Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Hepatit A Nedir? Hepatit A Belirtileri

Hepatit A karaciğerde iltihaplanmaya yol açan bir hastalıktır. Hepatit A virüsü (HAV) hastalığa neden olan virüstür.

Hepatit A hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hepatit A karaciğerde iltihaplanmaya yol açan bir hastalıktır. Hepatit A virüsü (HAV) hastalığa neden olan virüstür. Bu durum kimyasal maddelerden ya da uyuşturuculardan ve çeşitli viral enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Hepatit A’nın tuttuğu organ karaciğer’dir.

Viral hepatitler denilen, halk arasında sarılık denilen hepatitlerin en hafif seyreden, en az ölüme neden olanı ama en yaygın olan türü hepatit A’dır. Hepatit A hafif seyreder ve genellikle çocukluk döneminde görülür. Hepatit A karaciğerde enfeksiyona, sarılığa neden olur. Hepatit A kronikleşmez ve diğer hepatitler den daha hafif geçer.

Hepatit A hastalığı nasıl bulaşır?

Daha önce hepatit A geçirmeyen herkes bu hastalığa yakalanabilir. Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C farklı virüslerin yol açtığı hastalıklardır. Bu tür virüslerden bir tanesi ile enfekte olma, diğer tip hepatitlere karşı bağışıklık sağlamaz.

Hastalığın kuluçka dönemi 15 ile 50 gün arasında değişir ve çoğunlukla ortalama 28 gündür. Hepatit A virüsü olan kişiler hastalanmadan önce 2 hafta, sarılık olduktan sonra ki bir haftalık süre içerisinde hastalığı başkalarına bulaştırabilirler.

Tuvalete gittikten ve bebek altı değiştirdikten sonra elleri iyice yıkamama, hastalıklı bir kişinin yaptığı veya tuttuğu virüs bulaşmış salata, meyve gibi pişmemiş yiyeceklerin yenmesi durumunda, mikroplu sulardan yakalanan deniz ürünlerinin yenmesi sonucu, mikroplu suların içilmesi nedeni ile hepatit A virüsü bulaşabilir.

Hepatit A virüsü cinsel yolla ve sevişme, öpüşme yolu ile de bulaşır. Virüs uygun koşullarda (örneğin, lağım suyunda) çevrede birkaç hafta canlı kalabilir.

Hepatit A nasıl bulaşır

Hepatit A nasıl bulaşır

Hepatit A hastalığı belirtileri

 1. Hepatit A hastalığı, 15 – 45 günlük kuluçka süresinin ardından ateş yükselmesi, halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı, kokulara karşı aşırı duyarlılık ve karın ağrısı gibi belirtiler ile kendini gösterir ve birkaç gün sonra sarılık meydana çıkmaya başlar.
 2. Genellikle en belirgin bulgu idrar renginin koyulaşması dır. İdrarın rengi, az su tüketen kişilerin idrar rengi gibi koyu sarı veya çay rengi gibidir.
 3. Dışkının rengi soluktur (soluk renkli dışkılama). 
 4. Hastanın göz akları ve dil altında, sonrasında da cildinde sararma olur.
 5. Hastalık 1-2 hafta ya da birkaç ay sürebilir.
 6. Hepatit A, Türkiye’de çocuklar arasında özellikle 12 yaş civarlarında çok yaygın olarak görülür.
 7. Sarılıkların takibi için enfeksiyon hastalıkları uzmanları ilgilenir.

Hepatit A hastalığı teşhisi

Hepatit A, tüm hepatit hastalıkları içerisinde en hafif geçenidir ve hepatit A kronikleşmez fakat nadir olarak da olsa karaciğer yetmezliğine neden olan ve ölüme de yol açabilen bir özelliği vardır, bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Hasta hastaneye başvurduktan sonra belirtiler dikkate alınır ve kesin teşhis için kan testleri ve gerekli karaciğer filmleri çekilir. Karaciğerin ne kadar etkilendiğine dair testlerin yapılması önemlidir.

Hepatit A hastalığı tedavisi

Hepatit A tedavisinde yapılan testler ve incelemeler sonrası çıkan sonuca göre tedavi seçeneği uygulanır. Yapılan tetkiklerden sonra karaciğer yetmezliği başlamış ise hasta mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Eğer hasta kendini iyi hisseder ve genel durumu iyi olur ise hastanın tedavisi poliklinik takibi ile yapılır.

Hepatit A tedavisinde hastalığa özgün bir tedavi yoktur. Tedavi karaciğeri destekleyici bir takım tedaviler şeklinde uygulanır. Eğer hastanın karaciğer yetmezliği tedavi ile düzeltilemeyecek durumda ise karaciğer nakli yapılması gerekebilir. Hepatit A tedavisi uzun dönem takip gerektirir. Ayrıca hastanın birlikte yaşadığı eşinin ve aile halkının hemen hepatit A aşısı olmaları gereklidir.

Hepatit A tedavisi

Hepatit A tedavisi

Hepatit A hastalığı aşısı ve korunma

Hepatit A hastalığı için güvenilir ve etkisi kabul edilmiş bir aşı vardır. Aşının korumayı sağlama süresi ortalama iki haftadır. Hastalığa yakalanma konusunda riskli olan kişilerin aşıyı bir an önce yaptırmaları gerekir.

Örneğin hepatit A hastalığının yaygın olduğu ülkelere gitmek zorunda olanlar, kırsal bölgelere daha sık gitmek zorunda olan kişiler, erkek ile cinsellik yaşayan erkekler, günlük çocuk bakımı ya da ana okulu çalışanları, zihinsel engelliler ve onların bakıcıları, lağım işçileri, su tesisatçıları, iğne ile uyuşturucu kullananlar, kronik karaciğer hastaları ve vücuduna plazma konsantresi verilen hemofili hastaları gibi durumlarda hepatit A aşısı yaptırılması önemlidir. Hepatit A virüsünden korunmanın en önemli diğer bir yolu da kişisel ve çevresel temizliktir.

Karaciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hepatit D nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Hepatit C nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Hepatit B nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Alfa-feto protein yüksekliği neden olur
 5. Glikojen depolama hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Karaciğer yetmezliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Tıkanma sarılığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

6 Yorum

 1. Avatar

  Samsun çilingir

  10 Ağustos 2017 at 23:49

  Saygi deger admin bilgileriniz icin tşkler yegenımı fakutıye Goturduk Samsunda hepatik a Dediler ama Hic bir belirti yok sımdı sitelerden okuyorum Misal sizin sitede yazan hic bir belirti yok acaba doktorlarmı yanılıyor Olmasa baska hastanelere Goturcez bilgilerinizi için tşkler cok yararli oldu başarilarinizin Devami bekleriz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 01:26

   Viral hepatit A enfeksiyonunun klinik seyri tipik ve Atipik olmak üzere iki grupta incelenir.

   HEPATİT A ÜÇ ŞEKİLDE SEYİR GÖSTERİR; Belirtisiz hepatit A: Tarama sırasında anti-hepatit A virüsü pozitifliği ile teşhis edilir.

   Subklinik hepatit A: Tarama sırasında hepatit A virüsü pozitifliğinin yanı sıra, transminaz yüksekliği de vardır.

   Klinik hepatit A: Laboratuvar değerlerinin pozitifliğinin yanı sıra, klinik belirtiler de vardır.

   Yani yiğeninizdeki durum belirtisiz tip veya subklinik tip hepatit A olabilir.

   Ayrıca küçük çocuklarda hastalık hafif seyirli olabilir, bundan dolayı da ailenin fark edeceği bir belirti olmayabilir. Hastalık bulaştıktan sonra belirtilerin ortaya çıkması 4 hafta, iki hafta ya da 7 hafta arasında değişebilir. Eğer hastalık yenilerde bulaşmış ise bundan dolayı da belirtiler başlamamış olabilir.

   Doktorunuzun önerilerini ve takiplerinizi ihmal etmemeniz de fayda vardır, ancak gittiğiniz bölüm enfeksiyon hastalıkları uzmanlığı değilse bu alanda da incelemeler yapılması faydalı olabilir (içiniz rahat edecekse), karar sizindir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Celal Çinkaya

  8 Eylül 2017 at 16:20

  Değerli admin yazınızın tamamını okudum şu an. Yararlandığımı ifade edebilirim rahatlıkla. Dün yaptırdığım ANTI-HAV (IgG) sonucu elimde şu an.Size elimdeki değeri yazıyorum.
  SOnuç POZİTİF 10.84 S/CO Şeklinde.
  Sonuç bu olduğuna göre aşırı riskli bir durum varmıdır. Yapmam gerekenler nelerdir ve aile fertlerime bulaştıtmış olma ve bundan sonra bulaştırma riskini ortadan kaldırmak için neler yapmalıyız. Vereleceğiniz bilgiler için şimdiden tikr eder iyi çalışmalar dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Eylül 2017 at 19:51

   Doktor kontrolünüzü ve doktorunuzun önereceği tedaviyi ve takibi dikkatli uygulamanız önemlidir. Ayrıca beraber yaşadığınız aile fertlerinin de taranması ve gerekiyorsa aşılanması gerekebilir. Bunları sizden bu testi isteyen doktorunuzla daha detaylı görüşmenizde fayda vardır.

   HEPATİ A VİRÜSÜNÜN GENEL OLARAK 4 BULAŞ YOLU vardır:

   Kişiler arasında bulaşma: Kişiden kişiye geçiş genellikle aile içinde olduğu gibi, çok yakın temaslarla sınırlıdır. Özellikle küçük çocuklarda bulaşma daha sıktır. Bulaşmanın yakın temasla olması ve inkübasyon süresinin haftalarca sürmesi nedeni ile hepatit A toplumda yavaş yayılır, ancak salgın daha uzun sürer.

   Besinler ve su yoluyla bulaşma: Özellikle gelişen ülkelerde kanalizasyon sistemlerinin yeterince düzenli olmaması ve su temininin uygun olmaması bu yolla bulaşımın nedenleri arasındadır.

   Parenteral yolla bulaşma: Yapılan çalışmalarda hepatit A’nın çok ender olasa da kan transfüzyonu ile de geçebileceği görülmüştür. Genel olarak hepatit A virüsünün kanla geçişi; sarılık başladıktan 25 gün, serolojik olarak tespit edilmesinden 14-21 gün ve sarılık başlamadan 3-7 gün önce bulaşıcılığının olduğu kabul edilir.

   Prenatal yolla bulaşma: Viremik anne kanı ile, plasenta ayrılması sırasında virüs fetal dolaşıma geçebilir veya bebek enfeksiyonu anne dışkısı ile temas ettiğinde alabilir.

   Bu yollar dışında; cinsel partnerler arası (özellikle homoseksüellerde) bulaşma, bu hastalık riski olan bölgelere seyahat, uyuşturucu ilaç kullanımı gibi yollarla da hastalık bulaşabilir.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Firat

  28 Mayıs 2018 at 17:29

  Hocam anabolik hormonlu ilac kullanimina bagli olarak toksit hepatit teshisi ile hastane de yatmaktayim butun degerlerim ortalama seyrederken bilrubin ve alkalen fos. Degerim 23 ve 200 civarinda .. 1 aydir sariligim ve kasintim surmekte.. biyopsimde dokular temiz cikti.. bu durumdan artik korkuyorum net birsey soyleyen yok perisaniz yardim edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2018 at 22:59

   İlaçlara bağlı gelişen toksik olaylar, karaciğer hasarının en sık sebeplerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Bunun da nedeni karaciğerin birçok ilaç veya kimyasal ajanın metabolizması için temel organ olmasıdır.

   TOKSİK HEPATİT NEDENLERİ GENEL OLARAK ÜÇ BAŞLIK ALTINDA İNCELENİR.

   BUNLAR; ilaçlar, doğal toksik ajanlar ve kimyasal maddelerdir. Klasik tedavi amaçlı ilaçlar, vitaminler, alkol, kokain, ekstazi, mantar, endüstriyel kimyasal ilaçların yanı sıra özellikle son yıllarda şifalı bitkilerin bazılarının da karaciğerde toksik olaylara neden olabileceği belirtilmiştir.

   Tosik hepatit karaciğerde fonksiyon bozukluğuna sık neden olan bir patolojidir. Geniş bir klinik spektruma sahip olup, hafif biyokimyasal anormalliklerden akut karaciğer yetmezliğine kadar değişen tablolar gösterebilir.

   Doktorlarınızın takibinde olmayı ihmal etmemelisiniz. Doktorlarınız gerekenleri yapacaktır.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git