H

Hormon Replasman Tedavisi (HRT) Nedir? HRT Tedavisinin Yararları ve Zararları

Hormon replasman tedavisi, doğal ve sentetik hormonların eksikliğinin tedavi amaçlı kullanılmasıdır.

Hormon replasman tedavisi ne için uygulanır?

Doğal ve sentetik hormonların, bu hormonların eksikliğinde tedavi amaçlı kullanılmasıdır. Hormon replasman tedavisi genellikle dişi hormonlarının menopoz sonrası kaybedilmesi durumunda uygulanır. Dişi hormon kaybı kendiliğinden ya da radyoterapi tedavisinden sonra veya yumurtalıkların alınmasından dolayı da ortaya çıkabilir.

Hormon replasman tedavisine nasıl karar verilir?

HRT’nin uygun olup olmadığı tedavi uygulanacak kişiye göre değişiklik gösterir. HRT tedavisi almak isteyen kadın doktoruna başvurmalı ve hasta ve doktoru bireysel özelliklere göre bu konuyu iyi değerlendirerek tedaviye karar vermelidir. Eğer tedaviye başlanırsa, tedavi başladıktan sonra hasta doktoru tarafından düzenli olarak izlenmelidir.

Hormon replasman tedavisinde uygulanan yöntemler

Rahimi duran (rahimi alınmamış) bir kadında hormon replasman tedavisi uygulanırken sürekli östrojen ve 28 günlük bir siklusta 10-13 günlük progesteron kullanımı ile kombine edilir. Progesteron ilaçları menstruasyona bağlı kanamaya yol açar. Bu yöntem aşırı kalınlaşmayı ve uterusun çizgilenmesini ve kanser gelişim riskini azaltmak için uygulanır.

Alternatif olarak kadının son adet kanamasından sonra bir yıldan fazla zaman geçmiş ise (adet görmeme bir yıldan fazla zamandır olmuyorsa), sürekli kanamasız HRT kullanımı östrojen ve progesteronun her ikisini de içeren bir tedavi şeklinde uygulanabilir.

Histerektomi (rahimin alınması) ameliyatı geçiren kadın sadece östrojen hormonu tedavisi alabilir.

Östrojen ilaçları tablet, deri flasterleri, jel ya da implant şeklinde verilebilir.

Progesteron da tablet, deri flasterleri veya vajinal jel şeklinde uygulanabilir.

Hormon replasman tedavisinin yan etkileri

Hormon replasman tedavisinin az önemsenen yan etkileri arasında bulantı, göğüslerde hassasiyet, sıvı tutulumu ve bacaklarda kramplardır.

Hormon replasman tedavisinin yararları

Hormon replasman tedavisi (HRT) östrojen çekilmesine bağlı özellikle gece terlemesi, sıcak basmaları ve vajinal kuruluk gibi şikayetleri hafifletebilmek için uygulanır.

Uzun süreli hormon replasman tedavisi osteoporoz (kemik yoğunluğunda azalmadan dolayı kemik kırıklarına sebep olabilen durum) gelişim riskini azaltabilir. Bununla birlikte, HRT’nin bu amaçla kullanımı sadece bifosfanat tedavisi gibi diğer tedavileri almayan veya cerrahi bir tedavi sonrası menopoza giren (40 yaşından önce) kadınlarda uygulanır.

Hormon replasman tedavisinin komplikasyonları

Yıllardır birikmiş olan verilere karşın, menopoza girmiş sağlıklı kadınlarda hormon replasman tedavisinin yarar ve zarar dengesi maalesef belirsizliğini korumaktadır.

Menopozal şikayetler için HRT menopoz sırasında kısa dönem kullanılır.

Meme kanseri, inme ve derin ven trombozu gibi problemlere neden olabileceği için bu tedavinin uzun dönem uygulanması önerilmez. Bu tedavi koroner arter hastalığı, pulmoner emboli, kolorektal kanser, endometrial kanser riskini de arttırmaktadır. Meme kanseri gelişme riski genellikle HRT’nin uzun dönem kullanımına bağlı olabilir; HRT tedavisi bırakıldıktan beş yıl sonra meme kanseri riski ilk seviyesine düşer.

Benzer sağlık yazıları

  1. Progesteron hormonunun görevleri 
  2. Progestan nedir ve ne için kullanılır
  3. Histerektomi ameliyatı ne için yapılır
  4. Menopozda cinsellikle ve cinsel sorunlar 
  5. Menopoz dönemi sıcak basması neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git