Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Hipoplastik sol kalp sendromu, bebeğin sol kalbinin yetersiz geliştiği bir doğumsal kalp hastalığıdır.

Hipoplastik sol kalp sendromu hastalığı nedir?

Hipoplastik sol kalp sendromu, bebeğin sol kalbinin yetersiz geliştiği bir doğumsal kalp hastalığıdır. Hipoplastik sol kalp sendromunda çocuğun sol ventrikülü (kanın pompalanma yeri), sol atriyumu (akciğerlerden gelen kanın toplandığı bölüm), aortu (kalpten çıkan en büyük atardamar) ve kalbin sol tarafındaki kalp kapakçıkları yetersiz gelişmiştir.

Sonuç olarak bebeğin sağ kalbi kanın vücuda yeterli miktarda dağılabilmesi için daha fazla çalışmak zorunda kalır ve doğumdan sonra birkaç gün içinde bebeğin kalbinde yetersizlik gelişir. Hipoplastik sol kalp sendromu geliştikten sonra hemen tedavi edilmez ise bebek bir hafta içinde ölebilir.

Çocuklarda hipoplastik sol kalp sendromu belirtileri

Hipoplastik sol kalp sendromunda yenidoğan bebek ilk başta sağlıklı görünse de kısa süre içinde halsizlik, solunum güçlüğü, beslenme sırasında zorlanma, solgunluk ya da morarma gibi belirtiler ortaya çıkar. Bebeğin nabzı zayıflar ve aşırı terleme, karında şişme ve solunum güçlüğü gibi konjestif kalp yetmezliği bulguları baş gösterir. Doktor ayrıca bebeği muayene ettiğinde kalp üfütümü de saptayabilir. Kan dolaşımının bozuk olması nedeni ile doğumdan sonra kalp zayıflar ve bebek ölebilir.

Çocuklarda hipoplastik sol kalp sendromu teşhisi

Hipoplastik sol kalp sendromu teşhisi genellikle belirti ve bulgular bebek henüz hastanedeyken ortaya çıkar ise genelde göğüs röntgeni, ekokardiyografi ve elektrokardiyografi ile teşhis edilebilir. Hipoplastik sol kalp sendromu belirtileri bebek eve çıktıktan sonra gelişir ise tanı ve tedavi için bebeğin acilen hastaneye götülmesi önemlidir.

Çocuklarda hipoplastik sol kalp sendromu tedavisi

Hipoplastik sol kalp sendromu teşhisi konulduktan sonra tedavi süreci hemen başlar. Doktor bebeğe intravenöz olarak (damar yolundan) kalp ve kan basıncı ilaçları vererek durumunu stabil hale getirmeye çalışır.  Ayrıca bebeğin en kısa süre içinde hipoplastik sol kalp sendromu nedeni ile ameliyat edilmesi ve sol kalbin şeklinin düzeltilmesi gerekmektedir.

İlk hipoplastik sol kalp sendromu ameliyatından 12-18 ay sonra ikinci bir ameliyat daha gerekir. Bu girişimler sırasında bebeğin, enfeksiyonların önlenmesi için antibiyotikleri, kalp işlevini ve kan basıncını düzenleyen ilaçları sürekli kullanması gereklidir. Bu süreç içerisinde bebeğin genel durumu da yakından izlenir. Eğer bu iki aşamalı cerrahi girişimler etkisiz kalır ya da hastalık ameliyat ile düzelemeyecek kadar ağır ise çocuğun yaşamının kurtulması için uygun bir verici bulunması ve kalp nakli ameliyatı önerilir. 

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda doğumsal kalp hastalıkları nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda kalp deliği nedenleri ve tedavisi
  3. Çocukların kalbinde üfürüm nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda kalp romatizması nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git