Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Hepatit A Nedir? Hepatit A Belirtileri

Hepatit A karaciğerde iltihaplanmaya yol açan bir hastalıktır. Hepatit A virüsü (HAV) hastalığa neden olan virüstür.

Hepatit A hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Hepatit A karaciğerde iltihaplanmaya yol açan bir hastalıktır. Hepatit A virüsü (HAV) hastalığa neden olan virüstür. Bu durum kimyasal maddelerden ya da uyuşturuculardan ve çeşitli viral enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Hepatit A’nın tuttuğu organ karaciğer’dir.

Viral hepatitler denilen, halk arasında sarılık denilen hepatitlerin en hafif seyreden, en az ölüme neden olanı ama en yaygın olan türü hepatit A’dır. Hepatit A hafif seyreder ve genellikle çocukluk döneminde görülür. Hepatit A karaciğerde enfeksiyona, sarılığa neden olur. Hepatit A kronikleşmez ve diğer hepatitler den daha hafif geçer.

Hepatit A hastalığı nasıl bulaşır?

Daha önce hepatit A geçirmeyen herkes bu hastalığa yakalanabilir. Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C farklı virüslerin yol açtığı hastalıklardır. Bu tür virüslerden bir tanesi ile enfekte olma, diğer tip hepatitlere karşı bağışıklık sağlamaz.

Hastalığın kuluçka dönemi 15 ile 50 gün arasında değişir ve çoğunlukla ortalama 28 gündür. Hepatit A virüsü olan kişiler hastalanmadan önce 2 hafta, sarılık olduktan sonra ki bir haftalık süre içerisinde hastalığı başkalarına bulaştırabilirler.

Tuvalete gittikten ve bebek altı değiştirdikten sonra elleri iyice yıkamama, hastalıklı bir kişinin yaptığı veya tuttuğu virüs bulaşmış salata, meyve gibi pişmemiş yiyeceklerin yenmesi durumunda, mikroplu sulardan yakalanan deniz ürünlerinin yenmesi sonucu, mikroplu suların içilmesi nedeni ile hepatit A virüsü bulaşabilir.

Hepatit A virüsü cinsel yolla ve sevişme, öpüşme yolu ile de bulaşır. Virüs uygun koşullarda (örneğin, lağım suyunda) çevrede birkaç hafta canlı kalabilir.

Hepatit A nasıl bulaşır

Hepatit A nasıl bulaşır

Hepatit A hastalığı belirtileri

 1. Hepatit A hastalığı, 15 – 45 günlük kuluçka süresinin ardından ateş yükselmesi, halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı, kokulara karşı aşırı duyarlılık ve karın ağrısı gibi belirtiler ile kendini gösterir ve birkaç gün sonra sarılık meydana çıkmaya başlar.
 2. Genellikle en belirgin bulgu idrar renginin koyulaşması dır. İdrarın rengi, az su tüketen kişilerin idrar rengi gibi koyu sarı veya çay rengi gibidir.
 3. Dışkının rengi soluktur (soluk renkli dışkılama). 
 4. Hastanın göz akları ve dil altında, sonrasında da cildinde sararma olur.
 5. Hastalık 1-2 hafta ya da birkaç ay sürebilir.
 6. Hepatit A, Türkiye’de çocuklar arasında özellikle 12 yaş civarlarında çok yaygın olarak görülür.
 7. Sarılıkların takibi için enfeksiyon hastalıkları uzmanları ilgilenir.

Hepatit A hastalığı teşhisi

Hepatit A, tüm hepatit hastalıkları içerisinde en hafif geçenidir ve hepatit A kronikleşmez fakat nadir olarak da olsa karaciğer yetmezliğine neden olan ve ölüme de yol açabilen bir özelliği vardır, bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Hasta hastaneye başvurduktan sonra belirtiler dikkate alınır ve kesin teşhis için kan testleri ve gerekli karaciğer filmleri çekilir. Karaciğerin ne kadar etkilendiğine dair testlerin yapılması önemlidir.

Hepatit A hastalığı tedavisi

Hepatit A tedavisinde yapılan testler ve incelemeler sonrası çıkan sonuca göre tedavi seçeneği uygulanır. Yapılan tetkiklerden sonra karaciğer yetmezliği başlamış ise hasta mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Eğer hasta kendini iyi hisseder ve genel durumu iyi olur ise hastanın tedavisi poliklinik takibi ile yapılır.

Hepatit A tedavisinde hastalığa özgün bir tedavi yoktur. Tedavi karaciğeri destekleyici bir takım tedaviler şeklinde uygulanır. Eğer hastanın karaciğer yetmezliği tedavi ile düzeltilemeyecek durumda ise karaciğer nakli yapılması gerekebilir. Hepatit A tedavisi uzun dönem takip gerektirir. Ayrıca hastanın birlikte yaşadığı eşinin ve aile halkının hemen hepatit A aşısı olmaları gereklidir.

Hepatit A tedavisi

Hepatit A tedavisi

Hepatit A hastalığı aşısı ve korunma

Hepatit A hastalığı için güvenilir ve etkisi kabul edilmiş bir aşı vardır. Aşının korumayı sağlama süresi ortalama iki haftadır. Hastalığa yakalanma konusunda riskli olan kişilerin aşıyı bir an önce yaptırmaları gerekir.

Örneğin hepatit A hastalığının yaygın olduğu ülkelere gitmek zorunda olanlar, kırsal bölgelere daha sık gitmek zorunda olan kişiler, erkek ile cinsellik yaşayan erkekler, günlük çocuk bakımı ya da ana okulu çalışanları, zihinsel engelliler ve onların bakıcıları, lağım işçileri, su tesisatçıları, iğne ile uyuşturucu kullananlar, kronik karaciğer hastaları ve vücuduna plazma konsantresi verilen hemofili hastaları gibi durumlarda hepatit A aşısı yaptırılması önemlidir. Hepatit A virüsünden korunmanın en önemli diğer bir yolu da kişisel ve çevresel temizliktir.

Karaciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Hepatit D nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Hepatit C nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Hepatit B nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Alfa-feto protein yüksekliği neden olur
 5. Glikojen depolama hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Karaciğer yetmezliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Tıkanma sarılığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git