Cerrahi Operasyonlar

Histerektomi Ameliyatı ve Ameliyat Sonrası İyileşme

Histerektomi, uterusun (rahimin) cerrahi yöntem ile çıkarılması (alınması) işlemidir.

Histerektomi nedir?

Histerektomi, uterusun (rahimin) cerrahi yöntem ile çıkarılması (alınması) işlemidir. Histerektomi fibroidlerini (uterusun kanserojen olmayan tümörleri – miyomlar), uterus ve serviksin (rahim ve rahim ağzının) kanser içeren tümörlerini tedavi etmek amacı ile yapılabilir.

Histerektomi işlemi endometriozisi (rahim duvarında yer değiştirmiş parçalar) ve uterus prolapsusu (rahim sarkması) gibi durumların tedavisi içinde uygulanır. Histerektomi çoğunlukla menstruel kanamayı durdurmak için yapılır fakat son yıllarda endometrial ablasyon veya progesteronlu IUD gibi yöntemler de kullanılmaktadır.

Total ve radikal histerektomi yöntemleri

 1. Total histerektomi nedir? : Histerektominin en sık kullanılan şekli total histerektomidir. Total histerektomi işleminde hem uterus (rahim) hem de serviks (rahim ağzı) çıkarılır.
 2. Radikal histerektomi nedir? : Serviks kanserinde uygulanan radikal histerektomi yöntemi uterus, serviks ve pelvik lenf nodlarının birlikte çıkarılması şeklinde yapılır.

Histerektomi ameliyatı nasıl yapılır?

Histerektomi ameliyatı vajinal yoldan ya da karın kesisi yapılarak gerçekleştirilir.

Vajinal histerektomi nasıl yapılır? : Vajinal yoldan yapılan histerektomi işleminde kısmen vajina, kısmende minimal invaziv cerrahi şeklinde uygulanır. Vajinal histerektomide hiçbir kesi yapılmadığı için kesi yarası bakımından avantajlıdır ve hasta genellikle daha hızlı iyileşir.

Abdominal histerektomi nasıl yepılır? : Uterus (rahim) çok büyümüş ise veya histerektomi kanser tedavisi için uygulanıyor ise vajinal histerektomi yapılmaz, bu durumda abdominal histerektomiye gerek duyulur.

Histerektomi ameliyatı ne için yapılır

Histerektomi ameliyatı ne için yapılır

Vajinal histerektomi sonrası iyileşme süreci nedir?

 1. Histerektomi ameliyatından sonra kesi yerinde çabuk iyileşme olması için drenaj tüpü yerleştirilebilir.
 2. Histerektomi işleminden sonra birkaç gün vajinal kanama, akıntı, hassasiyet ve ağrı olabilir.
 3. Vajinal histerektomide hastanede kalış süresi daha azdır, hastanede kalış süresinin uzaması genellikle hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve operasyon sonrası bir problem olup olmadığına bağlıdır.
 4. Vajinal histerektomi işleminden sonra tam olarak iyileşme ve cinsel yaşamın başlaması 3 ile 6 hafta arasında değişir.

Abdominal histerektomi sonrası iyileşme süreci nedir?

 1. Abdominal histerektomi ameliyatından sonra iyileşme süresi daha uzun olabilir ve hastanede daha uzun süre kalmak gerekir.
 2. Abdominal histerektomi sonrası tam iyileşme ve cinsel yaşamın başlama süresi 6 ile 12 hafta arasında değişir.

Histerektomi ameliyatı olan kadın hamile kalabilir mi?

Histerektomi ameliyatından sonra kadının bebek sahibi olabilmesi mümkün değildir. Histerektomi’den sonra kadında menstruel periyod ve kanama (adet döngüsü ve adet kanaması) olmaz ve doğum kontrol yöntemleri kullanılmasına gerek yoktur.

Histerektomi’den sonra hormon tedavisi gerekir mi?

 1. Histerektomi ameliyatı sırsında veya öncesinde kadının overleri (yumurtalıkları) çıkarılmış ise hormon replasman tedavisi verilir.
 2. Eğer hastaya ameliyat öncesi yeterince danışmanlık yapılmamış ise histerektomi sonrası depresyon riski oldukça sık görüldüğü için hastanın psikolojik destek alması da önemlidir.

Histerektomi ameliyatı gerektiren hastalıklar ile ilgili benzer yazılar

 1. Rahim sarkması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Rahim ağzı kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Yumurtalık kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Miyom nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri ve tedavisi
 6. Rahim ağzı polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Endometrium nedenleri, belirtileri ve tedavisi

11 Yorum

 1. Safiye

  26 Kasım 2016 at 15:52

  Histeroktomi sonrası kac kg ağır kaldırmak zarar vermez.

 2. Safiye

  26 Kasım 2016 at 15:54

  Histeroktomi ameliyatından çıkalı 1 ay oldu. Hangi egzersizleri yapabilirim. Toplu taşımaları binmek sakıncalı midir?

  • Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2016 at 18:32

   Histerektomi ameliyatı (rahim alınması ameliyatı) sonrası 30-45 gün kadar dikkatli olmakta ve dikiş yerlerini açtıracak zorlayıcı hareketlere dikkat etmek gerekir. Ameliyat sonrası diğer kontrolde doktorunuza bunları sormanız daha doğru olur, çünkü ameliyatlardan sonra iyileşme süresi her hastada değişiklik gösterebilir. Uygulanan yöntem de önemlidir.

   Geçmiş olsun ve iyilik dileğiyle.

 3. Ummahan

  26 Ocak 2017 at 10:45

  Ben rahim yumurtalık servikal bölge ile birlikte aldırdım yaklaşık olarak 1 yıl oldu ama içimdeki ağrı şiddeti yüksek olmasa da gün içinde devam ediyor kasiklarimdan toplumlarına kadar vuruyor acısı hpv teşhisi sonrası çin 2 ve derin yaram vardı hpv devam ediyormuş bende

  • Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:25

   Düzenli kadın doğum konrollerinizi ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 4. Busra

  31 Temmuz 2017 at 16:13

  Merhaba, annem tansiyon şeker hastası. Daha önceden de ülseratif kolit rahatsızlığı geçirmişti. Rahminde basit polip olduğu için rahim aldırma ameliyatı olacak. Acaba zor bir ameliyat mı ve riskleri neler? Hastalıklarına bağlı anestezik veya başka problemler çıkmasından korkuyoruz.

  • Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2017 at 00:19

   Eğer histeroskopi olacak ise;

   HİSTEROSKOPİ,distansiyon ajanları aracılığıyla skopi eşliğinde vajen, endoservikal kanal ve rahim boşluğunun görüntülenmesini sağlayan, intrauterin patolojilerinde tanı ve tedavi amaçlı kullanılabilen güvenilir ve kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Histeroskopi tanı amaçlı kullanıldığında genel anesteziye gerek kalmadan da yapılabilir. Fakat cerrahi ve daha büyük işlemlerde genel anestezi uygulanabilir.

   Histeroskopi işleminde uygulanabilen anestezi yöntemleri arasında lokal anestezik sprey, paraservikal ya da intraservikal blok, intravenöz sedasyon, rejyonel anestezi ve genel anestezi yöntemleri bulunmaktadır. Uygulanacak anestezi yöntemine göre yan etkiler değişiklik gösterebilir.

   İşlem öncesi zaten anestezi uzmanı size ameliyat için gerekli soruları soracak ve duruma göre nasıl bir anestezi uygulanacağına ya da operasyonun sakıncalı olup olmayacağı konusunda size bilgi verecektir. Anestezi doktorundan onay alırken annnenizin kullandığı ilaçlar, son sağlık durumu, geçirdiği operasyonlar hakkında tüm bilgileri saklamadan ya da unutmadan vermeniz gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 5. Serife

  29 Ekim 2017 at 20:34

  Benimde rahim ve yumurtalıklarım alındı. Rahimde 9 cm’lik bir iyi huylu kitle alındı. Ayağa kalkınca çok ağrım oluyor, ne zaman normale dönerim acaba? cok tesekkur ederim (ayni zamanda ben meme ca hastasıyım bir yıl önce alındı.

  • Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2017 at 21:10

   Rahim alınması ameliyatı ”histerektomi” kapalı (laparoskopik) ya da açık cerrahi ile yapılabilir ve her iki tür uygulamanın iyileşme süreci, ameliyat sonrası yaşanan sorunlar değişiklik gösterebilir. Hasta eve taburcu olduktan sonra ağrı belli bir süre olabilir. Histerektomi sonrası iyileşme sürecinde ilk iki hafta 1 kilodan fazla ağırlık kaldırmak gibi girişimler karın içi basıncını arttırır ve karın bölgesinde gerginliğe neden olur ve ağrıyı arttırabilir. Eve döndükten sonra hemen ev işlerine başlamak birçok kadında tekrar hastaneye yatmaya neden olabilmektedir.

   Ayrıca meme kanseri de söz konusu, bu nedenle doktorlarınız ile bu durumu görüşmeniz daha doğru olacaktır. Kanser sorunu olan ve kanser tedavisi gören hastaların bağışıklık sistemleri zayıflayabilir, bu nedenle de enfeksiyonlara yakalanma riskleri artar. Ameliyat geçirmişsiniz, bu nedenle enfeksiyonel bir durum da olabilir.

   Sebep ne olursa olsun bunları doktorlarınız ile görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 6. Sinem

  1 Aralık 2017 at 12:17

  Merhabalar 3 hafta önce histerektomi ameliyatı oldum. Son zamanlarda karın iç bölgemde ara ara ağrı hissediyorum ve nadiren kahverengi lekelenme oluyor bu durum normal mı acaba doktoruna başvurmalı miyim?

  • Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2017 at 10:10

   Histerektomi ameliyatından sonra 6 hafta boyunca (doktorunuz başka şekilde önermemişse) vajinaya bir şey (vajinal duş, tampon, cinsel ilişki gibi) uygulanmaması gerekir. Yine bu süre boyunca ağır kaldırılmamalı, ağır işler yapılmamalı, aşırı yorulmamalıdır.

   Ameliyat sonrası karın içi yapışıklıklara bağlı karın ağrısı olabilir. Bağırsak tıkanıklığı olabilir.Karın duvarında fıtık oluşabilir. Enfeksiyon riski olabilir. Bunlar zaten doktorunuz tarafından, ameliyattan önce imzalatılan onam formunda da belirtilmektedir.

   Doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git