Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Peygamber Sünneti Nedir? (Hipospadias Nedir?)

Hipospadias bebeğin üretrasının (idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanal) penisinin alt yüzüne açıldığı bir doğumsal bozukluktur.

Hipospadias hastalığı nedenleri ve tedavisi

Hipospadias bebeğin üretrasının (idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanal) penisinin alt yüzüne açıldığı bir doğumsal bozukluktur. Hipospadias, halk arasında doğuştan sünnetli veya peygamber sünnetli olarak bilinen durumdur. Bu bozuklukta çocuğun sünnet derisi gelişmemiştir ve penis başı açıktır. 

Genelde her 300 erkek çocuktan birinde hipospadias görülmektedir. Üretranın normalden farklı bir yere açıldığı hipospadias glans penisin hemen altında sık görülmektedir. Hipospadias penis gövdesi boyunca, penis başına yakın, penisin kökünde, skrotumda, skrotum ile anüs arasında bulunabilir. Birçok erkek çocukta penisi aşağı doğru çeken fibroz bir bant da olabilir.

Hipospadias (peygamber sünneti) belirtileri

Hipospadias belirtileri, üretra ağzı penisin ucunun hemen altında ya da penis boyunca skrotuma (torbaya) kadar uzanan hat boyunca herhangi bir yerde bulunabilir. Nadiren üretra cinsel organlar ile anüs arasında da bulunabilmektedir. Bu durumda özellikle çocuğun testisleri de bulunamamış ise cinsel organ anormalliğinden şüphe edilebilmektedir (testis ve skrotumda meydana gelen bozukluklar). Hipospadias ile doğan bebeklerde bazen penisi aşağı doğru çeken sert bir bağ dokusuna rastlanabilmektedir. Bazen de testislerin inmemiş olduğu fark edilmektedir. Genelde penisin ucunda normal gibi görünen açıklık işlev görmemektedir.

Hipospadias (peygamber sünneti) teşhisi ve tedavisi

Hipospadias, genellikle fizik muayene sırasında doğum anında tanınabilmektedir. Hipospadias tedavisi çoğunlukla cerrahi olarak yapılmakta ve penisin ucunda işlev gören ve idrarın dışarı atılmasını yarayan bir açıklık oluşturulmaktadır. Yapılan cerrahi işlem ile çocuğun penisinde aşağı doğru çeken sert bağ dokusu serbestleştirilir. Hipospadiası olan yenidoğanların sünnet edilmemesi gerekir.

Çünkü sünnet derisi daha sonra sorunun tamiri için gerekli olabilir. Hipospadias ameliyatı genelde bebek 6-12 aylık olduğunda yapılabileceği gibi çocuk 3 yaşına girene kadar da uzatılabilir. Hipospadias ameliyatı ile bebek normal yoldan idrar yapmaya başlar ve erişkinlikte normal cinsel işlevlerini yerine getirmesinde bir sıkıntı duymaz. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda inmememiş testis nedenleri ve tedavisi
  2. Fimozis nedenleri ve tedavisi
  3. Vezikoüretral reflü nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları neden olur
  5. Çocuklar neden altını ıslatır

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git