Cerrahi Operasyonlar

Histerektomi Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası İyileşme

Histerektomi, uterusun (rahimin) cerrahi yöntem ile çıkarılması (alınması) işlemidir.

Histerektomi nedir?

Histerektomi, uterusun (rahimin) cerrahi yöntem ile çıkarılması (alınması) işlemidir. Histerektomi fibroidlerini (uterusun kanserojen olmayan tümörleri – miyomlar), uterus ve serviksin (rahim ve rahim ağzının) kanser içeren tümörlerini tedavi etmek amacı ile yapılabilir.

Histerektomi işlemi endometriozisi (rahim duvarında yer değiştirmiş parçalar) ve uterus prolapsusu (rahim sarkması) gibi durumların tedavisi içinde uygulanır. Histerektomi çoğunlukla menstruel kanamayı durdurmak için yapılır fakat son yıllarda endometrial ablasyon veya progesteronlu IUD gibi yöntemler de kullanılmaktadır.

Total ve radikal histerektomi yöntemleri

 1. Total histerektomi nedir? : Histerektominin en sık kullanılan şekli total histerektomidir. Total histerektomi işleminde hem uterus (rahim) hem de serviks (rahim ağzı) çıkarılır.
 2. Radikal histerektomi nedir? : Serviks kanserinde uygulanan radikal histerektomi yöntemi uterus, serviks ve pelvik lenf nodlarının birlikte çıkarılması şeklinde yapılır.

Histerektomi ameliyatı nasıl yapılır?

Histerektomi ameliyatı vajinal yoldan ya da karın kesisi yapılarak gerçekleştirilir.

Vajinal histerektomi nasıl yapılır? : Vajinal yoldan yapılan histerektomi işleminde kısmen vajina, kısmende minimal invaziv cerrahi şeklinde uygulanır. Vajinal histerektomide hiçbir kesi yapılmadığı için kesi yarası bakımından avantajlıdır ve hasta genellikle daha hızlı iyileşir.

Abdominal histerektomi nasıl yepılır? : Uterus (rahim) çok büyümüş ise veya histerektomi kanser tedavisi için uygulanıyor ise vajinal histerektomi yapılmaz, bu durumda abdominal histerektomiye gerek duyulur.

Histerektomi ameliyatı ne için yapılır

Histerektomi ameliyatı ne için yapılır

Vajinal histerektomi sonrası iyileşme süreci nedir?

 1. Histerektomi ameliyatından sonra kesi yerinde çabuk iyileşme olması için drenaj tüpü yerleştirilebilir.
 2. Histerektomi işleminden sonra birkaç gün vajinal kanama, akıntı, hassasiyet ve ağrı olabilir.
 3. Vajinal histerektomide hastanede kalış süresi daha azdır, hastanede kalış süresinin uzaması genellikle hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve operasyon sonrası bir problem olup olmadığına bağlıdır.
 4. Vajinal histerektomi işleminden sonra tam olarak iyileşme ve cinsel yaşamın başlaması 3 ile 6 hafta arasında değişir.

Abdominal histerektomi sonrası iyileşme süreci nedir?

 1. Abdominal histerektomi ameliyatından sonra iyileşme süresi daha uzun olabilir ve hastanede daha uzun süre kalmak gerekir.
 2. Abdominal histerektomi sonrası tam iyileşme ve cinsel yaşamın başlama süresi 6 ile 12 hafta arasında değişir.

Histerektomi ameliyatı olan kadın hamile kalabilir mi?

Histerektomi ameliyatından sonra kadının bebek sahibi olabilmesi mümkün değildir. Histerektomi’den sonra kadında menstruel periyod ve kanama (adet döngüsü ve adet kanaması) olmaz ve doğum kontrol yöntemleri kullanılmasına gerek yoktur.

Histerektomi’den sonra hormon tedavisi gerekir mi?

 1. Histerektomi ameliyatı sırsında veya öncesinde kadının overleri (yumurtalıkları) çıkarılmış ise hormon replasman tedavisi verilir.
 2. Eğer hastaya ameliyat öncesi yeterince danışmanlık yapılmamış ise histerektomi sonrası depresyon riski oldukça sık görüldüğü için hastanın psikolojik destek alması da önemlidir.

Histerektomi ameliyatı gerektiren hastalıklar ile ilgili benzer yazılar

 1. Rahim sarkması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Rahim ağzı kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Yumurtalık kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Miyom nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri ve tedavisi
 6. Rahim ağzı polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Endometrium nedenleri, belirtileri ve tedavisi

28 Yorum

 1. Safiye

  26 Kasım 2016 at 15:52

  Histeroktomi sonrası kac kg ağır kaldırmak zarar vermez.

 2. Safiye

  26 Kasım 2016 at 15:54

  Histeroktomi ameliyatından çıkalı 1 ay oldu. Hangi egzersizleri yapabilirim. Toplu taşımaları binmek sakıncalı midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2016 at 18:32

   Histerektomi ameliyatı (rahim alınması ameliyatı) sonrası 30-45 gün kadar dikkatli olmakta ve dikiş yerlerini açtıracak zorlayıcı hareketlere dikkat etmek gerekir. Ameliyat sonrası diğer kontrolde doktorunuza bunları sormanız daha doğru olur, çünkü ameliyatlardan sonra iyileşme süresi her hastada değişiklik gösterebilir. Uygulanan yöntem de önemlidir.

   Geçmiş olsun ve iyilik dileğiyle.

 3. Ummahan

  26 Ocak 2017 at 10:45

  Ben rahim yumurtalık servikal bölge ile birlikte aldırdım yaklaşık olarak 1 yıl oldu ama içimdeki ağrı şiddeti yüksek olmasa da gün içinde devam ediyor kasiklarimdan toplumlarına kadar vuruyor acısı hpv teşhisi sonrası çin 2 ve derin yaram vardı hpv devam ediyormuş bende

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:25

   Düzenli kadın doğum konrollerinizi ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 4. Busra

  31 Temmuz 2017 at 16:13

  Merhaba, annem tansiyon şeker hastası. Daha önceden de ülseratif kolit rahatsızlığı geçirmişti. Rahminde basit polip olduğu için rahim aldırma ameliyatı olacak. Acaba zor bir ameliyat mı ve riskleri neler? Hastalıklarına bağlı anestezik veya başka problemler çıkmasından korkuyoruz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2017 at 00:19

   Eğer histeroskopi olacak ise;

   HİSTEROSKOPİ,distansiyon ajanları aracılığıyla skopi eşliğinde vajen, endoservikal kanal ve rahim boşluğunun görüntülenmesini sağlayan, intrauterin patolojilerinde tanı ve tedavi amaçlı kullanılabilen güvenilir ve kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Histeroskopi tanı amaçlı kullanıldığında genel anesteziye gerek kalmadan da yapılabilir. Fakat cerrahi ve daha büyük işlemlerde genel anestezi uygulanabilir.

   Histeroskopi işleminde uygulanabilen anestezi yöntemleri arasında lokal anestezik sprey, paraservikal ya da intraservikal blok, intravenöz sedasyon, rejyonel anestezi ve genel anestezi yöntemleri bulunmaktadır. Uygulanacak anestezi yöntemine göre yan etkiler değişiklik gösterebilir.

   İşlem öncesi zaten anestezi uzmanı size ameliyat için gerekli soruları soracak ve duruma göre nasıl bir anestezi uygulanacağına ya da operasyonun sakıncalı olup olmayacağı konusunda size bilgi verecektir. Anestezi doktorundan onay alırken annnenizin kullandığı ilaçlar, son sağlık durumu, geçirdiği operasyonlar hakkında tüm bilgileri saklamadan ya da unutmadan vermeniz gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 5. Serife

  29 Ekim 2017 at 20:34

  Benimde rahim ve yumurtalıklarım alındı. Rahimde 9 cm’lik bir iyi huylu kitle alındı. Ayağa kalkınca çok ağrım oluyor, ne zaman normale dönerim acaba? cok tesekkur ederim (ayni zamanda ben meme ca hastasıyım bir yıl önce alındı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2017 at 21:10

   Rahim alınması ameliyatı ”histerektomi” kapalı (laparoskopik) ya da açık cerrahi ile yapılabilir ve her iki tür uygulamanın iyileşme süreci, ameliyat sonrası yaşanan sorunlar değişiklik gösterebilir. Hasta eve taburcu olduktan sonra ağrı belli bir süre olabilir. Histerektomi sonrası iyileşme sürecinde ilk iki hafta 1 kilodan fazla ağırlık kaldırmak gibi girişimler karın içi basıncını arttırır ve karın bölgesinde gerginliğe neden olur ve ağrıyı arttırabilir. Eve döndükten sonra hemen ev işlerine başlamak birçok kadında tekrar hastaneye yatmaya neden olabilmektedir.

   Ayrıca meme kanseri de söz konusu, bu nedenle doktorlarınız ile bu durumu görüşmeniz daha doğru olacaktır. Kanser sorunu olan ve kanser tedavisi gören hastaların bağışıklık sistemleri zayıflayabilir, bu nedenle de enfeksiyonlara yakalanma riskleri artar. Ameliyat geçirmişsiniz, bu nedenle enfeksiyonel bir durum da olabilir.

   Sebep ne olursa olsun bunları doktorlarınız ile görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 6. Sinem

  1 Aralık 2017 at 12:17

  Merhabalar 3 hafta önce histerektomi ameliyatı oldum. Son zamanlarda karın iç bölgemde ara ara ağrı hissediyorum ve nadiren kahverengi lekelenme oluyor bu durum normal mı acaba doktoruna başvurmalı miyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2017 at 10:10

   Histerektomi ameliyatından sonra 6 hafta boyunca (doktorunuz başka şekilde önermemişse) vajinaya bir şey (vajinal duş, tampon, cinsel ilişki gibi) uygulanmaması gerekir. Yine bu süre boyunca ağır kaldırılmamalı, ağır işler yapılmamalı, aşırı yorulmamalıdır.

   Ameliyat sonrası karın içi yapışıklıklara bağlı karın ağrısı olabilir. Bağırsak tıkanıklığı olabilir.Karın duvarında fıtık oluşabilir. Enfeksiyon riski olabilir. Bunlar zaten doktorunuz tarafından, ameliyattan önce imzalatılan onam formunda da belirtilmektedir.

   Doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 7. Sevim

  21 Mart 2018 at 11:18

  50 yaşındayım bir ay önce kapalı rahim ameliyatı oldum ameliyat sonrası mide ağrım çok oldu ama geçti şimdi aşırı bir şişkinlik oluyor ve nefes almakta zorlanıyorum pankreoflat kullanıyorum ama bir türlü geçmiyor yardımcı olursanız sevinirim .Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2018 at 22:55

   Basit olarak uterusun (rahimin) alınması anlamına gelen histerektomi, kadını fizyolojik ve psikolojik yönden etkilemektedir.

   HİSTEREKTOMİ AMELİYATI SONRASI DÖNEMDE YAŞANAN VE SIK GÖRÜLEN BAZI ŞİKAYETLER;

   * Ağrı (boğaz, kol ve bacaklar ve insizyon bölgesinde)
   * Öksürürken ağrı
   * Uyukusuzluk
   * kabızlık/gaz
   * İdrar sondasının verdiği rahatsızlık
   * Ateş
   * Dikişlerin açılacağı korkusu.

   İyileşme sürecinde menopoz belirtileri, bağırsaklarda gaz, bir işe yoğunlaşamama, iştahta azalma gibi sorunlar yaşanabilir. Fakat bu tür ameliyatlar nedeniyle veya sonrasında ameliyatın komplikasyonları (örn pulmoner tromboemboli gibi) olabilir. Bu nedenle Doktorunuza gitmeniz veya buna yönelik incelemelerin yapılmasında fayda vardır. Pulmoner emboli ciddi bir komplikasyondur ve ameliyatlardan haftalar sonra bile ciddi sonuçların (örn ölüm gibi) ortaya çıkmasına neden olabilir. Pulmoner emboli hastanede yatan hastalarda üçüncü ölüm nedeni olduğu saptanmıştır. Pulmoner emboli, histerektomi’nin en önemli ve ölümcül komplikasyonlarından biridir.

   Buradan, net bir söylemek mümkün değildir, sonuç olarak ciddi bir ameliyat geçirmişsiniz. Bu tür ameliyatlardan sonra bu tür sorunlar görülebilir, ancak ameliyat komplikasyonları da akılda tutulmalıdır.

   İhmal etmemenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

  • Selma

   27 Nisan 2018 at 21:29

   52 yaşındayım Sevim Hanım aynı sorunum var. Benimki açık ameliyattı, geçti mi sizin sıkıntı?

 8. RemziyeAltun

  2 Mayıs 2018 at 08:00

  Günaydın ben kapalı histerektomi amelyatı oldum bugün tam 15 gün oldu karnımın içi ara ara çok ağrıyor çok halsizim sürekli uyumak istiyorum gaz problemim ve tuvalet sıkıntım var bunlar normalmi iyileşme ve günlük yaşamımı devam ettirme sürecim ne kadardır kontrolüme 15 gün var yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2018 at 02:21

   Yapılan çalışmalar, histerektomi ameliyatı geçiren kadınların çoğunun ameliyat sonrası bazı sıkıntılar yaşadıklarını göstermiştir. Bu sıkıntılar arasında ameliyat sonrası dönemde boğaz, kol, bacak ve insizyon bölgesinde ağrı, öksürürken ameliyat yerinde ağrı, uykusuzluk, kabızlık, gaz problemi gibi sıkıntıları sayabiliriz.

   Yine bu kadınlarda kol ve bacaklarda güçsüzlük, ateş basması, terleme, sinirlilik, yorgunluk, halsizlik, ağlama ya da ağlama isteği, kilo problemi, ishal, idrar tutamama veya kaçırma gibi menopoz sıkıntıları da görülür. Bunlar konusunda hemşirenizden, doktorunuzdan yardımcı öneriler almanız size yardımcı olabilir. Ancak her ameliyat gibi histerektomi ameliyatının da bazı erken ya da geç dönem riskleri olabilir. Bu nedenle doktorunuzu aramanız veya daha erken kontrole gitmeniz gerekebilir (bu karar tamamen size kalmıştır). Buradan ne yapmanız gerektiği konusunda bir yorum ya da yönlendirme yapmak mümkün değildir. Sonuç olarak ciddi bir operasyon geçirmişsiniz.

   DOKTORUNUZA DANIŞMANIZ EN DOĞRUSUDUR.

   Geçmiş olsun.

 9. Aysegül

  6 Temmuz 2018 at 00:13

  48 yaşındayım. Rahim sarkmasından dolayı ameliyat olacağım. Ayrıca idrar kesesi de toparlanacak. Çok korkuyorum. Ameliyat zor mudur? Çok ağrım olur mu? Günlük işlerime ne zaman dönebilirim? Düşünmekten geceleri uyuyamıyorum. Cevaplarsanız memnun olurum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Temmuz 2018 at 22:12

   HİSTEREKTOMİ: Rahimin alınması ameliyatıdır. Kadın hastalıkları ve Doğum grubunun en sık ameliyatlarından biridir. HİSTEREKTOMİ YAPILMASI GEREKEN DURUMLAR; myomlar, endometriozis, anormal kanama, uzun süren ve uygulanan tedavilere yanıt vermeyen ağrılı durumlar, rahim sarkması, kötü huylu hastalıklar gibi durumları sayabiliriz.

   HİSTEREKTOMİ TİPLERİ; total abdominal histerektomi (rahimin açık ameliyat ile karından çıkarılması), total abdominal histerektomi+salpingo-ooferektomi (total abdominal histerektomi işlemiyle birlikte yumurtalıkların ve tüplerinde alınması işlemi), vajinal histerektomi, laparoskopik histerektomi gibi tipleri içerir.

   Doktorunuzun hangi yöntemi uygulayacağını bağlı olarak ameliyatın riskleri, iyileşme süresi değişiklik gösterebilir. Ameliyat öncesi doktorunuz Onam Formu verecktir, Onam Formunda yapılacak işlem ve işlemin riskleri hakkında kısa bilgileri bulacaksınız.

   Merak ettiklerinizi doktorunuz ile daha detaylı konuşmayı çekinmeyin.

   Operasyonunuzun başarılı geçmesi dileğiyle.

 10. Serap

  24 Ağustos 2018 at 23:03

  İyi günler dilerim. Ben 50 yaşındayım ve bir buçuk ay önce histerektomi ameliyatı oldum. Tek sorum var size önce dikiş yerlerim gayet iyi hiç sorunum yoktu. Şimdi çizgi şeklinde kızardı. Hava sıcak. Temizizliğime dikkat ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2018 at 22:31

   Bu kızarıklık deriden kabarık oluşumlar ise “keloid” denilen durum olabilir. Keloid, özellikle yatkın bünyelerde travma sonrası deriden oldukça kabarık, muayene ile sert hissedilebilen deri renginde ya da pembe kırmızı renkli kabarıklıklardır.

   İltihabı bir durum da olabilir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur.

   Doktorunuza kontrole gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Aslı Koç

  10 Ekim 2018 at 10:15

  Merhaba 37gün önce histerektomi ameliyatı geçirdim yumurtalıklarım alınmadı düzenli kontrollerimde yapıldı dikiş yerimin üst kısmında bi şişlik oldu kas zayıflığı dedi doktorum baya bi ağrı yapıyor özellikle akşamları sertleşerek ağrı yapıyor hala normal yaşamıma dönemedim bununla alakalı bilgi alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2018 at 19:55

   Cerrahi müdahalenin ardından dikişli bölgede sertlik (ödem) gelişebilmektedir. Bu durum özellikle sezaryen ameliyatı olanlarda daha sık görülür. Bazen bu şişlik/sertlik normal kabul edilir, fakat bu şişliğin/sertliğin devam etmesi ve ağrı olması normal olarak kabul edilmez. Dikişli bölgede şişliğin/sertliğin devam etmesi veya tekrarlaması, ağrı olması enfeksiyon ve/veya iltihaplanma olabileceğini düşündürür.

   Bu tür ameliyat yerlerinde bazen, bazı hastalarda skar endometriozis gelişebilir. Bu durum ağrılı şişlikle kendini gösterebilir. Abdominal duvar endometriozisi genellikle cilt ve ciltaltı dokusu içinde oluşabilmekle birlikte, insizyon skarında da görülür (insizyon skarı genel anlamda ameliyat sonrası iyileşmiş yara izidir). Geçirilmiş jinekolojik operasyondan aylar hatta yıllar sonra bile skar endometriozisi ortaya çıkabilir.

   Doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 12. P.Sarıbaş

  13 Ekim 2018 at 09:15

  Merhaba. Ben 10 gün önce histerektomi ameliyatı oldum ve yumurtalık yüplerim de alındı. Yumurtalıklarım duruyor. Doktorum ameliyattan bir hafta sonra kontrole çağırdı herşey normal dedi ve bir sene sonraya kontrole çağırdı. Bir sene çok uzun zaman değil mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ekim 2018 at 13:55

   Histerektomi; abdominal histerektomi, vajinal histerektomi ve laparoskopik histerektomi gibi farklı şekillerde yapılabilir. İyileşme süreci ve kontrol aralıkları uygulanan tekniğe ve uygulama nedenine (neden histerektomi ameliyatı olunduğuna), hastanın iyileşme hızına, hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir.

   Kafanıza takılan bir soru varsa, bunu ameliyatı yapan doktorunuza veya rutin kontrollere gittiğiniz kadın doğum uzmanınıza sormanız daha doğru olacaktır, çünkü durumnuzu ve ameliyat sonraki durumunuzu, uygulanan tekniği en iyi doktorlarınız bilmektedir.

   HİSTEREKTOMİ UYGULAMASI GEREKTİREN DURUMLARA (HİSTEREKTOMİ ENDİKASYONLARINA) GELİNCE;

   * Leimyom,
   * Endometriozis,
   * Vajinal prolapsus,
   * Anormal uterin kanama (AUK),
   * Kronik pelvik ağrı,
   * Preinvaziv hastalıklar
   * Malign (kötü huylu) hastalıklar,
   * Postpartum kanama.

   Geçmiş olsun.

 13. Aysegul

  23 Mart 2019 at 21:31

  Merhabalar. 3 hafta önce vajinal histerektomi ameliyati oldum. Şuan sari bir akinti var. Ara ara kesiliyor. Hareket edince oluyor akinti. Birde bazen makat girisinde ağrilarim oluyor. Gulunce, hapsurunca, oksurunce kasiklarimda agri var. Normal midir? Cevaplarsaniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2019 at 00:51

   Histerektomi ameliyatı geçirmiş kadınların çoğunda ameliyat sonrası dönemde boğaz, kol ve bacaklarda ve insizyon bölgesinde ağrı sorunu, uykusuzluk, kabızlık ve gaz problemi olur. Yine başka problemler de (menopoz belirtileri, kol ve bacaklarda güçsüzlük, iştah artışı, iştahta azalma, kesi yerine ait sorunlar, idrar yaparken yanma, akıntıya yönelik problemler, idrar kaçırma, cinsel ilişki sırasında ağrı, alınganlık, sinirlilik ve benzeri) olabilmektedir. Ancak histerektomi ameliyatında (hem vajinal hem de abdominal histerektomilerde) bazı komplikasyonlar da (örn. mesane onarımı gerektiren mesane yaralanması, bağırsak yaralanması, yara yeri enfeksiyonu, yara yeri ayrılması, vesikovajinal fistül, üreter yaralanması gibi) ve komplikasyonlara bağlı sorunlar gelişebilir.

   Komplikasyonlar uygulanan histerektomi tekniğine göre değişiklik gösterebilir.

   Sonuç olarak ciddi bir ameliyat geçirmişsiniz, bu nedenle şikayetleriniz ile ilgili doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 14. Ayşe

  19 Nisan 2019 at 11:30

  Histerektomi ameliyatı oldum bir hafta önce Rahim ve yumurtalıklaım alındı bir hafta sonra 2.5 saatlik uçak yolculuğum var bir sorun teşkil eder mi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git