Cerrahi Operasyonlar

Hidrosefali ve Şant Tedavisi Nedir?

Hidrosefali, aşırı miktarda beyin omurilik sıvısının dilate serebral ventriküler ve subraknoid boşluğunda birikmesi sonucu gelişen bir bozukluktur.

Hidrosefali (beyinde su toplanması) nedir?

Hidrosefali, aşırı miktarda beyin omurilik sıvısının dilate serebral ventriküler ve subraknoid boşluğunda birikmesi sonucu gelişen bir bozukluktur. Sonuçları itibari ile oldukça yüksek görülme  ve ölümlere neden olma oranına sahip olabilen hidrosefali tablosunun erken ve uygun tedavisi, kritik öneme sahiptir. Hidrosefalinin en etkin tedavisi şant tedavisi veya üçüncü ventrikülostomi yolu ile sıvının drenajıdır. Yapılacak olan cerrahi yöntem hidrosefalinin tipine göre de değişiklik gösterir.

Hidrosefali olgularında hastalığın seyri veya tedavinin başarısı hastalığa neden olan ve altta yatan etkene, eşlik eden bozukluklara ve gelişebilecek komplikasyonlara bağlıdır. Hidrosefalinin tedavisi özellikle çocuklarda mutlaka yapılması gerekir. Çocuklarda mental zararın önlenmesi, sağıklı gelişimin devam etmesi ve nörolojik bir bozukluk oluşmaması için hidrosefali mutlaka tedavi edilmelidir.

Şant tedavisi nasıl yapılır?

Hidrosefali durumunda şant yerleştirme tedavisi beyin omurilik sıvısının birikmesini engellemek için uygulanan bir yöntemdir. Şant tedavisi beyin omurilik sıvısının ventriküllerden sistemik dolaşıma veya peritoneuma akımını sağlamak için uygulanır.

Şantın bir ucu beyin boşluğu (ventrikül denilen karıncık) içerisinde, şantın diğer ucu da periton denilen karın boşluğunda veya bazı durumlarda akciğer zarının içinde yer alır. Şantlama yöntemi ile beyin içinde biriken fazla sıvı tahliye edilir. Fakat en sık uygulanan yöntem ventriküloperitoneal şantlama yöntemidir.

Şant tedavisinin yan etkileri

Genel olarak tedavisi yapılan hidrosefali durumunda komplikasyon gelişmesinin nedeni uygulanan şant’ın işlevinin bozulmasından kaynaklanır. Eğer uygulanan şant görevini yeterince yerine getiremez ve hidrosefaliye etken olan durum devam etmekte ise hidrosefali bulguları tekrarlayabilir. Şant işlev bozukluğu genellikle enfeksiyonlar ve şantın boşaltım yolunda tıkanmalara bağlı gelişir.

Şant enfeksiyonu oldukça sık görülen bir komplikasyondur. Çok nadir olarak şant düzeneğinin mekaniği veya kapak sistemi ile ilgili problemler de görülebilir. Şant enfeksiyonları genellikle yerleştirildikten sonra ilk altı ay veya 1 yıl içinde meydana gelir. Bu nedenle hastanın düzenli doktor takibi çok önemlidir. Bazen çok küçük yaşlarda ki çocuklara uygulanan şant tedavisinde, çocuğun büyümesine bağlı şantın kısa kalması nedeni ile yeni bir cerrahi işlem gerekebilir.

Nörolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Beyinde su toplanması (hidrosefali) nedir
 2. Çocuklarda hidrosefali belirtileri ve tedavisi
 3. İntraventriküler ve periventriküler kanama neden olur
 4. Spina bifida nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Ensefalit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Mega sisterna magna nedenleri ve tedavisi
 7. Periventriküler lökomalazi neden olur

8 Yorum

 1. Avatar

  Mediha

  3 Kasım 2017 at 11:27

  İyi günler ben eşim için bilgi istiyorum eşim 58 yaşında bizde başında şu toplama var hastanede yatirdim sırtından sıvı alındı yürümesi düzeldi daha iyi oldu tekrar kotrole gidecez 10 sure verdiler baş dönmeleri yle başladı denge bozukluğu yürüme zorluğu sizden bilgi istiyorum inşallah iyi olacakmi çok korkuyorum çık kötüyüm yatamyorum düşünmekte bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2017 at 17:03

   Anlattığınız durum normal basınçlı hidrosefali olabilir. NORMAL BASINÇLI HİDROSEFALİ, idiyopatik (nedeni bilinmeyen) veya sekonder (altta yatan bir sebebe bağlı gelişen) nedenlerle olabilen, ileri yaşlarda görülen ve genellikle hastalarda yürüme bozukluğu, demans ve idrar kaçırma gibi sorunlara neden olabilen, tedavi edilebilir ilerleyici bir psikomotor bozukluktur.

   Nedeni bilinmeyen ve bilinen bir nedene bağlı ortaya çıkan normal basınçlı hidrosefalinin seyrinde de farklılıklar olabilmektedir.

   Sekonder (bir nedene bağlı) gelişen normal basınçlı hidrosefali (SNPH) olgularına sıklıkla travmalar sonrası gelişen subaraknoid kanamalar sebep olmaktadır. Sekonder normal basınçlı hidrosefalinin diğer nedenleri arasında menenjit, serebral infarkt, kranyum Paget hastalığı, meninkslerdeki mukopolisakkaridozlar gibi nedenler sayılabilir, bu nedenle nedenin ne olduğuna göre de hastalığın tedavisinin ve seyrinin nasıl olacağı değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuzun önerilerini, takiplerinizi ihmal etmemeniz ve dikkatli uygulamanız önemlidir. Doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun…

 2. Avatar

  Tarık

  19 Kasım 2017 at 14:50

  İyi günler bebeğimiz 26 haftalık 1100 gr olarak doğdu şuanda kuvezde ilk iki hafta çok iyi gıdıyordu sonradan doktor bıze beyınde su toplandığını ve şant takılacağını soyledı ve sunda yaklasık 15 gun oldu sant takılalı doktorlar durumu ıyı dıyor ama aklımda kalan cocuk bıraz buyudugunde şant kısa gelirmi ve bunun için yıne ameliyat yapılırmı hareketlerın de konusma duyma gıbı problemler olurmu yada sant kalıcımı omür boyu su anda caresız cocugumuzu bekliyoruz su anda 1350 gr oldu tskler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2017 at 12:27

   Hidrosefali, beyin omurilik sıvısının (BOS) yapımı ile emilimi arasındaki dengesizliklerden dolayı gelişir. Hidrosefali tanısı alan hastaların tedavisinde en sık tercih edilen yöntem ventriküloperiteneal şant uygulamasıdır. Bu yöntem ile BOS drenajı sağlanarak kafa içi basıncının normal sınırlarda korunması sağlanmaktadır.

   Her cerrahi işlemde olduğu gibi şant cerrahisinde de komplikasyonlar olabilmektedir. Sürekli gelişen teknik uygulamalara rağmen şant disfonksiyonu (şantın işlev bozukluğu) görülmektedir. Günümüzde şant uygulanan hastaların %30-40 kadarında ilk 1 yıl içinde, %50 kadarında 2 yıl içinde ve %70 kadarında ise 10 yıl içinde çeşitli nedenlerle şant disfonksiyonu ile geliştiği bilinmektedir. Şant disfonksiyonları şantın az ya da çok boşaltmasına veya şant enfeksiyonlarına bağlı ortaya çıkabilmektedir. Özellikle çocukluk döneminde takılan takılan şantlarda disfonksiyon eğilimi daha fazladır. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda düzenli kontrollerin ve doktor önerilerinin dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır.

   ŞANT DİSFONKSİYONLARINDA GÖRÜLEN EN ÖNEMLİ SEMPTOMLAR (BELİRTİLER); uyuklama, baş ağrısı (bunu küçük bir bebekte anlamak tabii ki çok mümkün değildir), kusma, ateş, makrosefali (kafa yapısının normalden büyük olması), bıngıldak gerginliği, yara problemleri gibi belirtiler sayılabilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle…

 3. Avatar

  Fatih

  20 Haziran 2018 at 05:41

  İyi günler, dedemde alzeimer tespit edildi son 1 yıldır. Bunun şant tedavisiyle bir alakası varmıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2018 at 14:01

   Şant tedavisi hidrosefali durumunda ve gerektiğinde uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Eğer dedeniz’de hidrosefali var ise, Alzheimer de görülebilen bazı belirtiler hidrosefali durumunda da görülebilir veya hidrosefali bazen Alzheimer hastalığı ile karıştırılabilir. Hidrosefali durumunda biriken sıvının oluşturduğu basınç nedeniyle sinirlerde gerilme oluşur.

   Hidrosefali belirtileri arasında yürüme bozukluğu, merdiven çıkma ya da arabanın frenini basmada güçlük, günlük aktivitelere ilginin azalması, unutkanlık, rutin işlerin aksaması, kısa dönem hafıza kaybı, hafif olgularda idrara çıkma sayısında artma, daha ciddi olgularda mesane kontrolünde kayıp gibi belirtileri sayabiliriz.

   Eğer dedenizde şant takılıysa şant ile ilgili bir problem olabilir. Sıvı birikimi artmış olabilir. Hidrosefali başlangıcında tedavi gecikmiş olabilir.

   Doktorlarınız ile daha detaylı görüşmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 4. Avatar

  Hayriye

  8 Ağustos 2018 at 22:47

  Merhaba,
  Çocukluğumdan yana hidrosefaliye bağlı şantım var. En son 7 yaşımdayken yetişkin şantı takıldı. Şu anda 41 yaşındayım. Çocuk doğurmamda bir sakınca var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ağustos 2018 at 09:54

   Hidrosefali tanısı alan hastaların tedavilerinde ventriküloperitoneal şant uygulaması en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Beyin omurilik sıvısının, ventriküloperitoneal şant sistemi ile drenaj sağlanarak kafa içi basıncının normal sınırlarda idamesi sağlanmaktadır. Şant tedavisinde sürekli geliştirilen yeni teknikler uygulanabilmektedir. Şant tedavisinde düzenli takip önemlidir. Örneğin, şant tedavisi uygulanan hastalarda cerrahi sonrası ilk yılda %30-40 oranında, ikinci yılda %50 gibi bir oranda, ilk 10 yıl içerisinde %70 gibi oranlarda çeşitli nedenlere bağlı şant disfonksiyonu (şantta fonksiyon bozukluğu) geliştiği bildirilmektedir. Bu nedenle doktorunuzun düzenli aralıklarla şantın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmesi önemlidir.

   Hidrosefali nedeniyle serebrospinal şantı olan gebelerin sayısı giderek artmaktadır. Obstrüktif hidrosefali nedeniyle serebrospinal şantı olan gebelerin doğum şekli ve uygulanacak anestezi ile ilgili literatürde yeterli çalışmanın olmadığı bilinmektedir. Ventriküloperitoneal şantlar en sık uygulanan şantlardır. Gebelik süresince maternal fizyolojide birçok değişiklik gözlenir. Özellikle intraabdominal basınç artışı ve intrakraniyal serebrospinal sıvı artışı, gebelik ve doğum sürecinde serebrospinal şantı olan kadınlarda anneye ve bebeğe ait komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu nedenle gebelik planı yapılmadan, gebelik sürecinde beyin cerrahisi tarafından kadının dikkatlice izlenmesi gerekir.

   Doktorunuza danışmadan ve doktorunuzun onayını almadan gebelik planı yapmamalısınız.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git