Enfeksiyon Hastalıkları

Hepatozoonosis Nedir? Köpeklerde Hepatozoonosis Tedavisi

Hepatozoon canis enfeksiyonunda dalak, lenf düğümleri ve kemik iliği birincil olarak etkilenmektedir. Karaciğer, akciğer ve böbreklerde etkilenebilmektedir.

Evcil hayvanların primer hastalıkları arasında yer alan hepatozoonosis’in rezervuarı olarak dünyanın birçok yerinde yabani hayvanlar önemli rol oynar. Hastalık evcil hayvanlar yanında, çakal, tilki, aslan, leopar, uçan sincap, rat, fare ve Japon martısı gibi yabani hayvanlarda da görülebilmektedir.

Köpeklere hepatozoonozis nasıl bulaşır?

Hepatozoonozise neden olan etkenler; hepatozoon canis ve hepatozoon Americanum, hepatozoon balfouri, hepatozoon erhardovae, hepatozoon griseisciuri, hepatozoon musculi, hepatozoon perniciosum gibi etkenlerdir.

Köpeklerde enfeksiyon oluşturan türler ise hepatozoon canis ve hepatozoon americanum’dur. Etken, ixodidae ailesine bağlı kene türleriyle köpeklere nakledilmektedir. Enfeksiyonun bulaşması, diğer kene kaynaklı hastalıklardan farklı olarak parazitin ookistlerini taşıyan kenelerin köpekler tarafından yenmesi yoluyla olmaktadır.

Köpeklerde hepatozoonozis belirtileri ve komplikasyonları

Enfeksiyon karaciğer, akciğer, kalp kası, kemik iliği gibi organ ve dokulara yerleşmektedir.

Hepatozoon canis enfeksiyonunda dalak, lenf düğümleri ve kemik iliği birincil olarak etkilenmektedir. Karaciğer, akciğer ve böbreklerde etkilenebilmektedir.

Hepatozoon americanum enfeksiyonu ise birincil olarak iskelet kasları ve kalbi etkilemekte, etkenler bu doku ve organların hücrelerine yerleşerek kistler oluşturmaktadır.

Klinik olarak; uyuklama/uyuşukluk ve hareketsizlik durumu, anemi (kansızlık), iştahsızlık, löykozis, ateş, ağrı, kas atrofisi, mukopurulent göz akıntısı gibi belirtiler ve komplikasyonlar görülebilmektedir. Hastalıktan böbrekler de etkilenebilmektedir. Hastalık ölüme neden olabilmektedir.

Köpeklerde hepatozoonozis teşhisi

Hastalık, tam kandan yapılan giemsa boyalı preparatların mikroskopik muayenesinde gamontların görülmesiyle ve çeşitli dokulardan yapılan histolojik preparatlarda şizontların görülmesiyle teşhis edilir. Köpeklerde hepatozoonozisin tanısında IFA, PCR ve ELISA testleri de kullanılmaktadır.

Köpeklerde hepatozoonozis tedavisi

Hepatozoon canis enfeksiyonunda antiprotozooner ilaçlar kullanılmaktadır. Hepatozoon americanum’un tedavisinde de sulfonamid türevi antibiyotikler ve linkozamid grubundan (örn. klindamisin gibi) antibiyotikler ile kombinasyonlar şeklinde tedaviler uygulanabilmektedir. Tedavide destekleyici bakım önemlidir. Ağrı kontrolünü sağlamak için antienflamatuvar ilaçlar kullanılabilir.

 

Köpeklerde anaplasma belirtileri ve tedavisi

Köpeklerde erlişiyozis belirtileri ve tedavisi

Köpeklerde babesiozis belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git