Hastalıklar ve Tedaviler

Hipertansiyon Neden Olur? (Yüksek Tansiyon Nedir?)

Yüksek tansiyon kendisi ile birlikte birçok sorunu da yanında getirir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastalığı nedir?

Hipertansiyon, genellikle tansiyonun 140/90 değerlerinden daha yüksek olduğu durumlar olarak tanımlanan ilk sayı sistolik basınç, kalbin kan pompaladığı sırada, kanın atardamarların duvarlarına yaptığı basıncın gücünü gösterir. Yani bu büyük tansiyon olarak bilinen tansiyon değeridir. İkinci sayı diyastolik basınç ise kalbin iki atış arasındaki dinlenme süresindeki basıncı gösterir. Buda küçük tansiyon olarak bilinir.

Büyük tansiyon kalbin kasılması sırasında ölçülen, küçük tansiyon ise kalbin gevşemesi sırasında ölçülen kan basıncıdır. Hem büyük hemde küçük tansiyon değerinin normal değerden çok olması veya birinin fazla olması hipertansiyon (yüksek tansiyon) olarak adlandırılır. Büyük tansiyonunda, küçük tansiyonunda yüksek olması tehlikelidir. Yüksek olarak adlandırılan sınır 138/88 olarak alırsak, sınırın altında ölçülen her tansiyon değeri güvenlidir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) nedenleri

Yüksek tansiyonun nedeni genel olarak bulunamaz vebu durum çok büyük bir kısmını kapsar. Yaklaşık yüzde 90- 95 civarı, buna primer hipertansiyon adı verilir. Sebebi bilinen hipertansiyon ise sekonder hipertansiyon olarak adlandırılır ve bunun içindeki en önemli pay böbrek hastalıklarına düşmektedir.

Yüksek tansiyon genellikle ilerleyen yaşlarda (35-50) görülür. 50 yaşın altındaki grup ele alındığında erkeklerde daha sık görülür. Yüksek tansiyonlu kişilerin aile bireylerinden birinde yüksek tansiyon sorunu vardır. Diğer sebepler ise hormonal hastalıklar, damar hastalıkları, beyin ile ilgili bazı hastalıklar, bir takım doğumsal hastalıklar, beyin tümörleri, kullanılan bazı ilaçlar, böbrek hastalıkları, tiroid bezi hastalıkları, duygusal stres, aileden geçiş, aşırı tuz tüketimi, fiziksel aktivitenin azlığı, alkol tüketimi, sigara kullanımı gibi problemler de hipertansiyona sebebiyet verebilir.

Yüksek tansiyonun neden olduğu hastalıklar

Yüksek tansiyon kendisi ile birlikte birçok sorunu da yanında getirir. Bunu göz önünde bulundurup tansiyonunuzu halen normal olarak addedilen 120/80 değerlerine indirmek için uğraşmak gereklidir. Çünkü tansiyondaki yukarıya doğru dönük her bir değer şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, yüksek kolesterol, damarlarda sertleşme, kalp hastalıkları, kalp krizi ve inme riskini artırmaktadır.

Dünya genelinde İngiltere’de oldukça fazla görülen yaklaşık 10 milyon kişide sinsi katil olarak da adlandırılan yüksek tansiyon hastalığı vardır. Yüksek tansiyon Türkiye’de erişkinlerin üçte birinde görülmektedir. Kadınlar ve erkeklerde genelde 50’li yaşlarda daha fazla rastlanır ve orta yaş guruplarındada oldukça sık görülür. Bazen hastalığın kendisi hiç bir şikayete neden olmaz iken, kalp krizi ya da felce ortam hazırlayabilir.

Hipertansiyon neden olur

Hipertansiyonun neden olduğu hastalıklar

Hipertansiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte hipertansiyon nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda hipertansiyon nedenleri ve tedavisi
  3. Hipertansiyondan korunma
  4. Hipertansiyon tedavisi
  5. Pulmoner hipertansiyon nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git