Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Sizi Her Gün Yürüyüş Yapmaya Motive Edecek 8 Bilgi

Özellikle çok yemek yeyip sindiremediğimiz ve mide sorunu yaşadığımız durumlarda ilk aklımıza yürümek geliyor. Yemekten sonra akşam yürüyüşü genel olarak tercih ettiğimiz bir durum ki zaten yürümeyi sevmeyen pek fazla insan da yoktur diye düşünüyorum.

Hareketsizliğin getirdiği hastalıklar, en önemli sağlık sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlığımızı korumak için düzenli yapılan yürüyüşlerin önemi çok büyüktür. Zaten bilinen bir sürü faydası olsa da size daha fazla yürümeye teşvik edebilmek için yürüyüşün birkaç faydasını yazalım istedik.

Yazımızı okuduktan sonra yarım saat yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Kan dolaşımını hızlandırır

Her gün düzenli yürümek kan dolaşımınızı düzenleyeceği için kalbinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Enerji artışı sağlar

Keyifsizken veya karamsar düşünmeye başladıysanız takın kulaklığınızı ve çıkan dışarı yarım saat yürüyüş yapın. Yürümek endorfin salgılamanızı sağlayarak daha iyi hissettirecektir.

Nefesiniz gelişir

Her gün düzenli yürüyüş nefes ritminizi düzenleyerek oksijenin kana daha hızlı karışmasını sağlar. Bu da yürüyüşün önemli faydalarından biridir.

Kilo artışını önler

Her gün düzeli olarak 30 dakikalık bir yürüyüş ile yaklaşık 150 kalori yakabilirsiniz. Haliyle aşırı kilo alma sorununu da çözmüş olursunuz.

İyi uykular

Düzenli olarak her gün sabah kaltıktan sonra 1 saat yürüyüş ile daha düzenli ve sağlıklı uykular sizi bekliyor olacaktır.

Daha güçlü kaslar

Yürümek bacak kısmını komple çalıştırıyor. Bacak kaslarının çalışması demek karın kaslarının da çalışması demek oluyor. O yüzden her gün düzenli yürüyüş nacak ve karın kaslarınızı güçlendirerek daha zinde hissetmenizi sağlayacaktır.

Kemiklerinizi güçlendirir

Kemik hastalıklarının başını çeken Osteoporoz önemli bir sorundur. Her gün düzenli yürüyüş bu hastalıktan kaynaklı kemik yapısında bozulmaları azaltır. Tabii bunun yanında bu hastalık için beslenme de önemli bir faktördür.

Eklemlerinizi destekler

Eklemler direkt kan desteğine sahip olmadıkları için hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü anca hareket ettiğimizde faydalı olan bileşenleri alabiliyoruz. Bu yüzden yürüyüşler, eklemlerimiz için de faydalıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git