Endokrinolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Hipotermi – Vücut Isısının Düşmesi Neden Olur? Hipotermi Belirtileri ve Tedavisi

Hipotermi nedir?

Hipotermi, vücut ısısının 35 derecenin altına düşmesi durumudur. Hipotermi çoğunlukla soğuk havaya maruz kalan hasta ve yaşlı kişilerde meydana gelir.

Hipotermi nedenleri

  • Vücut, yaşlılarda soğuk havaya karşı duyarlılığını kaybettiği gibi, vücut ısısını yükseltmekte de tam tersine daha güçsüz kalır.
  • Hipotiroidizm (tiroid bezinin az çalışması) gibi bir durum da kişide hipotermiye neden olur.
  • Hipotermi bebeklerde de sık görülür, çünkü bebekler ısılarını hızlı kaybederler ama sonra ısılarını tekrar kolay çıkaramazlar.
  • Bu durum ortama uygun giyinmeden dağcılarda ve yürüyüşçülerde de görülebilir.
  • Hipotermi sokaklarda yaşayanlarda ve alkoliklerde de görülebilir.

Hipotermi belirtileri

Hipotermi durumundan etkilenen kişide genellikle soluk ve bitkin, kalp atım hızı yavaş, vücudu soğuk, elleri ve ayaklarında ağırlık hissi, uykulu hali ve kafası karışık görünüm vardır. Ciddi hipotermisi olan vakalarda nefes alma yavaş ve yüzeyseldir, kaslar serttir ve kişi kendinde olmayabilir, ölü gibi görünebilir ve en sonunda da kalbi atmaz.

Hipotermi tedavisi

Hipotermi acil tıbbi bir durumdur ve hastanın hastaneye götürülmesi gerekir. Normal derecedeki hipotermide kişinin kendini sıcak tutacak giysiler giymesi, üzerine kalın bir şeyler ile örtmesi ya da soğuk suda hareket etmesi gibi önlemler ile durum düzelebilir. Hipotermi gençlerde ve sağlıklı insanlarda iyi seyirlidir. Hipotermi geçiren kişi tedavi edilmez ise kısa sürede hastalanabilir, bilincini kaybedebilir ve ölebilir, bu nedenle özellikle ciddi hipotermi vakalarında hasta mutlaka hastaneye yetiştirilmelidir.

Hipotermi tedavisi

Hipotermi durumunda (donmada) ilk yardım nasıl yapılır?

Hipotermiye maruz kaldığınızda ya da yanınızdaki bir bireyde hipotermi geliştiğinde ve tıbbi yardım alma imkanı olmadığında vücut sıcaklığının daha fazla düşmesini önlemek gerekir. Eğer dışarıda bulunuyorsanız, soğuk ortamdan korunmak için sığınacak bir yer bulmaya çalışmalı, giysiler ıslaksa çıkarılmalı ve daha fazla ısı kaybetmemek için el ve ayaklar kalın bir şeyler ile sarılmalıdır.

Vücutta ana organların korunması için öncelikle vücudun orta kısmı ısıtılmalı, varsa bir uyku tulumu ya da kalın ve kuru bir battaniye ve benzeri bir şeyler kullanarak vücut komple sarılmalıdır. Eğer hastayı örtecek ve giydirecek bir şey yok ise yanındaki diğer kişinin ya da kişilerin cilt teması ile (sarılma gibi) kişi ısıtılmalı ya da kişi soğuk suda hareket ettirilmelidir. Sıcak bir şeyler içirmek de faydalı olabilir.

Hipotermi aşamalı olarak ve yavaş yavaş gelişir, bu nedenle bu durumdan maruz kalan kişi de (özellikle yaşlı ise) aşamalı olarak yavaş yavaş ısıtılmalıdır. Vücudu hızlı ısıtmak soğuk kanın kalbe ve beyne hızlı bir şekilde gitmesine neden olabilir.

Cerrahi hipotermi nedir?

Cerrahi hipotermi, açık kalp ameliyatı sırasında hayati organların kan almasını sağlamak için vücut ısısının işlem gereği düşürülmesi ve bu sayede ameliyat süresinin uzatılmasıdır. Cerrahi hipotermide amaç, vücudun soğutulması ve böylece dokulardaki metabolizmayı yavaşlatmak ve oksijen yokluğuna dayanmasını sağlamaktır. Soğutma işlemi soğuk serumun 40C’de açık göğüs kafesine devamlı verilmesi şeklinde yapılır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Hipotiroidi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Aşırı üşüme neden olur
  3. Aşırı terleme neden olur
  4. Dağ hastalığı nedenleri ve tedavisi
  5. Yaşlılarda kansızlık nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git