Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Hepatit D Nedir? Hepatit D Belirtileri Ve Tedavisi

Hepatit D, ilk defa 1977 yılında Rizzeto tarafından hepatit B enfeksiyonu olan hastaların serumlarından izole edilmiştir. Daha sonra ayrı bir virüs olarak gösterilmiş ve hepatit D virüsü (HDV) veya Delta virüs olarak adlandırılmıştır.

Hepatit D nasıl bulaşır?

Hepatit D, ilk defa 1977 yılında Rizzeto tarafından hepatit B enfeksiyonu olan hastaların serumlarından izole edilmiştir. Daha sonra ayrı bir virüs olarak gösterilmiş ve hepatit D virüsü (HDV) veya Delta virüs olarak adlandırılmıştır.

Hepatit D virüsünün kuluçka süresi ortalama 24- 51 gün arasındadır. Hepatit D riski taşıyan kişiler genellikle asemptomatik hepatit B virüsü taşıyanlar, akut hepatit B enfeksiyonlarında, Kronik karaciğer hastalarında hepatit D virüsü gelişme riski daha yüksektir.

Hepatit D nasıl bulaşır?

Hepatit D genellikle görüldüğü bölgede sınırlı kaldığı gibi salgınlara da neden olur. Salgınlar, çocuklar ve genç erişkinlerde ani başlayan hızlı ilerleyen salgınlar şeklinde görülür. Enfeksiyon kaynakları ve geçiş yolu hepatit B ile aynı olsa da, dünya genelindeki dağlım ve bulaşım oranları farlılık gösterir.

Hastalık iğne, serum iğne yolu ve iğne ile uyuşturucu kullananlarda, kan nakli, hemodiyaliz hastaları, kan transfüzyonu yapılan hastalarda ve cinsel yollar ile özellikle erkekler arası cinsellik şeklinde insandan insana bulaşabilir.

Türkiye’de hepatit D enfeksiyonu Doğu ve Güneydoğu’da daha ciddi bir problemdir. Son yıllarda Türkiye’de hepatit D enfeksiyonu azalmış olmasına rağmen, halen ciddi oranda pozitiflik devam etmektedir.

Hepatit D belirtileri

Hepatit D nedir

Hepatit D nedir

Hepatit D enfeksiyonu belirti ve bulguları hepatit B’de görülen belirti ve bulgulara benzerdir. Belirtiler, halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı ve sağ karın bölgesinde ağrıdır. Hepatit B ile birlikte görülen hepatit D enfeksiyonunun belirtileri daha ağırdır. Hepatit D enfeksiyonu iki grupta değerlendirilir.

Koenfeksiyonlar ve süper enfeksiyonlar şeklindedir. Koenfeksiyonlar genellikle iyi seyirlidir. Süper enfeksiyonlar ise daha ağır seyreder ve kronikleşme daha sık görülür. Hepatit D’nin kronik olgularında karaciğer sirozu hastalığı görülme oranı daha fazladır.

Hepatit D tanısı

Hepatit D tanısı genellikle serolojik göstergeler ile konulur. Total HDV ve HDV IgM antikorları araştırılır. Enfeksiyonun oluşum şekline göre serolojik seyir farlılık gösterir.

Hepatit D tedavisi

Hepatit D nasıl bulaşır

Hepatit D nasıl bulaşır

Hepatit D tedavisinde akut hepatit D’nin hastalığa özgü bir tedavisi yoktur. Genel destek tedavisi ile hastalar yakından takip ve istirahat ile tedavi edilir. Kronik hepatit D tedavisinde antiviral ilaç tedavisi uygulanır. Tedavi 1 yıldan fazla sürebilir.

Tedavi süresini uzatmanın bazı yararları olabilir. Hastalar iyileştikten sonra, tedaviye rağmen hastalarda enfeksiyon tekrarlayabilir. Tekrarlama oranı yaklaşık % 50-90 civarı olur iken, kalıcı iyileşme oranı ise % 20 civarıdır. Bu nedenle hepatit D ve diğer hepatitlerde hastanın takibi gereklidir.

Karaciğer hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Hepatit B nedir
 2. Hepatit C nedir
 3. Hepatit A nedir
 4. Karaciğer kanseri nedir

6 Yorum

 1. Avatar

  ruhan

  5 Ekim 2016 at 12:49

  merhabalar
  hepatit D olan bi hastamız var ve aynı evde yaşıyoruz hastalığının kan yolu ve cinsel ilişki hariç diğer ev sakinlerine bulaşma durumu olabilir mi
  yediğimiz içtiğimiz kap kacak ve kullandığımız wc ve lavabo dan

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2016 at 16:16

   Tüm viral hapatitler bulaşıcıdır ve bunlar bulaşıcı sarılık olarak da adlandırılır fakat bulaşma yolları farklı olabilir.

   VİRAL HEPATİTLER NASIL BULAŞIR?

   Viral hepatitlerin bulaşma yollarına gelince; kan nakli, iğne yaralanmaları, damar yolundan ortak ilaç kullanımı, uygun ve yeterli şekilde sterilize edilmeyen diş çekim malzemeleri ve diş muayenesinde kullanılan malzemeler, uygun şekilde sterilize edilmeyen diğer cerrahi malzemeler, hemodiyaliz, cinsel temas, doğum sırasında anneden bebeğe bulaşma, kulak deldirtme, akupunktur, dövme yaptırma, viral hepatitli hastaların dışkısı ile bulaşmış besinlerin veya suyun tüketimi, hastanın kusmuğu-tükürüğü- dışkısı-idrarı gibi durumlar ile yakın temas, mikrop içeren vücut sıvıları, diş fırçası-jilet-tırnak makası, kuaförlerde kullanılan malzemeler gibi eşyaların ortak kullanımı gibi yollar ile viral hepatitler bulaşabilir.

   Bu konuda enfeksiyon hastalıkları uzmanından yeterli bilgiyi mutlaka almalısınız.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 2. Avatar

  Abdullah

  31 Ağustos 2017 at 12:48

  Salam aleykum. Bir xəstəmiz var hepatit b və d vurusuna bağlı qaraciyər serrozudur. Qaraciyər nəqli etmək lazımdır həkimlər deyir. Bu effekt verərmi sizcə?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2017 at 01:59

   Hepatit B, C ve D’ye bağlı karaciğer sirozu olabilir. Sirozun karaciğere ne kadar zarar verdiğine bağlı nasıl bir tedavi yapılacağı değişiklik gösterebilir. Doktorunuz hastada elde ettiği bulgulara, şikayetlere, laboratuvar bulgularına, radyolojik bulgulara bakarak tedaviyi karar verecektir.

   Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Onur

  6 Kasım 2017 at 19:36

  Meehaba benim bi yakin arkadasim hebatit b oldugunu dusunuyordu amansonuclarda hebatit b negativ cikti ama onum yerine hepatit d gosteriyor.kucukken sarilik hastaligi gecirmis.Onla ilgili ola bilirmi ? Heryerde hepatit d nin bye bagli oldugunu soyleniyor ama b negativ cikti nasil oluyor ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2017 at 18:02

   Hepatit D (delta hepatit), hepatit D virüsünün neden olduğu karaciğer hastalığıdır. Hepatit D virüsü çoğalabilmek için hepatit B virüsüne ihtiyaç duyar. Bu nedenle hepatit D virüsü gelişebilmesi için o kişinin zaten hepatit B hastası ya da taşıyıcısı olması gerekir.

   Hepatit D virüsü (HDV), delta antijen çekirdeği ve bunu saran hepatit B yüzey antijeninden meydana gelen bir RNA virüsüdür. Replike olabilmesi için hepatit B virüsüne ihtiyaç duyar. Bu nedenle tek başına enfeksiyon oluşturması mümkün değildir.

   Hepatit D virüsü (HDV) enfeksiyonunun teşhisi için HDV antijeni, anti-HDV antikorları veya PCR tekniği ile HDV RNA testleri kullanılabilir. HDV antijeni yalnızca, geç inkübasyon döneminde ve hastalığın başlangıç döneminde kısa bir süre kanda bulunur.

   Koenfeksiyon (hepatit B ve hepatit D enfeksiyonunun bir arada görülmesi) durumu ve süperenfeksiyon (hepatit B enfeksiyonu varken, bunun yanında hepatit D enfeksiyonunun eklenmesi) durumu gibi bir durum sonrası iyileşmiş bir hastada anti-HDV uzun yıllar pozitifliğini koruduğundan tek başına aktif bir enfeksiyonun kanıtı sayılmaz.

   Testleri ve sonuçlarını anlatmak, hastalığın seyrini anlatmak, akut ya da kronik, koenfeksiyon ya da süperenfeksiyon gibi durumları anlatmak oldukça uzun ve karmaşıktır. Bunlardan dolayı ve burada anlatılamayan (anlatmak uzun ve anlaşılması oldukça zor olacağı için), aktif hepatit D enfeksiyonunun kesin tanısı için çoğu zaman PCR tekniği ile HDV RNA araştırılmasına ihtiyaç duyulur. Ayrıca serum konsantrasyonu da değişkenlik gösterebilir.

   Arkadaşınız geçmişte hepatit B enfeksiyonu geçirmiş, üzerine hepatit D eklenmiş ve tedavisini almış ve iyileşmiş ise bu pozitiflik buna bağlı da olabilir.

   Bu tür durumlar (gereken durumlarda testlerin tekrarlanması, takibi ve takip sürecinde belli aralıklarla testlerin tekrarlanması gibi durumlar) enfeksiyon hastalıkları uzmanlığında incelenir ve devam ettirilir.

   Doktorunuz duruma göre başka testler de isteyebilir, arkadaşınızı enfeksiyon hastalıkları uzmanlığına yönlendirebilir. Gerekiyorsa tedavi verebilir veya takip edilmesini isteyebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git