Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Homeopati Nedir? Homeopati Nasıl Yapılır?

Homeopati, tamamlayıcı tıbbın bir sistemidir. Yüksek dozlarda verildiğinde tedavi edilen durumun belirtilerinde kötüleşme veya artışa neden olacak maddelerin daha düşük dozlarda uygulanmasını içerir.

HOMEOPATİK İLAÇLAR NELERDEN ELDE EDİLİR?

Doğadaki her şey, homeopatik ilaç olma potansiyelini içinde barındırır.

  • Bitkiler; çiçekler, yapraklar, sebze ve meyveler, kökler, kabuklar, tohumlar (papatya, biberiye, kuş dili, sarımsak, güzel avrat otunun meyvesi gibi).
  • Hayvansal maddeler ve salgıları; örn. sepia (mürekkep balığı), apis (bal arısı), lachesis (yılan zehiri) ve benzeri.
  • Hastalıklı dokular ve mikroorganizmalar; örn. carcinosinum gibi.
  • Kimyasal elementler, mineraller ve bileşimleri; örn. kuvars, ferrum, sülfür gibi.

HOMEOPATİ KİMLERE ve HANGİ DURUMLAR İÇİN UYGULANIR?

Homeopati her yaşta ve herkese uygulanabilir.

  • Bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi ve dengelenmesinin gerektiği durumlarda,
  • Fiziksel ve duygusal dengenin bozulmasına neden olan birçok durumda destek ve tedavi amaçlı,
  • İlaçların yan etkilerini azaltmayı gerektiren durumlarda,
  • Diyalize bağlı komplikasyonlarda,
  • Hamilelik, doğum ve doğum sonrası semptomlarda.

HOMEOPATİ NASIL UYGULANIR?

Homeopati tedavisi uygulanacak hastanın öncelikle 1-2 saat anamnezi (öyküsü) alınır, daha sonra homeopati hekimi kişiye en uygun homeopatik ilacı seçer, bu ilaç ya ağız yoluyla direkt alınır ya da suya karıştırılarak alınır. Tedavinin uygulanma şekli ve sıklığı hastaya ve hastalığa bağlı olarak değişiklik gösterir.

HOMEOPATİ TEDAVİSİ SIRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Homeopatik tedavinin etkisini azaltabileceğinden ve/veya sonlandırabileceğinden, bu tedavi uygulanırken kafein, sigara, mentol içeren maddeler, bitkisel çaylar, kafurun içeren maddeler, parfüm gibi kozmetik ürünler, alınmamalıdır, sürülmemelidir. Ayrıca fitoterapi, kaplıca kürleri, akupunktur, elektromanyetik yayan cihazlardan da uzak durulmalıdır.

HOMEOPATİ TEDAVİSİ YAN ETKİSİZ Mİ?

Diğer tedavi türlerinde de olduğu gibi doğru uygulandığında ve halsizlik, yorgunluk gibi hayati tehlikesi olmayan rahatsızlıkların tedavisinde hemeopati hastaya zarar vermez. Ancak ciddi hastalıklarda istenmeyen durumlar yaşanabilir. Örnek verecek olursak, modern tıp uygulamalarında kanser ilaçlarının birçok yan etkisinden rahatsız olan hastalar, homeopati ile yan etki gözlenmeden ve yaşanmadan tedavi olduklarını düşünürler. Aslında tedavi olmamaktadırlar.

HOMEOPATİ TEDAVİSİ UYGULANIRKEN BAŞKA İLAÇLAR KULLANILIR MI?

Homeopati tedavisi uygulanırken gerekiyorsa başka ilaçlar da kullanılabilir, fakat bunu homeopati doktoru bilmelidir. Bazı durumlarda kimyasal ilaç kullanımınızı azaltarak size homeopatik bir ilaç verebilir. Bazı homeopatikler kullanılırken de homeopatik ilaçların kullanım şekli ve dozları değiştirilebilir.

HOMEOPATİ TEDAVİSİYLE HASTALIKLARDAN KURTULABİLİR MİYİZ?

Diğer bazı tedavi yöntemleri gibi homeopatik tedavi de sınırlıdır. Homeopati vücudun kendi iyileştirme mekanizmaları ile çalışır. Hastanın iyileşmeyen bir bozukluğu varsa veya bu bozukluk uzun süredir hastada varlığını sürdürüyorsa veya bozukluğa sebep olan durum halen devam ediyorsa Homeopati tedavisi yarar sağlamayabilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git