Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Peygamber Sünneti Nedir? (Hipospadias Nedir?)

Hipospadias bebeğin üretrasının (idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanal) penisinin alt yüzüne açıldığı bir doğumsal bozukluktur.

Hipospadias hastalığı nedenleri ve tedavisi

Hipospadias bebeğin üretrasının (idrarı mesaneden dışarı taşıyan kanal) penisinin alt yüzüne açıldığı bir doğumsal bozukluktur. Hipospadias, halk arasında doğuştan sünnetli veya peygamber sünnetli olarak bilinen durumdur. Bu bozuklukta çocuğun sünnet derisi gelişmemiştir ve penis başı açıktır. 

Genelde her 300 erkek çocuktan birinde hipospadias görülmektedir. Üretranın normalden farklı bir yere açıldığı hipospadias glans penisin hemen altında sık görülmektedir. Hipospadias penis gövdesi boyunca, penis başına yakın, penisin kökünde, skrotumda, skrotum ile anüs arasında bulunabilir. Birçok erkek çocukta penisi aşağı doğru çeken fibroz bir bant da olabilir.

Hipospadias (peygamber sünneti) belirtileri

Hipospadias belirtileri, üretra ağzı penisin ucunun hemen altında ya da penis boyunca skrotuma (torbaya) kadar uzanan hat boyunca herhangi bir yerde bulunabilir. Nadiren üretra cinsel organlar ile anüs arasında da bulunabilmektedir. Bu durumda özellikle çocuğun testisleri de bulunamamış ise cinsel organ anormalliğinden şüphe edilebilmektedir (testis ve skrotumda meydana gelen bozukluklar). Hipospadias ile doğan bebeklerde bazen penisi aşağı doğru çeken sert bir bağ dokusuna rastlanabilmektedir. Bazen de testislerin inmemiş olduğu fark edilmektedir. Genelde penisin ucunda normal gibi görünen açıklık işlev görmemektedir.

Hipospadias (peygamber sünneti) teşhisi ve tedavisi

Hipospadias, genellikle fizik muayene sırasında doğum anında tanınabilmektedir. Hipospadias tedavisi çoğunlukla cerrahi olarak yapılmakta ve penisin ucunda işlev gören ve idrarın dışarı atılmasını yarayan bir açıklık oluşturulmaktadır. Yapılan cerrahi işlem ile çocuğun penisinde aşağı doğru çeken sert bağ dokusu serbestleştirilir. Hipospadiası olan yenidoğanların sünnet edilmemesi gerekir.

Çünkü sünnet derisi daha sonra sorunun tamiri için gerekli olabilir. Hipospadias ameliyatı genelde bebek 6-12 aylık olduğunda yapılabileceği gibi çocuk 3 yaşına girene kadar da uzatılabilir. Hipospadias ameliyatı ile bebek normal yoldan idrar yapmaya başlar ve erişkinlikte normal cinsel işlevlerini yerine getirmesinde bir sıkıntı duymaz. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda inmememiş testis nedenleri ve tedavisi
 2. Fimozis nedenleri ve tedavisi
 3. Vezikoüretral reflü nedenleri ve tedavisi
 4. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları neden olur
 5. Çocuklar neden altını ıslatır

1 Yorum

 1. sinan

  6 Nisan 2018 at 15:23

  Öncelikle yazım bayağı uzun olacak ama bu sorunu yaşayan herkesin yazımı okumaktan sıkılmayacağından eminim…

  Oğlum şuan 3 yaşında ve yaklaşık 25 gün önce “HİPOSPADİAS AMELİYATI” oldu. Ameliyattan önce doktorumuz bize herşeyi tek tek anlattı hatta doktor bu ameliyatı bir hastaya 39 kez yaptığını ancak 39.ameliyatında başarılı olduğunu söyledi. Başka çaremiz yok tabi ne olursa olsun yaptıracağız. Neyse ameliyat günü geldi çattı, sabah 8 de ameliyat olacak. Hastaneye gittik tabi oğlumuz herşeyden habersiz hastane odasında yatağın üstünde tv de çizgi film izliyor. Sonunda hemşire geldi yeşil elbiseyi verdi giydirin çoçuğu ameliyata alıyoruz dediler. Bizimki ağlamaya başladı tabi annesi ile ben zaten 3 yaşına kadar hipospadiası detaylıca araştırmış ve yeterince stres içindeydik. Ameliyathane alt katta idi, sedye ile götürülmesi gerekiyordu tabi çocuk sedyede durur mu görevlilere sedye dursun kucağımda götürcem dedim. Ameliyathane kapısına doktor oğlumu almak üzere geldi oğlum yüzünü avuçlarının arasına alıp masumca ve ağlayarak bakarak verme beni baba verme dedi ama ben o an kendimi kaybedip hüngür hüngür ağladım o an bir kez daha anladım evlat bambaşka birşeymiş.

  Oğlum gitti, ameliyat tam 3 saat sürdü. Ameliyat esnasında asistanlardan birisi arkadaşım olduğu için arada bir mesaj atıyordu, ameliyat hakkında işleme başlandı, genel anestesi verildi gibi, en son işlem bitti, sargı bezi ile sarılıyo dedi. 3 saat sonunda sedye ile geldi oğlum yorulmuş bitkin bir halde bilinci ve gözleri açık halde ağlamadan yatıyordu. Oğlum miraç efe ben buradayım dedim ama beni görür görmez ağlamaya başladı, ayağa kalkmayı deniyo bana sarılıyo falan bi taraftanda ağlıyo. Öylece odasına geldik yatağa yatırıyoruz yatmak istemiyor çok sinirli bize kızıyo bağırıyo çağırıyo narkozun etkisi geçmediği için hiçbirşeyi gözü görmüyordu. Yarım saat bizi bayağı uğraştırdı sonrasında annesinin kucağında öylece yattı sakinleşti. Ardından doktor geldi ameliyat çok başarılı geçti eğrilik vardı onu hallettik pisinin altındaki deliği kapattık ve sünnetini de yaptık dedi.Bir hafta burda kalacaksınız dedi, size düşen en önemli görev pipisinin ucuna takılan sondayı çoçuğun çıkarmaması, onu çıkarırsa herşey biter özellikle uyurken sağa sola dönerken çok dikkat edin dedi.Biz bir hafta boyunca geceleri çoçuk her uyuduğunda annesi ile nöbetleşe dururduk uyurken sağa sola döndüğünde pipisindeki sondayı çıkarmasın diye. Anlayacağınız bir hafta uykusuz kaldık diyebiliriz. Şanslı yönümüz odaya başka hastanın gelmemesi geceleri annesi ile ben beraber kaldık hastanede en büyük şansımızda buydu. Doğal olarak çoçuğun psikolojisi alt üst oldu odaya doktor hemşire herhangi bir görevli geldiğinde bu gitsin bu gitsin diye ağlayıp kendini paralıyordu ki 25 gün oldu hala da hastaneye gitmek istemiyor, korkuyor, ağlayarak gidiyor.

  Ameliyatın ilk 5.gününde doktor geldi sargı bezini çıkararak ilk pansumanını yaptı ve tekrar sardı sonrasında doktor artık çoçuğu ufak ufak yürütebilirsiniz iyileşmesi açısından yürümesi de önemli ama dikkat edin pipisindeki tüp çıkmasın dedi. O günden sonra hastane koridorlarında yürütmeye başladık ve her gün pansumanı da yapıldı. 8.Gün doktor geldi son pansumanını yapıp pipisindeki tüpü çıkardı ve doktor dedi ki çoçuk çişini yapana kadar buradasınız çişini yaparken mutlaka izleyin önden rahat yapabiliyor mu altında sızma var mı yok mu kontrol edin dedi. İki saat çiş yapmasını bekledik sonunda yaptı önden rahat yapıyordu normal bebekler gibi ama altına özellikle baktım sızma falan göremedim doktora bu şekilde söyledim tamam taburcusunuz o zaman dedi. 15 gün sonra tekrar geleceksiniz bende bakacağım dedi ve taburcu olduk burayı kısa kesicem (e Bi zahmet :))

  15 gün boyunca sünnet kilodu ile durdu tabi hiç duş aldırmadık ve küçük tuvaletini de rahatça yapıyordu fakat bez ile bağlı olduğu için önden mi yapıyor altta sızma var mı yok mu onu göremiyoruz. 15. gün doktora gittik doktor baktı pipisine bir sıkıntı yok dedi fakat çişini videoaya çekin görmem lazım dedi 2 ay sonra tekrar gelin dedi. Bizim oğlan şuan bez kullanıyor hala bezini aldığımız zaman çiş yapmıyor bezi taktığımız anda hemen çiş yapıyor. Artık bezden çıkartıp normal yaptırmaya alıştıktan sonra bakacağız. Allah ikinciyi yaşatmaz inşallah çünkü çoğu sitelerden yorumları okuyorum içim gidiyor gerçekten 4-5. ameliyatları olanlara Allah sabır versin hele çoçuk için daha kötü gerçekten. Bu ameliyat için en ideal yaş 3 yaştır bana göre hem genel anestezi için dayanıklılığa yeterli oluyor hemde en azından konuştuğun zaman anlıyor ve sakinleşmesini sağlıyorsun.

  Ben Ankara da yaşıyorum bu ameliyatı da Yenimahalle Eğitim Araştırma Hastanesinde üroloji bölümünde yaptırdım. Özel hastanede yaptırabilecek imkanım da vardı fakat bu ameliyatta doktor çok önemli, yeterli araştırmalarım sonucunda bu işte en çok ameliyat yapan ve uzman olan doktor Ali KARAKOÇ hocamı buldum ameliyatı çok başarılı olduğu gibi pipi de de kalıcı iz bırakmamaya özen gösteren birisi. Bizim için ameliyat bitti mi, 2.ameliyatı yaşar mıyız bilmiyorum ama doktorumuzdan çok memnunuz. Şükür güvenle de tavsiye ederim. Detaylar için yine yazı yazarım fakat bana sormak isteyenler için seve seve cevaplayacağım İnstagram hesabım: sinann.1453 instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git