2020 at 22:29

  Hocam benim biraz grip belirtilerim oldu burun akıntısı var balgam atıyorum ama şimdi ben hastane korkusu covit19 nedeniyle zencefil ve bal tedavisi uyguladim balgam şimdi biraz azaldi ama şuan öksürük hırıltı ve biraz cigerde batma var o neye delalettir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Eylül 2020 at 01:46

   En azından Aile Hekiminize gitmelisiniz. İllede öyle bir şey var demek tabii ki doğru değildir, ancak korona virüs belirtileri olabilir de.

   Geçmiş olsun.

 58. ceylan

  14 Aralık 2020 at 13:10

  Merabalar ben 19 yasında bı bayanım ben 2 aydır bazen burnumda nefes alamayorum yurudugum zamn nefes nefese kaıyorum kısın terlıyorum atesım dusuk cıkıyor bıraz oksuruk var ders calısma ıstegım hıc olmuyor bunun nedenı ne olabır hocam yanıtlarsanız cok sevınırım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Aralık 2020 at 22:57

   Nefes almada zorlanma burun ile ilgili (burun eti, burun eğriliği, geniz eti, alerjik ya da viral rinit gibi) sebeplere bağlı olabilir.

   Nefes darlığı birçok nedene bağlı olabilmektedir.

   Nefes darlığının bazı sebepleri arasında;

   * Alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları ve hastalıkları (örn. rinit, rinosinüzit, nezle, influenza, zatürre, bronşit, tüberküloz, astım, KOAH, plevral hastalıklar gibi),
   * Bazı kalp hastalıkları (örn. kalp damar hastalıkları, kalp yetmezliği, kalp kası veya kalp zarı iltihabı, kalp atım bozuklukları, kalp kapak hastalıkları gibi),
   * Bazı nöromusküler hastalıklar (örn. serebrovasküler hastalık, miyopatiler, Guillain Barre sendromu, frenik sinir paralizileri gibi),
   * Diğer bazı durumlar (kansızlık, metabolik asidoz, hipertiroidizm, hipotiroidizm, anksiyete bozukluğu, panik atak gibi).

   Eğer nefes darlığı dediğiniz durum burun tıkanıklığı şeklindeyse, bu daha çok üst ve alt solunum yolu hastalıkları veya enfeksiyonları veya burnun yapısal bozuklukları kaynaklı olma ihtimali daha yüksektir. Bu durumda iyi bir KBB uzmanınca değerlendirme yapılması önemlidir. Fakat nefes darlığı burun tıkanıklığı ile ilgili değil de nefes darlığı şeklindeyse birçok açıdan değerlendirme gerekebilir. Bu durumda da kardiyoloji, dahiliye, göğüs hastalıkları, nöroloji, endokrinoloji gibi alanlarda değerlendirmeler gerekebilir.

   Kış olduğu halde terleme var demişsiniz. Bu terleme durup dururken (ısıya maruz kalmaksızın, egzersiz dışında, aşırı kalın giyinmeksizin) oluyorsa, altta yatan nedenler arasında hipertiroidizm, akciğer rahatsızlıkları, tüberküloz, bazı kalp hastalıkları, bazı kanser türleri, kan şekeri düşüklüğü gibi nedenleri sayabiliriz. Bazı ilaçlar da hem nefes darlığına hem de terlemeye neden olabilir.

   Doktora (en azından Aile Hekiminize) gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git